Gidas renkantis būstą vertinimo kriterijai

Būsto pasirinkimas pareikalauja daugybę jėgų, laiko ir atsakomybės. Tačiau išsirinkti tinkamą butą ar namą yra kur kas lengviau iš anksto nusistačius kriterijus, kuriuos pateikiame šiame straipsnyje.
Gidas renkantis būstą <sup><strong style="color: #ff0000;">vertinimo kriterijai</strong></sup>
© Shutterstock nuotr.

Vieta

Jau pats turto pavadinimas – nekilnojamasis – nurodo, jog svarbiausias kriterijus, lyginant skirtingus būstus, yra vieta – ji svarbesnė net ir už kainą.

Kiekviena vieta turi tam tikrų trūkumų ir privalumų, tad pastaruosius reikėtų palyginti su savo poreikiais. Pavyzdžiui, miesto centre yra triukšminga, sunku rasti vietą automobiliui, mažiau gamtos, tačiau gera infrastruktūra, yra saugiau, daugiau pramogų.

Taip pat renkantis būstą reikėtų atsižvelgti ne tik į miestą ar rajoną, bet ir į mikrolokaciją. Tikriausiai kiekvienas norėtų pro savo būsto langus matyti gražų vaizdą, o ne kaimyno apgriuvusius pastatus ar gamybinę teritoriją.

Be to, vieta yra svarbus kriterijus ir planuojant gauti būsto paskolą, nes pastarasis turi didelės įtakos nekilnojamojo turto rinkos vertei. Analogiško būsto kaina skirtingose vietovėse gali stipriai skirtis dėl tokių faktorių kaip likvidumas, turto nuvertėjimas, vietos infrastruktūra ir t.t.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kiek iš tikrųjų reikia investuoti į namo statybas
Pasiruošimas remontui (I dalis)

Kaina

Būstas veikiausiai yra pats brangiausias pirkinys gyvenime, todėl jį renkantis vienas svarbiausių kriterijų – kaina. Perkant būstą galioja taisyklė „šykštus moka dukart“, nes visi žinome, jog už geresnę kokybę tenka mokėti daugiau. Vis dėlto būstas nebūtinai privalo būti brangus – turi atitikti jo kokybės ir kainos santykis.

Taigi, prieš sukertant rankas dėl būsto pirkimo reikia įsitikinti, ar jis tikrai tos kainos yra vertas. Šiuo aspektu svarbu būsto kainą palyginti su rinkos verte, kurią gali nustatyti nekilnojamojo turto vertintojai – ja vadovaujasi ir bankas svarstant dėl būsto paskolos.

Taip pat reikėtų nepamiršti įsigilinti į tai, kiek vėliau kainuos konkretų būstą išlaikyti, pastarieji kaštai svyruoja dėl daugybės priežasčių. Paprasčiausias būdas apskaičiuoti – paprašyti turto savininko bent paskutinių metų sąskaitų už komunalines paslaugas, namo einamąjį remontą, apsaugą ir kita. Reikėtų rinktis tokį būstą, kuriame būtų įrengta kuo daugiau autonomiškų inžinerinių sistemų, kurias jūs patys galėtumėte reguliuoti bei mokėti tik už tas paslaugas ir jų kiekius, kuriuos tikrai gaunate (pavyzdžiui, autonominis šildymas). Daugiausia individualios apskaitos yra naujos statybos būstuose.

Planuojantys būstą pirkti su paskola turėtų dar atidžiau vertinti savo dabartines finansines galimybes bei objektyviai numatyti pokyčius ateityje, atsižvelgę į savo darbo pobūdį, veiklos sektorių, šeimos narių skaičių, kitus finansinius įsipareigojimus. Pagal atsakingo skolinimosi nuostatas, finansinių įsipareigojimų mėnesinės įmokos negali viršyti 40 proc. žmogaus pajamų.

Kokybė

Renkantis būstą svarbu ne tik kaina ir vieta, bet ir jo kokybė bei taikomos garantijos. Kokybe apibūdinama pastato būklė ir statyboms naudotos medžiagos. Vis dėlto rekomenduojama būstą rinktis konsultuojantis su nepriklausomais specialistais, kurie galėtų įvertinti ir pasakyti, kiek reikės papildomų investicijų būsto kokybei išlaikyti ar pagerinti. Ypač tai aktualu planuojant įsigyti senos statybos būstą.

Pardavėjas taip pat privalo pateikti būsto energinio naudingumo sertifikatą. Energinė klasė – tai vertinimo matas, suteikiantis objektyvią informaciją apie būstą. Tačiau pastaroji informacija aktualiausia naujos statybos būsto pirkėjams, o besirenkantiems senos statybos būstą kur kas svarbiau atidžiai išanalizuoti komunalinių paslaugų sąskaitas.

Statybos metai

Nors renkantis būstą vienas svarbiausių kriterijų yra statybos metai, konkrečios nubrėžtos ribos tarp senos ir naujos statybos būstų nėra. Šiuo aspektu reikėtų vadovautis logika, jog naujos statybos būstams pagal statybos įstatymą suteikiama garantija – jos terminas nustatomas projektavimo, rangos ir statybos techninės priežiūros sutartyse, jis negali būti trumpesnis (skaičiuojant nuo statinio pripažinimo tinkamu naudoti dienos) kaip 5 metai, o paslėptiems elementams (konstrukcijoms, vamzdynams ir kt.) – 10 metų.

Nors statybos metai labiausiai siejami su statinio kokybės kriterijumi, vienareikšmių išvadų pateikti neįmanoma. Tuo pačiu metu statant objektą gali būti naudojamos skirtingos medžiagos, technologijos, inžinerinės sistemos. Didžiulę įtaką turi ir tai, kaip statinys prižiūrimas – kartais 30-40 metų pastatai yra geriau išsilaikę nei 5 metų.

Planuojantiems imti būsto paskolą, svarbus nekilnojamojo turto vertintojų vaidmuo – jie pateikia būsto rinkos vertės nustatymo ataskaitą. Siekiant apsidrausti nuo galimo nuvertėjimo, būstas dažniausiai vertinamas mažesne suma nei tuo metu vyraujanti rinkos kaina. Ypač atidžiai vertinami senesni nei 30 metų būstai.

Patarimus parengė „Danske Bank” Asmeninės bankininkystės tarnybos direktorė Jūratė Nedzinskienė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.