Namo rekonstrukcija: architekto siūlomi planai

Mūsų portalo skaitytojas Julius praeitų metų pabaigoje savo rankomis baigė rekonstruoti namą. Tam, kad jo svajonė taptų realybe, jam teko įveikti ne vieną išbandymą. Pateikiame trečiąją jo pasakojimų dalį.
Namo rekonstrukcija: architekto siūlomi planai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

I dalis ČIA
II dalis ČIA

2012 m. kovo mėnesį Julius susidūrė su tokiomis problemomis:

Architektas

PINIGAI: 1000 Lt (avansas architektui).

Taigi, taigi, su didžiuliu džiaugsmu pranešu, kad su architektu rankomis jau sumušta!!! Iš viso architekto paslaugos kainuos 3800 Lt. Šiandien padarėme namo apžiūrą, apsimatavimą ir įvertinimą. Net keista kaip prieš 40 metų daryta inventorinė knyga surašyta praktiškai be klaidų, tiksliau buvo dvi klaidos, vienam kambaryje vietoje 388 cm parašyta 338 cm. Ir rūsyje lubų aukštis paaiškėjo 170 cm, vietoj deklaruojamų 180 cm. Bet tai mažmožis. Daugiau viskas atitinka ir tėra 1-2 cm paklaida.

Visa informacija atiduota, architektas pradeda dirbti. Pirmuosius eskizus pažadėjo po 2 sav., tikiuosi, kad nevėluos ir tada parašysiu/parodysiu ką įdomaus ji sugalvojo ;)

***

Išplanavimas. 1 versija

Kaip architektas ir žadėjo, taip ir atsiuntė pirmuosius išplavimo pamąstymus. Pirmame aukšte nelieka tik vienos 4 m ilgio sienelės, taip padidiname svetainę penkiais kvadratais, iki 20,76 kv.m.

Kaip ir norėjome, įėjimas atsiranda naujoje vietoje, vietoj holo esanti virtuvė keliama į kitą namo kampą, taip pat virtuvėje vakarinėje dalyje atsiranda langas (ties kriaukle brėžinyje) iš kurio matosi visas vidinis kiemas. Tualetas lieka nepaliestas, kaip ir kambarys 15,44 kv.m., dar svarstysiu ar to kambario duris patraukti arčiau link tualeto. Tikrai atsisakysime architekto siūlymo uždaryti praėjimą nešančioje sienoje (plane pažymėtas pilkai), nes kelias nuo lauko durų iki kambario labai pailgėja. Siūlau atkreipti dėmesį, kad pilkai pažymėtos vietos yra šiuo metu esančių ertmių uždarymas. Tiesa, dar atsiranda durys į rūsį (po laiptais), nežinau ar ten noriu durų, nors, žinoma, kuo daugiau durų nuo katilinės - tuo geriau.
Pirmas aukštas: 64,85 kv.m.

Antras aukštas planuojamas visiškai naujai, čia nėra jokių nešančių konstrukcijų, esančių sienų ar pan. Čia turėsiu daugiau pastabų. Pirmiausiai - nematau prasmės beveik 16 kv.m. holui. Tiesa, kolkas antrame aukšte pažymėta virtuvė, bet ji bus tik laikina, dėl mano jau ankščiau minėtų dviejų renovavimo etapų, tad antro aukšto virtuve laikinai naudosimės tik pirmuoju renovavimo laikotarpiu, vėliau tas kambarys virs preliminariai tėvų miegamuoju.

Dar galvosiu, bet kolkas planuoju daryti taip: 13,67 kv.m. kambarį didinti stumiant tualetą ir mažinant holą (norėčiau kvadratūrą padidinti iki ~15 kv.m.). Tada visiškai naikinti dabar hole pavaizduotą staliuką, taip didinant vonią (t.y. ją ištempti iki laiptų). Na, ir 12 kv.m. kambariuką šiek tiek pasidinti iki 15-16 kv.m. pratęsiant jį iki punktyrinės linijos, o laiptus užsukant link kambarių. Taip holas virstų tik koridoriumi, o kambariai padidėtų. Koridoriaus plotis 1,3 m iš principo yra tinkamas. Dar nepriėjome prie langų, stoglangių vietų, dydžių ir pan.
Antras aukštas: 68,1 kv.m. (kaip antram aukšte atsiranda virš 3 kv.m. viršaus - nežinau).

Rūsys kaip rūsys, čia planuojame katilinę. Rūsį reikės bet kokiu atveju gilinti.

Artimiausiu metu planuojami fasadai, tada vėl susitiksime su architektu, aptarsime pataisymus ir lauksime naujos versijos.

***

Išplanavimas. 2 versija

Kol gaišau laiką sirgdamas ir delsdamas susitikti su architektu - šis nesnaudė ir pasiūlė kitokį pirmo aukšto variantą. Jį atmetėm ne visu 100proc, o tik dalinai, tai gali likti kaip planas B paaiškėjus, kad rūsyje nepavyks įrengti katilinės. Dėl įvairių priežasčių: a) nepavyks bent 20-30 cm pagilinti rūsio; b) nepavyks jo tinkamai išnaudoti; c) statybų komisija vetuos tokį sumanymą; arba realiausia d) nepavyks išnaudoti dabartinio kamino, kad šis eina tik iki pirmo aukšto/rūsio perdangos, t.y. remiasi į tą perdangą. Reikės rimtai pašnekėti su katilistais ar pajungti tokią sistemą išeitų. Jei viskas tvarkoje - šitokį katilinės variantą atmetam.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.

Būstas sostinėje: koks pirkinys yra tinkamiausias jaunai šeimai?

Po pastarųjų metų intensyvaus būsto kainų augimo, pirkėjams galvos skausmą kelią ne jų kaina, o milžiniška pasiūla. Sostinėje ketinantiems įsigyti nuosavą būstą – rinktis tikrai yra iš ko. Tačiau ekspertai pastebi, kad dėl didelės būsto pasiūlos pirkėjams sunku apsispręsti, ką verta pirkti, todėl pateikė keletą esminių patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.