Kaip susitvarkyti su kurmiais

 (154)
Pavasarį sode ar kieme dirbate ne tik jūs – dirba ir gamta. Ne visus jos darbus taip lengvai pastebime, tačiau ant išpuoselėtos pievelės atsiradusio kauburio nepastebėti sunku. Tai reiškia du dalykus. Pirma – kieme turite kurmį, antra – diplomatiškai su juo susitarti nepavyks. Todėl lieka kalbėtis jam suprantama kalba.
Kaip susitvarkyti su kurmiais
© Shutterstock nuotr.

Tačiau ar kurmį reikia vyti? Jei kurmiarausių radote darže, reikėtų žinoti, kad kurmiai tiesioginės žalos jūsų auginamoms daržovėms nedaro ir jų neėda– jie yra gyvaėdžiai, todėl  rausdami nebent gali kliudyti jų šaknis. Kai kurie kurmius išnaikinę sodininkai netrunka pastebėti, kad vėliau reikia kovoti su kitais sodo kenkėjais. Vieni iš jų kurkliai, kurie tiesiogiai minta jūsų derliumi. Jie irgi gyvena tame pačiame dirvožemio sluoksnyje ir jais kurmiai minta. Taip pat manoma, kad kurmis netgi aeruoja jūsų sklypą. Todėl pasirinkimas ar juos palikti, išvyti ar naikinti priklauso tik nuo jūsų.

Atbaidymas. Kurmio atbaidymo būdai yra trys.

Atbaidymas garsu
Atbaidymas cheminėmis priemonėmis
Atbaidymas tinklu

Pamėginti atbaidyti garsu yra gana paprasta. Teoriškai tai padaryti užtenka tiesiog ant nedidelio strypo pamauti butelį ar skardinę – toje vietoje rausdamas kurmis kels vibracijas ir judins jūsų įrengtą konstrukciją. Vis dėlto ją judins ir bet koks vėjelis, be to, nuomonės, ar ši priemonė tikrai veikia, išsiskiria. Tad galima netgi lažintis, kas vėjuotesnę dieną greičiau neišvers keliamo triukšmo – jūs ar kurmis. Grožio sklypui tai taip pat neprideda.

Kur kas tylesnis ir mažiau matomas būdas yra ultragarsiniai prietaisai. Tiesa, toks sprendimas yra ir brangesnis – vienas prietaisas kainuoja 7-8 eurus, be to rekomenduojama nusipirkti bent kelis. Taip pat kiekvienam iš jų reikalingi elementai. Jų kiekis priklauso nuo sklypo dydžio – tokio prietaiso instrukcijose paprastai parašomas veikimo radiusas, tiesa, prisiminkite, kad molingame dirvožemyje garsas sklis arčiau, itin derlingame dirvožemyje - toliau. Kurmis, išgirdęs nemalonų garsą stengsis palikti teritoriją.

Tiesa, ne visi išbandę šią priemonę lieka patenkinti. Priežastys gali būti įvairios: nekokybiškas gaminys, neteisingai sustatyti prietaisai (reikėtų statyti ne sklypo kampuose, tačiau dėti ir centre bei stebėti, kad garso sklidimo teritorija persidengtų), per mažai prietaisų, per trumpas naudojimo laikas – pradėjus juos naudoti, kurmio aktyvumas dėl patiriamo diskomforto gali netgi padidėti. Tačiau tai gali būti ir ta situacija, su kuria susiduria naikinantys tarakonus - pažįstami rekomenduoja puikią priemone, kuri jiems padėjo, o jums ji neveikia. Kurmis nėra toks jau paprastas gyvūnas, todėl vienomis sąlygomis tai gali suveikti geriau, kitomis - apskritai neveikti.

Kaip susitvarkyti su kurmiais
© Shutterstock nuotr.

