Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai

Kitų metų vynuogių derliumi reikia pradėti rūpintis jau rudenį. O darbų po derliaus nuėmimo iki pirmųjų šalčių yra ne tiek jau mažai. Tad kaip paruošti vynuoges žiemai bei kitų metų derliui?
© Shutterstock

Pirmieji žingsniai: derliaus nuėmimas, laistymas, nukritusių lapų pašalinimas

Daugumos Lietuvoje auginamų vynmedžių derlius subręsta rugpjūčio viduryje (vėlyvųjų rūšių uogos sunoksta – rugsėjo pabaigoje). Visos vynuogių kekės turėtų būti nuskintos nuo vynmedžių iki spalio pradžios. Nuėmus derlių, vynmedžiai ima mesti lapus ir ruoštis žiemai (jie ima medėti). Labai svarbu surinkti visus nukritusius vynmedžių lapus, nes jie gali tapti palankia terpe ligų sukėlėjams, ypatingai jei medis sirgo netikrąja miltlige (nukritę lapai gali tapti jos židiniais).

Kalbant apie medėjimą, šis procesas yra itin svarbus, nes jis įtakoja gerą vynmedžio peržiemojimą. Kartais nutinka taip, kad vynmedžio ūgliai nemedėja, o pats medis labai žaliuoja, tada jį reikia nupurkšti kalio trąšų tirpalu (pastaba: tirpale neturi būti azoto, nes jis skatina augalo augimą). Galima purkšti ir pelenais: du kilogramai pelenų kibirui vandens. Pelenai natūrali medžiaga, kuri turi: kalio, kalcio, fosforo, todėl puikiai tam tinka.

Kadangi vynmedžiai naudoja drėgmę iki pat dirvožemio įšalimo, priklausomai nuo orų, juos reikia laistyti nuo rugsėjo vidurio iki spalio pabaigos, drėgmė turi gerai įsigerti į žemę. Rudenį per mažai laistyti vynuogienojai gali lėčiau augti pavasarį.

Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai
© Shutterstock

Genėjimas

Genėjimas yra vienas iš svarbiausių vynmedžių paruošimo kitam sezonui darbų. Genima, be išimčių, kiekvieną rudenį. Tuo užsiimti galima iki temperatūrai nukrentant iki -3 laipsnių. Jeigu norite kitais metais džiaugtis gražiomis bei saldžiomis vynuogėmis, reiks gerokai pasidarbuoti. Genint vynuoges, reikia palikti tik pačias svarbiausias šakas. Pirmiausia pašalinti visas silpnas, derliaus neduodančias šakas, taip pat nesubrendusius ūglius, nenukritusius lapus.

Paprastai genėjimo ypatybės skiriasi priklausomai nuo vynuogių veislės. Tačiau mažiau patyrę sodininkai gali vadovautis paprastu standartu: ūglio ilgis būtų – 6-8 pumpurai (nelabai storas – šeši, storesnis – aštuoni), kuo storesnis ūglys, tuo jis turi būti ilgesnis.

Apsauga nuo ligų

Kad apsaugotumėte vynuogienojus nuo grybelio, rudenį juos reikia nupurkšti geležies sulfato tirpalu, kuris veikia kaip fungicidas. Vynmedžius reikia apipurkšti 3–5 procentų geležies sulfatu (300–500 gramų 10 litrų vandens), o jeigu augalas labai jaunas, patariama naudoti mažesnės koncentracijos tirpalą.

Dengimas

Dengti ar nedengti lauke augančius vynmedžius, priklauso nuo vynuogių veislės. Tad svarbu išsiaiškinti kokią temperatūrą jos gali atlaikyti. Pavyzdžiui, jeigu veislė atlaiko minus 30 laipsnių šaltį, tokių vynmedžių galima nedengti, o jeigu veislė atlaiko tik 20 laipsnių šaltį – uždengti būtina.

Paprastai nepatariama itin skubėti uždengti šių augalų, nes pirmosios šalnos jiems nėra itin baisios. Rekomenduojama vynmedžius uždengti praėjus pirmosioms šalnoms, antroje spalio pusėje. Juos dengti labiausiai tinka oro-sausas metodas, kai suformuojamas optimalus šilumos ir sausumo režimas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (2)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.

Genėjimas: kaip genėti medžius bei krūmus rudenį? (1)

Rudenį, krentant medžių bei krūmų lapams, apsinuogina jų šakos, puikiai pasimato šakų struktūra. Taigi visai nekeista, kad kai kurie žmonės nenori laukti pavasario sumedėjusių augalų genėjimui. Tačiau ar galima užsiimti šiuo darbu rudenį?

Kaštonai: idėjos kaip praktiškai juos panaudoti (1)

Šiuo metų laiku po kojomis besimėtantys kaštonai – tai tik vienas iš rudens simbolių, apie kurį per daug nesusimąstome. Tačiau kaštonus galima panaudoti gan praktiškai. Pristatome kelias jų panaudojimo idėjas.

Rudeniniai lapai: kaip jais pagerinti dirvožemio kokybę?

Krentantys rudeniniai lapai nukloja žemės paviršių ir ant jo sudaro gražų, margaspalvį kilimą. Nors margi lapai atrodo itin gražiai, nuosavame sode nepatariama jų palikti pūti tiesiog ant vejos, nes juose veisiasi įvairūs augalų ligų sukėlėjai, jie taip pat padidina pelėsio atsiradimo grėsmę. Tad kaip galima naudingai panaudoti nukritusius lapus?

Kokie sodo darbai laukia šį mėnesį?

Spalio mėnuo sodininkams – ganėtinai intensyvus laikas. Laukia tokie darbai, kaip: vaismedžių sodinimas, vynuogių genėjimas, lapų grėbimas ir t.t.. Tad kokie yra patys svarbiausi spalio darbai sode?

Vynmedžių paruošimas kitų metų derliui: pagrindiniai žingsniai

Kitų metų vynuogių derliumi reikia pradėti rūpintis jau rudenį. O darbų po derliaus nuėmimo iki pirmųjų šalčių yra ne tiek jau mažai. Tad kaip paruošti vynuoges žiemai bei kitų metų derliui?

Kokius sodo vaismedžius bei vaiskrūmius tinka genėti rudenį?

Ruduo – metas kai nukritę lapai apnuogina medžių bei krūmų šakas, todėl nevienam sodininkui kyla noras jas praretinti: pašviesinti medžių vainikus ir pašalinti nudžiūvusias krūmų šakas. Tačiau ar tai tinka daryti šiuo metų laiku?

Vaismedžių sodinimo ypatumai rudenį (1)

Ruduo, kaip ir pavasaris, yra medelių sodinimo metas. Pats tinkamiausias laikas vaismedžiams sodinti rudenį – spalio menuo, kuris sparčiai artėja. Tad paklausėme specialistų, kaip tinkamai pasodinti vaismedžių medelius rudenį.

Rudeninis aplinkos tvarkymas: kokie darbai laukia?

Margi, gelsvais bei rausvais atspalviais nusidažę medžių lapai gražiai simbolizuoja besikeičiančius metų laikus. Tokiu būdu atėjęs į kiemus ir sodus ruduo kartu primena, kad reikia nudirbti tam tikrus darbus. Taigi kokie yra pagrindiniai rudeninio aplinkos tvarkymo darbai?