Darau pats: kaip atnaujinti virtuvės spinteles?

 (1)
Atnaujinant šį, vieną matomiausių virtuvės akcentų, vieni turi daugiau laisvės nei kiti. Retų, bet solidžių medžio masyvo baldų savininkai gali priimti įvairiausius sprendimus, tuo tarpu, jeigu jūsų baldai pagaminti iš medžio drožlių plokštės, variantų yra kur kas mažiau. Pašnekovų pasiteiravome, kaip reikėtų teisingai atnaujinti medinius baldus, ir ką jie galėtų pasiūlyti standartiniams, laminuotiems virtuvės baldams.
Darau pats: kaip atnaujinti virtuvės spinteles?
© Shutterstock nuotr.

Medinių spintelių dažymas. Vienas dažniausiai siūlomų sprendimų – jų dažymas. Vis dėlto, ar dažyti virtuvėje, patalpoje, kurioje ruošiamas maistas yra ekologiška? Tinklaraščio apie namų dekoravimą Mielinamai.blogspot.com autorė Renata Glinevičienė teigia pastebėjusi, kad ekologiškų dažų, kurie tiktų virtuvinėms spintelėms ir atitiktų ilgalaikiškumo reikalavimus rasti sunkoka. „Esu dirbusi su pieno kazeino dažais. Jie nėra pakankamai patvarūs virtuvei, nes yra teplūs ir neatsparūs drėgmei. Analogiškai manau, reikėtų vertinti kalkinius ar molio dažus. Kita vertus, virtuvėje dažų reikšmė turbūt nėra labai didelė. Esmė ta, kiek mes laiko praleidžaime virtuvėje – miegamąjam žymiai aktualiau ekologiškos medžiagos, nes garuojančius dažus mes uostome visą naktį. Taip pat svarbu tas paviršius, ant kurio mes maistą ruošiame – stalviršis. Geriausiai jis būtų iš medžio masyvo ir aliejuotas. Blogiau, jei virtuvės spintelės yra pagamintos iš medžio drožlių plokštės, iš čia garuoja visi didžiausi teršalai – formaldehidai“, – teigia pašnekovė.

Pašnekovė savo spintelių dažymui rinktųsi akrilinius dažus, kadangi jiems išdžiūti reikia mažiau laiko, taip pat jie pasižymi silpnesniu kvapu. Baldų restauravimu ir apželdinimu užsiimančių Žalieji Sprendimai.lt atstovas Tautvilas Ligeika pastebi, kad kelių komponentų dažai ar lakai yra ko gero didžiausia žodžio „ekologija“ priešingybė. Jis teigia, kad ekologiškiausia būtų naudoti aliejinius (alkidinius) dažus. „Geriausia priemone naudoti virtuvėje įvardinti aliejai kaip tyčia yra ir pakankamai natūralūs. Jie neskleidžia nemalonaus kvapo, o ir aliejuotam paviršiui turint kontaktą su maisto produktais nieko blogo neturėtų nutikti“, – pataria jis.

Vis dėlto, jis priduria, kad priemonės, kurios džiūdamos skleidžia stiprų kvapą leidžia numanyti, kad taip nudažytas paviršius bus daug atsparesnis aplinkos poveikiui. Labai stiprų kvapą skleidžia beveik visi keliakomponenčiai lakai ir dažai. „Juos reikia skiesti, su jais sudėtingiau dirbti nepatyrusiam asmeniui, tačiau paviršių gauname atsparesnį. Vandens pagrindu pagaminti lakai ir dažai skleidžia silpną kvapą, su jais paprasta dirbti, tačiau paviršius gaunasi minkštesnis ir ne toks atsparus aplinkos veiksniams“, – pataria jis.

Išsirinkus dažus reikėtų pasirinkti ir jų spalvą. „Dažnas nežinome, kokia spalva prie kurios tinka ir renkamės spalvas pagal „man gražu arba man patinka šita ir šita spalvos“ principą. Todėl dažnai rezultatas ne visai atitinka lūkesčius. Internete galima rasti sudarytų tarpusavyje derančių spalvų palečių ir pagal derinius išsirinkti sau tinkamą. Būkite kūrybingi - nėra būtina ta pačia spalva dažyti ir viršutines ir apatines spinteles. Labai gražiai atrodo ir kontrastuojančių spalvų spintelės, taip pat dekoruotos štampais ar ornamentais“, – pataria R. Glinevičienė.

