5 svarbūs patarimai, padėsiantys prižiūrėti židinį

Kai keičiasi metų laikai ir orai atvėsta, jauki židinyje deganti ugnelė padeda sušildyti ne tik namus, bet ir kūną. Jei po praėjusio šaltojo sezono neišvalėte savo židinio, pats metas juo pasirūpinti dabar.
5 svarbūs patarimai, padėsiantys prižiūrėti židinį
© Shutterstock nuotr.

1. Suplanuokite metinę patikrą

Protinga būtų kasmet pasikviesti profesionalų kaminų tikrintoją, kuris įsitikintų, jog kaminu naudotis yra saugu. Kamino viršų dengiantis dangtelis yra skirtas apsaugoti jį nuo lietaus ir į vidų galinčių patekti mažų gyvūnų. Jį taip pat turėtų reguliariai tikrinti profesionalas.

2. Tinkamai laikykite medieną

Jei deginate tikrą medieną, įsitikinkite, kad ji yra visiškai sausa. Geriausia naudoti medieną, kuri buvo sukapota mažiausiai prieš pusmetį. Kieta mediena džiūsta lėčiau už minkštą medieną. Jei laikote savo malkas lauke, pasistenkite jas laikyti pakeltas nuo žemės bent 30 centimetrų, kad malkos gerai vėdintųsi. Ant malkų rietuvės uždėkite brezentą, kad apsaugotumėte jas nuo lietaus ar rasos.

3. Reguliariai tikrinkite sklendę

Tarp metinių patikrų papildomai turėtumėte patikrinti, ar kaminas tinkamai veikia. Pasišviesdami žibintuvėliu patikrinkite, ar niekas neužkimšo kamino. Maži gyvūnai gali įsikurti namus jūsų kamine. Kaminą gali užkimšti ir prikritę lapai. Jei pastebėsite kamštį, kreipkitės į patikimus kaminkrėčius, kurie išvalys visą sistemą. Kamine gali susikaupti ir kreozotas (tai tamsi medžiaga, susidaranti iš ne visiškai sudegusios medienos). Ši degi medžiaga yra pavojinga, tad ją reikia pašalinti vos tik aptikus. Reikėtų patikrinti, ar nesusidarė suodžių kamštis. Suodžiai yra minkšta degi medžiaga, kurią reikėtų kuo greičiau pašalinti.

4. Paruoškite ugniadėžę

Išvalę kaminą, iš ugniadėžės pašalinkite visus pelenus ir anglis. Įsitikinkite, kad anglys yra visiškai atšalusios ir sudėkite jas į tuščią talpą. Kai išmesite didžiąsias anglis, mažąsias galite sušluoti arba išsiurbti. Prieš kurdami ugnį židinyje, įsitikinkite, kad sklendė yra plačiai atverta.

5. Sudeginkite medieną iki galo

Savo židinyje deginkite tik medžio pjuvenų briketus, malkas arba matinį baltą popierių. Bet kokios kitos medžiagos gali apgadinti dūmtakius bei pakenkti visų namiškių sveikatai. Jei deginate briketus, rinkitės tokius, kurie išskiria mažiau teršalų. Dėl kamine susidariusio kreozoto ir suodžių kamščio kamino viduje gali užsidegti ugnis. Šios pavojingos situacijos galite išvengti, jei nedeginsite sakingos medienos, pavyzdžiui, pušų ir visžalių šakų. Šios medžiagos palieka kreozoto nuosėdas dūmtakiuose, kurie gali virsti nekontroliuojama ugnimi. Jei galite, rinkitės kietą medieną, pavyzdžiui, beržą, ąžuolą ir klevą. Šiuose medžiuose yra mažiau sakų, todėl susidaro mažiau suodžių ir kreozoto sankaupų. Šios malkos dega karštai ilgą laiką, tačiau yra brangesnės už kitų medžių malkas. Sukurkite mažą kaitrią ugnį, uždegdami popierių ir pakuras. Kai ugnis įsikurs, įdėkite didesnius pagaliukus, o vėliau ir kietos medienos malkas. Maža kaitri ugnis skleis mažiau dūmų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šildymas

Dažna situacija: šildomame name žiemą yra neapsakomai šalta. Kodėl?

