Namo statybos: ką privalu žinoti prieš pradedant

 (2)
Dažnas turime mintyse susigalvoję vienokį ar kitokį savo svajonių namą – vieni žino, kad statytųsi tik tradicinį medinuką miško glūdumoje, kiti bet ką atiduotų dėl erdvios virtuvės su valgomuoju ir miesto panorama, o dar kiti tiesiog neįsivaizduoja gyvenamojo namo be didelio sodo. Visi žmonės skirtingi, todėl natūralu, kad ir jų norai skiriasi.
Namo statybos: ką privalu žinoti prieš pradedant
© Fotolia nuotr.

Kad ir kokios bebūtų svajonės – abstrakčios ar labai konkrečios, didelės ar visai mažytės, svarbu suprasti, kad tarp idėjos ir jos įgyvendinimo dar yra daugybė tarpinių žingsnelių, kuriuos būtinai teks žengti, nusprendus statytis savo svajonių būstą. Be to, teks nemažai padirbėti ir pačiam, stengiantis kuo labiau išgryninti savo idėją ir perteikti ją pastato architektui. Be šūsnių įvairiausių dokumentų, reikalingų įgyvendinti jūsų idėją, taip pat neapsieisite. Tad kaip nepaskęsti ir nepasimesti dokumentų gausoje, kuo derėtų pasirūpinti statytojui iš anksto prieš ieškantis projekto rengėjo ir į ką atkreipti dėmesį, kad procesas būtų kuo sklandesnis?

Kaip žinia, statyba be parengto ir suderinto projekto yra negalima, tad, pirmiausia, reikėtų susirasti projektavimo įmonę ir patikėti jai paruošti jūsų gyvenamojo namo projektą. Jei paieškos užtrunka, kai kuriuos darbus galite atlikti ir patys. Taip palengvinsite ir paspartinsite būsimą projektavimo procesą bei sutaupysite dalį pinigų, kuriuos mokėtumėte projektuotojui. Taigi, visų pirma, reikėtų pasirūpinti turimo sklypo dokumentais, išduodamais Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM, nes, pastebėtina, jog šis procesas gali pareikalauti gan didelių laiko sąnaudų.

Taip pat išsiimkite nuosavybės teisę į sklypą įrodančius dokumentus iš VĮ „Registrų centras“. Turėdami išvardintus dokumentus, galite drąsiai kreiptis į projektavimo sąlygas išduodančias institucijas – dėl vandentiekio, elektros, dujotiekio sąlygų išdavimo, o specialiuosius architektūrinius reikalavimus gausite kreipęsi į vietos savivaldybę. Numatytas techninių sąlygų ir reikalavimų išdavimo terminas yra 15 darbo dienų, tačiau, priklausomai nuo institucijos ir esamo apkrovimo, jie gali būti išduoti ir anksčiau.

Gavus visas reikiamas projektavimo sąlygas iš atitinkamų institucijų, bus paprasčiau kalbėtis ir derėtis su projektuotojais, kadangi minėtuose dokumentuose yra pateikiami konkretūs nurodymai ir reikalavimai statinio projektui, nuo kurių priklauso jūsų statinio ypatybės, ir kurių privalu laikytis, norint suderinti projektą. Kalbama apie sklypo užstatymą, pastatų aukštingumą, lokaciją sklype, prisijungimą prie centralizuotų miesto tinklų ar individualių projektavimą. Svarbu netgi medžiagiškumas ar stogo konfigūracija, jei statotės saugomoje teritorijoje ir pan. Turint tokius konkrečius nurodymus, projektuotojui bus kur kas aiškiau numatyti, kokį statinį projektuoti.

Akivaizdu, kad vien tik institucijų išduotų reikalavimų projektuotojui nepakaks. Be to, juk nepatikėsite visko suprojektuoti architektui, kad ir koks geras jis bebūtų, prieš tai neaptarę su juo savų norų ir pageidavimų. Todėl dar vienas ne mažiau svarbus žingsnis svajonių namo link – tai sklandus bendradarbiavimas tarp užsakovo – jūsų, ir architekto, kuris dažnai būna ir viso projekto vadovas. Norint parinkti optimalų namo dydį, tinkamai suprojektuoti erdves, reikia gerai suvokti būsimame name įsikursiančios šeimos gyvenimo būdą, išsiaiškinti, ar ji turi specialių ir išskirtinių pomėgių – dievina lauko tenisą, o gal mėgsta kaitintis pirtelėje.

Pravartu žinoti, ar namų šeimininkė mielai užsiima maisto ruošimu, ar nori turėti daržą, sodą, o gal pirmenybę teikia žaliai vejai ir gėlynams. Nuo visų šių, rodos, nereikšmingų smulkmenų ir architekto sugebėjimų kuo detaliau jas perteikti namo ir aplinkos projekte, vėliau priklausys jūsų šeimos gerovė ir gyvenimo kokybė, nes gyvensite idealiai jums suprojektuotame name. Taigi stenkitės kuo glaudžiau bendradarbiauti su savo statinio architektu, patikėti jam savo ir savo šeimos narių pomėgius, atskleisti artimiausius ateities planus – planuojamą įsigyti naminį gyvūną, o galbūt nusimato šeimos pagausėjimas. Visa tai padės architektui geriau suvokti jūsų norus ir juos atskleisti, kaip įmanoma geriau pritaikant projektuojamą namą individualiems jūsų poreikiams.

Patirtis byloja, kad būtent projekto derinimas su užsakovu ir idėjos paieškos užima daugiausia laiko projektavimo procese, dažnai dėl to, kad užsakovas neturi konkrečios pradinės idėjos arba nemoka jos pateikti, be abejo, nemažai priklauso ir nuo architekto asmeninių gebėjimų perprasti kliento norus. Neretai būna, kad po ilgų derybų, išsirinkus galutinį projekto variantą ir jį bebaigiant projektuoti, užsakovas paskutinę minutę persigalvoja dėl pagrindinio įėjimo vietos arba paprašo pastumti išorinę sieną dvidešimčia centimetrų į šoną, tokiu savo poelgiu sukeldamas nemažą galvos skausmą architektui...

Tačiau tai nebūtinai kaprizingas statytojas, kuris nebūdamas profesionalas projektavimo srityje, tik dabar pastebėjo, kad vonios kambaryje netilps jo turima skalbimo mašina, o būtent naujas įėjimas suteiktų blankiam gatvės fasadui išraiškingumo. Visa tai šalių nesusikalbėjimo pasekmė, todėl norint išvengti panašių kuriozų, patartina su architektu nuodugniai aptarti ir pabrėžti savo abejones dėl vienokio ar kitokio projekto sprendimo.

Architektas, turintis profesinių žinių bagažą ir patirtį, ne tik patars ir pagelbės ieškant optimalaus sprendimo, jo pagrindinis darbas – jūsų norus transformuoti į realų projektą. Jūsų užduotis – pateikti gaires, konkrečiai ir aiškiai suformuluojant savo ir savo šeimos poreikius bei įvertinant savo finansines galimybes. Tik tuomet procesas bus sklandus, bendradarbiavimas tikslingas, o rezultatas tenkins abi puses – tiek kūrėją, tiek naujojo būsto gyventoją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.