5 priežastys, kodėl geriau statyti namą iki 100 kv. m

 (46)
Nesupraskite neteisingai – kone kiekvienas norėtų gyventi name, kuriame būtų atskiri kambariai svečiams, liokajai važinėtų riedučiais ar riedžiais, o viename iš kambarių būtų įkurtas nuosavas kino teatras. Kai kurie maksimaliai priartėja prie savo svajonės pasistatydami gražius ir didelius namus, kurių plotas siekia kelis šimtų kvadratinių metrų. Tačiau nemažai daliai žmonių namas yra tas objektas, kurį tiesiog svarbu susitvarkyti kuo patogiau. Nedideli namai šį kriterijų puikiausiai atitinka.
5 priežastys, kodėl geriau statyti namą iki 100 kv. m
© Shutterstock nuotr.

Namas be abejonės yra solidumo simbolis ar bent jau toks buvo – pasižvalgę po pasaulį ir pasižiūrėję kaip gyvena skandinavai, lietuviai irgi pamažu randa priežasčių numoti ranka į moto „mano namas-mano tvirtovė“. Nedidelės kvadratūros namai yra tarsi butas name – viskas sudėliota taip pat kompaktiškai, tačiau žinai, kad galėsi išeiti pro duris basomis pavaikščioti ant savo žolės, išsikepti savo kepsnį ant grotelių ar pamėtyti į krepšį. Štai penkios priežastys, kodėl šia namai tokie patrauklūs.

Pigiau kainuoja. Įrengti mažesnį namą kainuoja elementariai mažiau – pradedant pamatais, baigiant apdailos medžiagomis. Daugiau lėšų galite skirti savo komforto gerinimui ir hobiams, ar tiesiog namo kokybei – nereikės galvoti kaip sutaupius dideliems medžiagų kiekiams, galėsite rinktis geriausius rinkoje esančius sprendimus. Tiesa, atėjus laikui parduoti namą, už didesnį namą galėsite prašyti daugiau. Kita vertus, jei įrengsite namą su efektyviais šilumos sprendimais ir aukšta energetine klase, namas turintis minimalias išlaidas šildymui, pirkėjui gali tapti netgi patrauklesniu už šaltą pilaitę.

Kadangi daug žmonių perka būstą pasiimdami paskolas, pigesnis būstas reiškia ir mažesnius įsipareigojimus bankams ar kitiems kreditoriams.

Mažiau šilumos išlaidų. Būtų gerai, kad pasistačius namą vienintelė problema liktų mėgautis gyvenimu jame. Tačiau kiekvieną būstą reikia apšildyti, o kuo daugiau tūrio, tuo daugiau išlaidų. Tai gal ir ne problema turint pigius kuro šaltinius (tarkime, turint savo medienos), tačiau daugelis mūsų tokios laimės neturime ir siekiame sutaupyti. Be to, kas šiandien kainuoja pigiai, rytoj gali pabrangti.

Racionalumas. Dideli namai yra pilni erdvių, kurios neretame namų ūkyje ilgainiui tampa mažai išnaudojamos – garaže ne laikomi automobiliai, o daiktai, palėpės kaupia voratinklius, senus elektrinius prietaisus ir žurnalus, o rūsys, pradžioje numatytas uogienių ir žoliapjovės laikymui, taip ir stovi tuščias. Taip pat kartais gerai nepagalvojus įsirengiami kambariai, kurie vėliau praktikoje netenka savo prasmės, kaip darbo kambarys, valgomasis, erdvus prieškambaris, sandėliukas neįtikėtinoje vietoje ir panašiai.

Mažiau tvarkymo ir priežiūros. Jei turite pinigų, nuoširdžiai sveikiname – galite jei ne samdyti namų tvarkytoją, tai bent apie tai pagalvoti. Tačiau lietuviai dažnai nenori leisti pinigų bereikalingiems dalykams, ir tuos, kuriuos gali pasidaryti patys, patys ir daro. Tad didelių namų tvarkymas gali tapti vargu, jei reikia skirti gerą pusdienį viską išsiurbti išplauti ir išvalyti.

Kadangi namo dydis paprastai būna daugiau mažiau proporcingas sklypo dydžiui, mažesniame name taip pat reikia atlikti mažiau sklypo darbų. Kita vertus, jei sklypas ir didelis, galima statytis mažesnį namą, o likusį plotą užsėti žole ir padaryti porą takelių ir pavėsinę – taip turėsite daugiau erdvės lauke. Vienintelis darbas, kurį reikės atlikti, tai nupjauti žolę. Iš pinigų, kuriuos sutaupėte nesirinkdami didelio namo galėsite nusipirkti gerą vejapjovę ar net vejapjovę-robotą, kuris visą darbą atliks už jus.

80 m2. Jei nusprendėte gyventi visiškai paprastai ir pasirinkote statytis dar mažesnį namą iki 80 kvadratinių metrų, jame slypi dar vienas privalumas. Toks namas yra priskiriamas nesudėtingų statinių kategorijai, jam reikalingas supaprastintas leidimas. Taip išvengiate ne tik papildomų laiko sąnaudų, tačiau ir išlaidų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.

Statyba bendro naudojimo sklype – tik su bendraturčių pritarimu

Žemės sklypo bendraturčiai, norėdami racionaliai išnaudoti jiems priklausantį žemės sklypą ir išvengti galimų tarpusavio ginčų, turi galimybę nustatyti sklypo naudojimo tvarką, aiškias jo dalių ribas.