Geriausios trinkelės ir jų alternatyvos: ką pasirinkti

 (6)
Sunku tiksliai pamatuoti tikrąjį trinkelių populiarumą, tačiau greičiausiai galime teigti, kad atnaujinant ar įrengiant dangą, jos yra pirmas svarstomas variantas. Trinkelės gali būti betoninės, klinkerio, natūralaus akmens ir netgi medinės. Jos suteikia daugiau laisvės derinant raštus - standartinis, plytinis rišimas, pinto krepšio rišimas ar netgi eglutė yra tik patys paprasčiausi iš variantų. Būtinai reikėtų paminėti ir jų atsparumą bei ilgametį tarnavimą. Tačiau ar nenuvertiname kitų dangų?
Geriausios trinkelės ir jų alternatyvos: ką pasirinkti
© Shutterstock nuotr.

Betoninės trinkelės gali būti juodos rudos, raudonos, geltonos, žalios ir kitų spalvų. Pigiausios trinkelės yra pilkos spalvos. Spalvotos ir turinčios faktūrą plytelės iškart pakelia savo kainą, kas dengiant didesnį plotą iškart pasijaučia finansiškai. Vis dėlto, jeigu norima sukurti ne tokį pilką vaizdą, galima įsigyti nedidelį kiekį spalvą turinčių trinkelių ir sukloti pramaišiui su pilkomis. Net ir nedidelis kiekis greičiausiai lems pastebimą skirtumą.Rinkoje galima pastebėti ir ažūrinių trinkelių – jose specialiai padarytos ertmės, kuriose gali augti žolė. Tai irgi paįvairina dangą, tačiau nereikia pamiršti ir praktinio aspekto – tai taip pat apsunkina priežiūrą.

Šio tipo trinkelės yra pakankamai patvarios, tačiau lyginant su klinkerio ar natūralaus akmens trinkelėmis, pastarosioms ilgaamžiškumu neprilygsta. Vis dėlto, pasirinkimą neretai nulemia ekonominiai sumetimai, mat betoninių trinkelių kaina svyruoja gana plačiose 7-16 eurų už kvadratinį metrą ribose, vidutinės kainos yra apie 9-10 eurų už kvadratinį metrą.

Klinkerio trinkelės yra pagamintos iš degto molio su priemaišomis. Labiausiai pažymimos jų savybės – tvirtumas ir didesnis ilgaamžiškumas, maža drėgmės absorbcija, didelis atsparumas šalčiui. Kaip ir betoninės trinkelės, klinkerio trinkelės gali būti ažūrinės. 

Klinkerio trinkelės gali būti iki keleto kartų brangesnės nei įprastos betoninės. Pigiausių kainos svyruoja nuo 15-20 eurų už kvadratinį metrą, tačiau nenustebkite ties jomis radę 35 eurų ar didesnę kainą.

Natūralaus akmens trinkelės. Tai granitinės ir bazalto trinkelės. Jos pasižymi geromis savybėmis – ilgaamžiškumu, dideliu atsparumu apkrovoms ir temperatūros svyravimams. Tokia medžiaga trinkelėms mažiau įprasta, be to, ji kiemui suteikia savotiško solidumo, kadangi taip tarsi rodoma, kad šeimininkas gali tai sau leisti. 

Natūralių akmens trinkelių kaina gali perkopti 200 eurų už kvadratinį metrą. Norint ekonomiškesnio varianto, galite natūralaus akmens trinkeles pamaišyti su betoninėmis ar klinkerio trinkelėmis. 

Medinės trinkelės. Tokias trinkeles dažniausiai renkasi norintys pabrėžti išskirtinumą ir natūralumą, jos daugiau dekoratyvinės, skirtos sodo ar kiemo takams. Tokios trinkelės nėra itin ilgaamžės, todėl nereikėtų jų kloti ant kiemo važiuojamosios dalies. Kita vertus, trinkelių medis sušlapęs pasidaro slidus, todėl einant tokiu taku po lietaus, reikia būti atsargiems. Drėgmė kenkia ne tik saugumui, tačiau ir pačiai medžiagai – perkant būtinai reikia įsitikinti, kad mediena impregnuota, taip, esant palankioms sąlygoms trinkelės gali laikyti iki dešimtmečio. Trinkelės gali būti iš ąžuolo,drebulės, maumedžio, akacijų. Rinkoje esančių trinkelių kainas palyginti nelengva, kadangi jos pardavinėjamos įvairiais kiekiais už skirtingus vienetus, tačiau jos yra brangesnės nei betoninės ir savo kaina konkuruoja su klinkerio trinkelėmis.

