Namo pamatų problemos: kaip jas pastebėti?

Nedidelės pamatų problemos gali lengvai peraugti į didelius nemalonumus, kurie vėliau atsieis brangiu remontu. Skilimas ir sėdimas yra dažniausios pamatų problemos, kurios atsiranda dėl klaidų projektavimo metu arba nekokybiškai atliktų statybos darbų. Kad būtų galima išvengti sudėtingų remonto darbų, labai svarbu laiku pastebėti skilimus ir kitus pažeidimus pamatų apžiūros metu.
© Shutterstock

Kada reikia apžiūrėti pamatus?

Pastatų techninė apžiūra gali padėti laiku pastebėti nedideles pamatų problemas, todėl apžiūras reiktų vykdyti periodiškai. Kad atėjo metas pamatus tikrai gerai apžiūrėti, išduoda keli „simptomai“: sienose aplink duris, langus arba sienų ir lubų sandūroje atsiradę įtrūkimai, grindų arba sienų plytelių eižėjimas, pradėjusios sunkiai užsidarinėti namo durys arba langai, kurie iki tol atsidarydavo lengvai.

Namo pamatų problemos: kaip jas pastebėti?
© Shutterstock

Kaip vyksta apžiūra?

Vykdant apžiūrą svarbu atidžiai iš lauko pusės apžiūrėti pačius pamatus bei įvertinti kitų konstrukcinių dalių (atramų, tvirtinumų) stovį iš vidinės pamatų pusės – rūsio. Apžiūrint pamatus lauke, reikia ieškoti įtrūkimų. Taip pat gulsčiuku reikia pamatuoti sienos pasvirimo kampą. Sienos turi būti lygios bei neįtrūkusios. Pastebėti akivaizdūs nelygimui bei įtrūkimai dažnai „signalizuoja“, kad buvo paplautas dirvožemis, kaupiasi drėgmė, pamatai yra papildomai slegiami.

Tikrinant pamatų konstrukcines dalis rūsyje, reikia atkreipti dėmesį ar visos atramos yra tiesios, nesulinkusios. Atramos bei tvirtinimai turi atrodyti lygiai taip, kaip jie atrodė tik pastačius namą. Taip pat reikia atkreipti dėmesį ar neįsimetęs puvinys į medines konstrukcijas, tai patikrinti galima atsuktuvo pagalba. Jeigu apžiūros metu radote puvinį, tai gali reikšti, kad aplink pamatus yra prastas drenažas.

Sveiki pamatai turi būti tvirti, nepažeisti, neįskilę ir neįlinkę. Ar monolitinio betono pamatai nepradėjo silpnėti, galima patikrinti atsuktuvu. Pabadžius betoną atsuktuvu, jis turėtų išlikti nepažeistas. Jei atsuktuvas paliko žymių betone, tai gali reikšti, kad pamatai sugeria per daug drėgmės.

Ne visi įtrūkimai yra vienodai pavojingi

Ne visi pastebėti įtrūkimai yra vienodai pavojingi, kai kurie iš jų gali būti ne itin reikšmingi, o kai kurie rimti ir keliantys nerimą. Geros sudėties trūkinėjantys pamatai „signalizuoja“ apie klaidas projektavimo etapu arba nekokybiškai atliktus statybos darbus. Bet blokiniai arba betoniniai pamatai kartais gali įtrūkti, ir tai ne visais atvejais yra pavojinga, tai netgi gali būti normalu. Tad kaip žinoti, kurie įtrūkimai yra pavojingi, o kurie – ne?

Viską lemia įtrūkimo tipas, pavyzdžiui, pavieniai L formos įtrūkimai, kurie eina žemyn, nėra itin pavojingi, bet, žinoma, verta plyšius sutvirtinti ir užsandarinti, taip pat tokiu atveju patariama atidžiai apžiūrėti rūsį ir išnaikinti drėgmę. Laiptiški įtrūkimai tarp mūro siūlių yra jau kiek pavojingesni. Šių įtrūkimų dažna priežastis yra įvairios lietvamzdžio problemos arba kitos su drėgme susijusios problemos. Horizontalūs įtrūkimai yra patys pavojingiausi. Jie gali atsirasti kai žemė, kurioje stovi namas, smarkiai kinta, reaguodama į drėgmės pokyčius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pamatai

Pamatų tipai: kaip išsirinkti tinkamą variantą savo namui?

