Kokie faktoriai nulemia komposto kokybę?

 (1)
Kompostavimas – labai efektyvus piktžolių, augalų pertekliaus ir maisto likučių utilizavimo būdas. Perpuvęs kompostas vėliau panaudojamas kaip vertinga trąša. Namų ūkyje gaminamo komposto kokybė priklauso nuo tam tikrų faktorių.
© Shutterstock

Komposto krūvą būtina dengti žolėmis, durpėmis arba žemėmis. Komposto masę papildomai pagerinti galima medienos pelenais ir trąšomis.

Kontroliuokite, kad komposto krūva nevirstų piktžolių plitimo židiniu. Augalus į krūvą guldykite ne bet kaip, o žiedais į krūvos centrą, šaknimis – į krūvos kraštus. Šaknys turi kyšoti iš krūvos ir sudžiūti.

Komposto duobę (arba dėžę, konteinerį, krūvą) įsirenkite toje sklypo vietoje, kurioje ji netrukdys niekam – nei jums, nei kaimynams.

Medžių lapus, stambesnes ir sumedėjusias liekanas geriau laikykite atskiroje krūvoje, nes jų irimo procesas vyksta žymiai ilgiau. Medžių lapų puvimo procese dalyvauja mikroskopiniai grybeliai.

Kompostas subręs geriau, jeigu jį išlaikysite du metus ir kiekvieną sezoną du kartus perkasite. Procesą galima pagreitinti ir palengvinti viršutinį krūvos sluoksnį su nepakankamai perpuvusia medžiaga panaudojus naujos greta esamos krūvos kūrimui.

Kokie faktoriai nulemia komposto kokybę?
© Shutterstock

Nemeskite į kompostą buitinių šiukšlių, cheminių, neorganinių, blogai ir pernelyg ilgai yrančių medžiagų.

Medžių lapuose yra dirvos sluoksnyje humusą galinčių sukurti elementų. Todėl lapus sukompostuoti reikia atskirai. Per du-tris metus, gerai sudrėkinus ir standžiai suplūkus, iš jų galite gauti puikų durpėms prilygstantį produktą, labai naudingą smėlingoms ir molingos dirvoms. Jis permaišomas su kalkėmis ir paprastu kompostu.

Komposto krūvą papildyti mineraliniais elementais padeda ir kai kurie augalai: meliono ir grikių lapai kaupia kalcį; dilgėlės prisotintos azotu ir geležimi; rapsų ir garstyčių lapai – fosforu; taukė kompostą papildo kaliu.

Komposto kokybė ir branda tikrinama daigumo bandymais. Pabandykite komposte sudaiginti tokiems bandymams tinkančią sėjamąją pipirinę.

1. Dalį komposto dirvos supilkite į dėžutę, truputi sudrėkinkite ir suplūkite.

2. Į jį pasėkite sėjamąją pipirinę.

3. Jeigu kompostas geras, pipirinės daigai pasirodys per tris dienas. O dar po dviejų dienų pasirodys lapeliai. Žalia jų spalva bylos, kad kompostas subrendo tinkamai.

4. Jeigu daigai sudygti vėluos – kompostas dar nesubrendo. Rudi ir geltoni lapeliai – nesubrendusio komposto požymiai.

5. Tokį nesubrendusį kompostą reikėtų gerai permaišyti ir dar mėnesį kitą pabrandinti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.