Architektas atskleidžia, kodėl katilinę geriau įrengti atskirame pastate

 (53)
Sklaidant internete pateikiamu individualių namų projektus pastebėtina, kad katilinės dydis gali siekti nuo kiek daugiau nei 2 iki keliolikos kvadratinių metrų. Architektai pastebi, kad universalaus, kiekvienam namui tinkančio katilinės dydžio nėra, tačiau prieš statant namą derėtų apsvarstyti įvairius variantus, kaip išspręsti, vadinamąją „katilinės problemą“.
Architektas atskleidžia, kodėl katilinę geriau įrengti atskirame pastate
© Fotolia nuotr.

Pagalvoti prieš planuojant šildymą

Renkantis individualaus namo projektą ar kuriant individualų namo projektą derėtų suvokti, kad katilinėje greičiausia bus ne tik katilas, bet ir kiti individualiam namui reikalingi elementai.
„Problema ta, kad kai kurie architektai individualius gyvenamuosius namus projektuoja pagal butus. Jie ten užaugo, jiem atrodo, kad tokio ploto namo taip pat užtenka pilnaverčiam gyvenimui. Tačiau taip nėra“, – teigia architektas Remigijus Jutelis.

Pirmiausia, reikia pagalvoti apie tai, kokiu būdu bus šildomas namas. Pavyzdžiui, jei namas bus šildomas dujomis, katilinė galėtų būti ir mažesnė. Jei katilinėje bus tik dujinis katilas, katilinė gali būti visai maža – vos 2 kvadratinių metrų, o tiksliau – turėtų būti bent 1 kvadratinis metras laisvo ploto, kad būtų galima pro katilą praeiti arba užeiti pasižiūrėti į katilo pateikia mą informaciją.

Tuo tarpu įsigijantiems kieto kuro arba granulinį katilą reikia pagalvoti apie kur kas didesnę katilinę. Kai kurie specialistai siūlo tokią katilinę daryti ne mažesnę nei 5-6 kvadratinių metrų ploto, tačiau tokioje patalpoje nebus galima jaustis patogiai. Esą optimaliausias variantas – apie 10 kvadratinių metrų ploto katilinė, kad katilą būtų patogu valyti. Be to, reikia nepamiršti, kad tokioje katilinėje turi būti laikomas ir artimiausiomis dienomis naudosiamas kuras – granulės arba malkos, kad nereikėtų dažnai vaikščioti kuro.

Nereikėtų papildomų patalpų

Negana to, derėtų pagalvoti ir apie kitą įrangą, kurią būtų galima laikyti katilinėje. Pavyzdžiui, vandens šildytuvą, skalbimo mašiną, džiovyklę ar kita.

„Daugelis naujakurių galvoja apie tai, kad katilinėje stovi tik katilas. Viena vertus, katilinėje gali būti ir kiti inžineriniai namo sprendimai – valymo įrenginiai, elektros instaliacija ir t.t. Tačiau į didesnę katilinę galima iš vonios iškelti skalbimo mašiną, joje galima laikyti džiovyklę ir panašiai. Taigi įrengus didesnę katilinę nereikėtų sukti galvos dėl papildomų ūkinių patalpų, kurių vienaip ar kitaip tikrai reikėtų“, – pastebi architektas.

Beje, idealiu atveju katilinėje turėtų likti vietos ir papildomoms modifikacijos, kurių gali prireikti gyvenant name: pavyzdžiui, sumontuoti akumuliacines talpas ar alternatyvų šildymo šaltinį. Modifikacijas daug lengviau įgyvendinti numačius papildomos vietos.

Siūlo atskirą patalpą

Visgi architektas pataria, kad geriausias variantas katilinę ir garažą įrengti atskirame nuo namo pastate. Tai ne tik leistų sukurti pakankamai didelę erdvę, kuri leistų susikurti patogesnias gyvenimo sąlygas ateityje, bet ir padėtų gyventi švariau.

„Prisiminkime, kaip anksčiau gyvendavo mūsų senoliai – net tualetas lauke stovėdavo. O dabar praktiškai į namą įsivarome ir automobilį, prisinešame malkų. Nori to ar ne, bet katilinės su kieto kuro katilais yra nešvarios patalpos. Dėl to siūlyčiau garažui, katilinei ir kitoms techninėms patalpoms statyti vieną atskirą nuo namo erdvę“, – teigia R. Jutelis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.