Mulčiavimas: kas tai ir kodėl jis naudingas

Mulčiavimas - tai dirvos paviršiaus padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis. Į pirmą antraštėje iškelto klausimo dalį jau atsakėme, o tolesniame tekste pateikiame mulčiavimo privalumus. Konsultuoja modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Ingė Auželienė ir Sandra Kanapeckaitė.
Mulčiavimas: kas tai ir kodėl jis naudingas
© Shutterstock nuotr.

Mulčiavimas gamtoje ir darže

Pagrindinis argumentas, daugelį įtikinantis iškart – gamtoje plikos žemės nebūna. Pievos, miškai, pelkės - visur žemė pilna augalų arba padengta organiniu sluoksniu: nukritusiais lapais, spygliais, šakelėmis. Jei tik atsiranda žemės lopinėlis, jis tuoj pat vienu ar kitu būdu uždengiamas. Todėl nenuostabu, kad mūsų daržuose juodą žemę tarp augalų skuba uždengti piktžolės.

I. Auželienė teigia, kad mulčiuodami imituojame miško ar pievos paklotę, sukuriame humusingą dirvos paviršių. Kadangi dirbtinai sodiname augalus, mulčiuodami stengiamės sudaryti natūralią aplinką.

Mulčiavimas: kas tai ir kodėl jis naudingas
© Shutterstock nuotr.

Pagrindiniai mulčiavimo privalumai:
- Drėgmės palaikymas: žemė po mulčio sluoksniu ilgiau išlieka drėgna net esant sausiems karštiems orams, todėl stabiliau išlaikoma drėgmė, o mums reikia mažiau laistyti.
- Struktūros palaikymas: mulčiuojant dirvos paviršiuje gerai cirkuliuoja oras, o žemė nesusiplaka į plutą po lietaus.
- Palankios sąlygos mikroorganizmams: vyksta panašūs procesai kaip kompostuojant, todėl augalai geriau aprūpinami įvairiomis maisto medžiagomis.
- Sumažėja piktžolių sėklų: piktžolėms, tūnančioms dirvoje, sunkiau prasikalti į paviršių pro mulčio sluoksnį, tad kovojame tik su tomis, kurios atsiranda su vėju iš aplinkos. Jų mažiau ir paprastai lengviau išsirauna, todėl apskritai augalų priežiūra lengvesnė.

Mulčio rūšių pasirinkimas

Geriausia mulčiuoti organinėmis atliekomis iš aplinkos: apvytinta nupjauta žole, šiaudais, lapais, kt. Jei reprezentacinėje vietoje norime dekoratyvaus mulčio, galima nusipirkti specialų. I. Auželienė teigia, kad daugiausia toks būna dažytos medienos arba medžio žievės. Mediena nėra geriausias pasirinkimas, nes greičiausiai supūna, be to, neturi fitoncidinių savybių. Spygliuočių žievė išsilaiko ilgiau, ji augalams tinkamesnė.

Mulčiavimas: kas tai ir kodėl jis naudingas
© Shutterstock nuotr.

Dažnai pasirenkamas spalvotas mulčias. Specialistė rekomenduoja naudoti natūralų mulčią, kad gėlyne dominuotų augalai, o mulčias liktų tik kaip fonas tarpuose. Jei vis dėlto dedate spalvotą ryškesnių spalvų mulčią, tokiu atveju augalai turi būti neutralūs, jie turi likti antrame plane.

Spalvotas mulčias tinkamesnis futuristinėje ekspresyvioje aplinkoje, kur gali būti naudojamas net mėlynų ar žalių atspalvių. Toks mulčias skirtas architektūrai papildyti, o ne dėl augalų.
Skalda taip pat gali būti naudojama mulčiuoti. Vis dėlto ne visi augalai mėgsta skaldos draugiją. Vasarą akmenys labiau įkaista ir naktį atiduoda šilumą, o žiemą augalai prie jų labiau pašąla. Jei po augalais krenta daug žiedlapių, sunkiau tose vietose išvalyti. Jei akmenį naudojate labiau kaip dekoratyvinį elementą, dažnai verta apsvarstyti akmenines plokšteles. Priderinus prie architektūros, viešosiose erdvėse, siekant egzotinio ar kitokio efekto jos puikiausiai gali tikti.

Mulčiavimas: kas tai ir kodėl jis naudingas
© Shutterstock nuotr.

I. Auželienė vedamuose kursuose pasakoja, kad dabartinė mada – vietinės medžiagos, kuo artimesnės natūraliai gamtai. Ir ši mada tikrai logiška, pagrįsta ir sektina.

Mulčias kaip fonas dekoratyviniams augalams

Kraštovaizdžio architektė S. Kanapeckaitė pataria, jei dominuoja plačialapiai augalai, mėgstantys derlingas dirvas, pavėsingas vietas, geriau juos mulčiuoti smulkinta medžių žieve. Žievė gali būti permaišyta su nupjauta veja, šiaudais, kankorėžiais.

Mulčiavimas: kas tai ir kodėl jis naudingas
© Shutterstock nuotr.

Jei gėlyne dominuoja sausamėgiai augalai, geriau naudoti akmenukus. Kaip jau minėta, jie sugeria šilumą ir naktį ją išspinduliuoja į aplinką. Todėl akmenukus rinkitės prie visų sukulentų, levandų ir kitų šilumą mėgstančių augalų. Toks mulčiavimo būdas gali būti papildoma priemonė pasirinktam stiliui įgyvendinti. Pavyzdžiui, jei norite sukurti įspūdį kaip Graikijos saloje, sodinkite šilumamėgius augalus, mulčiuokite skalda, „įsodinkite“ akmenų.

Skaldelė dažnai būna šviesi, tad ji duoda šviesų toną gėlynui - reikia turėti tą omenyje, pataria specialistė. Šviesus fonas suteikia didesnės erdvės įspūdį gėlynui. Tamsaus žemiškų spalvų mulčio, naudojamo su plačialapiais augalais, fonas duoda gylį, miško paklotės efektą. Ir toks fonas puikiai atrodo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo Dr. Audriaus Radzevičiaus.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.