Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?
© Shutterstock

Sniegas. Sniegas yra natūrali danga, kuri gali apsaugoti augalus nuo didelių šalčių, tačiau tai nėra itin patikima medžiaga, nes mūsų žiemos yra nepastovios. Sniegas gali vėlai iškristi arba ištirpti viduryje žiemos. Tomis žiemomis, kai sniego nėra arba jo yra labai mažai, labai sunku apsaugoti augalus, taigi verta apsvarstyti kitus variantus. Ši danga turi ir daugiau minusų – vėjas gali sniego sluoksnį nupūsti, taip pat jo paviršius gali apledėti, o tada po jo sluoksniu esantys augalai negauna deguonies.

Eglių arba pušų šakos. Nuo šalto vėjo, šlapio sniego ir ledinio lietaus augalus gali apsaugoti eglių bei pušų šakos. Šį metodą dažnai renkasi žmonės gyvenantys netoliese miško. Šakeles, skirtas augalų dengimui, reikia rinkti tinkamai: jas skinti galima nuo nukirstų medžių arba nuo vėjo išlaužtų medžių miške. Eglių arba pušų šakelės yra tinkama medžiaga augalams dengti, nes po tokiu sluoksniu susiformuoja palanki oro terpė su tinkama ventiliacija. Šios dangos minusas – nubyrantys spygliai, kurie rūgština dirvą. Atėjus pavasariui gali būti sunku surinkti visus nubyrėjusius spyglius. Nors mažas spyglių kiekis nėra kenksmingas dirvožemiui, tačiau šarminę terpę mėgstantiems augalams to gali būti ir per daug.

Sausų lapų sluoksnis. Tai kita visiškai natūrali danga iš organinių sodo atliekų – sausų lapų. Ši medžiaga gerai saugo nuo pirmųjų besniegių šalnų ir vykstant puvimo procesams didina dirvos derlingumą. Augalus apsaugoti tinka ąžuolo, klevo, beržo, kaštono lapai, o vaismedžių lapai šiam tikslui neturėtų būti naudojami. Reikia paminėti tai, kad lapus geriau naudoti kaip dalį šiltinančios konstrukcijos, o ne atskirai, nes po lapais esantys augalai gali sušusti, jei lapai sudrėko. Patyrę sodininkai rekomenduoja lapus rinkti į tinklinius maišus ir jais užkloti lysves.

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?
© Shutterstock

Šiaudai. Šiaudai taip pat yra naudojami augalų dengimui. Jie savo savybėmis yra panašus į sausus lapus. Dėl drėgmės ši medžiaga susiguli, sumažėja dangos laidumas orui, o augalams kyla ligų pavojus, todėl sodininkai pataria ant šieno papildomai dėti plėvelės ar kitokios vandeniui nelaidžios medžiagos sluoksnį, apačioje paliekant tarpą orui.

Maišinis audeklas. Kai kurie sodininkai augalų dengimui naudoja natūralius maišų audeklus: jais apsuka jaunų medelių kamienus, uždengia augalus nuo saulės, pridengia rožes ir kitus šilumą mėgstančius augalus. Deja, maišinis audeklas ne tik sulaiko drėgmę, bet ir ją sugeria, o drėgnas audinys lėtai džiūsta, per šalčius sukietėja. Taip pat po drėgnu maišiniu audeklu gali susidaryti tinkama terpė plisti puvėsiui ir pelėsiams. Dėl šių priežasčių patartina tarp natūralaus audinio ir augalo palikti oro pagalvę.

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?
© Shutterstock

Medžiaga iš polipropileno. Medžiaga iš polipropileno yra tinkama augalų dengimui, nes ji praleidžia orą, drėgmę ir šviesą, taip pat saugo augalus nuo perkaitimo ir sušalimo. Šia medžiaga galima dengti dirvą arba ją naudoti priedanginėms karkasinėms konstrukcijoms formuoti.

Specialūs daugkartinio naudojimo užvalkalai. Šiandien sodo prekių parduotuvėse už gerą kainą galima įsigyti specialių augalų dengimui skirtų užvalkalų, kurių sudėtyje nėra kenksmingų priemaišų. Šie užvalkalai apsaugo augalus nuo šalčio, nudegimo saulėje, graužikų bei vabzdžių. Taip pat jie pasižymi atsparumu aplinkos poveikiui ir neapsunkina oro cirkuliacijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.