Ką reikia žinoti, norint įsirengti biobaseiną?

Jei norima, kad baseinas būtų kuo panašesnis į natūralų tvenkinį su skaidriu vandeniu ir akmenėliais nuklotu krantu, tačiau kartu išliktų ir visos baseinų savybės – vienas iš tinkamiausių pasirinkimų yra biobaseino įsirengimas.
Ką reikia žinoti, norint įsirengti biobaseiną?
© Shutterstock nuotr.

Šie baseinai vadinami bio, nes nėra žalingi aplinkai. Naudojama EPDM danga gali būti laikoma alternatyva įprastam plastikui baseinuose. Šie baseinai nėra priskiriami prie invazinių, tad juos lengva įkomponuoti į sklypo aplinką. Nėra naudojamas betonas.

UAB „NVGroup“ direktorius Vytauto Natys teigia, kad dar vienas iš biobaseinų privalumų, lyginant su tradiciniais baseinais, – galimybė sukurti paplūdimio zoną, degintis, ilsėtis prie vandens, kaip tikrame paplūdimyje.

Forma gali būti, kokios tik norima. Įprasti baseinai turi keletą formų iš kurių galima rinktis: apvalus, stačiakampis ir dar kelių kitų tradicinių formų. Biobaseine galia suformuoti sėdimas, gulimas vietas. Taip pat įrengti ir kranto zoną su akmenimis ar smėliu. Jie atrodys taip pat kaip ir natūraliai gamtoje esantis krantas ar dugnas. O vėliau formą ar baseino gylį galima pakeisti ir pritaikyti prie naujų poreikių. 

Įprastai įrenginėjamas dugnas, kuris palaipsniui gilėja ir tik pačiam krašte būna pati giliausia vieta.
Visgi negalima pasirinkti norimos spalvos dugne, tik akmenų struktūrą: rūpesnius arba ne, kaip jūros kranto, ežero ar upės kranto akmenis.

Baseino dydis ir kaina

Baseinas yra skirtas tik maudymuisi. O dydis priklauso nuo užsakovo galimybių ir poreikių. Mažiausias baseinas yra 12 kvadratų dydžio. Tai pats mažiausias dydis, nes toks yra mažiausias gamintojų gaminamas paketas. V. Natys mano, kad pats optimaliausias variantas yra 20-30 kvadratinių metrų pločio baseinas. Jei su paplūdimiu – ir 40 kv. m dydžio.

Tokio paprasčiausio 12 kvadratų paviršiaus ploto baseino kaina prasideda nuo 40 tūkst. Lt. Didesni baseinai gali kainuoti ir daugiau nei 100 tūkstančių. Kaina šiuo metu yra per didelė daliai vartotojų individualiam naudojimui, tad toks baseinas dažnai yra pasirenkamas komerciniams statiniams, kaip viešbučiai ar poilsio kurortai. Kadangi technologijai tik 4 metai – su laiku kaina turėtų mažėti ir baseinai tapti prieinami didesniam ratui žmonių.

Taip pat tokių baseinų įrengimą būtina patikėti baseinų specialistams, nes paprastas vartotojas neturės visų reikiamų žinių tokio baseino įrengimui, paruošimui tinkamam eksploatavimui. Paprastam vartotojui sudėtinga įsigyti ir visas reikiamas medžiagas, baseino įrengimui. Nors nerekomenduojama įsirenginėti Bio baseinų vieniems, kai kuriuos pradinius darbus galima atlikti ir patiems, pasikonsultavus su specialistais.

Ką reikia žinoti, norint įsirengti biobaseiną?
© Shutterstock nuotr.

Biobaseinų formavimo ir įrengimo etapai:

Pirmiausia yra iškasama norimo dydžio duobė, Joje galima suformuoti skirtingus gylius (maksimalus - 2 metrai) ir krantų nuolydžius (nuo 10 laipsnių iki 60 laipsnių). Duobės gylį ir formą reikia pasirinkti pagal baseino funkciją: 

– jei baseinas bus skirtas plaukiojimui – reiktų kasti didesnę ar ilgesnę, bei gilesnę duobę;
– jei tai bus baseinas, kuriame nebus intensyviai plaukiojama – galima pasirinkti neįprastas formas, didesnį paplūdimį. 

