Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?

 (1)
Kam mums reikalinga veja ir kiek savo laiko jai galime skirti? Pirmiausia turime atsakyti į šiuos klausimus, jei kilo noras įsiveisti veją. O tada pamatysime, kad variantų, kaip sutvarkyti savo kiemą, yra ir daugiau.
© Shutterstock

Aksominė veja

Kaip kažkas pasakė – tai amerikietiška svajonė. Bet Amerikos joje nedaug, o laiko ir finansinių sąnaudų tikrai nemažai.

Išpuoselėta veja – tanki, žema, sodriai žalia. Šias savybes lemia rūšinė sudėtis, tad reikia pasirinkti specialų sėklų mišinį. Jeigu į jo sudėtį įeina pievinės miglės ir paprastosios smilgos, nesitikėkite, kad tokį mišinį nusipirksite už žemą kainą, tačiau jei vis dėlto pasirinksite, rezultatas tikrai nenuvils – veja bus ypač traukianti akį. Pasėję mišinį, turėkite kantrybės: būtent šios žolės dygsta lėčiau, reikia ilgiau laukti žalumos. Labai svarbu prieš sėjant iš dirvos kruopščiai pašalinti piktžoles, nes kitaip jos gali nesunkiai nustelbti lėtai dygstančius vejos augalus.

Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?
© Linos Puodžiūtės nuotr.

Bet tai – tik pradžia. Ir geriausių sėklų veja, jeigu bus neprižiūrima ar prižiūrima netinkamai, taps laukine pieva. Bene svarbiausia taisyklė, kurios privalu laikytis, jei norite, kad veja atrodytų kaip aksominė, – nuolat ją šienauti. Dabar yra įvairių priemonių, palengvinančių šį darbą. Taigi vejapjovę tereikia pasirinkti pagal vejos plotą, vietą, kurioje laikysite mašiną, ir finansines galimybes. Nedideliame plote puikiai tinka vejapjovė robotas, o dideliame – traktoriukas gali tapti net gera pramoga.

Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?
© Linos Puodžiūtės nuotr.

Veja imli maisto medžiagoms, todėl ją reikia tręšti ir laistyti. Ekologiška cheminių trąšų alternatyva – susmulkinta ir čia pat išbarstyta nupjauta žolė. Ji tampa mulčiu, organine trąša ir taip maisto medžiagos sugrąžinamos į aplinką.

Taigi, aksominė veja labai graži, bet priežiūros jai reikia itin daug. Norėdami tokią turėti, pagalvokite, kiek valandų per savaitę norėsite jai skirti.

Lietuviška pievelė

Šiuolaikiniai natūralistai aksominę veją vadina ne amerikietiška svajone, o žaliu kilimu. Arba net žaliuoju asfaltu. Kad ir kaip keistai skambėtų, jie sako, kad tokia dekoratyvinė veja yra neekologiška.

Kad būtų užtikrinta biologinė įvairovė, aplinkoje turi augti kuo įvairesnių augalų, gyventi vabaliukų, drugelius turi pritraukti gėlių žiedai. Augalai turėtų apsieiti be papildomo maitinimo (trąšų ir laistymo). Visai kaip įprastoje lietuvio sodyboje, tiesa? Kuo sveikesnė ir natūralesnė ekosistema, tuo atsparesni jos augalai.

Atsparią pievelę, kuriai reikėtų mažai priežiūros, užsiauginti nėra labai sudėtinga, tačiau tam reikia laiko. Gamtoje žemė plika nebūna, bet kokia vieta tuoj pat apauga žolėmis arba užsisėja iš toliau vėjo atneštomis sėklomis. Skirtingų rūšių žolės nevienodai pakenčia žemą pjovimą, todėl nuolat pjaudami tam tikrame aukštyje reguliuojame ir rūšinę įvairovę. Šienaujant dažnai, per tam tikrą laiką susiformuoja natūrali veja, atspari ir puikiai prisitaikiusi prie konkrečių augimo ir priežiūros sąlygų.
Be abejo, galima paspartinti tokios vejos susiformavimą specialiai pasėjant sėklų. Svarbiausia – atlaidesnis požiūris į pražydusį žiedelį, pavėsyje atsiradusias samanas, ropojančią boružę.

Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?
© STATYK nuotr.
Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?
© STATYK nuotr.

Jei norite ne vejos, o žydinčios pievos, galima įsigyti ir specialių sėklų, tačiau parinkti tinkamas – sudėtinga. Stebėkite, kokie augalai auga aplinkinėse pievose, jei turite laiko, pasirinkite jų sėklų. Paprasčiau būtų parsisiųsti iš užsienio sėklų mišinį pagal dirvožemio tipą – dalis gal ir neaugs, bet kita dalis turėtų puikiai tikti ir lietuviškai žydinčiai pievai.

Alternatyvios galimybės

Kam jums reikalinga veja – šį klausimą ypač akcentuoja šiuolaikiniai aplinkos dizaineriai. Kadangi veja nėra pats ekologiškiausias ir priežiūrai nereiklus aplinkos apželdinimo sprendimas, kaip buvo įprasta manyti anksčiau, specialistai siūlo jos veisti tik tiek, kiek reikia. Ir nė trupučio daugiau.
Tose vietose, kuriose numatyta įrengti erdvę vaikų žaidimams arba kurioje bus rengiami vakarėliai ant žolės, lepinamasi saulės voniose, planuokite veją. Vietoms, kuriose veja nebūtina, verta paieškoti kitų sprendimų.

Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?
© STATYK nuotr.

Viena iš alternatyvų – daugiamečiai augalai. Jei toje sklypo vietoje nebus vaikštoma, tačiau norisi erdvės pojūčio – sodinkite kiliminius augalus. Jų nereikės šienauti (tai padės sutaupyti šiek tiek laiko), o kai kurie iš šio tipo augalų gal net ir sužydės. Be to, taip geriau užtikrinama bioįvairovė.
Reprezentacinėje vietoje veja turi būti ypač išpuoselėta, o tam reikia nemažai kruopštaus darbo, tad gal geriau toje vietoje įveisti daugiametį gėlyną? Tinkamai parinkti augalai nereikalaus papildomos priežiūros, o augimas, žiedai ir besikeičiančios formos leis pajusti gamtos ciklų kaitą. Rinkdamiesi augalus, pasidomėkite jų augimo sąlygomis, paskaitykite knygų, nepagailėkite pinigų trumpiems apželdinimo kursams, kad rezultatas atitiktų jūsų sąlygas ir grožio supratimą. Ne sustingęs vaizdas, o nuolatinė kaita yra didžiausia gyvosios gamtos vertybė, teikianti džiaugsmą.

 

Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?
© STATYK nuotr.


Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa?
© STATYK nuotr.

Nedideliame miesto sklype vejos galima išvis atsisakyti. Tai gal skamba drastiškai, bet tokią idėją verta apsvarstyti. Atsisakius vejapjovės, aeravimo, skarifikavimo, tręšimo, laistymo, galima rinktis kietą dangą ir vešlius gėlynus, žydinčius krūmus, medžius. Tai atvirkštinis šiuo metu populiaraus vejos ir alpinariumo derinio variantas. Specialistai geriau siūlo sutankintą žvirgždo gruntą, kurio fone puikiai atsiskleis daugiamečiai augalai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.