Pamatų tipai: kuo jie skiriasi ir kaip įrengiami

 (20)
Kokius pamatus namui pasirinkti dažniausiai sprendžia du veiksniai - gruntas ir projektuotojas. Tiesa, nesudėtingame sklype dažnai atsiranda galimybė rinktis, kokie pamatai būtų tinkamesni žvelgiant iš paties savininko perspektyvos. Šalyje statomiems pastatams naudojami keturių tipų pamatai.
© Shutterstock nuotr.

Juostiniai monolitiniai pamatai

Įrengiant šiuos pamatus, pirmiausia iškasama tranšėja ar duobė. Jos gylis priklauso nuo to, ar name bus rūsys. Tuomet palei perimetrą ir būsimų pertvarų vietose sumontuojami klojiniai, kurie yra suarmuojami. Vėliau jie užliejami betonu.

Savaime suprantama, pamatų įrengimui reikia tikslumo ir išmanymo, be to, į tokią svarbią namo detalę nereikia žiūrėti atmestinai, tačiau tai bene paprasčiausiai ir lengviausiai įrengiami pamatai. Taip pat tai bene idealiausias pasirinkimas žmogui, kuris mėgsta viską darytis pats.

Vienas didžiausių tokių pamatų privalumų, lyginant su kitais yra tai, kad toks metodas leidžia įsirengti rūsį.

Išsamiau skaitykite: Juostinių pamatų įrengimo principai

Taip pat: 6 pagrindiniai dalykai, kuriuos turite žinoti įsirenginėjant sekliuosius pamatus

Juostiniai-surenkamieji pamatai

Šio tipo pamatai surenkami iš specialių tuščiavidurių blokelių. Įrengiant juostinius surenkamuosius pamatus taip pat iškasama pamatų duobė. Tuomet įrengiama papėdė, ant kurios bus galima montuoti blokelius - ji gali būti iš pačių blokelių, specialių gelžbetonio padų ar išliejama. Blokeliai, priklausomai nuo gamintojo, gali būti montuojami arba mūrijami tokiu pat principu kaip įprastos plytos ir blokeliai. Tuomet konstrukcija armuojama bei užpilama betonu.

Dažnai pabrėžiamas tokio metodo privalumas yra tai, kad tokiems pamatams nereikia klojinių, kuriuos reikia nuomotis ir montuoti, pamatus lengva įsirengti. Blokeliai yra gana lengvi, prireikus juos nesunku pjaustyti. Pagrindinis trūkumas - jungimo siūlių skaičius (lyginant su monolitiniais pamatais), kurias reikia kruopščiau izoliuoti.

Daugiau skaitykite: Pamatų įrengimas - surenkamieji ir monolitiniai

Poliniai pamatai

Rūšys: Poliniais pamatais gali būti vadinamos kelios rūšys, besiskiriančios savo įrengimu – gręžtiniai, spraustiniai, poliniai kaltiniai.

Įrengiant gręžtinius pamatus grunte išgręžiamos ertmės, į kurias supilamas betonas. Ertmė armuojama. Tai vienas bene dažniausiai naudojamų gręžtinių pamatų būdų individualiam namui.

Spraustinių pamatų atveju į žemę vibracijos būdu įvibruojamas tuščiaviduris vamzdis uždaru galu, tuomet įleidžiamas armatūros karkasas ir supilamas betonas. Tuomet vamzdis tokiu pat būdu ištraukiamas. Pagrindinis tokio metodo privalumas – nesuardyta grunto struktūra. Metodas populiaresnis įrengiant pamatus dideliems, objektams, tačiau naudojamas ir įrengiant individualius namus.

Įrengiant kaltinius pamatus, naudojama speciali poliakalė – jau paruošti gelžbetoniniai poliai kalami į žemę.

Tiek polių skaičius, tiek jų gylis varijuoja priklausomai nuo grunto savybių. Visais atvejais vėliau įrengiamas rostverkas – tokiu pat principu kaip monolitiniai ar surenkamieji pamatai. Įrengiant tokius pamatus tenka atsisakyti rūsio.

Kaip matyti, tokių pamatų įrengimui reikės specialios įrangos. Gręžimo įrenginius taip pat valdys įmonei priklausantys darbininkai, tad labai sumažėja darbo pačiam sklypo savininkui, kita vertus, atsakomybę patikite į svetimas rankas.

Daugiau skaitykite: Poliniai pamatai - kas tai ir kada juos rinktis

Plokštuminiai pamatai

Bene naujausia pamatų rūšis, tačiau jau kuris laikas taikoma ir Lietuvoje, ypač įrengiant modernius namus. Šie pamatai pasižymi gera šilumine varža, mat juos įrengiant pamatas yra apsupamas polistirolo sluoksniu. Šie pamatai brangesni, tačiau tik sąlyginai – įrenginėjant juos, įrengiama ir grindinė šildymo sistema, bei dažnai ir juodgrindės. Tad į kainą įeina ir kiti mazgai, kuriuos šiaip ar taip įrengtumėte. Tiesa, didelis trūkumas statant tradicinį namą – tokie pamatai taip pat nesuteikia galimybės turėti rūsį.

