Kaip sėti daržoves prieš žiemą

 (7)
Kai kurias daržoves galite pasėti ir prieš žiemą. Tai gali pasirodyti kaip netikėtas sprendimas ar tiesiog sėklų švaistymas, tačiau iš jų iš tiesų gali išaugti tokios pačios daržovės kaip ir pavasarį.
© Shutterstock nuotr.

Kodėl verta. Tiesa, daržovės bus ne visai tokios pačios - kai kuriais atvejais netgi vertingesnės. Daržovių sėklų sėjimas rudenį turi iš esmės vieną pagrindinį privalumą - derlius išauginamas nuo dviejų iki trijų savaičių anksčiau. Teigiama, kad vėlyvosios sėklos netgi grūdinasi dirvoje ir yra atsparesnės šalnoms, gali leisti daigus žemesnėse temperatūrose. Jos geriau išnaudoja drėgmę ir turi kiek geriau išsivysčiusią šaknų sistemą

Kokios sąlygos būtinos. Pagrindinė sąlyga - dirvožemis. Jame neturi laikytis drėgmė, o sodinimui turi būti pasirinkta gerai vėdinama bei gerai apšviesta vieta. Kitas svarbus kriterijus yra tinkamo laiko parinkimas - jokiu būdu negalima sėti per anksti. Tokiu atveju, sėklos gali sudygti ir pradėti kaltis daigai. Normaliu atveju tai būtų gera žinia, tačiau, savaime suprantama, daigai, išdygę prieš žiemą žus. Mūsų tikslas - kad sėkla dirvoje peržiemotų.

Teigiama, kad geriausias laikas sėti sėklas ir netgi sodinti (tai galioja svogūnams ir žieminiams česnakams) yra tada, kai dirvožemio temperatūra nukrenta iki 5 laipsnių ar netgi šiek tiek žemiau.

Kaip sėti daržoves prieš žiemą
© Shutterstock nuotr.

Ką galima sėti. Morkos, svogūnai (sėklos arba sodinukai), česnakai, ridikėliai, krapai, burokėliai.

Kaip tai atlikti. Prieš sukasant daržą, dirvą reikėtų patręšti - galite rinktis iš mėšlo, fosforo ar kalio trąšų, pelenų ir kalkių. Tuomet dirvožemis perkasamas. Sėkloms padaromi nedideli grioveliai - tiesa, juos geriau daryti gilesnius nei darytumėte pavasarį (apie 3-4 cm). Sėjame sėklas - jos turėtų būti sausos, be to, galite pabarstyti ir daugiau nei barstydami pavasarį. Tuomet lysvės užberiamos žeme, po to mulču. Tinka ir sausos durpės, ir mėšlas. Mulčo sluoksnis gali būti storesnis, apie 3 centimetrus.

Laukiame pavasario ir ankstyvo derliaus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.