Sužinokite, kaip augalai gali pakenkti jūsų namui ar daugiabučiui

 (3)
Gyvendami kad ir daugiabučiame name nenustojame mėgti lapų šlamėjimo ir paukščių čiulbesio, todėl daugelis linkę rinktis žalumoje skendintį, o ne cemento džiunglėse stūksantį būstą. Tačiau išpuoselėta augalija pastatams gali kelti nemenką pavojų.
Sužinokite, kaip augalai gali pakenkti jūsų namui ar daugiabučiui
© Shutterstock nuotr.

Prie namo sienos išaugęs berželis, jaunas ir liaunas būdamas džiuginęs močiutės akis, netruks suvešėti ir savo lapija užgožti visų penkių aukštų langus, o jo šaknys gali įsiskverbti į pamatą ir jį suskaldyti. Ant stogo vėjo užneštas klevo „lėktuvėlis“, įstrigęs lietvamzdžio prieigoje, sudygs, išleis šaknis ir, žiūrėk, po metų kitų ant stogo medis beaugąs.

Sužinokite, kaip augalai gali pakenkti jūsų namui ar daugiabučiui
© STATYK nuotr.

Rūpindamiesi savo aplinkos grožiu, sodiname medžius, tikėdamiesi vasarą malonaus pavėsio, tačiau ne visada pagalvojame, kaip medžio kaimynystė atsilieps pačiam pastatui. Prie namo prigludę, tankiai suaugę medžiai sudaro savotišką užtvarą, pro kurią prie pastao sienos neprieina grynas oras. Be oro judėjimo neišsivadėja sienoje besikaupianti drėgmė, fasadas ima drėkti. Ypač smarkiai drėksta augalijos gožiami pastatai rudenį, kai prasideda lietūs, o lajos dar pilnos lapų.

Lapams nukritus, susikaupusi drėgmė nespėja išgaruoti ir, spustelėjus šaltukui, pavirsta ledu. Vanduo, juo virsdamas, kaip žinome, linkęs plėstis, taip sienose atsiranda mikroįtrūkių. Iš pradžių vos pastebimi, kiekvieną šalčio ciklą jie vis didėja, kol galų gale suskaldo fasadą gabalais.

Atitrūksta dekoratyvinis tinkas, skyla plytos, trūkinėja ir byra gelžbetonio luitai. Pro plyšius į vidų skverbiasi drėgmė, ima pelyti vidinės būsto sienos, gerokai išauga šildymo sąnaudos, o šiluma namuose nebesilaiko, kad ir kiek kaitintum. Pradeda sirgti vaikai bei seneliai, o ir sveiki darbingi žmonės tampa labiau linkę į ligas.

Sužinokite, kaip augalai gali pakenkti jūsų namui ar daugiabučiui
© STATYK nuotr.

SPECIALISTO KOMENTARAS

Vaida Vaitkutė Eidimtienė (Kraštovaizdžio architektė, modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė)

Vijokliniai prie namų želiantys augalai vertinami įvairiai. Jei namas nutinkuotas nekokybiškai, sienos pelys vis tiek – ar su lianomis, ar be jų. Kokybiškam fasadui vijokliai neturėtų pakenkti,
tiesa, drėgmė laikysis kiek ilgiau. Geriausia lianoms leisti kabintis ne tiesiai ant namo, o ant atramos – pergolės, treliažo, arkos ir kt. Nereikia sulipdyti visko į vieną – leiskite atsiskleisti ir namo architektūrai, ir augalams, skirkite jiems pakankamai erdvės.

Gyventojams nevalia patiems imtis darbų, nes galima suklysti ir vietoj nereikšmingos nupjauti svarbią lają formuojančią šaką, o ir pjaunamas medis gali virsti nenumatyta kryptimi, sužeisti žmones ar pridaryti žalos pastatams. Tačiau specialiai parengti, kvalifikaciją turinys specialistai kainuoja nepigiai.

Sužinokite, kaip augalai gali pakenkti jūsų namui ar daugiabučiui
© STATYK nuotr.

V. Elenbergo žodžiais, medį nupjauti seniūnijai kainuoja apie 300 Eur. Bet ir to paties daryti neskubama, mat kiekvienas toks darbas sulaukia didelio pasipriešinimo iš gyventojų, o kartais ir žaliųjų judėjimo.

