Pasyvus namas: ar tai tikrai mūsų ateities būstas?

 (34)
Vis dažniau girdima sąvoka „pasyvus namas“. Jį trumpai galima apibūdinti kaip ekologišką, ekonomišką, draugišką aplinkai statinį. Neretai jį įsivaizduojame kaip pastatą, primenantį dėžutę su vos keliais langais ir pusės metro storio sienų šilumos izoliacija. Neviliojančiai atrodo ir didesnės nei įprastam namui reikalingos pradinės investicijos.
Pasyvus namas: ar tai tikrai mūsų ateities būstas?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Be abejo, pasyviam namui keliami itin griežti reikalavimai lemia jo architektūrinę išvaizdą, bet ji nebūtinai turi būti vienoda ir nuobodi, o investicijos laikui bėgant atsiperka. Labiau pasigilinę išvystume nenuginčijamus pasyvių namų pranašumus, tai įrodo ir sėkmingai vykdoma šių namų plėtra Vokietijoje ir Austrijoje. Akivaizdu, kad viena iš pagrindinių priežasčių, dėl ko Lietuvoje pasyvūs namai skinasi kelią itin lėtai, tai žinių stoka.

Pasyvaus namo koncepcija atsirado Vokietijoje, kurioje kiek daugiau nei prieš du dešimtmečius buvo pastatyti pirmieji tokio tipo namai. 1995 m. sukurtas Pasyvaus namo standartas, kuris remiasi nedidelių energijos sąnaudų namų statybos patirtimi. Neilgai trukus 1996 m. buvo įkurtas Pasyvių namų institutas, užsiimantis pasyviųjų namų koncepcijos kūrimu, tyrimais ir plėtra. Lietuvoje nuo 2009 m. veikia Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, kuri užsiima įstatymų kūrimu, švietimu, informacijos sklaida visuomenėje. Bet grįžkime prie pasyvaus namo apibrėžimo. Jis mums sufleruoja, kad šiame pastate naudojami pasyvūs energijos šaltiniai. Dar daugiau – pasyviame name apskritai nėra aktyvios šildymo sistemos, t. y. jokių vamzdžių, jokių radiatorių, jokių krosnių. Nėra, nes jų paprasčiausiai ir nereikia. Pasyvaus namo koncepcija siekia sumažinti šilumos nuostolius iki absoliutaus minimumo, o energijos suvartojimas pastato šildymui negali viršyti 15 kWh vienam kvadratiniam metrui per metus. Palyginimui, šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis įprastinis namas suvartoja vidutiniškai 120 kWh vienam kvadratiniam metrui šildyti per metus. Skirtumas daugiau nei akivaizdus.

Pasyvus namas: ar tai tikrai mūsų ateities būstas?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pasyvus namas turi atitikti šiuos reikalavimus: šildymo poreikis neturi viršyti 15 kWh vienam kvadratiniam metrui gyvenamojo ploto per metus, o bendras pirminės energijos poreikis buityje, įskaitant šildymą, karšto vandens paruošimą, ventiliaciją, apšvietimą ir buitinius prietaisus, neturi viršyti 120 kWh vienam kvadratiniam metrui per metus. Taip pat svarbu, kad pastatas būtų sandarus – esant 50 Pa slėgio skirtumui, leistinas oro pasikeitimas, pratekėjimas per plyšius turi būti ne didesnis nei 0,6 viso pastato tūrio. Visose gyvenamosiose erdvėse turi būti užtikrintas temperatūrinis komfortas tiek žiemą, tiek vasarą.

Pagrindiniai principai, taikomi pasyvaus namo konstrukcijoms – tai šilumos izoliacija, aukštos kokybės langai, ventiliacija su rekuperacija, pastato sandarumas ir šalčio tiltelių nebuvimas. Itin svarbus pasyvaus namo komponentas yra, jau minėta, rekuperacinė vėdinimo sistema su didelio efektyvumo šilumokaičiu. Ji užtikrina kokybišką mikroklimatą, be to, ši sistema šildo jūsų patalpas pasisavindama šilumą iš išmetamo oro. Šios sistemos efektyvumas siekia net 75 proc., vadinasi, šilumokaičio pagalba mažiausiai 75 proc. išmetamo oro šilumos yra grąžinama atgal į patalpas kartu su šviežiu oru. Kitas svarbus faktorius – tai šilumos izoliacija: visos neskaidrios išorinės pastato atitvaros turi būti labai gerai apšiltintos. Šalto klimato šalims, įskaitant ir Lietuvą, šilumos laidumo koeficientas (U) turi būti daugiausiai 0,15 W/(m2K). Tai atitinka 6,67 (m2K)/W varžą. Langų rėmai taip pat turi būti gerai apšiltinti, o siekiant išvengti šilumos pernešimo stiklo paketai turi būti užpildyti argonu arba kriptonu. Langų šilumos laidumo koeficientas (U) turi būti 0,8 W/(m2K) arba mažesnis, o bendra saulės šviesos perdavimo vertė (g) turėtų būti apie 50 proc. Visi pastato kampai ir sujungimai turi būti įrengti itin kokybiškai tam, kad neatsirastų šalčio tilteliai.

