Pavėsinė – ir poilsiui, ir šventei

 (20)
Daili pavėsinė šalia namo ar sodo namelio – tai pagrindinė poilsio, susibūrimų vieta. Dažniausiai būtent pavėsinėje renkasi visa šeimyna – ir šeimos šventes atšvęsti, ir tiesiog savaitgalį pailsėti, suvalgyti lauže keptą kepsnį, pabendrauti. Todėl svarbu, kad ši vietelė būtų patogi, pakankamai talpi ir graži.
Pavėsinė – ir poilsiui, ir šventei
© Autoriaus nuotr.

Medžiagų parinkimas

Pagrindine medžiaga galime pasirinkti medį ar metalą. Kiekviena iš šių medžiagų turi ir savų pliusų, ir minusų.

Metalas bėgant laikui gali pasidengti rūdimis (todėl jį reikia dažyti), taip pat metalas pasižymi šilumos pralaidumu, todėl vasarą greitai įkaista, o žiemą – įšąla.

Mediena – ekologiška, švari medžiaga. Bėgant laikui, ji gali deformuotis, taip pat – pasidengti pelėsiu ar puviniu, todėl ją irgi būtina lakuoti ar dažyti.

Tiek vienos medžiagos, tiek kitos kainos yra maždaug vienodos, todėl renkantis vadovaukitės asmeniniu skoniu bei įvertinę vietovę ir oro sąlygas.

Žinoma, yra ir daugiau, brangesnių medžiagų, iš kurių galite pasistatyti pavėsinę – plytos, pilikarbonatas, kaltinės medžiagos, tačiau dabar – ne apie jas.

Pavėsinės pagrindo paruošimas

Žinoma, pirmiausiai reikia paruošti pamatus, nes ant jų turės tvirtai stovėti visa pavėsinė. Pamatus galima ruošti iš cemento, blokinius ar plytinius. Šiuo atveju pavėsinės užimamas plotas yra 12 kv. m., tad naudojami pamatų blokai, kurie užliejami cemento mišiniu.

Pirmiausiai reikia išsikasti tris eiles duobių – po 6 duobes kiekvienoje eilėje. Atstumas tiek tarp eilių, tiek tarp duobių turi būti 1 metras. Duobių išmatavimai: 40x40x40 cm. Į kiekvienos duobės dugną beriame pagrindą: 2-3 cm. smėlio. Tuomet gaminame cemento mišinį: 1 dalis cemento ir 3 dalys smėlio. Gautas mišinys praskiedžiamas vandeniu ir kruopščiai maišomas iki vienodos konsistencijos. Kuo labiau praskiesite mišinį, tuo ilgiau jis džius, bet – bus tvirtesnis.

Neatsižvelgiant į žemės nelygumus, pavėsinė turi stovėty lygiai, tad pamatų viršutinė dalis, ant kurios bus statoma pavėsinė, turi būti ypač lygi ir horizontali. Todėl kai kur gali prireikti jį palyginti – panaudokite plytas ar lentas, sustatydami jas aplink per žemą duobę, ir užpilkite vidų mišiniu, kol visi pamatai bus vienodame aukštyje. Tokiu būdu kai kurie pamatai gali būti aukštesni, kiti – žemesni, bet bendroje plokštumoje jie turi būti vienodo aukščio.
Naudokite kampainį ir gulsčiuką!

Statome pavėsinę

Virš pamatų klojame storas pamatines medines lentas, 10 cm storio ir 10 cm pločio. Mūsų atveju nereikėjo nieko trumpinti, turimos lentos buvo 6 metrų ilgio – kaip tik tiko per visą pavėsinės ilgį. Visų pirma dedame 4 šonines lentas, kaip karkasą (perimetrą). Tvirtiname kampeliais ir varžtais. Per visą ilgį taip pat klojamos dar dvi pamatinės lentos 50x100 mm. Joms statmenai klojamos ir tvirtinamos eilės tokio pačio storio lentų. Tarpai tarp eilių turi būti maždaug 40-50 cm. Turi pasidaryti kaip ir pamatinių lentų tinklas, kuris atlaikys visą pavėsinės svorį.

„Keliame“ pavėsinę į viršų - prisukite stulpus kampuose bei kitose numatytose vietose statmenai perimetrui taip pat su kampukais ir medvaržčiai – tai bus sienų pradžia.
Pabaikite grindis: uždenkite lentomis, prisukite medvaržčiais. Šis darbas vyks gana greitai, tik prie stulpų turėsite padaryti išpjovas.

Kai imsitės stogo karkaso, nepamirškite jo sutvirtinti įstrižomis lentomis – sudarydami trikampius. Šie trikampiai – ne tik dekoratyvinė detalė, bet ir atraminė. Trikampiai tvirtinami 45 laipsnių kampu. Analogiškai, kaip darėte pavėsinės pagrindą po grindimis, sukalkite pagrindines, laikomąsias sijas, ir padenkite stogą lentomis.

Turėklai. Patogiausia juos tvirtinti 1,5 m. aukštyje. Tvirtinama kampeliais, medvaržčiais. Lentų išmatavimai: 50x50 cm. Dažniausiai užpildant sieninę, turėklų erdvę, lentos kryžiuojamos – ir gražu, ir naudinga dėl atraminio svorio. Galima gamintis iš smulkesnių lentučių groteles – išsimatuokite plotą, kurį norėsite uždengti, sukalkite groteles ir medvaržčiais pritvirtinkite.

Tvirtinkite kampukais. Turėklus ir visas kitas detales nušlifuokite, kad, besimėgaudami laisva minute, neįsigytumėte rakščių. Nugruntuokite, palaukite, kol išdžius, ir dviem sluoksniais nulakuokite arba nudažykite – apsaugosite nuo pelėsio ir puvinio.

Stogas

Vienas paprasčiausių ir lengviausių variantų – padengti stogą metaliniu profiliu. Jis nebrangus, apsaugo nuo drėgmės, nedaug sveria ir – lengvai klojamas. Taip pat – lengvai pjaustomas, tad nesunkiai pritaikysite prie būtent jums reikalingo stogo. Kuomet skaičiuosite, kiek reikia profilio stogui, nepamirškite, jog jis turi būti didesnis už pavėsinės lubas – turi išsikišti kiek toliau, negu pavėsinės sienos. Taip apsisaugosite, kad lyjant ar sningant pavėsinės vidus liktų sausas.

Metalo lakštus pjaustykite ir sukite varžtais bei atsuktuvu. Kloti pradėkite nuo apačios, dėdami vieną ant kito, kad nesusidarytų pratekėjimo į pavėsinės vidų.

Papuošimas

Tai yra pati smagiausia dalis – įjunkite į darbą savo vaizduotę. Be standartinio stalo ir suoliukų, pamąstykite apie kampelį vaikų žaidimams, galbūt – vaikiškas supynes, o gal net stovą televizoriui – žiūrėti krepšinį savo rankomis pastatytoje pavėsinėje su gerais draugais ir bokalu šalto alaus – juk tai tikras malonumas!

Šaltinis ir nuotraukos: sdelaysam-svoimirukami.ru

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.

Studentų pastatytas netradicinis stebėjimo bokštas Estijos pelkėje

Estijos Dailės akademijos Architektūros ir interjero katedros studentai sukūrė stebėjimo bokštą vienoje iš didžiausių Estijos pelkių. Ši pelkė kiekvienais metais, nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, sulaukia nemažai paukščių stebėtojų bei gamtos mylėtojų, todėl tokiai vietai yra itin aktuali tinkama infrastruktūra, kuria kelis pastaruosius metus rūpinasi minėtas institutas.

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų (1)

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.