Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros

 (50)
Mėgstate daržoves, tačiau praktiškai nieko nenutuokiate apie daržininkystę? Turite auksines rankas ir galvą, ir labai norėtumėte tai kaip nors panaudoti daržovių auginime? Manykite, kad jums pasisekė, kadangi jūs ne vienas. Nenuilstantis konstruktorius Petras Dargis galvojo lygiai taip pat, todėl su sūnaus pagalba pats pasigamino hidroponinį "tinginio" daržą.
Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Fotolia nuotr.

Mudu su Vincu labai mėgstame daržoves, bet mūsų organizmai nėra pritaikyti žemės ūkio darbams. Daržoves perkame. O ar negalėtume jų kaip nors užsiauginti be žemės dirbimo, ravėjimo, laistymo? Pasirodo, galima!

Vincas kažkur internete aptiko hidroponiką - be galo modernią ir tinginiams tinkamą technologiją. Daržovės gali augti be žemės, keramzito grunte, jeigu jų šaknys nuolatos gaus vandeny ištirpusio maisto. Ne tik maisto - su vandeniu jos turi gauti ir deguonies. Deguonis ne tik maitina šaknis, bet ir neleidžia vandeniui gesti. Yra deguonies - neišgyvena puvimo bakterijos.

Pirmiausia pabandėme su keliais svogūnėlių gumbeliais. Pasodinome juos plastikiniuose vazonėliuose, sumerkėme vazonėlius į vandenį  ir įjungėme burbuliatorių. Paprasčiausią burbuliatorių, kuris naudojamas akvariumuose. Vandeny, žinoma, ištirpinome reikalingą kiekį trąšų. Visus tuos tikslius skaičiavimus ir svėrimus atliko Vincas - man tai pernelyg skrupulingas darbas.

Štai kaip svogūniukai augo. Pirmoji nuotrauka daryta tuoj pat pasodinus, antroji - po savaitės, trečioji - po dviejų savaičių. Mums rezultatas patiko. Auga tikrai greičiau, negu darže. Bet truputėlį išstybę laiškai - trūksta saulės.

Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.

Vadinasi, reikia didesnio daržo. Ir ne kambary, kur labai mažai šviesios, bet lauke!

Iš senų medinių langų susikalėme šiltnamį. Kad būtų paprasčiau - prie pietinės daržinės sienos. Viena tvirta siena jau yra, be to, per vasaros karščius iš daržinės galėsim pūsti į šiltnamį vėsesnį orą...

Vietoj lysvių pasirinkome 3 m ilgio 10 cm skersmens plastikinius kanalizacijos vamzdžius. Prisipirkome ir plastikinių vazonėlių. Saulėtą dieną vazonėlio dugną pridėjome prie vamzdžio ir apibrėžėme šešėlio liniją. Pagal tą liniją išpjovėme pirmąją skylę. Vazonėlis tiko kaip tik. Tada išpjautą elipsę naudojome kaip šabloną kitoms skylėms daryti. Darbas ėjo kaip iš pypkės:

Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.

Vamzdžius sudėjome į šiltnamį dviem aukštais - po du kiekviename. O po šiltnamiu pastatėme 40 litrų plastikinę bačką su vandeniu:

Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.
Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.

Bačkos vandenį nuolatos vėdina ir deguonimi sotina senas triukšmingas akvariumo burbuliatorius - čia jis gali triukšmauti kiek tinkamas. Seno automobilio langų plovimo vandens pompikė iš bačkos vandenį pumpuoja į antrąjį aukštą, tas prateka per abu vamzdžius ir nubėga į pirmąjį aukštą, čia irgi prateka abiem vamzdžiais ir galiausiai vėl grįžta į bačką. Iš čia pompikė vėl kelia aukštyn, ir vėl viskas nuo pradžios. Kartu su vandeniu ratu keliauja ir ištirpintos trąšos. Maitina pompikę seno kompiuterio maitinimo šaltinis. Jį kartu su pompike dovanojo mano draugas Deimantukas, o kitas draugas Feliksas dovanojo burbuliatorių. Viskas išėjo labai pigiai. Iš viso šiltnamis su visa įranga mums kainavo apie 85 eurus.

