Kodėl vanduo laistymui yra pigesnis nei geriamas vanduo?

 (2)
Veją pavyzdingai puoselėjantys namo šeimininkai žino, kad viena pagrindinių sėkmės paslapčių – gerai sureguliuotas laistymas. Turintiems individualų vandens gręžinį, problemų dėl vandens kainų nekyla, tačiau prisijungę prie centralizuotų vandentvarkos tinklų taip pat turi galimybę veją ir daržus laistyti pigesniu vandeniu.
Kodėl vanduo laistymui yra pigesnis nei geriamas vanduo?
© Shutterstock nuotr.

Daugelis šalies vandens tiekimo įmonių siūlo abonentams lauko darbams, pavyzdžiui, laistymui skirtą vandenį įsigyti už mažesnę kainą. Tiesa, pats vanduo nėra pigesnis už iš čiaupo bėgantį geriamąjį vandenį, tiesiog į šią kainą neįtraukiama suma už nuotekų tvarkymą.

Kadangi visoje Lietuvoje, vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kaina yra skirtinga, tikslios vienintelės sumos, kiek tektų mokėti už vandenį laistymui, pasakyti neįmanoma. Pavyzdžiui, „Dzūkijos vandenys“ šalto vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugos kaina individualiems namams yra 1,936 euro už kubinį metrą, šią sumą sudaro: 1,295 euro – nuotekų tvarkymas ir 0,641 euro – vandens tiekimas. Taigi vandens laistymui kaina yra tik 0,641 euro už kubinį metrą. Tuo tarpu 

Šiauliuose tiekiamo geriamojo vandens kaina siekia 1,06 euro už kubinį metrą. „Laistymui skirto naudoti vandens apskaitymas vyksta tokiu principu: už esamo įvadinio šalto vandens skaitiklio yra įrengiamas poskaitiklis, kuris ir apskaito laistymui išleidžiamą vandenį“, - teigia bendrovės „Šiaulių vandenys“ Abonentų aptarnavimo ir pardavimų departamento vadovė Silva Karpenkienė.

„Dzūkijos vandenų“ skaičiavimais, gyventojai, kurių pastatas yra prijungtas prie vandentiekio ir nuotekų tinklų, ir kurie per metus šioms reikmėms suvartoja daugiau 10 kubinių metrų vandens, įsirengdami papildomą vandens apskaitos prietaisą laistymui turėtų sutaupyti. Skaičiuojama, kad iš 3376 Alytuje esančių individualių namų skaitikliai laistymui šiuo metu yra įrengti 1107 namuose.

„Vartotojas, pageidaujantis įsirengti tokį poskaitiklį, turi pateikti prašymą, savo lėšomis įsigyti vandens apskaitos prietaisą ir jį įsirengti pagal UAB „Šiaulių vandenys“ pateiktą principinę vandens apskaitos mazgo įrengimo schemą suderintoje vietoje“, - sako S. Karpenkienė.

Kituose šalies miestuose gyvenantys ir prie centralizuotos vandentvarkos sistemos prisijungę vartotojai turėtų kreiptis į vietos vandentvarkos įmonę.

Kadangi nėra teisės aktų, kurie reglamentuotų naudojamo vandens laistymui tvarką bei reikalavimus, skirtingų miestų vandentvarkos įmonėse šios paslaugos teikimo laikotarpis skiriasi. 

Pavyzdžiui, Šiauliuose šią sezoninę paslaugą pradedama teikti vartotojui pageidaujant. Alytuje paslauga galima naudotis viso šiltojo periodo metu – nuo gegužės 1 dienos iki rugsėjo 30 dienos.

Dalis abonentų pigesnę vandentvarkos paslaugą įsigudrina pritaikyti ir įsirengdami lauko dušus. Negana to, jį galima panaudoti ir statybų aikštelėje.

„Prisijungus prie miesto vandentiekio tinklų, būsimasis vartotojas gali įsirengti vandens skaitiklį želdiniams laistyti pagal aprašytą tvarką. Įsigijus sklypą ir statant namą, taip pat galima įsirengti skaitiklį, sudaryti laikiną sutartį ir vandenį naudoti statybų reikmėms“, - pastebi S. Karpenkienė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.