Surenkami gelžbetoniniai individualūs namai: pigesnis sprendimas?

Gelžbetonio konstrukcijos namų Lietuvoje yra pakankamai daug – tiesa, kone visi jie daugiaaukščiai. Visgi nereikėtų įsivaizduoti individualaus gelžbetoninio namo kaip sumažintos daugiabučio kopijos – paprastai tokių namų statyboje išnaudojamos medžiagos naudingosios savybės, o apdailos sprendimai nesiskiria nuo mūrinio ar kitų tipų namų. Į ką atsižvelgti renkantis surenkamus gelžbetoninius namus, pasakoja kalbinti ekspertai.
Surenkami gelžbetoniniai individualūs namai: pigesnis sprendimas?
© Shutterstock nuotr.

Gelžbetoniniai individualūs namai statomi naudojant specialias, gamykloje pagamintas plokštes. Vieni iš didžiausių tokių namų privalumų, kuriuos įvardina statybos ir remonto bendrovės „Alsa“ gamybos vadovas Darius Jakševičius – kaina ir greitis. „Tokio namo statyba atsieina šiek tiek pigiau – iš karto gaunamas apšiltintas pastatas, nereikia klijuoti izoliacijos, todėl aikštelėje reikia nudirbti mažiau darbų. Tikslų skaičių, kiek galima sutaupyti, pasakyti sunku, nes kiekvienas atvejis individualus. Taip pat vienas iš privalumų yra statybos greitis. Tarkime, nusivežus namą į statybvietę, jį surinkti galima per porą-trejetą dienų“, – teigia pašnekovas. 

Vilniaus Gedimino Technikos universiteto Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros vedėjas prof. dr. Juozas Valivonis taip pat mano, kad namų statyba naudojant surenkamas gelžbetonio plokštes turi savų privalumų. „Apšiltintos gelžbetonio sienos šilumos laidumo koeficientas yra mažas, ji gerai izoliuoja šilumą. Tokio namo statyba labai greita, galima statyti ir žiemą, ir vasarą, kadangi „šlapių“ procesų praktiškai nėra. Sienose jau gamykloje išvedžiojama elektros instaliacija, kitos inžinerinės sistemos – taip statybos metu nereikia daryti griovelių sienoje ir jos tinkuoti. Sieninių plokščių fasadinei pusei gali būti padaryta norima plokštės paviršiaus faktūra. Tuo atveju reikia pastatą tik nudažyti , nereikalingas joks tinkavimas. Aišku, vienas tokios statybos trūkumų yra tai, kad konstrukcijų surinkimo metu reikalingas kranas – tokio svorio plokščių rankomis nepakelsite“, – pasakoja pašnekovas. 

Sieniniai elementai yra gaminami pagal individualų projektą. Kai kurios įmonės siūlo standartines plokštes pagal kartotinius projektus. Siekiantys ekonomiškumo renkasi namus su nesudėtingo perimetro, tradicinių architektūrinių sprendimų namus – taip pagreitėja ir montavimas. Priklausomai nuo gamybinio užimtumo ir namo projekto, tokias plokštes galima pagaminti per 4-6 savaites. Daugelis surenkamas gelžbetonines plokštes gaminančių įmonių siūlo dviejų tipų produkciją – paprastas, viensluoksnes, gryno gelžbetonio plokštes, bei trisluoksnes, kuriose tarp dviejų gelžbetonio plokščių, įtaisytas ir šilumos izoliacinis sluoksnis. Dažniausiai apšiltinimui naudojama akmens vata ar polistireninis putplastis. Sienų storis, priklausomai nuo gamintojo ir projekto, yra nuo 210 mm iki 530 mm išorinėms sienoms ir iki 200 mm vidinėms pertvaroms. D. Jakševičius teigia, kad gyvenamojo namo statybai reikėtų rinktis tik trisluoksnes sienas „Naudoti vieno sluoksnio plokštes geriausia nebent statant pertvaras, ant kurių laikosi perdangos. Išorinių sienų tikrai nerekomenduočiau daryti iš vieno sluoksnio plokščių. Tuomet dingsta tokios technologijos privalumai – procesai pailgėja, darbas vyksta taip, tarsi siena būtų mūrinė. Viensluoksnės plokštės tinka, jei norite statyti ne gyvenamąjį namą, o garažą, priestatą ar panašios paskirties pastatą“, – ataria pašnekovas.

J. Valivonis mato ir daugiau tokių plokščių panaudojimo individualiojo namo statyboje galimybių. „Egzistuoja įvairių panaudojimo variantų. Tarkime, statote namą su rūsiu – rūsio sienų įrengimui puikiai tinka trisluoksnės surenkamos gelžbetoninės plokštės. Šiuo atveju rūsio sienos gali būti su šilumos izoliacija ir su hidroizoliacija. Taip pat jeigu jūsų namas suprojektuotas su plokščiu, nedidelį pasvirimo kampą turinčiu vienšlaičiu stogu, tokio stogo pagrindu gali tapti sluoksniuota gelžbetonio plokštė. Surenkamos gelžbetoninės plokštės gali tapti ir pertvaromis“, – pasakoja pašnekovas. 

