10 patarimų, kaip išsirinkti namo planą

Namo paieškos gali būti vienu didžiausių iššūkių gyvenime. Tai labai atsakingas dalykas, nes turite pasirinkti miestą ir rajoną, apsvarstyti, kokie aspektai jums svarbiausi, užtikrinti, kad namas atitiks jūsų gyvenimo būdą ir bus patogus bei malonus gyventi.
10 patarimų, kaip išsirinkti namo planą
© Fotolia nuotr.

Labai svarbu kruopščiai apgalvoti, kokio dydžio ir formos kambariai bus funkcionaliausi, kaip juos išdėstysite. Štai 10 patarimų, kaip išsirinkti „teisingą“ namo planą.

1. Nuspręskite, kokio dydžio namas labiausiai tiks jūsų šeimai

Ne visoms šeimoms reikia rūmų ar dvaro, ne visi jaukiai jausis ankštame dviejų kambarių namelyje. Pirmas žingsnis – nuspręsti, kokio dydžio namas labiausiai derės prie jūsų gyvenimo būdo. Paskaičiuokite, kiek kambarių reikės vaikams, kiek vonios kambarių užteks jums ir svečiams. Šis sprendimas labai svarbus, todėl jį priimkite tik gerai pagalvoję.

2. Atkreipkite dėmesį į tai, koks bus namo interjeras

Labai svarbu išsirinkti namo planą, kuris patenkins poreikius ir atspindės jūsų skonį. Vieni žmonės yra gana konservatyvūs ir nori, kad visus kambarius skirtų sienos, kitiems artimesnis modernus stilius, tad jų poreikius geriau patenkintų atviras išplanavimas.

3. Nuspręskite, kokio tipo būstas tinka jūsų pasirinktoje vietoje

Namo planas gali priklausyti ir nuo vietovės, kurioje gyvensite. Namas vienkiemyje bus kitoks nei namas, įsispraudęs tarp kaimynų namų (pavyzdžiui, skirsis aukštų skaičiumi). Pagalvokite, kokie namai populiariausi vietovėje, kurioje norite gyventi.

4. Žinokite savo plano privalumus ir trūkumus

Tobulo plano nėra. Jis visuomet turės ir privalumų, ir trūkumų. Nuspręskite, kokie yra jūsų prioritetai, ko galite ir, ko negalite atsisakyti. Didžiulis langas svetainėje, pro kurį patenka daug natūralios šviesos, gali reikšti didesnes išlaidas šildymui ar vėsinimui. Name su atviromis erdvėmis ir kampeliu namų biurui gali būti neįmanoma susikaupti darbui, jei svetainėje vaikai žiūri televizorių. Pasverkite visus pliusus ir minusus.

5. Jūsų sprendimą turi lemti išdėstymas, o ne apdaila

Rinkdamiesi namo planą didžiausią dėmesį kreipkite į tai, ar namas bus funkcionalus, patogus gyventi. Trumpam pamirškite nusižiūrėtas grindlentes, virtuvės salą ir panašius dalykus – įsivaizduokite dar neįrengtą namą ir formuokite savo nuomonę iš šio pradinio taško. Namo planas puikus ne tuomet, kai svetainėje puikiai dera jūsų naujasis kilimas, bet tuomet, kai svetainė yra netoli virtuvės, nes jūs mėgstate vaišinti svečius.

6. Pasikonsultuokite su nekilnojamojo turto ekspertu ar dizaineriu

Jūs žinote, kaip turi atrodyti jūsų svajonių namas, bet yra dalykų, kuriuos reikėtų aptarti su dizaineriu, nekilnojamojo turto ekspertu ar kitu specialistu. Jie papasakos apie tokius dalykus kaip energijos taupymas/sąnaudos, paskolos subtilybės, atstumai iki mokyklos ir parduotuvių, eksploatavimo išlaidos.

7. Pasitikėkite savo nuojauta

Mes visi gebame „pajusti“, ar erdvė yra patogi ir atitinka mūsų poreikius. Pasitikėkite šia nuojauta. Šeimai su mažyliais gali būti patogu savo miegamąjį įsirengti netoli vaikų kambarių. O štai paauglius auginantys tėvai galbūt norės, kad miegamąjį ir atžalų kambarius skirtų bendro naudojimo erdvė, pavyzdžiui, svetainė ar virtuvė.

8. Nuspręskite, kokius baldus statysite – senus ar naujus

Baldai – brangus pirkinys, kuris, jei nebūsite atsargūs, gali tapti dar ir didžiuliu galvos skausmu. Rinkdamiesi namo planą, žinokite turimų baldų išmatavimus, o pirkdami naujus, pasirūpinkite, kad jie tilptų jiems skirtose erdvėse. Venkite didžiulių baldų, kuriais užgriozdintas nedidelis kambarys atrodo dar mažesnis.