Nesandarus namas leidžia vėjais Jūsų pinigus. Pažįstama situacija?

Kas geriau – daugiau šildyti ar efektyviau šiltinti?

Kiekvienas, statydamas ar atnaujindamas savo namą, kuria strategiją, kaip pasiekti, kad gyvenimas jame būtų šiltas ir ekonomiškas.

Butas be radiatorių: ar tai įmanoma?

Grindinio šildymo sistema naujos statybos butuose Lietuvoje – anokia naujiena. Tačiau ją apipynę brangumo ar kenksmingumo mitai vis dar gajūs ir kartais žmones atbaido nuo galimybės turėti daugiau erdvės būste bei mažiau rizikuoti savo sveikata. Ekspertai tikina, jog sušilti nuo grindų, o ne iš radiatorių sklindančios šilumos galima kiekviename bute, tereikia laikytis vienintelės taisyklės – šiek tiek kilstelėti grindis.

Eksperto nuomonė, kada šiltinti savo būstą

Kiek mokėjote už savo būsto šildymą praėjusią žiemą? Ar Jūs tuo patenkinti?

Atmintinė, kaip saugiai naudoti elektrinius šildytuvus

Šaltuoju metų laiku, padaugėja gyventojų, kurie namus ima šildyti elektriniais šildymo prietaisais. Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria, kaip saugiai naudoti šildytuvus, kad jaukios šilumos šaltinis netaptų gaisro priežastimi.

Šildymo sistemos gedimai žiemą: kokie iššūkiai laukia?

Paskutinėmis žiemos savaitėmis įsismarkavo arktiniai šalčiai – termometrų stulpeliai vietomis nukrito net iki -26 laipsnių. Pastebima, kad smarkiai šąlant orams padažnėja ir šildymo sistemų gedimai, dėl kurių net ir namuose galima pasijusti lyg lauke.

5 priežastys, kodėl nederėtų išjungti šildymo žiemą

Paspaudus šalčiams, imame nerimauti dėl didelių šildymo sąskaitų. Dalis žmonių žiemos mėnesiais ima galvoti, kaip tokias sąskaitas galima būtų sumažinti. Vienu iš sprendimų kartais tampa šildymo išjungimas arba oro temperatūros sumažinimas iki minimalios, pavyzdžiui, tuo metu, kai yra išvykstama žiemos atostogų. Tačiau specialistai sako, kad to daryti tikrai nederėtų. Pateikiame 5 priežastis, kodėl negalima išjungti šildymo žiemą.

Ekspertai atsako: ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Grindinis šildymas – sparčiai populiarėjanti radiatorių alternatyva, kai vietoje įprastų, prie sienos tvirtinamų ir papildomą erdvę užimančių radiatorių patalpas šildo sistema įrengta po grindimis. Šis efektyvus šildymo būdas yra racionalus pasirinkimas naujai statomuose individualiuose namuose, tačiau kartu pastebimas ir jo populiarumo augimas naujai įrengiamuose butuose bei loftuose. Paklausėme ekspertų, ką reikėtų žinoti apie tokį šildymo būdą.

Ekspertai atsako: kokie yra svarbiausi pamatų apšiltinimo aspektai

Per požeminę pastato dalį yra netenkama 15–20 procentų bendros šilumos. Nors pamatų apšiltinimas nėrą toks svarbus kaip stogo ar sienų apšiltinimas, bet visgi jis yra tikrai pravartus. Apšiltinus pamatus, sienos yra apsaugomos nuo peršalimo, taip pat dėl jo nesusidaro kondensatas, o tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio. Paklausėme ekspertų, ką reikia žinoti apie pamatų apšiltinimą.

Ekspertai atsako – kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai

Šiandien statomi energiškai efektyvūs pastatai yra patrauklūs dėl keleto aspektų. Bet visgi dauguma gali pritari nuomonei, kad svarbiausia tokių namų savybė – šie namai naudoja mažai energijos šildymui. Kadangi pastatų atitvarų šiltinimas tampa viena iš svarbiausių šilumos tausojimo priemonių, paklausėme ekspertų, kokie yra svarbiausi stogo šiltinimo aspektai.