Medienos dirbinių paruošimas ir dažymas

Priklausomai nuo medienos dirbinių ar medienos būklės, medienos paviršiaus paruošimas dažymui gali užtrukti ganėtinai ilgai ir pareikalauti nemažai kantrybės. Čia pateiksime patarimų, kaip paruošti medieną, priklausomai nuo jos būklės.
Medienos dirbinių paruošimas ir dažymas
© Shutterstock nuotr.

Nauja mediena

Medieną reikėtų šiek tiek pašlifuoti, nuvalyti su drėgnu skudurėliu ir tada prieš tepant viršutinį sluoksnį reikėtų užtepti porą sluoksnių medienos grunto.

Geros būklės anksčiau dažyta mediena

Jei medienos ar medienos dirbinių būklė yra gera, juos tikriausiai užteks nuvalyti šiltu vandeniu ir muilu. Jei mediena ar medienos dirbiniai yra šiek tiek apgadinti, pavyzdžiui, juose yra įdubų ir skylių, jas galite užtepti medienos glaistu ir šiek tiek pašlifuoti.

Sena arba negražiai nudažyta mediena

Jei medieną ar medienos dirbinius dengė begalė senų dažų sluoksnių, vienintelės priemonės, padėsiančios nuimti juos visus, yra cheminis dažų valiklis, nes tik tada paviršius bus tinkamas naujiems dažams. Saugumo patarimas - kadangi naudojant cheminį dažų valiklį išsiskirs medžiagų garai, naudokite juos tik gerai vėdinamose patalpose, kuriose nebūtų nei vaikų, nei gyvūnų. Dažų likučius išmeskite kuo greičiau, visada dėvėkite pirštines ir apsauginius akinius.

Cheminius dažų valiklius naudoti yra paprasta. Tiesiog senu teptuku užtepkite jį ant nudažyto paviršiaus. Praėjus šiek tiek laiko dažai pradės luptis. Tada nuvalykite juos gremžtuku, tačiau darykite tai atsargiai, kad nepažeistumėte medienos paviršiaus.

Nepatogias vietas (laiptų turėklus, apvadus ir t.t.) galite nuvalyti su plieno vata ir medžio kaltu. Medienos ar medienos dirbinių paviršių reikės nuvalyti šiltu vandeniu ir muilu, tada leisti visiškai išdžiūti prieš tai, kai užtepsite gruntą ir dažus.

Kuo padengti

Medienos gruntas yra naudojamas ant natūralios medienos. Jis tampa pagrindu viršutiniam sluoksniui. Kadangi jis yra skiedžiamas vandeniu, jį galima tepti teptuku, voleliu bei purkšti beoriu purkštuvu. 

Blizgius dažus galima tepti ant beveik visų paviršių, kurie yra padengti gruntu. Tokį paviršių bus lengva valyti. Tepkite juos su teptuku ar voleliu. 

Laką galima tepti tiek ant natūralios medienos, tiek ant beicu padengto jos paviršiaus. Lakų būna blizgių, pusiau blizgių ir matinių. Toks sprendimas visiškai užsandarina paviršių. Tepkite jį su teptuku. 

Beicas yra natūrali medienos apdailos priemonė įvairių atspalvių ir blizgumo. Jis tepamas ant grynos medienos teptuku. Beicą užtepus, vėliau spalvą pakeisti bus sudėtinga, todėl rinkitės ją atsakingai.

Aliejus yra natūrali medienos apdailos priemonė, kuri giliai įsigeria į paviršių ir puikiai jį apsaugo. Tepti aliejų reikia ant natūralios medienos su teptuku ar medžiagos skiaute.

Medienos impregnantą galima tepti ant natūralios ar anksčiau apsaugotos medienos. Jis apsaugo medieną nuo irimo. Naudokitės teptuku arba beoriu purkštuku. Nepamirškite, kad naudoti konservantą reikės reguliariai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų (1)

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.