Medienos dirbinių paruošimas ir dažymas

Priklausomai nuo medienos dirbinių ar medienos būklės, medienos paviršiaus paruošimas dažymui gali užtrukti ganėtinai ilgai ir pareikalauti nemažai kantrybės. Čia pateiksime patarimų, kaip paruošti medieną, priklausomai nuo jos būklės.
Medienos dirbinių paruošimas ir dažymas
© Shutterstock nuotr.

Nauja mediena

Medieną reikėtų šiek tiek pašlifuoti, nuvalyti su drėgnu skudurėliu ir tada prieš tepant viršutinį sluoksnį reikėtų užtepti porą sluoksnių medienos grunto.

Geros būklės anksčiau dažyta mediena

Jei medienos ar medienos dirbinių būklė yra gera, juos tikriausiai užteks nuvalyti šiltu vandeniu ir muilu. Jei mediena ar medienos dirbiniai yra šiek tiek apgadinti, pavyzdžiui, juose yra įdubų ir skylių, jas galite užtepti medienos glaistu ir šiek tiek pašlifuoti.

Sena arba negražiai nudažyta mediena

Jei medieną ar medienos dirbinius dengė begalė senų dažų sluoksnių, vienintelės priemonės, padėsiančios nuimti juos visus, yra cheminis dažų valiklis, nes tik tada paviršius bus tinkamas naujiems dažams. Saugumo patarimas - kadangi naudojant cheminį dažų valiklį išsiskirs medžiagų garai, naudokite juos tik gerai vėdinamose patalpose, kuriose nebūtų nei vaikų, nei gyvūnų. Dažų likučius išmeskite kuo greičiau, visada dėvėkite pirštines ir apsauginius akinius.

Cheminius dažų valiklius naudoti yra paprasta. Tiesiog senu teptuku užtepkite jį ant nudažyto paviršiaus. Praėjus šiek tiek laiko dažai pradės luptis. Tada nuvalykite juos gremžtuku, tačiau darykite tai atsargiai, kad nepažeistumėte medienos paviršiaus.

Nepatogias vietas (laiptų turėklus, apvadus ir t.t.) galite nuvalyti su plieno vata ir medžio kaltu. Medienos ar medienos dirbinių paviršių reikės nuvalyti šiltu vandeniu ir muilu, tada leisti visiškai išdžiūti prieš tai, kai užtepsite gruntą ir dažus.

Kuo padengti

Medienos gruntas yra naudojamas ant natūralios medienos. Jis tampa pagrindu viršutiniam sluoksniui. Kadangi jis yra skiedžiamas vandeniu, jį galima tepti teptuku, voleliu bei purkšti beoriu purkštuvu. 

Blizgius dažus galima tepti ant beveik visų paviršių, kurie yra padengti gruntu. Tokį paviršių bus lengva valyti. Tepkite juos su teptuku ar voleliu. 

Laką galima tepti tiek ant natūralios medienos, tiek ant beicu padengto jos paviršiaus. Lakų būna blizgių, pusiau blizgių ir matinių. Toks sprendimas visiškai užsandarina paviršių. Tepkite jį su teptuku. 

Beicas yra natūrali medienos apdailos priemonė įvairių atspalvių ir blizgumo. Jis tepamas ant grynos medienos teptuku. Beicą užtepus, vėliau spalvą pakeisti bus sudėtinga, todėl rinkitės ją atsakingai.

Aliejus yra natūrali medienos apdailos priemonė, kuri giliai įsigeria į paviršių ir puikiai jį apsaugo. Tepti aliejų reikia ant natūralios medienos su teptuku ar medžiagos skiaute.

Medienos impregnantą galima tepti ant natūralios ar anksčiau apsaugotos medienos. Jis apsaugo medieną nuo irimo. Naudokitės teptuku arba beoriu purkštuku. Nepamirškite, kad naudoti konservantą reikės reguliariai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: sumanios batų lentynos idėjos

Netvarkinga batų krūva interjero tikrai nepuošia. Tie, kurie nenori pirkti standartinės batų lentynos, bet nori batus laikyti tvarkingai, gali nesudėtingai ją pasigaminti patys. Pateikiame keletą originalių Darau Pats batų lentynos projektų.