Sudarydami tokios namo statybos kainą ir lygindami ją su kitais variantas, nepamirškite, kad kainuoja ne vien gelžbetoninės plokštės. Į darbų sąmatą dar įeina plokščių transportavimo ir, svarbiausia, montavimo kaina. Gelžbetoninių namų plokštės yra pakankamai sunkios, jas montuojant reikalinga didelė keliamoji galia – tai reiškia, kad neišvengiamai teks nuomotis kraną. Todėl nenorint tam išleisti per daug pinigų, geriausia viską tinkamai suplanuoti – rinktis atsakingus ir patyrusius statybininkus-montuotojus. Montavimas, neskaičiuojant sienų kainos, yra didžiausia išlaidų dalis. „Dar prisideda ir montažinių medžiagų kaina, tačiau ši dalis bendrose išlaidose yra labai nežymi. Kartais pats gamintojas gali padaryti gamybinius brėžinius – kaip reikia sienas išdalinti į elementus, numatyti jų jungimus ir panašiai. Jie irgi kainuoja, tačiau dažniausiai būna įtraukti į sąmatą. Tai priklauso nuo gamintojo – vieni įtraukia, kiti nurodo konstruktorius“, – teigia D. Jakševičius.

Statant šiuolaikinius gelžbetoninių plokščių namus jungimas vyksta vidiniame betono sluoksnyje per specialias gaminyje įbetonuotas  detales. Jas sujungus, jungimo vieta užbetonuojama, išorinis betono sluoksnis ir šilumos izoliacijos sluoksniai prileidžiami vienas prie kito, tuomet siūlės užsandarinamos. Plokštės prie pamato jungiamos per armatūrą ją suvirinant ir jungimo vietą užbetonuojant. Jungimas vyksta tik iš statinio vidaus, todėl siūlių pastato fasade nesimato.
Statant tokio tipo namus svarbiausia, jog gelžbetoninės sienos būtų namo išorinės sienos ir laikančiosios vidinės sienos. Vidinės nelaikančios pertvaros prireikus gali būti konstruojamos ir iš kitų medžiagų. 

„Ar pasirinkus tokį sprendimą būtų sutaupoma, pasakyti negaliu, tačiau tokia statyba tikrai yra galimas variantas. Vidinės pertvaros gali būti viensluoksnės gelžbetonio plokštės arba statomos įprastiniu būdu, tarkime, iš blokelių arba iš gipso kartono. Vis dėlto manau, kad tokiu atveju geriausias variantas yra vieno tipo sienų komplektas, kadangi tai palengvintų sienų sujungimą, užtikrintų jų pastovumą. Vienaaukštėje statyboje galima naudoti įvairius variantus, nors logiškai atrodytų, kad geriau yra naudoti vieno tipo konstrukcijas. Tai palengvintų statybos procesą ir garantuotų pastato aukštesnę kokybę ir didesnį patikimumą“, – teigia J. Valivonis. 

Apdaila. Nors dauguma Lietuvoje esančių senos statybos gelžbetoninių daugiabučių yra pilki ar blankių spalvų, ši tendencija nėra priežastis nesirinkti individualių gelžbetoninių namų – pastariesiems atlikti apdailą yra kur kas lengviau nei daugiabučiams, o apdailos variantai niekuo nesiskiria lyginant su įprastais namais. Kita vertus, jei namo savininkui tai priimtina, apdaila gelžbetoniniam namui netgi nėra nebūtina, kadangi ši medžiaga yra atspari atmosferos poveikiui. 

J. Valivonis pabrėžia dar vieną gelžbetonio plokščių privalumą – lygų sienų paviršių. „Šiuolaikiniai metodai leidžia paviršių padaryti pakankamai lygų, jis netgi primena stiklą. Tam naudojamas specialus, savaime susitankinantis betonas, kuriam parinkus tinkamą sudėtį, paviršiuje nebus porų, kaip senos technologijos gelžbetonyje. Tai būdinga tiek sienos išorei, tiek vidui, todėl pastačius, faktiškai telieka sieną nudažyti ar kitaip dekoruoti“, – teigia jis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ar norint tvirtinti kondicionierių pastato išorėje reikia gauti leidimą? (1)

Nors dauguma daugiabučių gyventojų jau žino, kad negalima savo nuožiūra perdažyti pastato fasado ar jo dalį, pakeisti stogo dangą ar įrengti naujus stoglangius, tačiau ne visada kreipiasi į savivaldybės architektus, norėdami pritvirtinti įvairią įrangą ant namo sienos ar stogo. Šie darbai taip pat priskiriami statinio paprastajam remontui.

Kad grįžus po atostogų netektų nustebti: kaip išvykstant apsaugoti namus nuo pavojų (1)

Vasaros metu kone kiekvienas mėnesiui, savaitei ar bent ilgajam savaitgaliui palieka savo namus ir išvyksta ilsėtis. Tačiau tinkamai nepasiruošus, namus gali užklupti ne tik įvairūs gedimai ar parazitai, bet ir vagys. Kokie pavojai tyko tuščiuose namuose ir ką daryti, kad jums išvykus jie liktų tokie pat saugūs?

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada galima įstiklinti daugiabučio balkoną?

Balkonas – pastato dalis, atvira išsikišusi aikštelė išorinėje pastato sienoje su aptvaru žmonių saugai užtikrinti ir turinti duris į vidaus patalpas. Balkonas gali būti uždaras, iš lauko pusės įstiklintas naudojant lengvas šaltas konstrukcijas.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.