Kaip laikyti bulves, morkas bei obuolius per žiemą

 (4)
Nors šiais laikais nėra nieko lengviau nei įsigyti vaisių ar daržovių, neretas mūsų mėgstame savo rankomis augintą derlių. Kartais juokaujama, kad pirktinė apdorota daržovė gali net ir aukštoje temperatūroje stovėti savaites negesdama, o štai savam derliui tokios sėkmės pritrūksta. Tačiau išmintingai laikant, kai kurios daržovės ir vaisiai ne tik "ištempia" keletą mėnesių, tačiau ir sulaukia pavasario. Štai keletas patarimų.
© Shutterstock nuotr.

Bulvės

Palankiausios bulvių laikymo sąlygos – kai temperatūra yra nuo 2 iki 4 laipsnių, o santykinė oro drėgmė siekia 85–95 proc. Temperatūra gana specifinė, tačiau jei jos laikomos aukštesnėje temperatūroje, padidėja puvimo rizika, bulvės praranda masę, o gumbai gali greičiau sudygti.

Drėgmė ir temperatūra yra tos sąlygos, kurios turėtų būti pastovios – jų pokyčių reikėtų stengtis vengti. Jei temperatūra yra daugiau nei 10 laipsnių, bulvės pradeda gesti kur kas sparčiau. Pats didžiausias pavojus, kuris gali ištikti sandėliuojamas bulves – sausasis bei šlapiasis puvinys. Ypač pavojingas šlapiasis, nes jis ne tik nemalonus mums - skleidžia nemalonų kvapą, tačiau ir efektyviai užkrečia kitas bulves.

Kadangi užsiimant mėgėjiška daržininkyste specialiai bulvėms sąlygų vargu ar kursime, namų sąlygomis bulvių puvimo rizika išlieka reali. Tad reikėtų kartkartėmis patikrinti bulvių kaupą ir jas perrinkti, išmetant pradėjusias pūti daržoves. Kita vertus, to nereikėtų daryti dažnai, kadangi kiekvienas perkrovimas suaktyvina vidinius procesus.

Bulves geriausia laikyti rūsiuose, tačiau tokiu atveju reikia atkreipti dėmesį į jų sluoksnio storį – jis negali būti didesnis nei pusantro metro. Šiek tiek palankesnė žinia ta, kad viršutiniame sluoksnyje, iki 30 centimetrų esančios bulvės, pūva gerokai dažniau.

Morkos

Panašios sąlygos tinkamos laikyti ir morkas – temperatūra geriausia yra kiek aukščiau nei 0 laipsnių, santykinė oro drėgmė – taip pat panaši (iki 90 laipsnių). Idealu morkas laikyti mažais kiekiais medinėse dėžėse. Geriausios morkų savybės išsaugomos jas laikant drėgname smėlyje ar pjuvenose. Saugant nuo ligų taip pat rekomenduojama surinktą derlių pabarstyti kreidos milteliais. Prieš vartojimą, žinoma, tokias daržoves reikėtų gerai nuplauti.

Obuoliai.

Blogoji žinia ta, kad nerekomenduojama obuolių ir bulvių laikyti vienoje patalpoje – taip rizikuojate, kad obuoliai prisigers intensyvaus bulvių kvapo. Tai pablogins ir skonines jų savybes. Jei bulves laikote rūsyje, obuolius galite laikyti medinėse dėžėse balkone (ypač aktualu gyvenantiems daugiabutyje, kur rūsiai dažniausiai gana šilti bei sausi). Tiesa, jei balkonas nestiklintas, reikėtų apsaugoti juos nuo tiesioginės drėgmės, tačiau taip pat užtikrinti ir tinkamą ventiliaciją. Kita vertus, dažnas rūsys dar yra suskirstytas į atskiras patalpas, todėl vieną galite paaukoti vaisiams, o kitą – daržovėms.

Ideali laikymo temperatūra yra panaši ir siekia apie 1 laipsnį. Žinoma, patalpose sunkoka tokią pasiekti, tad bent jau reikėtų parinkti tokią vietą, kurioje temperatūra neviršytų 5 laipsnių. Taip obuoliai išsilaiko žymiai ilgiau – jie mažiau kvėpuoja ir garina vandens, ilgiau išlaiko skonines savybes. Geriausia, jei patalpos yra vėdinamos.

Pats įprasčiausias obuolių laikymo būdas – medinėse ar plastikinėse dėžėse. Obuoliai gana lengvai persigeria kvapais, todėl reikia atkreipti dėmesį, ar pati talpa neskleidžia stipraus kvapo. Dėžės gali būti plačios, tačiau geriau, jeigu jos nėra gilios – optimalu obuolius dėti iki 3 sluoksnių.

Norintys dar labiau apsaugoti juos nuo ligų, gali eiles perdengti lapuočių medienos drožlėmis (spygliuočiai skleidžia pernelyg intensyvų kvapą).

Obuolius bent kartą į mėnesį reikėtų apžiūrėti, tačiau geriau jų nejudinti, kol nėra reikiamybės. Dažnas perrinkinėjimas gali pabloginti jų išsilaikymą, kita vertus, natūralu, kad vienas obuolys gali lengvai užkrėsti visą dėžę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.