Kiek iš tikrųjų atsieina namo statybos?

 (52)
Namo vizija – norime kokybiškai, pigiai ir greitai, tačiau tinkamai nesuplanavus namo statybos darbų, svajonė gali prasilenkti su realybe, o džiaugsmai virsti rūpesčiais. Kokia reali namo statybų kaina?
Kiek iš tikrųjų atsieina namo statybos?
© Shutterstock nuotr.

Už klaidas tenka mokėti dvigubai

Svajojate apie nuosavą namą ir jau skubate įsigyti sklypą? Tačiau ar tvirtai nusprendėte, kokio namo jums iš tiesų reikia? Ar žinote, kad planuojant namo statybas reikėtų pradėti tikrai ne nuo sklypo pirkimo?

Daugiausiai klaidų pridaroma skubant, neapgalvojant galimybių. Pasak statybos ekspertų, informacijos ir žinių stoka namo statybų kainą padidina dvigubai, kad taip neatsitiktų rekomenduojama namo statybos procesų planavimui skirti daugiausiai laiko.

„Gaila, bet žmonės namo statybos planavimui skiria mažiausiai laiko, jie tiesiog nusiperka sklypą,
namo projektą ir perduoda statybininkams, tačiau dėl informacijos gausos nežino visų technologinių galimybių, todėl negali priimti geriausio ir naudingiausio sprendimo. Būna daug atvejų, kuomet dėl klaidų ar pasikeitusių sprendimų tenka perplanuoti namo projektą, o už tai reikia mokėti papildomus pinigus“, – dalinasi savo pastebėjimais projektavimo ir statybos įmonių grupės „NORHOUSE“ vadovas Rokas Radvilavičius.

Mūsų įsivaizduojamas namas ir realybė – skirtingi dalykai. Iš pradžių net nenumanome, kiek lėšų
prireiks, kad namo projektas būtų baigtas. Nepriklausomas statybos procesų ekspertas inžinierius Ruslanas Vasiljevas siūlo turimą namo statybos kainą paskirstyti etapais, tuomet pastebėsite, kam skirta per daug, kam per mažai. Tokiu būdu galima tinkamai paskirstyti lėšas ir susiplanuoti namo statybos finansavimą.

Norai turi sutapti su galimybėmis

Kokį namą statyti pigiau – vieno ar dviejų aukštų, R. Vasiljevo teigimu, nėra skirtumo. Didesnę
įtaką kainai daro technologiniai ir architektūriniai sprendimai, pvz.: koks pasirinktas pamatų tipas, plokščias ar šlaitinis stogas, namo forma ir apdaila. Ir tik žinodamas savo galimybes, gali tiksliai pasirinkti.

Šiuo metu siūloma daug technologinių sprendimų, tad išsirinkti nėra paprasta. Kartais, dėl tam
tikrų įsitikinimų ar informacijos stokos, žmonės pasirenka neracionalius sprendimus, pvz.: pasenusias ar laiko „patikrintas“ technologijas, per daug langų, koridorių, balkonų.

Pastebima, kad tendencija statyti didžiulius namus ar kotedžus keičiasi, nes didelės erdvės tiesiog neišnaudojamos. Dabar visi nori gyventi ekonomiškai, jaukiai, tad renkasi mažus sklypus ir namus. „Daugiausiai užklausų sulaukiame iš šeimų, kurios nori namo su sklypu už šimtą tūkstančių eurų. Jeigu norai sutampa su galimybėmis, tuomet viskas įmanoma“, – teigia R. Radvilavičius. Pasak ekspertų, brangiausiai kainuoja kokybiški mūriniai namai – juos statant reikia skirti ir daugiau laiko, ir pinigų, o mažiau investicijų reikia karkasiniams namams.

Kuriam statybos etapui reikia daugiausiai investicijų?

Internete ir skelbimuose šmėžuoja namų statybos kainos nuo 300 eurų iki 500 eurų už kvadratinį metrą. Iš tikrųjų – ši informacija nieko konkrečiai nepasako, nes kyla milijonas klausimų, pradedant nuo ploto skaičiavimo – naudingas ar užstatomas, namo geografinės vietos, technologinių sprendimų, namo projekto, namas mūrinis ar karkasinis, namo sudėties, apdailos, sklypo landšafto, taip pat statoma ūkio būdu, ar stato įmonė. Kartais geras karkasinis namas gali kainuoti daugiau nei įprastas mūrinis, ir tai dar ne viskas, nes yra daug daugiau niuansų, kurie sudaro namo kainą.

Realią kainą sudaro ne tik statyba, bet ir pagrindiniai statybos etapai: pirmiausiai – sklypo įsigijimas, projekto ruošimas, pamatai, stogas, apdaila, lauko bei vidaus inžineriniai tinklai ir įsirengimas. Pasak R. Vasiljevo, daugiausiai investicijų skirti reikia inžinerinių sprendimų įgyvendinimui ir namo įrengimui. Dėl šios priežasties, pirmiausiai patariama nustatyti konkrečią sumą, kurią galėtumėte skirti ne tik namo statybai bet ir namo įrengimui, priešingu atveju, namo statyba taps ilgalaikiu projektu, nes trūks lėšų užbaigimui.

Pagrindiniai etapai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį planuojant namo statybas:

1. Pasiruoškite aiškų namo statybos planą, tuomet statyba nuo pat darbų pradžios vyks daug efektyviau.
2. Apgalvokite, kiek pinigų galėtumėte skirti namo statybai.
3. Susirašykite visus namo statybos etapus.
4. Paskirstykite pinigus kiekvienam etapui.
5. Kiekvienam statybos etapui priimkite racionalų technologinį sprendimą.
6.Apgalvokite, kokias statybų technologijas (pamatams, sienoms, šiltinimui) ir statybines medžiagas naudosite, ir kokio jų kiekio prireiks.
7. Išsiaiškinkite statybinių medžiagų ir atliekamų darbų kainas.

 Taigi – kiek iš tikrųjų kainuoja pasistatyti namą? Į šį klausimą galima atsakyti tik turint visą informaciją apie sklypo ypatybes, komunikacijas, projektą, apdailą, įrengimą ir biudžetą, nes užuot planavus pagal poreikius ir norus, galima planuoti iš kitos pusės – ir viską pradėti skaičiuoti pagal galimybes, suprasti, už kiek norite ir už kiek galite?

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.