Pavėsinė – ir poilsiui, ir šventei

 (20)
Daili pavėsinė šalia namo ar sodo namelio – tai pagrindinė poilsio, susibūrimų vieta. Dažniausiai būtent pavėsinėje renkasi visa šeimyna – ir šeimos šventes atšvęsti, ir tiesiog savaitgalį pailsėti, suvalgyti lauže keptą kepsnį, pabendrauti. Todėl svarbu, kad ši vietelė būtų patogi, pakankamai talpi ir graži.
Pavėsinė – ir poilsiui, ir šventei
© Autoriaus nuotr.

Medžiagų parinkimas

Pagrindine medžiaga galime pasirinkti medį ar metalą. Kiekviena iš šių medžiagų turi ir savų pliusų, ir minusų.

Metalas bėgant laikui gali pasidengti rūdimis (todėl jį reikia dažyti), taip pat metalas pasižymi šilumos pralaidumu, todėl vasarą greitai įkaista, o žiemą – įšąla.

Mediena – ekologiška, švari medžiaga. Bėgant laikui, ji gali deformuotis, taip pat – pasidengti pelėsiu ar puviniu, todėl ją irgi būtina lakuoti ar dažyti.

Tiek vienos medžiagos, tiek kitos kainos yra maždaug vienodos, todėl renkantis vadovaukitės asmeniniu skoniu bei įvertinę vietovę ir oro sąlygas.

Žinoma, yra ir daugiau, brangesnių medžiagų, iš kurių galite pasistatyti pavėsinę – plytos, pilikarbonatas, kaltinės medžiagos, tačiau dabar – ne apie jas.

Pavėsinės pagrindo paruošimas

Žinoma, pirmiausiai reikia paruošti pamatus, nes ant jų turės tvirtai stovėti visa pavėsinė. Pamatus galima ruošti iš cemento, blokinius ar plytinius. Šiuo atveju pavėsinės užimamas plotas yra 12 kv. m., tad naudojami pamatų blokai, kurie užliejami cemento mišiniu.

Pirmiausiai reikia išsikasti tris eiles duobių – po 6 duobes kiekvienoje eilėje. Atstumas tiek tarp eilių, tiek tarp duobių turi būti 1 metras. Duobių išmatavimai: 40x40x40 cm. Į kiekvienos duobės dugną beriame pagrindą: 2-3 cm. smėlio. Tuomet gaminame cemento mišinį: 1 dalis cemento ir 3 dalys smėlio. Gautas mišinys praskiedžiamas vandeniu ir kruopščiai maišomas iki vienodos konsistencijos. Kuo labiau praskiesite mišinį, tuo ilgiau jis džius, bet – bus tvirtesnis.

Neatsižvelgiant į žemės nelygumus, pavėsinė turi stovėty lygiai, tad pamatų viršutinė dalis, ant kurios bus statoma pavėsinė, turi būti ypač lygi ir horizontali. Todėl kai kur gali prireikti jį palyginti – panaudokite plytas ar lentas, sustatydami jas aplink per žemą duobę, ir užpilkite vidų mišiniu, kol visi pamatai bus vienodame aukštyje. Tokiu būdu kai kurie pamatai gali būti aukštesni, kiti – žemesni, bet bendroje plokštumoje jie turi būti vienodo aukščio.
Naudokite kampainį ir gulsčiuką!

Statome pavėsinę

Virš pamatų klojame storas pamatines medines lentas, 10 cm storio ir 10 cm pločio. Mūsų atveju nereikėjo nieko trumpinti, turimos lentos buvo 6 metrų ilgio – kaip tik tiko per visą pavėsinės ilgį. Visų pirma dedame 4 šonines lentas, kaip karkasą (perimetrą). Tvirtiname kampeliais ir varžtais. Per visą ilgį taip pat klojamos dar dvi pamatinės lentos 50x100 mm. Joms statmenai klojamos ir tvirtinamos eilės tokio pačio storio lentų. Tarpai tarp eilių turi būti maždaug 40-50 cm. Turi pasidaryti kaip ir pamatinių lentų tinklas, kuris atlaikys visą pavėsinės svorį.

„Keliame“ pavėsinę į viršų - prisukite stulpus kampuose bei kitose numatytose vietose statmenai perimetrui taip pat su kampukais ir medvaržčiai – tai bus sienų pradžia.
Pabaikite grindis: uždenkite lentomis, prisukite medvaržčiais. Šis darbas vyks gana greitai, tik prie stulpų turėsite padaryti išpjovas.

Kai imsitės stogo karkaso, nepamirškite jo sutvirtinti įstrižomis lentomis – sudarydami trikampius. Šie trikampiai – ne tik dekoratyvinė detalė, bet ir atraminė. Trikampiai tvirtinami 45 laipsnių kampu. Analogiškai, kaip darėte pavėsinės pagrindą po grindimis, sukalkite pagrindines, laikomąsias sijas, ir padenkite stogą lentomis.

Turėklai. Patogiausia juos tvirtinti 1,5 m. aukštyje. Tvirtinama kampeliais, medvaržčiais. Lentų išmatavimai: 50x50 cm. Dažniausiai užpildant sieninę, turėklų erdvę, lentos kryžiuojamos – ir gražu, ir naudinga dėl atraminio svorio. Galima gamintis iš smulkesnių lentučių groteles – išsimatuokite plotą, kurį norėsite uždengti, sukalkite groteles ir medvaržčiais pritvirtinkite.

Tvirtinkite kampukais. Turėklus ir visas kitas detales nušlifuokite, kad, besimėgaudami laisva minute, neįsigytumėte rakščių. Nugruntuokite, palaukite, kol išdžius, ir dviem sluoksniais nulakuokite arba nudažykite – apsaugosite nuo pelėsio ir puvinio.

Stogas

Vienas paprasčiausių ir lengviausių variantų – padengti stogą metaliniu profiliu. Jis nebrangus, apsaugo nuo drėgmės, nedaug sveria ir – lengvai klojamas. Taip pat – lengvai pjaustomas, tad nesunkiai pritaikysite prie būtent jums reikalingo stogo. Kuomet skaičiuosite, kiek reikia profilio stogui, nepamirškite, jog jis turi būti didesnis už pavėsinės lubas – turi išsikišti kiek toliau, negu pavėsinės sienos. Taip apsisaugosite, kad lyjant ar sningant pavėsinės vidus liktų sausas.

Metalo lakštus pjaustykite ir sukite varžtais bei atsuktuvu. Kloti pradėkite nuo apačios, dėdami vieną ant kito, kad nesusidarytų pratekėjimo į pavėsinės vidų.

Papuošimas

Tai yra pati smagiausia dalis – įjunkite į darbą savo vaizduotę. Be standartinio stalo ir suoliukų, pamąstykite apie kampelį vaikų žaidimams, galbūt – vaikiškas supynes, o gal net stovą televizoriui – žiūrėti krepšinį savo rankomis pastatytoje pavėsinėje su gerais draugais ir bokalu šalto alaus – juk tai tikras malonumas!

Šaltinis ir nuotraukos: sdelaysam-svoimirukami.ru

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.