Namo statybos: ką privalu žinoti prieš pradedant

 (2)
Dažnas turime mintyse susigalvoję vienokį ar kitokį savo svajonių namą – vieni žino, kad statytųsi tik tradicinį medinuką miško glūdumoje, kiti bet ką atiduotų dėl erdvios virtuvės su valgomuoju ir miesto panorama, o dar kiti tiesiog neįsivaizduoja gyvenamojo namo be didelio sodo. Visi žmonės skirtingi, todėl natūralu, kad ir jų norai skiriasi.
Namo statybos: ką privalu žinoti prieš pradedant
© Fotolia nuotr.

Kad ir kokios bebūtų svajonės – abstrakčios ar labai konkrečios, didelės ar visai mažytės, svarbu suprasti, kad tarp idėjos ir jos įgyvendinimo dar yra daugybė tarpinių žingsnelių, kuriuos būtinai teks žengti, nusprendus statytis savo svajonių būstą. Be to, teks nemažai padirbėti ir pačiam, stengiantis kuo labiau išgryninti savo idėją ir perteikti ją pastato architektui. Be šūsnių įvairiausių dokumentų, reikalingų įgyvendinti jūsų idėją, taip pat neapsieisite. Tad kaip nepaskęsti ir nepasimesti dokumentų gausoje, kuo derėtų pasirūpinti statytojui iš anksto prieš ieškantis projekto rengėjo ir į ką atkreipti dėmesį, kad procesas būtų kuo sklandesnis?

Kaip žinia, statyba be parengto ir suderinto projekto yra negalima, tad, pirmiausia, reikėtų susirasti projektavimo įmonę ir patikėti jai paruošti jūsų gyvenamojo namo projektą. Jei paieškos užtrunka, kai kuriuos darbus galite atlikti ir patys. Taip palengvinsite ir paspartinsite būsimą projektavimo procesą bei sutaupysite dalį pinigų, kuriuos mokėtumėte projektuotojui. Taigi, visų pirma, reikėtų pasirūpinti turimo sklypo dokumentais, išduodamais Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM, nes, pastebėtina, jog šis procesas gali pareikalauti gan didelių laiko sąnaudų.

Taip pat išsiimkite nuosavybės teisę į sklypą įrodančius dokumentus iš VĮ „Registrų centras“. Turėdami išvardintus dokumentus, galite drąsiai kreiptis į projektavimo sąlygas išduodančias institucijas – dėl vandentiekio, elektros, dujotiekio sąlygų išdavimo, o specialiuosius architektūrinius reikalavimus gausite kreipęsi į vietos savivaldybę. Numatytas techninių sąlygų ir reikalavimų išdavimo terminas yra 15 darbo dienų, tačiau, priklausomai nuo institucijos ir esamo apkrovimo, jie gali būti išduoti ir anksčiau.

Gavus visas reikiamas projektavimo sąlygas iš atitinkamų institucijų, bus paprasčiau kalbėtis ir derėtis su projektuotojais, kadangi minėtuose dokumentuose yra pateikiami konkretūs nurodymai ir reikalavimai statinio projektui, nuo kurių priklauso jūsų statinio ypatybės, ir kurių privalu laikytis, norint suderinti projektą. Kalbama apie sklypo užstatymą, pastatų aukštingumą, lokaciją sklype, prisijungimą prie centralizuotų miesto tinklų ar individualių projektavimą. Svarbu netgi medžiagiškumas ar stogo konfigūracija, jei statotės saugomoje teritorijoje ir pan. Turint tokius konkrečius nurodymus, projektuotojui bus kur kas aiškiau numatyti, kokį statinį projektuoti.

Akivaizdu, kad vien tik institucijų išduotų reikalavimų projektuotojui nepakaks. Be to, juk nepatikėsite visko suprojektuoti architektui, kad ir koks geras jis bebūtų, prieš tai neaptarę su juo savų norų ir pageidavimų. Todėl dar vienas ne mažiau svarbus žingsnis svajonių namo link – tai sklandus bendradarbiavimas tarp užsakovo – jūsų, ir architekto, kuris dažnai būna ir viso projekto vadovas. Norint parinkti optimalų namo dydį, tinkamai suprojektuoti erdves, reikia gerai suvokti būsimame name įsikursiančios šeimos gyvenimo būdą, išsiaiškinti, ar ji turi specialių ir išskirtinių pomėgių – dievina lauko tenisą, o gal mėgsta kaitintis pirtelėje.

Pravartu žinoti, ar namų šeimininkė mielai užsiima maisto ruošimu, ar nori turėti daržą, sodą, o gal pirmenybę teikia žaliai vejai ir gėlynams. Nuo visų šių, rodos, nereikšmingų smulkmenų ir architekto sugebėjimų kuo detaliau jas perteikti namo ir aplinkos projekte, vėliau priklausys jūsų šeimos gerovė ir gyvenimo kokybė, nes gyvensite idealiai jums suprojektuotame name. Taigi stenkitės kuo glaudžiau bendradarbiauti su savo statinio architektu, patikėti jam savo ir savo šeimos narių pomėgius, atskleisti artimiausius ateities planus – planuojamą įsigyti naminį gyvūną, o galbūt nusimato šeimos pagausėjimas. Visa tai padės architektui geriau suvokti jūsų norus ir juos atskleisti, kaip įmanoma geriau pritaikant projektuojamą namą individualiems jūsų poreikiams.

Patirtis byloja, kad būtent projekto derinimas su užsakovu ir idėjos paieškos užima daugiausia laiko projektavimo procese, dažnai dėl to, kad užsakovas neturi konkrečios pradinės idėjos arba nemoka jos pateikti, be abejo, nemažai priklauso ir nuo architekto asmeninių gebėjimų perprasti kliento norus. Neretai būna, kad po ilgų derybų, išsirinkus galutinį projekto variantą ir jį bebaigiant projektuoti, užsakovas paskutinę minutę persigalvoja dėl pagrindinio įėjimo vietos arba paprašo pastumti išorinę sieną dvidešimčia centimetrų į šoną, tokiu savo poelgiu sukeldamas nemažą galvos skausmą architektui...

Tačiau tai nebūtinai kaprizingas statytojas, kuris nebūdamas profesionalas projektavimo srityje, tik dabar pastebėjo, kad vonios kambaryje netilps jo turima skalbimo mašina, o būtent naujas įėjimas suteiktų blankiam gatvės fasadui išraiškingumo. Visa tai šalių nesusikalbėjimo pasekmė, todėl norint išvengti panašių kuriozų, patartina su architektu nuodugniai aptarti ir pabrėžti savo abejones dėl vienokio ar kitokio projekto sprendimo.

Architektas, turintis profesinių žinių bagažą ir patirtį, ne tik patars ir pagelbės ieškant optimalaus sprendimo, jo pagrindinis darbas – jūsų norus transformuoti į realų projektą. Jūsų užduotis – pateikti gaires, konkrečiai ir aiškiai suformuluojant savo ir savo šeimos poreikius bei įvertinant savo finansines galimybes. Tik tuomet procesas bus sklandus, bendradarbiavimas tikslingas, o rezultatas tenkins abi puses – tiek kūrėją, tiek naujojo būsto gyventoją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.