5 patarimai galvojantiems statytis šiaudinį namą

 (31)
Kad ir kokie motyvai paskatino jus mąstyti apie šiaudinių namų statybą, yra keletas dalykų, kuriuos vertėtų įgyvendinti, kad pajustumėte tikrąjį tokių namų statybos potencialą.
šiaudinis
šiaudinis
© Shutterstock nuotr.

1. Žinokite, kur taupyti. Prisiminkite, kad stogas, grindys, inžineriniai tinklai, langai, durys ir praktiškai visa kita jūsų šiaudiniam namui kainuos tiek pat, kiek statant įprastą namą. Išimtis galėtų būti stogas, jei jį taip pat darote iš šiaudų, tačiau toks dengimas reikalauja tam tikrų įgūdžių. Todėl jeigu pagrindinis jūsų argumentas statytis šiaudinį namą yra pigumas, pasistenkite jį išpildyti įrengdami sienas. Kitur vargu ar pavyks sutaupyti. Šiaudai ir molis vertinami kaip dvi pigios ir visur randamos medžiagos, todėl reikėtų tuo pasinaudoti. Siekite žaliavos gauti nemokamai, mokėkite nebent už presavimą.

2. Domėkitės statyba. Šiaudinio namo statyba gali pasirodyti elementari, tačiau tai, ką siekiate pastatyti yra modernus ekologiškas namas, todėl jis ir turėtų būti labai gerai pastatytas pagal visus kriterijus. Tad reikia ne tik domėtis teoriškai, tačiau ir praktiškai. Pamėginkite prieš imdamiesi šiaudinio namo pastatyti kokį nors kitą pastatą tokiu pačiu principu – tarkime, pašiūrę, lauko sandėliuką ar netgi pirtį (taip, tokios irgi statomos). Taip ne tik galėsite įvertinti statinio privalumus ir trūkumus savo akimis, tačiau ir pasipraktikuosite prieš savąsias statybas.

3. Dalyvaukite talkoje. Šiaudinių namų statytojai, dalinai siekdami pritraukti nemokamos darbo jėgos savo namo statybai bei dalinai siekdami skleisti informaciją apie šiaudinių namų statybą, dažnai kviečiasi talkininkų. Sudalyvaukite vienoje ar keliose tokios talkose. Taip ne tik galėsite sužinoti, kokie darbai jūsų laukia, įvertinti, ar tai jūsų jėgoms, paklausti rūpimų klausimų, bet ir prireikus patiems kviestis talkos jausitės moraliai to nusipelnę – juk ir patys sudalyvavote talkoje.

4. Turėkite daug draugų. Skambės šiek tiek arogantiškai, tačiau tai gali pasitarnauti kaip praktinis privalumas. Kaip ir minėjome, viena iš priežasčių, kodėl tokie namai laikomi pigesniais, yra tai, kad daugumą darbų savininkai pasidaro patys arba kviečiasi talkininkus jiems padėti. Neuždarykite žinių rato – pasistenkite priimti interesantus, kurie gali padėti statybose ar patys organizuokite viešas talkas internete. Taip sutaupysite savo darbo laiko ir galbūt įsigysite naujų pažįstamų ar netgi draugų - juk jus vienija tas pats interesas.

Senieji draugai ir artimieji tokiu atveju taip pat tampa nepamainomais pagalbininkais. Tad mylėkite artimą savo ir atleiskite galimas negudrias pastabas apie tris paršiukus. Pamatę, kad jūsų entuziazmas neblėsta, jie gali nuoširdžiai - patarimu ar darbu - prisidėti prie jūsų statybos. Juk daug didesnė tikimybė, kad draugas jums statys taip, lyg statytų sau.

5. Nesirinkite bet kokių šiaudų. Nors paruošti šiaudai yra gera statybinė medžiaga, netinkamai paruošti ryšuliai gali pridaryti bėdos. Visų pirma, labai svarbu šiaudų presavimas – tai, be konstrukcijos stiprumo, lemia ir apsaugą nuo graužikų bei didina priešgaisrinį atsparumą. Gerai suspausti šiaudai yra jiems atsparesni.

Prisiminkite:

- Šiaudai presuojami specialiomis mašinomis. Jų rekomenduojamas tankis yra bent 100 kg į kubinį metrą.
- Šiaudai turi būti visiškai sausi. Tai galioja ne tik presavimui, tačiau ir transportavimui bei sandėliavimui.
- Šiaudai turi būti gryni, juose neturi būti likę jokių grūdų,nes taip padidinate tikimybes įsiveisti graužikams
- Ilgesni šiaudai geriau palaiko ryšulio stabilumą.

Jei pagrindinis namo statybos kriterijus yra ekologija, galite rinktis ir specialius presuotų šiaudų skydus. Tokia statyba pigumu nepasižymi, kita vertus, žinosite už ką mokate ir turėsite įmonės garantiją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.

Ekspertas pataria: kodėl verta dairytis namo žiemą?

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni vadovaujasi emocijomis, kiti šaltu protu, treti – pasitelkia profesionalų pagalbą. Tačiau į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Kokie rodikliai gali nulemti sėkmingą sandorį ir kodėl vis tik žiemą perkamas būstas pasiteisina bei atskleidžia perkamo objekto privalumus ir trūkumus?

Esminiai patarimai, kaip išsirinkti jums tinkamiausią rangovą (1)

Individualaus namo arba buto įrengimas – jaudinantis procesas, kuris paprastai suteikia platų spektrą emocijų (nuo nerimą keliančios įtampos iki nuoširdaus džiugesio). Kad darbų metu patirtumėte kuo mažiau neigiamų emocijų ir galėtumėte džiaugtis svajones atitinkančiu rezultatu, labai svarbu tinkamai pasirinkti žmones su kuriais bendradarbiausite. Pristatome esminius patarimus, kurie padės išsirinkti jums tinkamiausią rangovą.