Geriausios trinkelės ir jų alternatyvos: ką pasirinkti

 (6)
Sunku tiksliai pamatuoti tikrąjį trinkelių populiarumą, tačiau greičiausiai galime teigti, kad atnaujinant ar įrengiant dangą, jos yra pirmas svarstomas variantas. Trinkelės gali būti betoninės, klinkerio, natūralaus akmens ir netgi medinės. Jos suteikia daugiau laisvės derinant raštus - standartinis, plytinis rišimas, pinto krepšio rišimas ar netgi eglutė yra tik patys paprasčiausi iš variantų. Būtinai reikėtų paminėti ir jų atsparumą bei ilgametį tarnavimą. Tačiau ar nenuvertiname kitų dangų?
Geriausios trinkelės ir jų alternatyvos: ką pasirinkti
© Shutterstock nuotr.

Betoninės trinkelės gali būti juodos rudos, raudonos, geltonos, žalios ir kitų spalvų. Pigiausios trinkelės yra pilkos spalvos. Spalvotos ir turinčios faktūrą plytelės iškart pakelia savo kainą, kas dengiant didesnį plotą iškart pasijaučia finansiškai. Vis dėlto, jeigu norima sukurti ne tokį pilką vaizdą, galima įsigyti nedidelį kiekį spalvą turinčių trinkelių ir sukloti pramaišiui su pilkomis. Net ir nedidelis kiekis greičiausiai lems pastebimą skirtumą.Rinkoje galima pastebėti ir ažūrinių trinkelių – jose specialiai padarytos ertmės, kuriose gali augti žolė. Tai irgi paįvairina dangą, tačiau nereikia pamiršti ir praktinio aspekto – tai taip pat apsunkina priežiūrą.

Šio tipo trinkelės yra pakankamai patvarios, tačiau lyginant su klinkerio ar natūralaus akmens trinkelėmis, pastarosioms ilgaamžiškumu neprilygsta. Vis dėlto, pasirinkimą neretai nulemia ekonominiai sumetimai, mat betoninių trinkelių kaina svyruoja gana plačiose 7-16 eurų už kvadratinį metrą ribose, vidutinės kainos yra apie 9-10 eurų už kvadratinį metrą.

Klinkerio trinkelės yra pagamintos iš degto molio su priemaišomis. Labiausiai pažymimos jų savybės – tvirtumas ir didesnis ilgaamžiškumas, maža drėgmės absorbcija, didelis atsparumas šalčiui. Kaip ir betoninės trinkelės, klinkerio trinkelės gali būti ažūrinės. 

Klinkerio trinkelės gali būti iki keleto kartų brangesnės nei įprastos betoninės. Pigiausių kainos svyruoja nuo 15-20 eurų už kvadratinį metrą, tačiau nenustebkite ties jomis radę 35 eurų ar didesnę kainą.

Natūralaus akmens trinkelės. Tai granitinės ir bazalto trinkelės. Jos pasižymi geromis savybėmis – ilgaamžiškumu, dideliu atsparumu apkrovoms ir temperatūros svyravimams. Tokia medžiaga trinkelėms mažiau įprasta, be to, ji kiemui suteikia savotiško solidumo, kadangi taip tarsi rodoma, kad šeimininkas gali tai sau leisti. 

Natūralių akmens trinkelių kaina gali perkopti 200 eurų už kvadratinį metrą. Norint ekonomiškesnio varianto, galite natūralaus akmens trinkeles pamaišyti su betoninėmis ar klinkerio trinkelėmis. 

Medinės trinkelės. Tokias trinkeles dažniausiai renkasi norintys pabrėžti išskirtinumą ir natūralumą, jos daugiau dekoratyvinės, skirtos sodo ar kiemo takams. Tokios trinkelės nėra itin ilgaamžės, todėl nereikėtų jų kloti ant kiemo važiuojamosios dalies. Kita vertus, trinkelių medis sušlapęs pasidaro slidus, todėl einant tokiu taku po lietaus, reikia būti atsargiems. Drėgmė kenkia ne tik saugumui, tačiau ir pačiai medžiagai – perkant būtinai reikia įsitikinti, kad mediena impregnuota, taip, esant palankioms sąlygoms trinkelės gali laikyti iki dešimtmečio. Trinkelės gali būti iš ąžuolo,drebulės, maumedžio, akacijų. Rinkoje esančių trinkelių kainas palyginti nelengva, kadangi jos pardavinėjamos įvairiais kiekiais už skirtingus vienetus, tačiau jos yra brangesnės nei betoninės ir savo kaina konkuruoja su klinkerio trinkelėmis.

