5 patarimai, kaip paruošti veją vėlyvam rudeniui ir žiemai

 (3)
Dienos kai kone kas savaitę užvesdavote savo žoliapjovę jau eina į pabaigą – vejos augimas lėtėja, ją nukloja lapai, o netrukus ant jos pamatysime ir sniego. Iki pavasario galėsite ja nesirūpinti, tačiau tikriausiai norėsite kitais metais išvengti papildomų problemų ir ligų. Dėl to veja pasirūpinti reikia dar rudenį.
5 patarimai, kaip paruošti veją vėlyvam rudeniui ir žiemai
© Shutterstock nuotr.

Tręšimas. Netiesa, kad rudenį vejos negalima tręšti, tačiau reikia labai gerai atsirinkti trąšų rūšį. Šiuo metu geriau nebetręšti vejos azotinėmis trąšomis – vėlyviausias laikas buvo pirmoji rugsėjo pusė. Azoto trąšos paskatina vejos augimą, tačiau apsunkina jos žiemojimą. Kita vertus, dar galite patręšti savo veją fosforu. Jis padės šaknims tvirtėti ir ilgėti. Taip būsite tikri, kad veja tinkamai peržiemos. Tai reikėtų padaryti ne vėliau kaip iki spalio vidurio. Fosforo kieki trąšose turėtų būti apie 10-15 proc.

Sėjimas. Taip, rudenį veją galima ir sėti, tiesa sakant, neretai teigiama, kad tai pats geriausias metas – dėl to, kad yra užtektinai drėgmės, o pati dirva dar nespėjusi atšalti. Tai geras metas užsėti prasčiau augusius plotus arba pasėti naują veją. Tiesa, jeigu planuojate sėti pavasarį, rudeniop galite bent jau pasiruošti juodžemio sluoksnį – jei auginsite jas naujame dirvos sluoksnyje, paskleiskite jį jau iš rudens. Taip jis tinkamai susigulės ir sėklos pavasarį augs sklandžiau.

Kalkinimas. Ruduo taip pat yra geras laikas nukalkinti savo dirvą. Savaime suprantama, ne kiekvienai vejai to reikia. Tinkamas vejos pH yra maždaug 5,6-7,2, tad rūgštingumui nukritus žemiau 5,6, būtų gerai ją nukalkinti. Taip tiksliai rūgštingumas nustatomas specialiu tyrimu, tačiau ne kiekvienas iš mūsų taip skrupulingai rūpinamės veja. Galima tiesiog prisiminti, kad bet kuri veja ilgainiui linkusi rūgštėti, todėl reikia žiūrėti ar neatsiranda samanų ar netgi našlaičių – šie augalai žinomi kaip mėgstantys rūgštinę terpę. Taip pat saugu tiesiog profilaktiškai nukalkinti dirvą maždaug kas penkerius metus. Naudojamos gesintos kalkės, jų į vieną kvadratinį metrą rekomenduojama išberti ne daugiau nei 0,5 kg.

Skarifikavimas. Augant vejai, ilgainiui jos apatiniame sluoksnyje kaupiasi veltinis iš nuokritų bei sausos žolės. Veja tampa ne tokia vešli, dirva gauna mažiau deguonies. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog viskas yra gerai, kadangi žali vejos stiebai dominuoja, tačiau jei pažiūrėtumėte iš arčiau ir praskleistumėte vejos kilimą, pamatysite sudžiūvusios žolės raizgalynę. Jos šalinimas ir vadinamas skarifikavimu. Patogiausia tai daryti specialiu aparatu – skarifikatoriumi. Šis įrenginys nepigus, tad galima jį arba išsinuomoti. Kitas variantas yra pirkti specialų skarifikuojantį grėblį arba pamėginti tai padaryti paprastu grėbliu. Šį darbą teoriškai rekomenduojama atlikti rudenį ir pavasarį, tačiau geriausia tiesiog stebėti vejos būklę ir skarifikuoti tada, kai pastebite poreikį.

Grėbimas. Rudens metu ant vejos nuo aplinkinių medžių krinta įvairūs lapai. Nors vienas kitas lapas ją gali netgi papuošti, tačiau dideles sankaupas rekomenduojama sugrėbti. Kai kurie mato lapus kaip natūralią vejos trąšą, tačiau lapai netgi gamtoje suyra pakankamai lėtai. Jeigu norite tręšti veją lapais, pirmiau juos kompostuokite. Drėgni lapai virs šlapiu, veją slegiančiu sluoksniu ir tikrai nepalengvins jos peržiemojimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.