Siekiant kokybiškai atnaujinti medinį paviršių, T. Ligeika pataria prieš dažant ar lakuojant jį gerai apdirbti, ypatingai jeigu šis paviršius prieš tai jau buvo dažytas ar lakuotas – šias medžiagas reikėtų pašalinti šveičiant ar gramdant. „Pašalinus laką ar dažus, reikėtų dar šiek tiek pasidarbuoti švitriniu popieriumi, kad paviršius taptų lygus ir glotnus. Prieš dažant ar lakuojant medieną pravartu ją padengti gruntu, kad dažai ar lakas geriau ir kokybiškiau prikibtų. Gruntą svarbu pasirinkti pagal dažų ar lako sudėtį - pardavimo specialistai parduotuvėse padės ir patars. Paskutinis ir toks pat atsakingas bei kruopštus darbas – dažymas arba lakavimas. Paviršių reikia padengti tolygiai ir ne per storai. Geriau lakuoti ar dažyti du tris kartus bet ploniau nei vieną kartą riebiai, – pataria jis.

Jeigu nekuriate tokio virtuvės dizaino, kuris atleidžia klaidas, ar netgi reikalauja šiek tiek grubumo ir tekstūros, nudažyti baldus taip, kaip juos nudažo profesionalūs baldų gamintojai bus sudėtinga. „Gamykloje dažniausiai naudojami pulverizatoriai, kuriais nupurškiami baldai. Jei jūs turite tokį namuose, tuomet rezultatas bus geras. Dažant teptuku turite pasirinkti gerai dengiantį produktą, gerą teptuką, jeigu norinte išvengti dryžių. Galima rasti labai neblogų teptukų švelniais sintetiniais šereliais, kurie bevek nesišeria. Žinoma, galima dažyti voleliu, nors jis ne visur tinka. Volelio ypatybė ta, kad kuo ilgesnis pūkas, tuo nelygesnė faktūra gaunama, todėl galima surasti volelių trumpu sintetiniu  pūkeliu. Tokiu galima netgi dengti laką ir rezultatas bus geresnis nei teptuko- išvengsite nubėgusių lašelių“, – pataria R. Glinevičienė.

Alternatyvos. Jeigu įmanoma, T. Ligeika siūlo virtuvėje esančių medinių paviršių nedažyti ir nelakuoti, o juos aliejuoti. „Tiek dažai, tiek lakas yra viršutinis apsauginis sluoksnis. Veikiamas karščio, drėgmės ilgainiui jis atšoka, atsilupa, suskilinėja ir nei atrodo gražiai, nei teikia apsaugą medienai. Medienai skirti aliejai yra, ko gero, brangiausia iš visų jau minėtų medžiagų, tačiau aliejus nėra viršutinė apsauginė plėvelė, jis įsigeria gilyn į medieną. Jo lengvai mechaniškai nenutrinsite, jis neatsilups, puikiai atstums drėgmę. Jeigu medienai norisi suteikti spalvos, prieš tai paviršių apdorokite spalvine dažyve, o tik po to aliejuokite. Aliejuokite du tris kartus, vieno tikrai nepakaks. Aliejus, žinoma, netinka medžio drožlių ir kitiems klijuotiems paviršiams“, – pataria jis.

Minėtų paviršių baldai virtuvėse dominuoja. Nusipirkus pigesnius baldus, galima susidurti su problema, kai paviršius atsilupa, yra pažeidžiamas ar ištinka kitos nenumatytos problemos. Vienintelis standartinis sprendimas, siekiant išlaikyti panašią į pirminę baldų išvaizdą, būtų nulupti apdailinį sluoksnį, nuo plokštės nušveisti visus likusius klijus, nusipirkti norimos rūšies faneruoties, specialių klijų ir plokštę iš naujo apipavidalinti. Vis dėlto, nepatyrusiam žmogui tai gali būti sunkiai įkandama užduotis.

Tačiau jeigu norite į virtuvę įnešti žaismingumo ir naujovių, galite išbandyti ir kitų sprendimų. R. Glinevičienė teigia, kad, turint išmonės, spinteles galima padengti daugybe sprendimų nuo paprastos lipnios plėvelės, iki medžiagos, popieriaus, tapeto, kamštinės dangos ir panašiai.

