Balkonas – kaip jį prisijaukinti gyvenant sename daugiabutyje

 (14)
Gyvendami tipiniame dar sovietmečiu statytame daugiabutyje esame itin „sėkmingai“ izoliuoti nuo gamtos – kadaise gyvenamuosiuose rajonuose suprojektuotos žaliosios erdvės, šiuo metu yra praradusios savo funkcinę vertę, o kartais ir visiškai sunykusios. Vienintelė namų vieta, apjungianti vidaus ir išorės erdves ir pritaikyta poilsiui – balkonas. Nepaisant to, pastarasis dažno namuose, užuot naudojamas pagal savo pradinę paskirtį, yra paverstas eiliniu sandėliuku.
Balkonas – kaip jį prisijaukinti gyvenant sename daugiabutyje
© DELFI (T.Vinicko nuotr.)

Šiais laikais norint pritraukti klientų naujieji butai be terasos, balkono ar lodžijos sunkiai įsivaizduojami. Labiau pasiturintys gyventojai verčiau renkasi erdvų kotedžą užmiestyje nei eilinę dėžutę miesto centre. Ir juos traukia tikrai ne patalpų išplanavimas ar apdaila, nes juk pastatas gali būti vienodai išvaizdus ir patogus gyventi tiek mieste, tiek kaime. Šį pasirinkimą lemia galimybė būti ir gyventi arčiau gamtos. Šiandieninis mieste dirbantis žmogus, visą dieną praleidęs miesto triukšme, dulkėse ir įtemptoje darbinėje atmosferoje, nori grįžti į ramius ir jaukius namus. O kur geriau atsipalaiduoti, jei ne gamtoje? Taigi, visi turintys balkoną – tą mažytį plotelį tarp kambario ir lauko erdvės – yra be galo privilegijuoti, dažnai to patys nežinodami ir nevertindami. Tad pažvelkime į šią patalpą kitomis akimis ir pabandykime joje susikurti mažytę poilsio oazę.

Žinoma, senųjų daugiabučių balkonai ar lodžijos yra ganėtinai siauri palyginus su erdviais balkonais naujai projektuojamuose butuose, jų plotis dažniausiai siekia vos vieną metrą. Čia vargiai tilptų stalas su kėdėmis patogiam naudojimui, tačiau tai nėra priežastis išsižadėti šios erdvės ir užgriozdinus (ne)reikalingais namų rakandais pasmerkti ją sandėliuko likimui. Reikėtų įsidėmėti, kad mažos erdvės reikalauja netipinių sprendimų ir jas išplanuoti yra šiek tiek sudėtingiau. Tačiau tai nėra neįmanoma, tiesiog reikia žinoti keletą projektavimo taisyklių, pasitelkti fantaziją ir jūsų balkonas gali tapti pačia jaukiausia vieta jūsų bute.

Gyvendami daugiabutyje dažnai norime privatumo, tad šiek tiek atsiriboti nuo per artimos kaimynystės padės įvairios lengvos konstrukcijos sienelės, pertvaros ar net iš vijoklių ar kitų augalų suformuotos atitvaros. Jos ne tik leis pasislėpti nuo pašalinių akių, bet ir suteiks šešėlį saulėtą dieną. Siauruose balkonuose, kur nėra galimybės pasistatyti fotelį ar pasikabinti hamaką, rinkitės sulankstomus baldus – kėdes, stalus – nenaudojami jie neužima daug vietos. O koks gi balkonas be žiedų? Tačiau neapsiribokite vien tik gėlynais – populiarėjanti balkoninė daržininkystė – alternatyva žydintiems augalams, o kartu puikus sprendimas sodininko-daržininko gyslelę turintiems ar tiesiog norintiems tai išmėginti. Šis mažas darželis bus ne tik puiki terapijos priemonė, bet ir naudinga – užsiauginsite savų prieskonių ar daržovių kasdieniniam stalui.

Norint iš pagrindų susitvarkyti balkoną, visų pirma, reikėtų pradėti nuo konstrukcijų remonto, o tik vėliau imtis vidaus apdailos darbų. Jeigu pastatas modernizuojamas, laikančiųjų konstrukcijų ir turėklų remontas paprastai įtraukiamas į darbų sąrašą, bet balkono grindys ir sienos paliekamos tvarkyti butų savininkams. Dažniausiai pasitaikančios senų pastatų balkonų problemos – tai ištrupėjęs konstrukcijų betonas, nusidėvėjusios apskardinimo detalės bei hidroizoliacinis sluoksnis, pažeistos turėklų tvirtinimo detalės. Tam didžiausią įtaką turi vanduo ir šaltis, todėl imantis remonto darbų, reikėtų itin kruopščiai izoliuoti konstrukcijas nuo išorinių veiksnių. Grindų dangą geriausia rinktis neslidžią, atsparią drėgmei ir šalčiui, pavyzdžiui, keraminės plytelės yra lengvai prižiūrimos ir ilgaamžės, o medinis grindų paklotas nors nėra toks praktiškas, bet suteikia jaukumo. Balkono sienas galima dažyti, tinkuoti, klijuoti plytelėmis ar naudoti kitą apdailą. Pasitelkite fantaziją ir susikurkite jums patinkantį dekoro elementą – mozaiką, dekupažą ar piešinį. Tik reikėtų atkreipti dėmesį, jeigu balkonas nėra įstiklintas, jis neturėtų labai išsiskirti išoriniame fasade, tad apdailą derinkite prie bendros pastato stilistikos. Pasirinkę neutralią apdailą (pavyzdžiui, baltas sienas), lengviau priderinsite ryškesnius akcentus. Keičiantis sezonams, tai gali būti ir spalvingi gėlių vazonai, lauko baldai ar užsklandos nuo saulės.

