10 patarimų, kaip išsirinkti namo planą

Namo paieškos gali būti vienu didžiausių iššūkių gyvenime. Tai labai atsakingas dalykas, nes turite pasirinkti miestą ir rajoną, apsvarstyti, kokie aspektai jums svarbiausi, užtikrinti, kad namas atitiks jūsų gyvenimo būdą ir bus patogus bei malonus gyventi.
10 patarimų, kaip išsirinkti namo planą
© Fotolia nuotr.

Labai svarbu kruopščiai apgalvoti, kokio dydžio ir formos kambariai bus funkcionaliausi, kaip juos išdėstysite. Štai 10 patarimų, kaip išsirinkti „teisingą“ namo planą.

1. Nuspręskite, kokio dydžio namas labiausiai tiks jūsų šeimai

Ne visoms šeimoms reikia rūmų ar dvaro, ne visi jaukiai jausis ankštame dviejų kambarių namelyje. Pirmas žingsnis – nuspręsti, kokio dydžio namas labiausiai derės prie jūsų gyvenimo būdo. Paskaičiuokite, kiek kambarių reikės vaikams, kiek vonios kambarių užteks jums ir svečiams. Šis sprendimas labai svarbus, todėl jį priimkite tik gerai pagalvoję.

2. Atkreipkite dėmesį į tai, koks bus namo interjeras

Labai svarbu išsirinkti namo planą, kuris patenkins poreikius ir atspindės jūsų skonį. Vieni žmonės yra gana konservatyvūs ir nori, kad visus kambarius skirtų sienos, kitiems artimesnis modernus stilius, tad jų poreikius geriau patenkintų atviras išplanavimas.

3. Nuspręskite, kokio tipo būstas tinka jūsų pasirinktoje vietoje

Namo planas gali priklausyti ir nuo vietovės, kurioje gyvensite. Namas vienkiemyje bus kitoks nei namas, įsispraudęs tarp kaimynų namų (pavyzdžiui, skirsis aukštų skaičiumi). Pagalvokite, kokie namai populiariausi vietovėje, kurioje norite gyventi.

4. Žinokite savo plano privalumus ir trūkumus

Tobulo plano nėra. Jis visuomet turės ir privalumų, ir trūkumų. Nuspręskite, kokie yra jūsų prioritetai, ko galite ir, ko negalite atsisakyti. Didžiulis langas svetainėje, pro kurį patenka daug natūralios šviesos, gali reikšti didesnes išlaidas šildymui ar vėsinimui. Name su atviromis erdvėmis ir kampeliu namų biurui gali būti neįmanoma susikaupti darbui, jei svetainėje vaikai žiūri televizorių. Pasverkite visus pliusus ir minusus.

5. Jūsų sprendimą turi lemti išdėstymas, o ne apdaila

Rinkdamiesi namo planą didžiausią dėmesį kreipkite į tai, ar namas bus funkcionalus, patogus gyventi. Trumpam pamirškite nusižiūrėtas grindlentes, virtuvės salą ir panašius dalykus – įsivaizduokite dar neįrengtą namą ir formuokite savo nuomonę iš šio pradinio taško. Namo planas puikus ne tuomet, kai svetainėje puikiai dera jūsų naujasis kilimas, bet tuomet, kai svetainė yra netoli virtuvės, nes jūs mėgstate vaišinti svečius.

6. Pasikonsultuokite su nekilnojamojo turto ekspertu ar dizaineriu

Jūs žinote, kaip turi atrodyti jūsų svajonių namas, bet yra dalykų, kuriuos reikėtų aptarti su dizaineriu, nekilnojamojo turto ekspertu ar kitu specialistu. Jie papasakos apie tokius dalykus kaip energijos taupymas/sąnaudos, paskolos subtilybės, atstumai iki mokyklos ir parduotuvių, eksploatavimo išlaidos.

7. Pasitikėkite savo nuojauta

Mes visi gebame „pajusti“, ar erdvė yra patogi ir atitinka mūsų poreikius. Pasitikėkite šia nuojauta. Šeimai su mažyliais gali būti patogu savo miegamąjį įsirengti netoli vaikų kambarių. O štai paauglius auginantys tėvai galbūt norės, kad miegamąjį ir atžalų kambarius skirtų bendro naudojimo erdvė, pavyzdžiui, svetainė ar virtuvė.

8. Nuspręskite, kokius baldus statysite – senus ar naujus

Baldai – brangus pirkinys, kuris, jei nebūsite atsargūs, gali tapti dar ir didžiuliu galvos skausmu. Rinkdamiesi namo planą, žinokite turimų baldų išmatavimus, o pirkdami naujus, pasirūpinkite, kad jie tilptų jiems skirtose erdvėse. Venkite didžiulių baldų, kuriais užgriozdintas nedidelis kambarys atrodo dar mažesnis.

9. Neviršykite savo biudžeto

Sutikite – kartais pasiduodame fantazijai ir imame svajoti apie dalykus, kurie mums yra tiesiog per brangūs. Nesusižavėkite kokiu nors vienu planu prieš tai nepasidomėję, kokios išlaidos jūsų laukia. Paprašykite, kad rangovas ar statybininkas padėtų tai apskaičiuoti, ir atmeskite planus, kurie viršija jūsų biudžetą.

10. Žinokite, kad namo planą galima koreguoti

Būtų nuostabu, jei kas ant stalo padėtų tobulą namo planą, bet taip nebūna. Būkite pasirengę kai ką pakeisti, pavyzdžiui, išgriauti dalį sienos, kad į patalpą patektų daugiau natūralios šviesos. Turėkite tai omenyje rinkdamiesi jums tinkamiausią planą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kodėl pasyvų namą nuo šiol pasistatyti bus lengviau?