Pasyvus namas yra kur kas daugiau nei tik mažai energijos naudojantis pastatas. Palyginus su esamais pastatais, pasyvūs namai leidžia sutaupyti iki 90 proc. šildymo ir vėdinimo energijos. Pastarieji namai yra 75 proc. efektyvesni palyginus su naujai statomais namais.

Pasyvus namas: ar tai tikrai mūsų ateities būstas?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pasyvus namas efektyviai išnaudoja alternatyvios energijos šaltinius (saulę, vėją, grunto šilumą) bei šilumos grąžinimą per ventiliacinę sistemą. Dėl to net ir šalčiausiomis žiemomis jam nereikalingos įprastinės šildymo sistemos. Šiltuoju sezonu pasyvus namas naudoja pasyvias vėsinimo technikas – strateginį šešėliavimą, kurio dėka išlaikoma maloni vėsa vidaus patalpose. Statant tokio tipo namą labai svarbi jo orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, kadangi siekiama maksimalios naudos iš saulės. Pasyvūs namai liaupsinami dėl aukšto lygio komforto, mat vidinių paviršių temperatūra kinta labai nežymiai netgi esant ekstremalioms lauko sąlygoms. Visa tai garantuoja specialūs langai ir statinio apvalkalas, susidedantis iš itin gerai apšiltinto stogo, grindų plokščių bei išorinių sienų, kurios sulaiko norimą šilumą pastato viduje ir kartu neįleidžia nepageidaujamo šalčio/karščio iš lauko.

Pasyvūs namai gali būti statomi bet kurioje pasaulio vietoje, nes pagrindinis principas – sunaudoti kuo mažiau energijos, gali būti pritaikytas bet kur. Tiesiog techniniai sprendimai, pavyzdžiui, Aliaskoje ir Australijoje bus skirtingi, nes vienur bus siekiama sumažinti energijos poreikį šildymui, o kitur – vėsinimui.

Pasyvus namas: ar tai tikrai mūsų ateities būstas?
© Asmeninio archyvo nuotr.

Svarbu pažymėti, kad statant pasyvų namą svarbios visos grandys – nuo projektavimo, sklypo parinkimo iki statybininkų kvalifikacijos ir sąžiningumo. Visos grandys turi veikti vienodai gerai ir išvien, kad būtų įgyvendintas bendras tikslas – pastatytas pasyvus namas. Išvardinti šio tipo namams būdingi kriterijai (didelė išorės atitvarų ir langų varža, ventiliacinė sistema su rekuperacija ir kt.) taip pat yra neatsiejami vienas nuo kito, tai reiškia, kad pasyviame name jie visi turi tarpusavyje sąveikauti. Jeigu įsirengsime labai gerai apšiltintą namą, bet susidėsime prastos kokybės langus arba neveiks vėdinimo sistema, pasyvaus namo principai nebeveiks.

Dėl menkų žinių ir nedidelės patirties Lietuvoje žmones labiausiai gąsdina didesnė pasyvaus namo statybos kaina ir sudėtingesnis bei daugiau kruopštumo, žinių ir kokybės reikalaujantis statybų procesas, tačiau maždaug 10 proc. didesnė statybos kaina atsiperka jau nuo pirmosios eksploatacijos dienos. Taigi, pradžioje taip gąsdinęs finansinis aspektas, pasikausčius žinių bagažu, tampa akstinu, nes pasyvaus namo pagrindinis pranašumas ir yra mažesnės išlaidos ir kartu nepriklausomybė nuo energijos tiekėjų. Pasyvus namas – tai lyg išmanus pastatas ir juo reikia išmokti ir įprasti išmintingai ir racionaliai naudotis: nustatyti efektyviausią režimą, stebėti kaip namas elgiasi ir kaip tai atsispindi finansuose. Kita vertus, prie naujovių, kurios yra patogios ir neša akivaizdžią naudą, priprantama labai greitai ir grįžti atgal tikrai nebesinori.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.