„Lietuviai – lyg ir krikščionys, bet kai kalbama apie medžius, matyt, atgyja ir užverda stabmeldžių kraujas, – juokauja V. Elenbergas. – Kiekvienas pjaunamas medis sukelia tokį šaršalą, tokią protestų laviną, kad stengiamės to širšių lizdo be reikalo nejudinti“.

Reikėtų šalinti ir medžius, išaugusius ant komunikacijų: drenažo linijų, kanalizacijos šulinių dangčių, nutiestų kabelių... „Vilniuje, prie VCUP, upės pusėje augo pora gluosnių, kurių šaknys įsiskverbė į drenažo vamzdžius, esančius net 4,5 m gylyje! – pateikė pavyzdį V. Elenbergas. – Šaknys vamzdžiuose buvo suaugusios taip tankiai, lyg šluotoje surišti ražai. Drenažas užsikimšo, po stambesnio lietaus patvino VCUP rūsys. Teko kirsti medžius, kastis iki drenažo ir kloti vamzdžius iš naujo“.

Sužinokite, kaip augalai gali pakenkti jūsų namui ar daugiabučiui
© STATYK nuotr.

Dar skiriami avariniai atvejai – kai medžiai grasina praeivių saugumui ar pastatui. Jei nuvirtęs medis pridaro nuostolių, atsakingos už želdinių priežiūrą institucijos (arba miestas) privalo juos kompensuoti. O tai – kur kas didesni pinigai ir nemalonumai. Taigi, įrodžius medžio grėsmę, jį pašalinti paprastai ilgai neužtrunka.

Ką gali padaryti patys gyventojai? Kad augalija negožtų sienų ir netemdytų langų (pagal higienos reikalavimus bet kokios, net šiaurės vakaruose esančios patalpos privalo bent 2 valandas paroje gauti saulės šviesos), idealiausias variantas – profilaktika. Ištraukti iš žemės ne vietoj išdygusią rykštelę – poros minučių darbelis. Jei medelio gaila, galima jį atsargiai iškasti ir pasodinti tolėliau, kur jis niekam netrukdys. O kai toks augalas jau virsta medžiu, telieka rašyti laiškus ar minti savivaldybės slenksčius su prašymais. Arba įrodyti padėties avaringumą.

Sužinokite, kaip augalai gali pakenkti jūsų namui ar daugiabučiui
© STATYK nuotr.

SPECIALISTO KOMENTARAS 

Marius Pabrieža (Vilniaus savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus želdynų poskyrio vyriausiasis specialistas)

Jei medis gyventojams užstoja dienos šviesą, reikėtų kreiptis į visuomenės sveikatos centrą, kad jo atstovai, atvykę į vietą, išmatuotų, kiek apšvietos tenka patalpoms. Su pažyma, kurioje nurodyti tie duomenys, užpildomas prašymas išduoti leidimą medį genėti, pjauti ar performuoti.

Leidimo kreiptis galima ir tada, kai medžiai suaugę pernelyg arti namo sienos, ji nesivėdina ir drėksta. Kiekvieno prašymo atvejį patikrina ir išnagrinėja mūsų specialistas. Kai kurie prašymai
atmetami, kitais atvejais siūlome genėti medžio šakas, o kertame tik kraštutiniu atveju.

Jei medis išaugęs ant pastato konstrukcijos – pamatų ar stogo, leidimas jam šalinti išduodamas neatlygintinai. Leidimo turėtų kreiptis namo bendrijos atstovas arba, jei nėra bendrijos, namo administratorius (savininkas). Medžių kirtimas ir genėjimas atliekamas žemės savininko lėšomis, t. y. jei žemė valstybinė – darbus atlieka savivaldybė, jei priklauso fiziniam ar juridiniam asmeniui (pvz., bendrijai, turinčiai žemės apie namą) – darbai atliekami bendrijos lėšomis.

Savivaldybė pagal parengtas sąlygas skelbia šių darbų atlikimo visame mieste konkursą. Jį laimėjusi įmonė gauna užsakymus ir juos atlieka eilės tvarka. Žinoma, avaringiems želdiniams
suteikiamas prioritetas.

Žurnalas
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.