5 patarimai galvojantiems statytis šiaudinį namą

 (31)
Kad ir kokie motyvai paskatino jus mąstyti apie šiaudinių namų statybą, yra keletas dalykų, kuriuos vertėtų įgyvendinti, kad pajustumėte tikrąjį tokių namų statybos potencialą.
šiaudinis
šiaudinis
© Shutterstock nuotr.

1. Žinokite, kur taupyti. Prisiminkite, kad stogas, grindys, inžineriniai tinklai, langai, durys ir praktiškai visa kita jūsų šiaudiniam namui kainuos tiek pat, kiek statant įprastą namą. Išimtis galėtų būti stogas, jei jį taip pat darote iš šiaudų, tačiau toks dengimas reikalauja tam tikrų įgūdžių. Todėl jeigu pagrindinis jūsų argumentas statytis šiaudinį namą yra pigumas, pasistenkite jį išpildyti įrengdami sienas. Kitur vargu ar pavyks sutaupyti. Šiaudai ir molis vertinami kaip dvi pigios ir visur randamos medžiagos, todėl reikėtų tuo pasinaudoti. Siekite žaliavos gauti nemokamai, mokėkite nebent už presavimą.

2. Domėkitės statyba. Šiaudinio namo statyba gali pasirodyti elementari, tačiau tai, ką siekiate pastatyti yra modernus ekologiškas namas, todėl jis ir turėtų būti labai gerai pastatytas pagal visus kriterijus. Tad reikia ne tik domėtis teoriškai, tačiau ir praktiškai. Pamėginkite prieš imdamiesi šiaudinio namo pastatyti kokį nors kitą pastatą tokiu pačiu principu – tarkime, pašiūrę, lauko sandėliuką ar netgi pirtį (taip, tokios irgi statomos). Taip ne tik galėsite įvertinti statinio privalumus ir trūkumus savo akimis, tačiau ir pasipraktikuosite prieš savąsias statybas.

3. Dalyvaukite talkoje. Šiaudinių namų statytojai, dalinai siekdami pritraukti nemokamos darbo jėgos savo namo statybai bei dalinai siekdami skleisti informaciją apie šiaudinių namų statybą, dažnai kviečiasi talkininkų. Sudalyvaukite vienoje ar keliose tokios talkose. Taip ne tik galėsite sužinoti, kokie darbai jūsų laukia, įvertinti, ar tai jūsų jėgoms, paklausti rūpimų klausimų, bet ir prireikus patiems kviestis talkos jausitės moraliai to nusipelnę – juk ir patys sudalyvavote talkoje.

4. Turėkite daug draugų. Skambės šiek tiek arogantiškai, tačiau tai gali pasitarnauti kaip praktinis privalumas. Kaip ir minėjome, viena iš priežasčių, kodėl tokie namai laikomi pigesniais, yra tai, kad daugumą darbų savininkai pasidaro patys arba kviečiasi talkininkus jiems padėti. Neuždarykite žinių rato – pasistenkite priimti interesantus, kurie gali padėti statybose ar patys organizuokite viešas talkas internete. Taip sutaupysite savo darbo laiko ir galbūt įsigysite naujų pažįstamų ar netgi draugų - juk jus vienija tas pats interesas.

Senieji draugai ir artimieji tokiu atveju taip pat tampa nepamainomais pagalbininkais. Tad mylėkite artimą savo ir atleiskite galimas negudrias pastabas apie tris paršiukus. Pamatę, kad jūsų entuziazmas neblėsta, jie gali nuoširdžiai - patarimu ar darbu - prisidėti prie jūsų statybos. Juk daug didesnė tikimybė, kad draugas jums statys taip, lyg statytų sau.

5. Nesirinkite bet kokių šiaudų. Nors paruošti šiaudai yra gera statybinė medžiaga, netinkamai paruošti ryšuliai gali pridaryti bėdos. Visų pirma, labai svarbu šiaudų presavimas – tai, be konstrukcijos stiprumo, lemia ir apsaugą nuo graužikų bei didina priešgaisrinį atsparumą. Gerai suspausti šiaudai yra jiems atsparesni.

Prisiminkite:

- Šiaudai presuojami specialiomis mašinomis. Jų rekomenduojamas tankis yra bent 100 kg į kubinį metrą.
- Šiaudai turi būti visiškai sausi. Tai galioja ne tik presavimui, tačiau ir transportavimui bei sandėliavimui.
- Šiaudai turi būti gryni, juose neturi būti likę jokių grūdų,nes taip padidinate tikimybes įsiveisti graužikams
- Ilgesni šiaudai geriau palaiko ryšulio stabilumą.

Jei pagrindinis namo statybos kriterijus yra ekologija, galite rinktis ir specialius presuotų šiaudų skydus. Tokia statyba pigumu nepasižymi, kita vertus, žinosite už ką mokate ir turėsite įmonės garantiją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Ar norint tvirtinti kondicionierių pastato išorėje reikia gauti leidimą? (1)

Nors dauguma daugiabučių gyventojų jau žino, kad negalima savo nuožiūra perdažyti pastato fasado ar jo dalį, pakeisti stogo dangą ar įrengti naujus stoglangius, tačiau ne visada kreipiasi į savivaldybės architektus, norėdami pritvirtinti įvairią įrangą ant namo sienos ar stogo. Šie darbai taip pat priskiriami statinio paprastajam remontui.

Kad grįžus po atostogų netektų nustebti: kaip išvykstant apsaugoti namus nuo pavojų (1)

Vasaros metu kone kiekvienas mėnesiui, savaitei ar bent ilgajam savaitgaliui palieka savo namus ir išvyksta ilsėtis. Tačiau tinkamai nepasiruošus, namus gali užklupti ne tik įvairūs gedimai ar parazitai, bet ir vagys. Kokie pavojai tyko tuščiuose namuose ir ką daryti, kad jums išvykus jie liktų tokie pat saugūs?

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada galima įstiklinti daugiabučio balkoną?

Balkonas – pastato dalis, atvira išsikišusi aikštelė išorinėje pastato sienoje su aptvaru žmonių saugai užtikrinti ir turinti duris į vidaus patalpas. Balkonas gali būti uždaras, iš lauko pusės įstiklintas naudojant lengvas šaltas konstrukcijas.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.