Kaip laikyti bulves, morkas bei obuolius per žiemą

 (4)
Nors šiais laikais nėra nieko lengviau nei įsigyti vaisių ar daržovių, neretas mūsų mėgstame savo rankomis augintą derlių. Kartais juokaujama, kad pirktinė apdorota daržovė gali net ir aukštoje temperatūroje stovėti savaites negesdama, o štai savam derliui tokios sėkmės pritrūksta. Tačiau išmintingai laikant, kai kurios daržovės ir vaisiai ne tik "ištempia" keletą mėnesių, tačiau ir sulaukia pavasario. Štai keletas patarimų.
© Shutterstock nuotr.

Bulvės

Palankiausios bulvių laikymo sąlygos – kai temperatūra yra nuo 2 iki 4 laipsnių, o santykinė oro drėgmė siekia 85–95 proc. Temperatūra gana specifinė, tačiau jei jos laikomos aukštesnėje temperatūroje, padidėja puvimo rizika, bulvės praranda masę, o gumbai gali greičiau sudygti.

Drėgmė ir temperatūra yra tos sąlygos, kurios turėtų būti pastovios – jų pokyčių reikėtų stengtis vengti. Jei temperatūra yra daugiau nei 10 laipsnių, bulvės pradeda gesti kur kas sparčiau. Pats didžiausias pavojus, kuris gali ištikti sandėliuojamas bulves – sausasis bei šlapiasis puvinys. Ypač pavojingas šlapiasis, nes jis ne tik nemalonus mums - skleidžia nemalonų kvapą, tačiau ir efektyviai užkrečia kitas bulves.

Kadangi užsiimant mėgėjiška daržininkyste specialiai bulvėms sąlygų vargu ar kursime, namų sąlygomis bulvių puvimo rizika išlieka reali. Tad reikėtų kartkartėmis patikrinti bulvių kaupą ir jas perrinkti, išmetant pradėjusias pūti daržoves. Kita vertus, to nereikėtų daryti dažnai, kadangi kiekvienas perkrovimas suaktyvina vidinius procesus.

Bulves geriausia laikyti rūsiuose, tačiau tokiu atveju reikia atkreipti dėmesį į jų sluoksnio storį – jis negali būti didesnis nei pusantro metro. Šiek tiek palankesnė žinia ta, kad viršutiniame sluoksnyje, iki 30 centimetrų esančios bulvės, pūva gerokai dažniau.

Morkos

Panašios sąlygos tinkamos laikyti ir morkas – temperatūra geriausia yra kiek aukščiau nei 0 laipsnių, santykinė oro drėgmė – taip pat panaši (iki 90 laipsnių). Idealu morkas laikyti mažais kiekiais medinėse dėžėse. Geriausios morkų savybės išsaugomos jas laikant drėgname smėlyje ar pjuvenose. Saugant nuo ligų taip pat rekomenduojama surinktą derlių pabarstyti kreidos milteliais. Prieš vartojimą, žinoma, tokias daržoves reikėtų gerai nuplauti.

Obuoliai.

Blogoji žinia ta, kad nerekomenduojama obuolių ir bulvių laikyti vienoje patalpoje – taip rizikuojate, kad obuoliai prisigers intensyvaus bulvių kvapo. Tai pablogins ir skonines jų savybes. Jei bulves laikote rūsyje, obuolius galite laikyti medinėse dėžėse balkone (ypač aktualu gyvenantiems daugiabutyje, kur rūsiai dažniausiai gana šilti bei sausi). Tiesa, jei balkonas nestiklintas, reikėtų apsaugoti juos nuo tiesioginės drėgmės, tačiau taip pat užtikrinti ir tinkamą ventiliaciją. Kita vertus, dažnas rūsys dar yra suskirstytas į atskiras patalpas, todėl vieną galite paaukoti vaisiams, o kitą – daržovėms.

Ideali laikymo temperatūra yra panaši ir siekia apie 1 laipsnį. Žinoma, patalpose sunkoka tokią pasiekti, tad bent jau reikėtų parinkti tokią vietą, kurioje temperatūra neviršytų 5 laipsnių. Taip obuoliai išsilaiko žymiai ilgiau – jie mažiau kvėpuoja ir garina vandens, ilgiau išlaiko skonines savybes. Geriausia, jei patalpos yra vėdinamos.

Pats įprasčiausias obuolių laikymo būdas – medinėse ar plastikinėse dėžėse. Obuoliai gana lengvai persigeria kvapais, todėl reikia atkreipti dėmesį, ar pati talpa neskleidžia stipraus kvapo. Dėžės gali būti plačios, tačiau geriau, jeigu jos nėra gilios – optimalu obuolius dėti iki 3 sluoksnių.

Norintys dar labiau apsaugoti juos nuo ligų, gali eiles perdengti lapuočių medienos drožlėmis (spygliuočiai skleidžia pernelyg intensyvų kvapą).

Obuolius bent kartą į mėnesį reikėtų apžiūrėti, tačiau geriau jų nejudinti, kol nėra reikiamybės. Dažnas perrinkinėjimas gali pabloginti jų išsilaikymą, kita vertus, natūralu, kad vienas obuolys gali lengvai užkrėsti visą dėžę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.