„Medžiaga dekoruoti spinteles pakankamai paprasta. Ant švaraus, nuriebalinto paviršiaus reikėtų užtepti lipalo. Jei norite, kad neatsirastų gelsvas atspalvis, lipalą reikėtų truputį praskiesti vandeniu. Tada dėkite gražiai atkirptą reikiamo pločio medžiagą. Medžiaga, mano patarimu, turėtų būti ne sintetinė. Principas toks pat kaip klijuojant tapetus. Užklijuotai medžiagai išdžiūvus reiktų užlakuoti akriliniu ar kiek stipresniu laku porą kartų – tarnaus ilgai, gražiai atrodys ir gerai valysis. Medžiaga taip pat  prisiklijuoja ir prie stiklo. Tą patį galima daryti ir su tapetais, tik jei norėsite tapetą nudažyti, lakuokite po dažymo“, – pataria ji.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darau pats

Darau Pats: daugybė medinių pakavimo dėžių panaudojimo būdų (1)

Tikriausiai daugumai yra tekę matyti ir liesti medines pakavimo dėžės. Jas dažnai matome parduotuvių daržovių skyriuose, sendaikčių išpardavimo vietose, o kartais viena kita tokia dėžė mėtosi nuosavame garaže ar rūsyje. Medines pakavimo dėžes visai nesudėtingai galima panaudoti įvairiuose Darau Pats projektuose. Pristatome keletą pavyzdžių, kaip pritaikyti šias senas dėžes interjere.

Darau pats: grindys iš 2,5 tūkst. mažyčių medienos gabalėlių

Grindys – itin svarbus interjero elementas, kuris turi būti tvirtas, atsparus bei estetiškai patrauklus. Bendra grindų dangos įrengimo ir jam reikalingų medžiagų kaina paprastai yra tikrai aukšta, todėl naujomis grindimis gali džiaugtis ne kiekvienas. Pristatome neįprastą ir ne itin brangų grindų Darau Pats projektą.

Darau pats: 7 būdai, kaip senam langui suteikti naują gyvenimą

Senas, pagal paskirtį nebenaudojamas medinis langas – statybinė atlieka, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo niekam nebereikalinga. Bet iš tiesų senoviniai mediniai langai gan paprastai gali būti prikelti naujam gyvenimui. Juos galima paversti baldais, veidrodžiais ir kitais interjero elementais, kurie namų dekorui suteiks senovinio žavesio. Siūlome pasisemti įkvėpimo iš toliau pateikiamų pavyzdžių.

Darau pats: menininkas gamina inkilus susiliejančius su miesto aplinka

Paukščiai – vieni iš nedaugelio laukinių gyvūnų, kurie nepaliko miesto aplinkos. Gatvės menininkas Thomas Dambo ėme kurti su miesto aplinka susiliejančius inkilus, kurie paverčia paukščių buveines nematomomis ir taip juos apsaugo.

Darau Pats: naujagimio susilaukusių šeimininkų dovana augintiniui – kambarys po laiptais

Jauna šeima, kuri visai neseniai susilaukė pirmagimio, nusprendė savo augintiniui padovanoti naują būstą – nuosavą kambarį po laiptais. Kviečiame pasigrožėti šio Darau Pats projekto rezultatais.

Darau Pats: buvęs dailidė šiandien gamina mažus namelius ant ratų

Malina Bura pasidalino savo tėčio, kuris gamina mažus namelius ant ratų, istorija. Mergina mano, kad jo darbai turėtų sulaukti daug daugiau dėmesio, o jis pats – pripažinimo.

Darau pats: 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris

Senos, nebereikalingos durys – statybinė atlieka, kurią, įdėjus šiek tiek pastangų, visai nesudėtingai galima prikelti naujam gyvenimui. Iš senų durų galima pasigaminti stalviršį, lovos galvūgalį, knygų lentyną ir kitus panašius daiktus. Pristatome 10 būdų, kaip galima panaudoti senas duris įvairiuose Darau Pats projektuose.

Darau pats: kaip pagaminti palapinę savo augintiniui?

Tipi – kūgio formos palapinė. Autentiška tipi palapinė yra gaminama iš odos ir beržo tošies. Šiandien populiaru tokias unikalias palapines perkelti iš lauko į namų vidų ir paversti jas vaikų žaidimo nameliais arba augintinių guoliais.

5 būdai, kaip panaudoti perforuotą sienelę

Perforuota sienelė – plokštė su tvarkingai išsirikiavusiomis skylutėmis. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo niekuo neypatinga, tačiau iš tiesų tokia sienelė yra pravarti tiek namų buityje, tiek darbams skirtoje erdvėje. Ši plokštė gali pasitarnauti kaip praktiška daiktų laikymo vieta, kurioje jie yra visada gerai matomi ir lengvai prieinami.

3D spausdintuvu per 24 valandas pagaminamas namas vos už 10 tūkst. eurų (1)

Paprastai namo statyba užtrunka keletą mėnesiu, o kartais gali užsitęsti ir dar ilgiau. Kompanijai „Apis Cor“ iš San Francisko pavyko gyvenamą namą pastatyti vos per 24 valandas naudojant 3D spausdintuvą.