Trinkelių klojimo kaina.

Šiuo metu rinkoje vyraujanti trinkelių klojimo kaina yra maždaug 8-15 eurų už kvadratinį metrą. Klinkerio plytelių grindimo kaina yra didesnė nei betoninių. Tačiau tai ne viskas –  meistrai ir įmonės į šią kainą neįskaičiuoja pagrindo įrengimo, tad neišvengiamai kaina didėja iki maždaug 30 eurų už kvadratinį metrą, įskaičiuojant ir trinkelių kainą. Tad galite patys atmesti reikalingų medžiagų ir darbo kaštus ir taip įvertinti, kiek galėtumėte sutaupyti. Vis dėlto, jeigu niekada nesate įrengę ar talkinę įrengiant tokią dangą, verta pasvarstyti, ar neperleisti įrengimo profesionalams. Dar daugiau, grindžiant didesnius plotus, gruntas kasamas naudojant techniką, o šį darbą vykdant patiems rankiniu būdu, galima sugaišti daug daugiau laiko nei norėtumėte.

Kitos dangos.

Mozaikinės ir šaligatvio plytelės. Jas galima priskirti ir prie trinkelių, nes iš esmės nuo jų skiriasi tik išmatavimais, be to, lengviau įrengiamu pagrindu. Plytelės dažniausiai yra gaminamos iš betono, tačiau nereikėtų visų jų sieti su vienodomis nutrupėjusiomis viešųjų šaligatvių plytelėmis – pasirinkimas nebėra vientisai pilkas ir nuobodus. Kaina priklauso nuo raštų, spalvos ir išmatavimų, tačiau vidutiniškai siekia apie 10 eurų už kvadratinį metrą.

Kiemo betonavimas. Nepelnytai nuvertintas, betonavimas Lietuvoje nebėra toks populiarus, nors Vakarų šalyse iki šiol nevengiama betonuoti patiems. Gera naujiena estetams - betonas gali būti dažomas, be to, iš jo galima suformuoti įvairių imitacinių raštų, tarkime, grindinio akmens ar takelio, sudurstyto iš akmens plokščių imitaciją.

Betoninė danga tinka tiek įvažiavimui į garažą, tiek takeliams. Tiesa, norint pataisyti pažeidimus, neužteks, kaip plytelių atveju, tiesiog pakeisti vieno elemento, vis dėlto, visos dangos taisyti taip pat nereikės.

Skalda, žvyras ir kitos biros medžiagos. Smulkūs akmenys yra puiki priemonė formuoti kiemo takeliams, tačiau kiemo grindimui ji ne visada tinka. Skalda ir žvyru galima įrengti įvažiavimą, tačiau tokia danga nėra itin ilgaamžė. Nors prireikus ją nesunku pataisyti, ji reikalauja priežiūros, o kai kai kuriems žmonėms netgi asocijuojasi su nebaigtomis statybomis – nepaisant netgi to, kad tai buvo sąmoningas jūsų sprendimas. Panorėjus kieme vaikščioti basomis, ši danga pati nedraugiškiausia.

Tiesa, jei esate namo įsirengimo stadijoje ir jūsų prioritetas  yra pastatas, tokia laikina kiemo danga sauganti nuo purvo ir provėžų yra pats tas.

Asfaltas. Senesnės statybos namų kiemuose ar kai kuriose senesnėse sodybose dar galite rasti įvažiavimą dengtą asfalto danga, todėl gali kilti klausimas, ar neverta pamąstyti apie tokį sprendimą savo kiemui. Atsakymas būtų vienareikšmis – neverta. Asfaltavimui reikia specialios technikos, toks būdas pakankamai brangus – jis atpigtų dengiant didesnius plotus, o jūsų kieme tiek ploto greičiausiai nėra. Kitas aspektas – estetinė išvaizda. Asfaltas yra vienspalviškiausia iš visų dangų (juosvai pilka) ir jeigu nors kiek vertinate estetiką, turbūt tai bus pakankamas argumentas. Neseniai patiestas arba sušlapęs asfaltas skleidžia specifinį kvapą. Prireikus remontuoti, teks arba tiesti naują dangą arba dėti asfalto lopą. Kaip neestetiškai tai atrodo, galite pamatyti kasdien, tiesiog vairuodami mieste ar užmiestyje.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Patarimai, kaip rudenį greitai atsikratyti lapų

Šiuolaikiniai lapų pūstuvai – tai aukščiausios technologijos įprastos šluotos variantas. Jie nuostabiai padeda išvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas. Stipraus nukreipto oro srauto dėka lapų pūstuvai padeda lengvai surinkti atliekas į krūvas. Varle.lt sodo technikos ir įrankių specialistai dalinasi patarimais, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis lapų pūstuvą.

