Žiurkės ieško užuovėjos: kaip nuo graužikų apsaugoti namus

Oro temperatūrai po truputį krentant, šiltesnių vietų netrukus ims ieškotis graužikai. Iš pievų, laukų pelės bei žiurkės ims plūsti į daugiabučius, sodus bei sodybas. Jei norima išvengti graužikų platinamų gyvybei pavojingų ligų (salmoneliozės, trichineliozės, leptospirozės ir kt.) bei materialinės žalos (pragraužtų sienų, sugadintos buitinės technikos ir kt.), rekomenduojama laiku imtis prevencinių priemonių.
Žiurkės ieško užuovėjos: kaip nuo graužikų apsaugoti namus
© Shutterstock nuotr.

Esant geroms sąlygoms, subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 50 mažylių, žiurkė kiek mažiau – iki 15. Gimę graužikai naujas vadas veda jau po pusantro–keturių mėnesių. Dėl šiltos ir derlingos vasaros šiemet prognozuojamas masinis graužikų antpuolis. Jau kai kuriose vietovėse stebimas didesnis žiurkių aktyvumas.

Pasirūpinkite patalpų sandarumu

Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ pataria pirmiausiai pasirūpinti, kad patalpų sienos ir grindys, rūsių langai būtų sandarūs. Sandarinti plyšius galima betonu, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti. Reikėtų nepamiršti net menkiausio, 6 mm plyšelio, per kurį pelė gali įsliūkinti be jokio vargo.

Rekomenduojama gerai apžiūrėti ir praustuvus, tualetus, ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas, kurios mėgstamos žiurkių. Gyventojams rekomenduojama ventiliacijos angas uždengti tinkleliais iš vidaus ir išorės.

Tinkamai prižiūrėkite aplinką ir palaikykite švarą

Atkreipiamas dėmesys, kad gyventojai turėtų atsakingai rūpintis aplinka, t.y., tvarkingai laikyti atliekas lauke, pašalinti ant pastatų besiraizgančius vijoklinius augalus, nuolat pjauti žolę.

Be to, labai svarbu palaikyti švarą, t.y. nekaupti šiukšlių aplink namus, nereikalingų statybinių atliekų, nuolat tikrinti, ar patalpose nėra graužikų buvimo požymių: apgraužtų daržovių, vaisių, išmatų, pragraužtų skylių sienose.

Svarbu, kad maisto produktai ir vanduo būtų nuolat laikomi sandariose talpose. Specialistai atkreipia dėmesį, kad ypatingai žiurkėms būtinas vanduo, todėl jos dažniausiai apsigyvena tose vietose, kuriose yra vandens šaltinis.

Aplink namus išdėliokite specialias vyliaus dėžutes

Turintiems individualius namus, sodybas ar sodo namelius rekomenduojama pastatų išorėje išdėlioti specialias vyliaus dėžutes, kuriose paliekamas apnuodytas jaukas, arba gyvagaudžius spąstus. Pelės, žiurkės, radę maisto lauke, jo ieškoti nebesiverš į patalpas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.