Kartu su pavasariu Lietuvoje prasideda ir pirmieji statybų darbai. Šiais metais išdygsiančių pastatų savininkai privalės užtikrinti, kad būstas būtų energiškai efektyvus ir atitinkų valstybės pastatams keliamus reikalavimus – A+ klasę. Vis dėlto, dauguma besistatančiųjų nuosavą namą tikisi, kad jis ne tik taupys energiją, bet ir užtikrins komfortišką gyvenimą, todėl Lietuvoje sparčiai plinta trečiųjų šalių statybos vertinimo standartai, kaip „Breem“, „Leed“, „žaliųjų pastatų“ bei vienas populiariausių Europoje – pasyviųjų namų standartas („Passive House Standard”). Svajojantiems apie pastarąjį, gera žinia – nuo šiol pasistatyti pasyvų namą dar paprasčiau.

Pasiruošimas namų remontui: pirmieji žingsniai

Pradedant namų renovacijos projektą, paprastai kiekvienam iš mūsų kylą dvejonės, sustiprėja nerimo jausmas. Juk yra daugybė sprendimų, kuriuos reikia priimti taip, kad šie tilptų į biudžetą, atspindėtų mūsų norus bei atitiktų gyvenimo būdą. Pateikiame keletą paprastų patarimų, kurie padės namų remontą paversti kiek malonesne patirtimi.

Pats metas atskirti, kas yra ypatingasis, neypatingasis ar nesudėtingasis statinys

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistams neretai tenka konsultuoti gyventojus statinių priskyrimo tam tikrai kategorijai klausimais. Iš tikrųjų svarbu teisingai nustatyti numatomo statyti pastato ar inžinerinio statinio kategoriją norint išsiaiškinti, koks projektas turi būti parengtas, kokie reikalavimai keliami projekto vadovui ir kitiems statybos techninės veiklos pagrindinių sričių (STVPS) vadovams. Nuo statinio kategorijos priklauso ir statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas.

Gyvenamųjų patalpų įrengimas daugiabučio namo palėpėje

Daugiabučių namų butų savininkai, norėdami palėpėse įrengti gyvenamąsias patalpas ir tikėdamiesi išvengti galimų problemų, kreipiasi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos konsultantus. Neišsiaiškinus reikalavimų gali kilti rūpesčių ne tik dėl nepatenkintų kaimynų, bet ir apsilankius pastatų naudojimo ar statybos priežiūrą atliekančioms tarnyboms. Kai pastatas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teisėmis, visus veiksmus reikia derinti su bendraturčiais.

Būsto paskola jaunai šeimai. Ar įmanoma gauti valstybės paramą?

Visai neseniai, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo išrinktos trys idėjos šaliai. Nutarta, kad viena iš iniciatyvų, kurią reikia įgyvendinti norint užtikrinti Lietuvos proveržį, – padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą. Tiesa, pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos nuo 2015 metų gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tuo naudodamiesi sutuoktiniai vis dažniau kreipiasi į bankus prašydami būsto paskolos. Vis dėlto, norint gauti valstybės paramą, iš pradžių reikia atitikti keliamus reikalavimus, o kartais ir palaukti eilės.

Statybą leidžiantis dokumentas privalomas ir sodo namo atstatymui

„Nusipirkome sodo namelį, pritaikytą gyventi nuolat, o vėliau jame kilo gaisras. Planuojamas šio 62 kv.m statinio atstatymas, bet ant buvusių pamatų planuojama statyti vieno aukšto pastatą, be buvusios mansardos. Darbus atliktų šeimos nariai. Kokių dokumentų reikia?“ – klausia skaitytojas.

Universalusis dizainas – ar žinote, kas tai?

„Kodėl ir Lietuvoje reikia universalaus dizaino? Nes tai yra pagarba visiems ir kiekvienam, – sako Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas prof. Marius Šaliamoras. – Kita vertus, skaičiuojantieji greitai suvokia, kad tokia pagarba yra dar ir naudinga, ji apsimoka.“

Energinio naudingumo sertifikato galiojimas – ekspertų rankose

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas privalomas užbaigus naujo pastato ar jo dalies statybą, rekonstravimą, modernizavimą ar kapitalinį remontą. Rekonstravimo, modernizavimo ar kapitalinio remonto darbų, kuriais atkuriamos ar pagerinamos pastato atitvarų ar inžinerinių sistemų fizinės ir energinės savybės, kaina turi sudaryti daugiau kaip 25 procentus pastato vertės, neįskaitant žemės sklypo, kuriame stovi pastatas, vertės. Šiais atvejais vykdant statybos užbaigimo procedūrą privaloma pateikti energinio naudingumo sertifikatą.

Ką svarbu žinoti planuojant tverti tvorą

Privačiuose namuose įsikūrusiems gyventojams vis dar kyla klausimų, kaip teisėtai apsitverti tvorą – ar reikia projekto, valstybės institucijų leidimų, kaip nepažeisti kaimyno interesų.

Negyvenamoji veikla gyvenamajame name

Seniai nieko nestebina viename iš daugiabučio butų veikianti kirpykla, odontologijos kabinetas ar krautuvėlė. Ir nauji namai statomi jau projektuose numačius ne tik gyvenamosios paskirties patalpas. Klausimų dažniausiai kyla dėl patalpų ir pastato paskirties, kai viename pastate įsikuria įvairia veikla užsiimantys subjektai. Gyventojai klausia, ar vykdant bet kokią veiklą gyvenamajame name būtina atlikti patalpų ar pastato paskirties keitimo procedūras.