Taip pat būtina atsižvelgti ar jame lankysis vaikai. Jei taip, tuomet patartina daryti ne tokį gilų, be stačių krantų.

Po kasimo darbų yra montuojama vandens cirkuliavimo sistema, kiti būtini hidrauliniai komponentai dėl vandens filtravimo sistemos. Atlikus šiuos darbus yra tiesiamas apsauginis geo tekstilės audinys, kuris apsaugos kitus sluoksnius nuo galimos žalos dėl akmenų ar šaknų.

Ant geo tekstilės yra tiesiama speciali vandeniui atspari (EPDM) danga. Ji yra lanksti, tad esant žemės judėjimui baseinas nesuskilinės. Visos įrengtos vandens cirkuliavimo sistemos įrangos yra atlenkiamos, kad nepasiliktų po dangomis. Kad būtų tvirtesnės baseino nelygios vietos yra patiesiamas pirmasis struktūrinis tinklas.

Vėliau, sumaišius susmulkintą kvarcą su netoksiška derva, mišinys yra paskleidžiamas per visą baseino paviršių. Išdžiūvus šiam sluoksniui reikia imtis kitų sluoksnių: yra klojamas antras struktūrinis tinklas, kad sutvirtintų paskutinį sluoksnį. Ant jo yra padengiamas susmulkintas akmuo su pasirinkta apdaila ir specialia derva. Šį sluoksnį irgi reikia paskleisti per visą plotą. Tuomet ant paviršiaus pabarstoma smėliu ir paskleidžiamas paskutinis dervos sluoksnis.

Baseino priežiūra

Priemonės priežiūrai priklauso nuo pasirinktos komplektacijos. Jei bus pilna komplektacija - papildomai nieko nereikia. Tokiu atveju būna pavyzdžiui, robotas dugno valymui, kuris pats atlieka reikalingus valymo darbus. Geriausia, kai naudojama minimaliai chemijos, kuri atlieka dezinfekciją. Reikia ir kelių įrankių, kuriais atliekami valymas: šepečiu valomas dugnas. Jei būna įsigyjama paprastesnė komplektacija – tada tenka naudoti šiek tiek daugiau chemijos, reikia dažniau valyti filtrus ir dugną. Specialistas teigia, kad iš tiesų priežiūra tokia pat paprasta kaip ir įprastinių didelių baseinų.

Kokybiškos filtravimo įrangos kaina prasideda nuo maždaug 2000 litų. Priklausomai nuo baseino dydžio reikalinga filtravimo sistemos įrangos kaina didės. Pavyzdžiui 40 kubinių metrų dydžio baseinui filtravimo sistema kainuos nuo 3000-4000 litų. O baseinų robotas, kuris valo baseino sienas, dugną surinkdamas smėlį, lapus, nešvarumus – gali kainuoti nuo maždaug 5000 litų. Papildomai galima įsigyti, pavyzdžiui, ir baseinų UV stabilizorių, kuris naikina dumblius, įvairias bakterijas ar parazitus. Toks prietaisas kainuoja apie 4000 tūkst. Kitos priežiūros medžiagos yra pigesnės ir galima rinktis iš daugybės variantų.

Ką reikia žinoti, norint įsirengti biobaseiną?
© Shutterstock nuotr.

Galimos problemos

Tokiam baseinui retai kas nors atsitinka. Tinkamai įrengus baseiną – jis nepraleidžia vandens, neįtrūkinėja. Specialistas V. Natys neatsimena labai daug įvykių ar gedimų su šiais baseinais. Viena iš tų priežasčių – technologija yra pakankamai nauja, tad kai kurias išvadas bus galima padaryti po 10 ar daugiau metų. Vieninteliai pažeidimai, kurie galėtų įvykti – mechaniniai pažeidimai su daug sveriančiais daiktais. Paviršiui yra naudojamos natūralios medžiagos kaip akmuo, tad jos yra ilgaamžės, nors tam tikras nusidėvėjimas irgi vyksta.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.