Darau pats: terasa, kurios sprendimas atsiėjo vos 95 eurus (3)

Terasa yra ne tik jauki vieta, kurioje malonu leisti laiką šiltuoju metų laiku, bet kartu ji gali daliai papildyti namo eksterjerą. Dalinamės skaitytojo Dariaus Darau Pats terasos projektu.

Darau pats: sūpynės vaikams ir lauko stalas iš medienos (3)

Vasaros metu dažnai atsiranda daugiau laiko užsiimti įvairiais darbais, kuriems anksčiau nebuvo laiko. Mūsų skaitytojas Algirdas pasidalino savo pirmaisiais vasariškais Darau Pats projektais iš medienos – vaikams skirtomis sūpynėmis bei lauko stalu.

Darau pats: būdai, kaip panaudoti seną medinį langą

Jeigu neseniai keitėte medinius langus į naujus, neskubėkite senųjų išmesti. Seni mediniai langai turi vintažinio žavesio, kurį galima išnaudoti interjero dekoravimui. Pristatome keletą idėjų, kaip tokias statybines atliekas transformuoti į žavius namų akcentus.

Darau pats: PVC vamzdžių panaudojimo idėjos

Įvairių Darau Pats projektų mėgėjai nuolatos ieško naujų idėjų būsimiems darbams. Šiandien norime jums pristatyti labai paprastai transformuojamą medžiagą – PVC vamzdžius ir jų panaudojimo būdus. Ši medžiaga yra ypač tinkama pradedantiems meistrauti.

Darau pats: saulės kolektoriaus panaudojimas hidroponiniame darže

Jau esame rašę apie Petro Dargio hidroponinį daržą. Šį kartą dalinamės jo patirtimi, kaip saulės kolektoriaus pagalba jam pavyko paankstinti pavasarį savo darže.

Darau pats: akmenų panaudojimo galimybės nuosavame kieme bei sode

Akmenys – itin populiari kraštovaizdžio dizaino formavimo medžiaga. Akmenimis savo kiemus puošti yra populiaru todėl, nes jie pasižymi natūralia išvaizda derančia su namo eksterjero medžiagomis (mediena, metalu, klinkeriu ir pan.). Nors šiais laikais lauko riedulių patiems prisirinkti nebėra taip paprasta, tačiau už nedidelę kainą jų galima gauti iš ūkininkų, o egzotiškesnių jų rūšių galima rasti specialiose prekyvietėse.

Darau pats: nuolatinės laužavietės įsirengimo idėjos

Sparčiai šylantys orai leidžia praleisti vis daugiau laiko gryname ore. Visgi vakarais mūsų krašte šaltoka net ir vasaromis, tad patogi ir estetiška laužavietė individualaus namo kieme ar sodyboje yra neblogas sumanymas. Siūlome pasisemti šiek tiek įkvėpimo iš keleto tokių Darau Pats laužavietės projektų, kuriuos nesudėtingai galite įgyvendinti ir patys.

Darau Pats: 25 velykinių kiaušinių dekoravimo idėjos

Sveikiname Šv. Velykų proga ir siūlome pasisemti šventinio įkvėpimo šiame video įraše. Čia rasite ne tik kiaušinių dažymo idėjų, bet ir originalių kiaušinių lukštų panaudojimo būdų.

Darau pats: sumanūs būdai, kaip statybines atliekas paversti lauko baldais

Pavasaris yra puikus metas užsiimti įvairiais Darau Pats projektais. Kadangi šylant orams ypač aktualūs darosi lauko baldai, pateikiame keletą sumanių idėjų, kaip statybines atliekas paversti funkcionaliais lauko baldais.