Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai

Kitų metų vynuogių derliumi reikia pradėti rūpintis jau rudenį. O darbų po derliaus nuėmimo iki pirmųjų šalčių yra ne tiek jau mažai. Tad kaip paruošti vynuoges žiemai bei kitų metų derliui?
© Shutterstock

Pirmieji žingsniai: derliaus nuėmimas, laistymas, nukritusių lapų pašalinimas

Daugumos Lietuvoje auginamų vynmedžių derlius subręsta rugpjūčio viduryje (vėlyvųjų rūšių uogos sunoksta – rugsėjo pabaigoje). Visos vynuogių kekės turėtų būti nuskintos nuo vynmedžių iki spalio pradžios. Nuėmus derlių, vynmedžiai ima mesti lapus ir ruoštis žiemai (jie ima medėti). Labai svarbu surinkti visus nukritusius vynmedžių lapus, nes jie gali tapti palankia terpe ligų sukėlėjams, ypatingai jei medis sirgo netikrąja miltlige (nukritę lapai gali tapti jos židiniais).

Kalbant apie medėjimą, šis procesas yra itin svarbus, nes jis įtakoja gerą vynmedžio peržiemojimą. Kartais nutinka taip, kad vynmedžio ūgliai nemedėja, o pats medis labai žaliuoja, tada jį reikia nupurkšti kalio trąšų tirpalu (pastaba: tirpale neturi būti azoto, nes jis skatina augalo augimą). Galima purkšti ir pelenais: du kilogramai pelenų kibirui vandens. Pelenai natūrali medžiaga, kuri turi: kalio, kalcio, fosforo, todėl puikiai tam tinka.

Kadangi vynmedžiai naudoja drėgmę iki pat dirvožemio įšalimo, priklausomai nuo orų, juos reikia laistyti nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos, drėgmė turi gerai įsigerti į žemę. Rudenį per mažai laistyti vynuogienojai gali lėčiau augti pavasarį.

Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai
© Shutterstock

Genėjimas

Genėjimas yra vienas iš svarbiausių vynmedžių paruošimo kitam sezonui darbų. Genima, be išimčių, kiekvieną rudenį. Tuo užsiimti galima iki temperatūrai nukrentant iki -3 laipsnių. Jeigu norite kitais metais džiaugtis gražiomis bei saldžiomis vynuogėmis, reiks gerokai pasidarbuoti. Genint vynuoges, reikia palikti tik pačias svarbiausias šakas. Pirmiausia pašalinti visas silpnas, derliaus neduodančias šakas, taip pat nesubrendusius ūglius, nenukritusius lapus.

Paprastai genėjimo ypatybės skiriasi priklausomai nuo vynuogių veislės. Tačiau mažiau patyrę sodininkai gali vadovautis paprastu standartu: ūglio ilgis būtų – 6-8 pumpurai (nelabai storas – šeši, storesnis – aštuoni), kuo storesnis ūglys, tuo jis turi būti ilgesnis.

Apsauga nuo ligų

Kad apsaugotumėte vynuogienojus nuo grybelio, rudenį juos reikia nupurkšti geležies sulfato tirpalu, kuris veikia kaip fungicidas. Vynmedžius reikia apipurkšti 3–5 procentų geležies sulfatu (300–500 gramų 10 litrų vandens), o jeigu augalas labai jaunas, patariama naudoti mažesnės koncentracijos tirpalą.

Dengimas

Dengti ar nedengti lauke augančius vynmedžius, priklauso nuo vynuogių veislės. Tad svarbu išsiaiškinti kokią temperatūrą jos gali atlaikyti. Pavyzdžiui, jeigu veislė atlaiko minus 30 laipsnių šaltį, tokių vynmedžių galima nedengti, o jeigu veislė atlaiko tik 20 laipsnių šaltį – uždengti būtina.

Paprastai nepatariama itin skubėti uždengti šių augalų, nes pirmosios šalnos jiems nėra itin baisios. Rekomenduojama vynmedžius uždengti praėjus pirmosioms šalnoms, antroje spalio pusėje. Juos dengti labiausiai tinka oro-sausas metodas, kai suformuojamas optimalus šilumos ir sausumo režimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

5 organiški kovos su skruzdėmis būdai

Skruzdėles yra vabzdžiai sanitarai, kurie savaime nėra laikomi kenkėjais. Kenkėjais jos tampa tik tuo atveju, jei atneša į sodą pavojingų parazitų – amarų, arba tuo atveju, jeigu patenka į namų vidų. Nusprendus išnaikinti skruzdes, neverta iškart griebtis chemijos, nes egzistuoja nemažai natūralių priemonių. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su 5 organiškais kovos būdais.

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.