9. Neviršykite savo biudžeto

Sutikite – kartais pasiduodame fantazijai ir imame svajoti apie dalykus, kurie mums yra tiesiog per brangūs. Nesusižavėkite kokiu nors vienu planu prieš tai nepasidomėję, kokios išlaidos jūsų laukia. Paprašykite, kad rangovas ar statybininkas padėtų tai apskaičiuoti, ir atmeskite planus, kurie viršija jūsų biudžetą.

10. Žinokite, kad namo planą galima koreguoti

Būtų nuostabu, jei kas ant stalo padėtų tobulą namo planą, bet taip nebūna. Būkite pasirengę kai ką pakeisti, pavyzdžiui, išgriauti dalį sienos, kad į patalpą patektų daugiau natūralios šviesos. Turėkite tai omenyje rinkdamiesi jums tinkamiausią planą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

NT patarimai

Kad grįžus po atostogų netektų nustebti: kaip išvykstant apsaugoti namus nuo pavojų

Vasaros metu kone kiekvienas mėnesiui, savaitei ar bent ilgajam savaitgaliui palieka savo namus ir išvyksta ilsėtis. Tačiau tinkamai nepasiruošus, namus gali užklupti ne tik įvairūs gedimai ar parazitai, bet ir vagys. Kokie pavojai tyko tuščiuose namuose ir ką daryti, kad jums išvykus jie liktų tokie pat saugūs?

Ką reikia žinoti apie ūkio paskirties žemėje statomą sodybą?

Žemės ūkio paskirties žemėje galima statyti vieną ūkininko sodybą.

Kada galima įstiklinti daugiabučio balkoną?

Balkonas – pastato dalis, atvira išsikišusi aikštelė išorinėje pastato sienoje su aptvaru žmonių saugai užtikrinti ir turinti duris į vidaus patalpas. Balkonas gali būti uždaras, iš lauko pusės įstiklintas naudojant lengvas šaltas konstrukcijas.

Kada statytojo teisė gali būti įgyvendinta?

Statytojas (užsakovas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės fizinis asmuo, juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, kurie investuoja lėšas į statybą ir kartu atlieka užsakovo funkcijas (ar jas paveda kitam asmeniui).

Kaip skiriasi būstų kainos Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Nekilnojamojo turto skelbimų portaluose kasdien skelbiama apie daugybės butų bei namų pardavimą. Kokio ploto būstai vertinami ir kokios jų kainos skirtingose šalyse – Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje bei Ukrainoje?

Senosios medinės kaimo sodybos: kodėl ir kaip jas tausoti?

Kai kalbame apie paveldą, prieš daugelio iš mūsų akis visų pirma iškyla didingi gamtos ir žmogaus sukurti monumentai, bažnyčių bokštai, viduramžių tvirtovės ir pilys, muziejinės ir antikvarinės vertybės bei panašūs dalykai. Kur kas rečiau pagalvojame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų, leidžiantis vasaras senelių sodyboje ar galvojantis įsigyti ramų kampelį kokybiškam poilsiui atokiau nuo miesto šurmulio, turi galimybę savomis rankomis prisiliesti prie vertingo kultūros paveldo, prisidėti prie jo saugojimo ir puoselėjimo. Senosios kaimo sodybos, jų medinė architektūra ir jas supanti aplinka – unikalus ir vertingas palikimas.

Kur gyventi – mieste ar užmiestyje?

Renkantis nuosavą būstą tenka pasverti daugybę svarbių aspektų: kainą, dydį, apdailos tipą ir panašiai. Visgi vienas svarbiausių sprendimų, ieškant nuolatinių namų, yra vieta. Gyvenama erdvė tiek mieste, tiek užmiestyje turi savų privalumų bei trūkumų. Tad kur gyventi yra geriau?

Paprastas būdas išvengti net mažiausios kibirkšties namuose

Nedidelis gaisro židinys vos per pusę minutės gali tapti nevaldomas, o per 5 minutes liepsnos jau gali apglėbti visą pastatą. Nemažą dalį gaisrų sukelia gedimai elektros tinkle, pavyzdžiui, netvarkingas elektros jungiklis ar skydinė, pažeistas laidas. Tokiems gaisrams užkirsti kelią gali pažangus ir pakankamai paprastas skydinėje montuojamas įrenginys AFDD+.

Statybos sodo sklype: kaip nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų?

Sodo sklype, nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų ir nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties, galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą arba vieną sodo namą ir jų priklausinius. Svarbiausias reikalavimas – nepažeisti trečiųjų asmenų teisėtų interesų.

Ar statinį galima naudoti be statybos užbaigimo procedūras?

Naujai pastatytą ar rekonstruotą statinį naudoti galima tik atlikus statybos užbaigimo (SU) procedūras – įsitikinus, kad statybos darbai užbaigti pagal statinio projekto sprendinius, ir jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre (NTR). Šie reikalavimai nėra privalomi tik vieno ir dviejų butų gyvenamųjų namų, inžinerinių tinklų, susisiekimo komunikacijų bei kitų nesudėtingųjų statinių statybos atvejais.