Pirmiausia paruošiamas sluoksnis ant kurio bus įrengiami pamatai, jis dirbtinai sutankinamas. Toje vietoje klojamas neaustinės geotekstilės paklotas ir pradedamas dėlioti polistirolo sluoksnis aplink namo perimetrą. Pirmas polistirolo sluoksnis sudedamas ir likusiame plote. Tuomet per visą pamato plotį tiesiama polietileno plėvė, ir dedami tolesni polistirolo sluoksniai. Dviem sluoksniais sudedamas armatūrinis tinklas ir išvedžiojamos reikalingos komunikacijos - grindinio šildymo, vandentiekio, nuotekų sistema, elektros tinklai. Įsitikinus, kad viskas veikia, ant konstrukcijos pilamas betonas.

Ypatingos technikos (kaip polinių pamatų atveju) šiems pamatams nereikia, tačiau vienas didžiausių tokių pamatų privalumų yra jų vientisa sistema. Tad imtis juos įsirenginėti patiems galima, tačiau reikia gerai žinoti, ką darote. Kitu atveju, ieškoti įmonių, kurios tokius pamatus jau yra įrenginėjusios.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pamatai

Pamatų tipai: kaip išsirinkti tinkamą variantą savo namui?

Pavasaris – metų laikas, kuris paprastai asocijuojasi su nauja pradžia. Taip ir statybų pasaulyje jis dažnai tampa naujų projektų realizavimo startu. Šiame tekste pasigilinsime į namo statybos pradžią – t.y. į jo pamatus. Kviečiame plačiau susipažinti su trimis pagrindiniais pamatų tipais.

Namo pamatų problemos: kaip jas pastebėti?

Nedidelės pamatų problemos gali lengvai peraugti į didelius nemalonumus, kurie vėliau atsieis brangiu remontu. Skilimas ir sėdimas yra dažniausios pamatų problemos, kurios atsiranda dėl klaidų projektavimo metu arba nekokybiškai atliktų statybos darbų. Kad būtų galima išvengti sudėtingų remonto darbų, labai svarbu laiku pastebėti skilimus ir kitus pažeidimus pamatų apžiūros metu.

Druskų nuosėdos: kaip apsaugoti plytų sieną (1)

Vasarnamis iš gražių keraminių plytų – būtent apie tokį svajoja dauguma žmonių, rimtai apsisprendusių įsikurti „arčiau žemės“ ir įsigyti nekilnojamąjį turtą „amžiams“.

Kaip apsaugoti pamatus žiemą? (1)

Paplitusi nuomonė, kad pamatus reikia palikti peržiemoti – taip jie esą šaltuoju periodu nusėda ir „nebevaikšto“. Nors šis požiūris yra diskutuotinas, tačiau vis dar paplitęs. Ekspertas Tomas Čerauskas pataria, kaip tinkamai žiemai paruošti pamatus, kad būtų daugiau naudos nei žalos.

Pamatų skilimas: priežastys ir sprendimo būdai (6)

Bet kurio tipo pamatams gali grėsti sėdimas ir skilimas. Statant namą tinkamus pamatus turėtų parinkti profesionalai, atsižvelgdami į grunto savybes, pastato tipą ir kitas aplinkybes. Vis dėlto, kartais nutinka netikėtų dalykų, ypač jei projektavimo ar statybų metu ne viskas buvo tinkamai padaryta. Paklausėme specialistų, kaip atpažinti ir ištaisyti pamatų pažeidimus.

Apšiltiname pamatus: 5 dažniausios klaidos (11)

Apie blogai apšiltintus namus sakoma, kad pro sienas švilpauja vėjas, bet ar žinote, jog apie septintadalį visos šilumos netenkama dėl netinkamai apšiltintos apatinės namo dalies? Apšiltinimo klaidos ne tik paplonina piniginę, tačiau ir pažeidžia patį pastatą bei gali kilti bėdų įteisinant statinį.

Pagrindiniai mūrijimo principai: ką pamatuoti ir kada „kirpti“? (3)

Patyrę mūrininkai juokauja, kad jų profesija panašiausia į siuvėjo. Esą pagrindinis principas išlieka tas pats – devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą kirpti. Tačiau kažkodėl vis tiek būna kreivų sienų. Kad taip nebūtų, reikia žinoti ir sekti pagrindinius mūrijimo principus.

Kuo plokštuminiai pamatai panašūs į apverstą taburetę? (16)

Nors populiariausi Lietuvoje poliniai pamatai, specialistai pastebi, kad jie nėra pats efektyviausias sprendimas. Be to, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad poliniai ar juostiniai pamatai yra pigesnis už plokštuminius, pastaruosius įrenginėjantys meistrai atšauna: įsirengiantys polinius pamatus gauna tik važiuoklę, o plokštuminius – visą automobilį.

Pagrindinės klaidos, kurias padaro besirenkantys pamatus (28)

Populiariausi Lietuvoje poliniai (gręžtiniai) pamatai dažniausiai įrengiami dėl labai paprastos ir praktiškos priežasties – palankios kainos. Specialistų teigimu, jei pamatai teisingai suprojektuoti, tai polinių pamatų kaina gali būti geresnė nei plokštuminių ar juostinių pamatų. Visgi net ir gera kaina nesustabdo individualaus gyvenamojo namo savininkų nuo bandymo sutaupyti ir dėl to atsirandančių klaidų.

Rūsio apšiltinimas – iš vidaus ar išorės? (9)

Net ir sandarus ir gerai apšiltintas namas gali netekti daug šilumos dėl neapšiltintų pamatų. Pamatų apšiltinimas sumažina šildymo poreikį ir apsaugo nuo drėgmės kondensavimosi, kuris dažnai yra sukeliamas temperatūros skirtumo tarp rūsio vidaus ir išorėje esančio grunto.