 

Atbaidymas cheminėmis medžiagomis. Nežinia, kiek tiksliai tai galima pavadinti chemine priemone, tačiau teigiama, kad kurmį atbaido į kurmiarausį įmesta papūdyta silkės galva. Įtariai žiūrintys į tokius patarimus, gali apsilankyti specializuotose parduotuvėse ir nusipirkti gyvūninės kilmės maistą primenantį jauką ar priemones padengiančias kurmių maistą nemaloniomis medžiagomis, nemalonų kvapą skleidžiantį skystį ar panašius produktus.

Tinklai nuo kurmių. Tai brangiausias, tačiau vienas efektyviausių būdų. Jo esmė – patiesti specialų tinklą po žeme taip, kad kurmis paprasčiausiai negalėtų patekti į jūsų sklypą. Kurmių prevencijai skirti tinklai gaminami iš polipropileno – plastiką primenančios medžiagos. Jų akutės gali būti skirtingo dydžio, tačiau gamintojas jas parenka tokias, kad kurmis nepralystų. Galvą gyvūnas gal ir iškiš, tačiau dėl savo fiziologijos neprakiš letenų.

Įrengti tokį tinklą geriausia dar prieš įrengiant veją. Jis klojamas negiliai – 7-8 centimetrai nuo žemės paviršiaus. Taip apsaugoma netgi nuo kurmio pavojaus iš viršaus – žvėrelis atklydęs į sklypą per paviršių ir pradėjęs rausti ras tinklą, kuris paliks jam mažai erdvės gyventi. Tiesiant tinklą, svarbu padaryti užlaidas – sujungimai yra silpniausia tinklo vieta, o kurmio rankos – tvirtos, todėl radęs tarpelį, jis gali tinklą praardyti. Nereikėtų gailėti ploto – kad būtumėte tikri, darykite po 10 cm užlaidas. Toks tinklas prie žemės tvirtinamas su smaigais. Patartina iškloti visą sklypo želdinių plotą. 

Tiems, kurių veja žaliuoja jau senokai, todėl pakišti po ja tinklo nėra galimybių, išeitis galėtų būti vertikalus sklypo perimetrą juosiantis tinklas. Jį reikėtų tvirtinti apie 70 cm molžemyje ir apie 1 metrą smėlžemyje.

Spąstai. Tačiau būna, jog nepadeda niekas, tuomet patikimu sprendimu tampa spąstai. Norint efektyviai jais pasinaudoti prireiks įgūdžių, tačiau po pirmų pagautų kurmių sodininkai paprastai supranta, ką galima padaryti geriau ir kur statyti efektyviausia.
Spąstai būna įvairių konstrukcijų, tačiau iš esmės dviejų rūšių - mechaniniai ir vamzdeliniai.

Mechaniniai spąstai laikomi efektyvesniais. Jų principas toks – kurmis, keliaudamas po jūsų sodą prisirausia iki spąstų ir pajudina juose įtaisytą jutiklį. Jutiklis aktyvuoja spąstus ir gyvūnėlis greitai iškeliauja į geresnę vietą. Daugelyje tokio tipo spąstų yra indikatorius, kuris paliekamas kyšoti paviršiuje – taip matysite, kad spąstai kažką pačiupo.

Specialistai pataria įsigyti bent pora tokių spąstų ir statyti juos abiejose urvo pusėse. Prisiminkite, kad nebus jokios naudos, jei spąstus spęsite ant kurmiarausių kauburių. Juos reikia užkasti kurmio judėjimo takuose, nelabai giliai.

Vamzdeliniai spąstai taip pat statomi takuose. Jų principas toks – besirausdamas kurmis įstringa vamzdelyje ir negalėdamas ištrūkti bei nerasdamas maisto nudvesia. Tiesa, tokie spąstai neturi jokių indikatorių, todėl teks patiems juos atkasti ir patikrinti, ar kažkas pagauta.

Statant spąstus svarbu prisiminti, kad kurmis yra jautrus kvapams, todėl gali nesiartinti prie jam neįprastai, o net dažnai ir priešiškai kvepiančių spąstų. Spąstus reikėtų dieną kitą palaikyti užkasus po žeme (neužstačius jų) – taip jie įgaus šiek tiek žemės kvapo. Nepakenks žemėmis įsitrinti ir rankas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.