Keliaudami po svečias šalis dažnai pastebime ir žavimės vietinių gyventojų gebėjimu skoningai susitvarkyti namų aplinką. Vešlios terasos ant pastatų stogų ar mažyčiai balkonėliai lūžtantys nuo gėlių gausos – įprastas vaizdas pietinėse šalyse. Tačiau grįžę namo kažkodėl nepagalvojame, kad turime tokį patį balkoną ir galime jį įsirengti ne ką prasčiau nei prancūzai ar italai. Šiltasis sezonas pas mus trunka trumpiau, tačiau vasaros saulė ne tokia kaitri, todėl galime turėti daugiau žalumos. Sumaniai pasirinkę ir išdėstę augalus priklausomai nuo balkono orientacijos – pakabinę juos ant turėklų, sienų, lubų, pastatę ant žemės ar apauginę balkoną vijokliu – galime sėkmingai apsisaugoti nuo intensyvios vidurdienio kaitros ir kartu džiaugtis saulės voniomis. O vakarais jaukiai įsitaisę balkono kamputyje žvakių ar girliandų šviesoje su puodeliu arbatos galime mėgautis savo susikurtu mažyčiu gamtos kampeliu vidury miesto mūrų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.

Namas vos per penkias savaites (16)

Nekantraujančioms įsikraustyti į naują namą šeimoms gamintojai siūlo rinktis modulinius namus. Tokie namai ne tik greitai pastatomi, bet ir nesunkiai pritaikomi prie kintančių šeimos poreikių. Pavyzdžiui, įsikrausčius jaunai šeimai, tiks mažesnis namas, o jau susilaukus vaikų, nereikės pirkti erdvesnio būsto – užteks pristatyti papildomą modulį.

Kokius „namų darbus“ reikia atlikti prieš renkantis pirmą būstą?

Nors pirmojo būsto ieškantys pirkėjai noriai žvilgčioja į naujos statybos daugiabučius, tačiau dalį jų atbaido ką tik iškilusius pastatus apipynę įvairūs mitai. Dažniausiai pasitaikantis jų – ką tik pastatytame name dar nesimato visų statybinių defektų. Todėl esą patikimiau rinktis bent kelių metų senumo butus, kuriuose tokių nemalonių staigmenų galima išvengti. Projektuotojai tokį požiūrį vadina nepagrįstu ir atkerta, kad statybų darbus atlikus atmestinai, brokas matyti iš karto.

Sužinokite, kodėl pirkti butą neįregistruotame name – rizikinga

Pastaruoju metu vis sulaukiama gyventojų paklausimų, ar nėra rizikinga pirkti butą naujai pastatytame, bet Nekilnojamojo turto registre (NTR) dar neįregistruotame daugiabučiame name, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Ko reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui arba malkoms (1)

Kokių dokumentų reikia statant ir įteisinant pastogę automobiliui ar malkoms, klausia portalo skaitytojas. Jis teigė norintis statyti pastogę prie kotedžo Vilniuje.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?

Naujo būsto paieška daugeliui – ištisas klausimų sau maratonas. Kuriame rajone geriau kurtis, rinktis senos ar naujos statybos daugiabutį, pagaliau, kaip išvengti greito įsigyto turto nuvertėjimo? Nerandant atsakymų į šiuos esminius klausimus naujų namų paieška gali užsitęsti, todėl ekspertai pataria aiškiai susidėlioti prioritetus arba, kitaip tariant, atlikti „namų darbus“.

Kaip parduoti sklypą, namo projektą ir statybą leidžiančius dokumentus

Į redakciją kreipėsi skaitytoja, klausdama, kaip organizuoti žemės sklypo, namo projekto ir statybos leidimų pardavimą, kad naujam savininkui vėliau nekiltų bėdų nei statant namą, nei vykdant statybos užbaigimo procedūras.

5 dalykai, kuriuos reikia žinoti prieš renkantis būstą

Per paskutinius penkerius metus Lietuvoje kas mėnesį parduodama beveik po 3,3 tūkstančio įvairių būstų – naujų ir senesnės statybos butų, individualių namų, kotedžų – ir šis skaičius nuo 2012 m. pradžios išaugo daugiau nei 40 proc. Pavyzdžiui, šiais metais kas mėnesį parduodama po 3 652 būstus, o vien naujų butų per devynis šių metų mėnesius Vilniuje ir Kaune parduota beveik 3 300.