Šiltnamio viduje sienas išdažėme baltai. Augalams reikia šviesos, o ne vasaros karščių. Nuo vasaros karščių apsaugoti augalus sumąstėme taip: du 12V ventiliatoriai iš daržinės pūs vėsų orą. Kada pūs? Na, kai oras įkais iki kokių 28 laipsnių... Kas įjungs ventiliatorius? Kol kas - mes patys. Bet kitą savaitę tikriausiai turėsime tikslų elektroninį termostatą - padarys Vincas. O jau tada galėsime nebesukti galvos dėl savo daržo - vandens sistemoje yra 100 litrų. Kada tiek išgaruos? Kada nors išgaruos, bet negreitai. Trąšų gal teks papildyti po kokių dviejų savaičių. Viskas. Daugiau - jokios priežiūros. Kad ik nesugestų įranga...

Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.

Ak taip, dar reikia pasodinti daigelius! Vienus bėrėme iškart į keramzito gruntą, kitus  daiginome vandeny ant sugeriamojo popieriaus. Pirmieji išdygo greičiau, jų ir persodinti nebereikėjo. Sodino, žinoma, Vincas. Jis labiau tinka kruopštiems darbams. Aš labiau pritaikęs valgymui.

Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.

Pasisėjome agurkų, ridikėlių, salotų, svogūnų. Labiausiai hidroponika patiko agurkams - pirmąją savaitę po pasodinimo jie jau buvo mūsų šiltnamio čempionai. Antroje vietoje - ridikėliai. Su agurkais buvo tik tokia bėda, kad iš viso sėklų maišelio sudygo tik trys sėklikės. Kitos dar laukia kažko. Mes irgi palauksime dar savaitę. Nesulauksim - mesim velniop.

Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.

Ką dar reikia turėti, užsiimant hidroponiką? Dviejų gudrių prietaisiukų. Vienu matuojamas ištirpusių druskų (trąšų) kiekis vandenyje, kitu - ph. Abu prietaisiukus Vincas pirko internetu iš kito pasaulio galo, nes Lietuvoje tokie dalykai brangu. Parnešę iš pirties ant sienos pakabinome termometrą, kuris kartu yra ir drėgnomatis. Trąšų pirkome kažkurioj sodininkų krautuvėj. Universalių. Tikimės, kad jos sudarytos gerai.

Beje, trąšų reikia labai mažai, daug mažiau, negu jų suberiama daržovėms, augančioms žemėje. Mat žemėje dalį trąšų pasivagia daržovės, dalis paprasčiausiai susigeria į žemę, o čia viskas  atitenka augalams. Labai svarbu tiksliai, gramo tikslumo pasverti porcijas.  Aš tai sakau dar ir todėl, kad jau girdėjau kelis diletantus sakant: tai tu, Petrai, dabar valgysi chemiją? Taip, aš savo daržovėms bersiu kelis gramus chemijos, o jie tegu iš Maksimo perka šventa dvasia augintas gėrybes.

Chemiją kol kas perkame, bet dar šią vasarą žadame pasidaryti natūralios. Universaliausia trąša - pelenai. Jie turi beveik visas reikalingas medžiagas, išskyrus azotą. Azoto yra daug išpuvusiame prūdo dumble. Pasikabinai, išdžiovinai  saulėje, pakaitinai, išnaikinai baktrerijas - kuo ne trąša? Visa problema, kaip apskaičiuoti kiekį. Kiek dumble azoto, kiek pelenuose fosforo, kalio?.. Bet tai jau bus kitas eksperimentas. Kol kas užteks vieno.

Darau pats: naujoviškas daržas, beveik nereikalaujantis priežiūros
© Autoriaus nuotr.

Štai kaip mūsų hidroponikos daržas atrodo iš tolo. Kadangi yra sukaltas prie pietinės daržines sienos, vakare jis nebegauna tiesioginių saulės spindulių. Teko į jį nukreipti keletą veidrodžių, kurie augalams prideda dar dvi valandas saulės šviesos.

Petrasdargis.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.

Darau pats: 4 lesyklėlių projektai, kuriuos galite išbandyti dar šią žiemą (1)

Žiema yra metas, kai kiemo bei sodo čiulbuonėliams prireikia pagalbos ieškant maisto, todėl ne vienas iš mūsų šiuo metų laiku lauke kabiname įvairiausias lesyklėles. Kviečiame susipažinti su keliais paukščių lesyklėlių Darau Pats projektais, kuriuos galite išmėginti dar šią žiemą.