Trinkelių klojimo kaina.

Šiuo metu rinkoje vyraujanti trinkelių klojimo kaina yra maždaug 8-15 eurų už kvadratinį metrą. Klinkerio plytelių grindimo kaina yra didesnė nei betoninių. Tačiau tai ne viskas –  meistrai ir įmonės į šią kainą neįskaičiuoja pagrindo įrengimo, tad neišvengiamai kaina didėja iki maždaug 30 eurų už kvadratinį metrą, įskaičiuojant ir trinkelių kainą. Tad galite patys atmesti reikalingų medžiagų ir darbo kaštus ir taip įvertinti, kiek galėtumėte sutaupyti. Vis dėlto, jeigu niekada nesate įrengę ar talkinę įrengiant tokią dangą, verta pasvarstyti, ar neperleisti įrengimo profesionalams. Dar daugiau, grindžiant didesnius plotus, gruntas kasamas naudojant techniką, o šį darbą vykdant patiems rankiniu būdu, galima sugaišti daug daugiau laiko nei norėtumėte.

Kitos dangos.

Mozaikinės ir šaligatvio plytelės. Jas galima priskirti ir prie trinkelių, nes iš esmės nuo jų skiriasi tik išmatavimais, be to, lengviau įrengiamu pagrindu. Plytelės dažniausiai yra gaminamos iš betono, tačiau nereikėtų visų jų sieti su vienodomis nutrupėjusiomis viešųjų šaligatvių plytelėmis – pasirinkimas nebėra vientisai pilkas ir nuobodus. Kaina priklauso nuo raštų, spalvos ir išmatavimų, tačiau vidutiniškai siekia apie 10 eurų už kvadratinį metrą.

Kiemo betonavimas. Nepelnytai nuvertintas, betonavimas Lietuvoje nebėra toks populiarus, nors Vakarų šalyse iki šiol nevengiama betonuoti patiems. Gera naujiena estetams - betonas gali būti dažomas, be to, iš jo galima suformuoti įvairių imitacinių raštų, tarkime, grindinio akmens ar takelio, sudurstyto iš akmens plokščių imitaciją.

Betoninė danga tinka tiek įvažiavimui į garažą, tiek takeliams. Tiesa, norint pataisyti pažeidimus, neužteks, kaip plytelių atveju, tiesiog pakeisti vieno elemento, vis dėlto, visos dangos taisyti taip pat nereikės.

Skalda, žvyras ir kitos biros medžiagos. Smulkūs akmenys yra puiki priemonė formuoti kiemo takeliams, tačiau kiemo grindimui ji ne visada tinka. Skalda ir žvyru galima įrengti įvažiavimą, tačiau tokia danga nėra itin ilgaamžė. Nors prireikus ją nesunku pataisyti, ji reikalauja priežiūros, o kai kai kuriems žmonėms netgi asocijuojasi su nebaigtomis statybomis – nepaisant netgi to, kad tai buvo sąmoningas jūsų sprendimas. Panorėjus kieme vaikščioti basomis, ši danga pati nedraugiškiausia.

Tiesa, jei esate namo įsirengimo stadijoje ir jūsų prioritetas  yra pastatas, tokia laikina kiemo danga sauganti nuo purvo ir provėžų yra pats tas.

Asfaltas. Senesnės statybos namų kiemuose ar kai kuriose senesnėse sodybose dar galite rasti įvažiavimą dengtą asfalto danga, todėl gali kilti klausimas, ar neverta pamąstyti apie tokį sprendimą savo kiemui. Atsakymas būtų vienareikšmis – neverta. Asfaltavimui reikia specialios technikos, toks būdas pakankamai brangus – jis atpigtų dengiant didesnius plotus, o jūsų kieme tiek ploto greičiausiai nėra. Kitas aspektas – estetinė išvaizda. Asfaltas yra vienspalviškiausia iš visų dangų (juosvai pilka) ir jeigu nors kiek vertinate estetiką, turbūt tai bus pakankamas argumentas. Neseniai patiestas arba sušlapęs asfaltas skleidžia specifinį kvapą. Prireikus remontuoti, teks arba tiesti naują dangą arba dėti asfalto lopą. Kaip neestetiškai tai atrodo, galite pamatyti kasdien, tiesiog vairuodami mieste ar užmiestyje.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.