Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?
© Shutterstock

Bulvės

Bulvės – tikriausiai pati populiariausia daržovė, kurią valgome itin dažnai. Būtent bulvės paprastai užima didžiausią rūsio ar kitos patalpos, skirtos daržovių laikymui, plotą. Tad kaip jas laikyti?

Nukasus bulves, ateina gumbų gydomasis laikotarpis (apie 2 savaites), specialistai sako, kad šiuo laikotarpiu bulves reikia atvėsinti iki 10-12 laipsnių temperatūros. Gydomasis laikotarpis – metas, kai užgydomos derliaus nuėmimo metu padarytos žaizdos, sudaromos sąlygos visiškai subręsti gumbams bei leidžiama susiformuoti gumbo odelei. Po to, ilgojo laikymo metu, temperatūrą palaipsniui reikia mažinti iki 2-4 laipsnių. Bulvėse yra labai daug drėgmės (gumbuose yra apie 75 proc. vandens), todėl šios daržovės yra jautrios tiek aukštai temperatūrai, tiek perdaug žemai temperatūrai. Bulves reikia laikyti sausoje, tamsioje, vėsioje patalpoje, oro drėgnis turėtų būti 85–95 proc., tuomet bulvės geriau išsilaikys, mažesnė tikimybė, kad susirgs, bei mažiausia tikimybė, kad jų gumbai sudygs.

Prieš sudedant bulves į jų vietą, svarbu, kad šios būtų gerai išdžiovintos, patariama jas palikti kelias dienas atviroje, kiek pritemdytoje ir gerai vėdinamoje vietoje. Išdžiovintas bulves reikia perrinkti: išmesti ligotus ir pažeistus šakniagumbius. Specialistai sako, kad labai svarbu, kad rūsys, kuriame jos bus laikomos, būtų švarus, nes bulvių puvinių sukėlėjai laikosi įvairiuose nešvarumuose ir atliekose. Bulves rekomenduojama laikyti specialiose talpose ar dėžėse, neaukštesnėse nei 80-100 cm, kurių šonuose turi nedideles skyles, leidžiančias orui patekti į talpos vidų. Tokias talpas geriausia laikyti ant nedidelės pakylos.

Pomidorai

Pomidoras – daržovė, vaisius, uoga? Nors nuomonės, kokios rūšies tai augalas, išsiskiria, bet jis neabejotinai yra labai mylimas. Nuskynus paskutinius, dar nevisai baigusius sunokti pomidorus, reiks sunokinti. O kaip tai padaryti?

Prieš pradedant pomidorus nokinti, juos rekomenduojama pašildyti, tuomet jie nejuoduos. Pašildyti juos galima labai paprastai: 2 minutes palaikyti 60-65 laipsnių vandenyje, po to šaltame vandenyje ir nusausinti. Nokinimui labiausiai tinka 20-25 laipsnių temperatūra. Nuskynus žiedkočius, pomidorus reikia keliais sluoksniais (2-3 sluoksniais) sudėti į dėžutės.

Morkos

Morkos – itin žmogaus sveikatai naudingos daržovės, jose gausu vitaminų bei mineralų. Jų šakniavaisių išsilaikymą per žiemą lemia jų rūšis bei tai, kaip jos buvo augintos. Ilgam laikymui yra tinkamiausios vėlyvosios veislės. Morkų laikymas yra panašus į bulvių laikymą – jas reikėtų laikyti specialiose dėžėse, geriausia jei šios yra nelabai didelės (vienoje turėtų tilpti 15–18 morkų). Tinkamiausios sąlygos morkoms laikyti: 1 - 2°C laipsniai šilumos, 85-90 proc. oro drėgnumas. Prieš dedant morkas į joms skirtą laikymo vietą, jas reikia kruopščiai nuvalyti, nupjauti lapus prie pat galvutės ir 1–2 dienas padžiovinti saulėje.

Česnakai

Nuėmus česnakų derlių, būtina juos gerai apdžiovinti. Česnakai yra pradedami džiovinami lauke sąvalkose (5-10 dienų), jei prasti orai –pašiūrėse, o baigiama džiovinti sandėliuose – džiovyklose, naudojant aktyvią ventiliaciją ir oro šildytuvus. Jiems apdžiuvus, reikia nupjauti laiškus, paliekant virš ropelės žiestiebiniams 1-2 cm ilgio stiebą, o bestiebiams – 2-5 cm.

Laikymui skirtos ropelės turi būti gerai apdžiovintos, švarios, sveikos. Laikymas: česnakai gali būti laikomi šaltai arba šiltai. Česnakai yra laikomi sausoje patalpoje – atvirame inde, o drėgnoje patalpoje – uždarame inde, į kurį yra įberta druskos. Taip pat juos galima laikyti supynus į kasą (norint česnakus supinti į kasą, reikia palikti 10 cm ilgio nenupjautus laiškus).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.