Žiurkės ieško užuovėjos: kaip nuo graužikų apsaugoti namus

Oro temperatūrai po truputį krentant, šiltesnių vietų netrukus ims ieškotis graužikai. Iš pievų, laukų pelės bei žiurkės ims plūsti į daugiabučius, sodus bei sodybas. Jei norima išvengti graužikų platinamų gyvybei pavojingų ligų (salmoneliozės, trichineliozės, leptospirozės ir kt.) bei materialinės žalos (pragraužtų sienų, sugadintos buitinės technikos ir kt.), rekomenduojama laiku imtis prevencinių priemonių.
Žiurkės ieško užuovėjos: kaip nuo graužikų apsaugoti namus
© Shutterstock nuotr.

Esant geroms sąlygoms, subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 50 mažylių, žiurkė kiek mažiau – iki 15. Gimę graužikai naujas vadas veda jau po pusantro–keturių mėnesių. Dėl šiltos ir derlingos vasaros šiemet prognozuojamas masinis graužikų antpuolis. Jau kai kuriose vietovėse stebimas didesnis žiurkių aktyvumas.

Pasirūpinkite patalpų sandarumu

Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ pataria pirmiausiai pasirūpinti, kad patalpų sienos ir grindys, rūsių langai būtų sandarūs. Sandarinti plyšius galima betonu, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti. Reikėtų nepamiršti net menkiausio, 6 mm plyšelio, per kurį pelė gali įsliūkinti be jokio vargo.

Rekomenduojama gerai apžiūrėti ir praustuvus, tualetus, ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas, kurios mėgstamos žiurkių. Gyventojams rekomenduojama ventiliacijos angas uždengti tinkleliais iš vidaus ir išorės.

Tinkamai prižiūrėkite aplinką ir palaikykite švarą

Atkreipiamas dėmesys, kad gyventojai turėtų atsakingai rūpintis aplinka, t.y., tvarkingai laikyti atliekas lauke, pašalinti ant pastatų besiraizgančius vijoklinius augalus, nuolat pjauti žolę.

Be to, labai svarbu palaikyti švarą, t.y. nekaupti šiukšlių aplink namus, nereikalingų statybinių atliekų, nuolat tikrinti, ar patalpose nėra graužikų buvimo požymių: apgraužtų daržovių, vaisių, išmatų, pragraužtų skylių sienose.

Svarbu, kad maisto produktai ir vanduo būtų nuolat laikomi sandariose talpose. Specialistai atkreipia dėmesį, kad ypatingai žiurkėms būtinas vanduo, todėl jos dažniausiai apsigyvena tose vietose, kuriose yra vandens šaltinis.

Aplink namus išdėliokite specialias vyliaus dėžutes

Turintiems individualius namus, sodybas ar sodo namelius rekomenduojama pastatų išorėje išdėlioti specialias vyliaus dėžutes, kuriose paliekamas apnuodytas jaukas, arba gyvagaudžius spąstus. Pelės, žiurkės, radę maisto lauke, jo ieškoti nebesiverš į patalpas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: sumanios batų lentynos idėjos

Netvarkinga batų krūva interjero tikrai nepuošia. Tie, kurie nenori pirkti standartinės batų lentynos, bet nori batus laikyti tvarkingai, gali nesudėtingai ją pasigaminti patys. Pateikiame keletą originalių Darau Pats batų lentynos projektų.

Darau pats: terasa, kurios sprendimas atsiėjo vos 95 eurus (3)

Terasa yra ne tik jauki vieta, kurioje malonu leisti laiką šiltuoju metų laiku, bet kartu ji gali daliai papildyti namo eksterjerą. Dalinamės skaitytojo Dariaus Darau Pats terasos projektu.

Darau pats: sūpynės vaikams ir lauko stalas iš medienos (3)

Vasaros metu dažnai atsiranda daugiau laiko užsiimti įvairiais darbais, kuriems anksčiau nebuvo laiko. Mūsų skaitytojas Algirdas pasidalino savo pirmaisiais vasariškais Darau Pats projektais iš medienos – vaikams skirtomis sūpynėmis bei lauko stalu.

Darau pats: būdai, kaip panaudoti seną medinį langą

Jeigu neseniai keitėte medinius langus į naujus, neskubėkite senųjų išmesti. Seni mediniai langai turi vintažinio žavesio, kurį galima išnaudoti interjero dekoravimui. Pristatome keletą idėjų, kaip tokias statybines atliekas transformuoti į žavius namų akcentus.

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.