Pavasaris – metų laikas, kuris paprastai asocijuojasi su nauja pradžia. Taip ir statybų pasaulyje jis dažnai tampa naujų projektų realizavimo startu. Šiame tekste pasigilinsime į namo statybos pradžią – t.y. į jo pamatus. Kviečiame plačiau susipažinti su trimis pagrindiniais pamatų tipais.

Namo pamatų problemos: kaip jas pastebėti?

Nedidelės pamatų problemos gali lengvai peraugti į didelius nemalonumus, kurie vėliau atsieis brangiu remontu. Skilimas ir sėdimas yra dažniausios pamatų problemos, kurios atsiranda dėl klaidų projektavimo metu arba nekokybiškai atliktų statybos darbų. Kad būtų galima išvengti sudėtingų remonto darbų, labai svarbu laiku pastebėti skilimus ir kitus pažeidimus pamatų apžiūros metu.

Druskų nuosėdos: kaip apsaugoti plytų sieną (1)

Vasarnamis iš gražių keraminių plytų – būtent apie tokį svajoja dauguma žmonių, rimtai apsisprendusių įsikurti „arčiau žemės“ ir įsigyti nekilnojamąjį turtą „amžiams“.

Kaip apsaugoti pamatus žiemą? (1)

Paplitusi nuomonė, kad pamatus reikia palikti peržiemoti – taip jie esą šaltuoju periodu nusėda ir „nebevaikšto“. Nors šis požiūris yra diskutuotinas, tačiau vis dar paplitęs. Ekspertas Tomas Čerauskas pataria, kaip tinkamai žiemai paruošti pamatus, kad būtų daugiau naudos nei žalos.

Pamatų skilimas: priežastys ir sprendimo būdai (6)

Bet kurio tipo pamatams gali grėsti sėdimas ir skilimas. Statant namą tinkamus pamatus turėtų parinkti profesionalai, atsižvelgdami į grunto savybes, pastato tipą ir kitas aplinkybes. Vis dėlto, kartais nutinka netikėtų dalykų, ypač jei projektavimo ar statybų metu ne viskas buvo tinkamai padaryta. Paklausėme specialistų, kaip atpažinti ir ištaisyti pamatų pažeidimus.

Apšiltiname pamatus: 5 dažniausios klaidos (11)

Apie blogai apšiltintus namus sakoma, kad pro sienas švilpauja vėjas, bet ar žinote, jog apie septintadalį visos šilumos netenkama dėl netinkamai apšiltintos apatinės namo dalies? Apšiltinimo klaidos ne tik paplonina piniginę, tačiau ir pažeidžia patį pastatą bei gali kilti bėdų įteisinant statinį.

Pagrindiniai mūrijimo principai: ką pamatuoti ir kada „kirpti“? (3)

Patyrę mūrininkai juokauja, kad jų profesija panašiausia į siuvėjo. Esą pagrindinis principas išlieka tas pats – devynis kartus pamatuoti ir tik dešimtą kirpti. Tačiau kažkodėl vis tiek būna kreivų sienų. Kad taip nebūtų, reikia žinoti ir sekti pagrindinius mūrijimo principus.

Kuo plokštuminiai pamatai panašūs į apverstą taburetę? (16)

Nors populiariausi Lietuvoje poliniai pamatai, specialistai pastebi, kad jie nėra pats efektyviausias sprendimas. Be to, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad poliniai ar juostiniai pamatai yra pigesnis už plokštuminius, pastaruosius įrenginėjantys meistrai atšauna: įsirengiantys polinius pamatus gauna tik važiuoklę, o plokštuminius – visą automobilį.

Pagrindinės klaidos, kurias padaro besirenkantys pamatus (28)

Populiariausi Lietuvoje poliniai (gręžtiniai) pamatai dažniausiai įrengiami dėl labai paprastos ir praktiškos priežasties – palankios kainos. Specialistų teigimu, jei pamatai teisingai suprojektuoti, tai polinių pamatų kaina gali būti geresnė nei plokštuminių ar juostinių pamatų. Visgi net ir gera kaina nesustabdo individualaus gyvenamojo namo savininkų nuo bandymo sutaupyti ir dėl to atsirandančių klaidų.

Rūsio apšiltinimas – iš vidaus ar išorės? (9)

Net ir sandarus ir gerai apšiltintas namas gali netekti daug šilumos dėl neapšiltintų pamatų. Pamatų apšiltinimas sumažina šildymo poreikį ir apsaugo nuo drėgmės kondensavimosi, kuris dažnai yra sukeliamas temperatūros skirtumo tarp rūsio vidaus ir išorėje esančio grunto.