Svarbiausi žingsniai, kaip paruošti veją žiemos miegui

Pavasarį bei vasarą žaliuojanti veja – tikras malonumas savininko akiai. Kad kitą pavasarį būtų mažiau darbo ir galima būtų anksčiau džiaugtis sveika vejos išvaizda, reikia tinkamai ją paruošti žiemos miegui. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kaip tai padaryti.

Kas buvo aktyviausi šios vasaros kenkėjai?

Besibaigiant vasarai kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ užfiksavo per trejus metus dvigubai išaugusį vapsvų iškvietimų skaičių. Pabrėžiama, kad daugėjo ne tik užklausų, bet augo ir aukštis, nuo kurio teko nukabinti lizdus.

Pelėnų invazija sklype: kaip to išvengti?

Pelėnai – graužikai, kurie daugiausia gyvena pievose bei laukuose. Tačiau kartais šie gyvūnai, ieškodami tinkamų gyvenimui sąlygų, apsigyvena arčiau žmogaus (individualių namų, sodybų, daugiabučių kiemuose), o orams atvėsus, netgi persikelia į ūkinių pastatų ir namų vidų. Tad ko galima imtis, kad pelėnai neapsigyventų šalia namų esančiame sklype?

Košmaras jūsų lovoje – patalinės blakės (1)

Dar prieš kelis dešimtmečius patalinės blakės išsivysčiusiose šalyse buvo retas atvejis, tačiau kiekvienais metais ši problema auga – viešbučiuose blakių invazija. Per pastaruosius 8 mėnesius Jungtinėje Karalystėje buvo užfiksuoti beveik 900 blakių atvejai, Lietuvoje per paskutinį ketvirtį kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ gavo per 140 iškvietimų naikinti šiuos kraujasiurbius.

Maži, bet pavojingi medienos kenkėjai – kas jie? (5)

Mediena – medžiaga, kuri yra be galo mylima ir vertinama dėl savo teikiamo šiltumo bei jaukumo. Deja, ši natūrali medžiaga nepasižymi atsparumu biologiniams veiksniams. Jai itin pakenkti gali vabzdžiai: ūsočiai, skaptukai, kinivarpos ir kiti panašūs medienos kenkėjai. Tad ką reikėtų žinoti apie šiuos kenkėjus ir kokios yra kovos priemonės su jais?

Dažniausios vejos ligos: profilaktika ir kovos būdai

Sveika, tvarkingai nupjauta veja – tikra kiemo puošmena, savo grožiu džiuginanti savininkų bei praeivių akis. Tačiau, kad žolė būtų idealiai vešli ir žalia, reikia įdėti nemažai pastangų. Vejai grėsmę kelia įvairios ligos. Tad pristatome kelias dažnai pasitaikančias vejos ligas ir būdus, kaip jų išvengti.

Tinkamas lauko apšvietimas – kaip nepasiklysti renkantis (3)

Lauko apšvietimas yra svarbi eksterjero dalis, kuri atlieka tiek estetinę, tiek praktinę funkciją – užtikrina jūsų saugumą, apšviesdamas takelius bei laiptelius. Šiandien lauko šviestuvų pasirinkimas rinkoje yra iš tiesų nemažas. Tad į ką verta atsižvelgti renkantis šviestuvus savo sklypui?

Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti? (1)

Mėsos bei daržovių kepimas lauke – vienas iš vasaros malonumų, be kurio būtų sunku įsivaizduoti ilgus ir nuotaikingus pasisėdėjimus gryname ore. Tad prasidėjus maisto gaminimo ant iešmų ir grotelių sezonui, siūlome geriau susipažinti su kepsninėmis, jų pasirinkimo bei priežiūros ypatumais.

Kaip sumažinti erkių atsiradimo riziką nuosavame sklype? (16)

Erkės – itin nemalonūs gyviai, kurie minta krauju. Klaidinga būtų manyti, kad jos savo aukų tyko vien tik miškuose, iš tiesų susidurti su šiomis kraugerėmis galima ir parke, ir nuosavame sklype. Tad ko imtis, kad apsaugoti savo sklypą nuo erkių?