Trumpas slengo žodynėlis: ką pašmeruoti ir kokias varnas atsinešti į talką

 (2)
Dalis buityje naudojamų daiktų pavadinimų pas mus yra atėję iš vokiečių ar rusų kalbų, pietiniuose Lietuvos regionuose kai kas pasiskolinta iš lenkų kalbos. Dauguma jų šiandien randami neteiktinų žodžių sąrašuose, tačiau realybėje aplinkiniai juos vis dar vartoja. Ir nepakiši jiems to sąrašo po nosimi – kaip žmogui patogiau, taip šis ir pasakė. Tad norint išvengti ginčų ir nesusipratimų labai naudinga bent jau žinoti, ką kai kurie jų reiškia.
Trumpas slengo žodynėlis: ką pašmeruoti ir kokias varnas atsinešti į talką
© Fotolia nuotr.

Anksčiau esame rašę apie mechaninių dirbtuvėse ar statybose naudojamų prietaisų slengą, šįsyk peržvelgėme keletą dažniausiai buityje ir ūkyje naudojamų žargono žodžių.

Šį rudenį greičiausiai teks atlikti bent keletą pjovimo darbų - galbūt tai darysite patys, jums padės pagalbininkas ar teks samdytis kaimyną, kad, tarkime, nupjautų medį. Nenustebkite, jei jis ateis ne tik draugiškai nusiteikęs, tačiau ir atsineš družbą (rus. дружба, draugystė). Tokiu vardu vadinosi seno tarybinio motorinio pjūklo rūšis. Ilgainiui šis žodis kalboje kai kur pakeitė ne tik žodį benzininiam pjūklui, tačiau kai kada naudojamas ir pakeisti bet kokį pjūklą apskritai. Tiesa, jeigu jis iš tiesų atsineš būtent tokį pjūklą, galbūt ir vertėtų kilstelėti antakį ir gerai jį apžiūrėti.

Grandininis pjūklas kartais pavadinamas ir žodžiu varna. To priežastis yra banaliai paprasta – taip šmaikštūs tautiečiai trumpina žinomo švedų pjūklų ir sodo priežiūros priemonių gamintojo pjūklus.

Kitas su pjovimu susijęs žodis yra piela, o kai kuriuose regionuose – pielukė. Taip kartais pavadinamas rankinis pjūklas. Natūralu, jog su ja galima pieluoti. Tiesa, gražus lietuviškas žodis pjūklas šioje kategorijoje dominuoja, tad grėsmės jam išnykti tikrai nėra. Šio žodžio kilmė slaviška – abu mūsų kaimynai pjūklą vadina panašiu žodžiu (rusai – пила, , lenkai – piła).

Kitas svarbus rudens darbas yra kasimas. Ir jo metu galite išgirsti prašymą atnešti, paduoti ar nuvalyti spatą. Spatas – tai kastuvas. Šis žodis kartais naudojamas dėl trumpumo buitinėse situacijose arba iš įpratimo, tačiau reikėtų pastebėti, jog kastuvas yra dominuojantis terminas.

Kitas su kasimu susijęs, tačiau labai plačiai naudojamas žodis yra katlavanas. Su juo susidursite interneto skelbimuose ieškodami, kas galėtų iškasti pamatų duobę jūsų naujam namui. Kai kada tokie kasėjai ir reklamuojasi kaip katlavanų kasėjai. Šis žodis įrašytas į neteiktinų svetimybių sąrašą, o keisti jį kalbininkai siūlo žodžiu karjeras arba iškasa. Tiesa, karjeras dažniausiai naudojamas pavadinti ganėtinai masyvią iškasą, tad užsakovas gali nelabai suprasti jūsų lūkesčių. Žodis iškasa taip pat nėra labai prigijęs, tačiau elementarus „pamatų duobė“ ar "duobė pamatams" dažniausiai išsprendžia visus kylančius klausimus.

Nusikasę pareinate iš lauko į namus ir girdite, kad girgžda durys? Kai kas pasakytų, jog šį garsą skleidžia zaviesai arba zoviesai – durų vyriai (kilmė lenkiška – zawias). Vadinasi, juos reikia sutepti arba pašmeruoti. Šis tepimui dar kartais naudojamas ir žodis „šmeruoti“ iš skambesio panašus į vokiškos kilmės žodį. Ir iš tiesų - schmieren išvertus iš vokiečių kalbos reiškia "tepti".

Šmeruoti galite ne tik vyrius, tačiau kartais to prireikia muterkoms ir šriubams. Šie nevartotini žodžiai reiškia atitinkamai veržlę ir varžtą. Jų kilmė taip pat vokiška – schraube ir mutter.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.