Ką reikia žinoti kūrenant akmens anglimi

 (53)
Šiandien, kai siekiame gyventi kuo švariau ir draugiškiau gamtai, šildymas akmens anglimi gali skambėti kaip praeito amžiaus pasirinkimas. Vis dėlto, tai galioja nebent teoriškai - gera dalis žmonių, savo namuose ir šiandien nesušąla tik dėka šios kuro rūšies ir sprendžiant iš pasaulinės anglies rinkos situacijos, ji dar toli gražu neketina mūsų palikti.
Ką reikia žinoti kūrenant akmens anglimi
© Shutterstock nuotr.

Kūrenimo anglimi privalumai.

* Anglis pasižymi labai dideliu kaloringumu (paprastai pasakius, kaitringumu). Tai reiškia, kad užtenka mažiau anglies išgauti daugiau šilumos. Palyginimui, medžio granulių kaitringumas gali siekti iki 4200 kcal/kg, o vidutinis anglies kaloringumas prasideda maždaug ties 6000 kcal/kg riba. Kaitriausios rūšies malkų kaloringumas gali siekti apie 2500 kcal/kg. Tai reiškia, kad jums reikės mažesnės erdvės sandėliavimui bei mažiau kartų kurti katilą.
* Palyginimui su malkomis, jų nereikia papildomai paruošti, užtenka tik laikyti sausai.
* Bene geriausias kainos ir kaloringumo santykis.

Kūrenimo anglimi trūkumai

* Jas reikia kūrenti - šiandien, kai yra automatinių šildymo būdų, kur tereikia pasukioti valdiklį, rankiniai kūrimo būdai nereto matomi kaip trūkumas.
* Nešvarus kūrenimo būdas – anglies dalelės yra lakios, be to, palaidas anglis reikia kažkur sandėliuoti, o metai iš metų vienoje patalpoje laikant anglis, vėliau norint ją išvalyti reikės gerokai padirbėti. Tiesa, reikėtų paminėti, kad anglių granulių, anglies dulkių tiekėjai bei kai kurių rūšių tradicinės anglies tiekėjai siūlo kiek patogesnius sprendimus ir savo produkciją fasuoja maišuose.
* Apskritai vienas peleningiausių kūrenimo būdų - po kūrenimo dažnai reikia valyti katilą, mat lieka iki 12 proc. pelenų.
* Dažniau apsitraukia dūmtraukiai.
* Neekologiška – anglis yra iškastinis kuras

Anglies katilų gamintojai gerai supranta, jog esant gana pozityviam požiūriui į žaliąsias technologijas, konkuruoti jie turi siūlydami kuo didesnį patogumą. Tad naujoviškuose ar specializuotuose anglies katiluose šias problemas stengiamasi įvairiais sprendimais sumažinti ir netgi neutralizuoti, tačiau bendri trūkumai, ypač lyginant su kitomis energijos rūšimis, daugiau mažiau išlieka.

Tinka ne bet koks katilas. Anglį geriausia kūrenti tam pritaikytais katilais. Jų degimo kamera ir pakura būna mažesnių išmatavimų, tiesa, daugelis gamintojų nedraudžia tokiame katile deginti ir sausas malkas, tik tokiu atveju, katilo efektyvumas būna mažesnis nei kūrenant anglimis.

Tačiau nevertėtų daryti atvirkščiai - jei katile, skirtame tik malkoms deginti, deginamos anglys, jos gali gerai įšilti sukeldamos pavojų katilo, dūmtraukio, o vėliau ir visos šildymo sistemos būklei.

Anglies pasirinkimas.

Vis dėlto, nereikėtų sumesti visos anglies į vieną krūvą. Kai kurios jos rūšys yra pranašesnės už kitas.

Besirinkdami galite išgirsti tokių terminų kaip plauta ar sijota anglis. Sijota akmens anglis - pagal frakciją gamykliškai suskirstyta akmens anglis. Nereikės kastuvu semti didelių gabalų kartu su keletu mažų. Plauta akmens anglis - nuo priemaišų gamykloje atskirta akmens anglis. Toks sprendimas reiškia, kad tame pačiame kiekyje bus daugiau grynos, degios anglies, švariau kūrensis katilas. Žinoma, abiem šiais būdais apdirbtos anglys yra brangesnės už paprastas.

Kūrenimui skirta akmens anglis nėra tik juodi gabalai. Ši kuro rūšis gali turėti ir kitas formas. Viena iš jų - anglies granulės. Tai itin mažos frakcijos (iki 25 mm) susmulkinta ir plauta anglis, kurią galima kūrenti granuliniuose katiluose. Anglies dulkės - dar mažesnės frakcijos (paprastai iki 5 mm) kūrenimui skirta anglis, fasuota maišuose.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.

Stogo šiltinimas: didžiausios ir dažniausiai pasitaikančios klaidos (10)

Stogas yra viena jautriausių namo vietų šalčiui. Tinkamai jo neapšiltinus ir neužsandarinus galima patirti didelių šilumos nuostolių. Stogo įrengimas daro didelę įtaką viso namo energijos suvartojimui, dėl netinkamai apšiltinto stogo, išnaudojamas šilumos kiekis gali siekti daugiau nei 30 procentų. Pristatome kelias, dažnai pasitaikančias stogo šiltinimo klaidas, iš kurių verta pasimokyti.

Malkų laikymo ypatybės bei būdai (5)

Efektyviam kūrenimui užtikrinti yra būtinas tinkamas malkų laikymas. Kad kūrenimui naudojamos malkos būtų visada po ranka, svarbu joms parinkti patogią, sausą ir vėdinamą laikymo vietą. Pristatome keletą praktiškų malkų laikymo patarimų.

Kūrenimas akmens anglimi: ką reikia žinoti (2)

Alternatyvių kuro rūšių, iš kurių gali rinktis individualių namų savininkai, šiandien yra itin daug. Akmens anglis – puikiai pažįstama kuro rūšis, kurios populiarumas rinkoje, dėl pačios medžiagos pliusų bei minusų, yra gan nestabilus. Taigi šioje publikacijoje plačiau aptarsime akmens anglies privalumus bei trūkumus.

Kietojo kuro, granuliniai ar dujiniai katilai: kaip išsirinkti? (4)

Jau seniai praėjo laikai, kai individualų namą buvo galima šildyti vien tik malkomis kūrenama krosnimi. Šiandien galima rinktis iš daugybės modernių šildymo šaltinių. Kieto kuro katilai, granuliniai katilai, dujų katilai – kelios populiarios šildymo priemonės, kurias plačiau aptarsime šioje publikacijoje.

Kaip saugiai naudoti dujas buityje

Nemalonu, jei dujinio šildymo katilas sugenda tada, kai jis labiausiai reikalingas – per šalčius, todėl elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria jau dabar tinkamai pasirūpinti dujiniu katilu ir paruošti šildymo sistemą žiemai. Šiuolaikinėms dujinio šildymo sistemoms specialių žinių nereikia, pakanka atlikti kelis paprastus žingsnius.

Kokias malkas geriausia rinktis? (1)

Malkos nuo senų laikų iki pat dabar yra populiari individualių namų šildymui skirta kuro rūšis. Malkų būna įvairių: ąžuolo, beržo, uosio, klevo, liepos, pušies, eglės ir t.t.. Tačiau kokias malkas rinktis geriausia?