Takai sode: aštuonių skirtingų medžiagų panaudojimo būdai

Takelius dekoruojame akmenukais, bet taip pat galime panaudoti pjaunamos vejos takus, kurti juos iš medžių žievės, akmens skaldos, smulkaus granito ir žvyro, betono plokščių ar trinkelių bei klinkerinių plytų ar skalūnų.
Takai sode: aštuonių skirtingų medžiagų panaudojimo būdai
© Shutterstock nuotr.

Pjaunamos vejos takai atrodo subtiliai, bet juos dažnai reikia šienauti, o po intensyvaus lietaus jie tampa purvini. Tam pravarti ritininė veja – ją galima gan greitai paruošti ir vaikščioti tik paklojus.

Takai iš medžių žievės mažai atsieina ir taip pat lengvai daromi. Tačiau jais nepatartina dekoruoti didelio ploto. Per daug medžių žievės neatrodys estetiškai, o ir bus nepraktiška, nes kas keletą metų reikia atnaujinti dėl to, jog apatiniai paklotos žievės sluoksniai ima pūti.

Iš akmens skaldos, smulkaus granito ir žvyro įmanoma sukurti skirtingų atspalvių takus. Jiems nereikia daug investicijų, o ir tinka tiek išpuoselėtiems, tiek mažiau prižiūrėtiems sodams. Išvardintų medžiagų pagalba galima suformuoti bortelius, užtvaras. Tai naudinga ir tam, kad takai neprarastų formos, neišplistų. Tokio tipo takams kloti tinka į žemę įsmeigtos puvimui atsparios medinės lentos, metaliniai apvadai, betoninės trinkos, klinkerinės plytos, skalūnų pertvaros su išlygintais kraštais. Yra viena gudrybė, jei nenorite formuoti kraštų – norint ištiesinti takų pakraščius juos galima palyginti kastuvu palei įtemptą virvę. Be to, daug žmonių mėgsta šalia tako kloti smulkius akmenukus, nes jie lengvai prikimba prie batų ir tuomet įėjus į sodo namelį ar sodybą subraižo grindis.

Betono plokščių ar trinkelių. Kvadratinės formos plokštės padeda sukurti geometrinių formų ornamentų. Trinkeles svarbu priderinti prie visos aplinkos dizaino. Pavyzdžiui, tarp lysvių patogiau kloti skirtingų geometrinių formų trinkeles, nebijoti pasirinkti ir pamaišyti su keliais skirtingais raštais ar dydžiais. Jei naudosite platesnes trinkeles, jūsų sodas vizualiai padidės. Taip pat yra galimybė naudoti granito trinkeles, tačiau tai gan brangi medžiaga ir nutiestas paviršius nevisuomet būna lygus, bet pasižymintis patvarumu.

Klinkerinės plytos populiarios vietovėse, kur klimatas šiltesnis. Tad mūsų šalyje rekomenduotina rinktis šalčiui atsparias plytas. Jų taip pat būna įvairių spalvų, tad taip galima sukurti įvairius raštus, pasitelkus skirtingus atspalvius, sodo takelius paversti žaismingais ar minimalistiškais.

Skalūnas yra gamtinė medžiaga. Nors ši medžiaga yra kiek brangesnė, bet ji idealiai tinka didesniems plotams dekoruoti. Tiesa, pigiau atsieis skalūnai, kurių kraštai nėra apipjauti, o vingiuoti.

Populiariausias būdas dekoruoti takus tarp lysvių – akmenys. Tam galima pasitelkti tiek smulkius, tiek didesnius akmenis. Prie jų tinka ir mediniai skersiniai.

Be to, yra dar vienas būdas – tai klojinys iš impregnuotų medinių trinkų, kurias sudaro apskritos arba keturkampės trinkos. Dažniausiai jos būna supjaustomos 15-20 cm gabalais, o vėliau impregnuojamos. Visgi jie daugiau atlieka estetinę funkciją ir nėra labai atsparūs, jei jais yra daug vaikštoma.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.