5 pagrindiniai pievagrybių auginimo principai

 (8)
Šiltnamyje auginame agurkus ir pomidorus, darže – moliūgus ir serbentus, ant palangių gėles bei prieskonines žoles – tai vis gerai apšviestos ir vėdinamos vietos. Tačiau kodėl neišnaudojus tamsesnių namų ar sklypo kertelių ir neužsiauginus savo grybų? Taip, žinoma, biologiškai vonioje išsikerojęs pelėsis irgi yra grybas, tačiau tai visai kita problema. Šiuo atveju kalbame apie pievagrybius – kokios sąlygos jiems reikalingos?
© Shutterstock nuotr.

Sporos, grybiena ir tiekėjai. Dvisporis pievagrybis (Agaricus bisporus) yra bene dažniausiai pramoniniu būdu auginamas grybas. Jei norite grybų užsiauginti namuose, pirmiausia reikia įsigyti jų žaliavos - arba sporų, arba grybienos. Antrasis būdas yra greitesnis, paprastesnis ir kiek labiau tinkantis nepatyrusiems augintojams.

Svarbu! Kadangi šiuos grybus greičiausiai auginate ne dekoratyviniais tikslais, o vartojimui, būtina pasirinkti patikimus oficialius ir registruotus tiekėjus, kad tikrai žinotumėte, kad gaunate tai, ko pageidavote. Kai kurie nevalgomi grybai gali būti labai pavojingi sveikatai ir net gyvybei.

Vieta. Grybams daug nereikia – užtenka šilumos, drėgmės, tamsos bei oro cirkuliacijos. Tad auginimui tinka tamsesnė vieta, tarkime, rūsys ar erdvė po kriaukle, jei auginate nedaug grybų. Tačiau auginti grybus galima ir kitose vietose su atitinkamomis sąlygomis, taip pat netgi savo darže ar sode – žinoma, jie augs daug prasčiau, tačiau vienam kitam patiekalui jų greičiausiai užteks.

Dirvožemis. Grybai gauna sau naudingas medžiagas tik iš jo, kadangi skirtingai nei augalai savyje neturi chlorofilo. Tad derlingas dirvožemis yra būtinas. Jam galima naudoti paprastą dirvožemį, praturtintą pjuvenomis, šiaudais, sausa žole, mėšlu, durpėmis ar tiesiog pasirinkti kompostą. Praktiškai visoje auginimo literatūroje teigiama, kad geriausias dirvožemio ingridientas yra arklių mėšlas. Jei naudojate kompostą, prisiminkite, kad jis turėtų būti ne visiškai suiręs – tam, kad grybai, vaizdžiai tariant, dar turėtų ką veikti. Dirvožemiui geriausias neutralus pH, tačiau jį reikia reguliariai patikrinti, nes augdami grybai jį rūgština.

Šiluma. Grybai geriausiai auga 14 – 18 laipsnių temperatūroje, tiesa, pirmosiose augimo stadijose, kol iš grybienos nepradėjo augti grybai, jiems reikėtų bent 21 laipsnio temperatūros.

Dėmesio! Grybams nepatinka didelis karštis, todėl vasarą gali tekti imtis atitinkamų priemonių – vėdinti patalpas ar perkelti grybus į kitą, vėsesnę vietą. Jei naudojate dalinį kompostą, prisiminkite, kad jis irgi išskiria šilumą grybų augimo metu.

Drėgmė. Jei dauginate grybus grybienos pagalba, augimo pradžioje ją ir aplink esantį dirvožemį apšlakstykite vandeniu, tuomet uždenkite sudrėkintu audiniu. Reguliariai ją patikrinkite ir kai išdžius vėl ją sudrėkinkite.

Užaugus. Priklausomai nuo sąlygų, pievagrybiai užauga per mėnesį, daugiausiai pusantro. Grybams užaugus, juos geriausia atsargiu sukamuoju judesiu ištraukti iš grybienos arba ją nupjauti aštriu peiliu (kad neliktų atplaišų). Atsargiai, kad nepažeistumėte šalia augančių mažesnių grybų. Iš pašalintos grybienos dalies netruks užaugti kitas grybas ir taip galėsite juos nuolat rinkti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?