5 pagrindiniai pievagrybių auginimo principai

 (8)
Šiltnamyje auginame agurkus ir pomidorus, darže – moliūgus ir serbentus, ant palangių gėles bei prieskonines žoles – tai vis gerai apšviestos ir vėdinamos vietos. Tačiau kodėl neišnaudojus tamsesnių namų ar sklypo kertelių ir neužsiauginus savo grybų? Taip, žinoma, biologiškai vonioje išsikerojęs pelėsis irgi yra grybas, tačiau tai visai kita problema. Šiuo atveju kalbame apie pievagrybius – kokios sąlygos jiems reikalingos?
© Shutterstock nuotr.

Sporos, grybiena ir tiekėjai. Dvisporis pievagrybis (Agaricus bisporus) yra bene dažniausiai pramoniniu būdu auginamas grybas. Jei norite grybų užsiauginti namuose, pirmiausia reikia įsigyti jų žaliavos - arba sporų, arba grybienos. Antrasis būdas yra greitesnis, paprastesnis ir kiek labiau tinkantis nepatyrusiems augintojams.

Svarbu! Kadangi šiuos grybus greičiausiai auginate ne dekoratyviniais tikslais, o vartojimui, būtina pasirinkti patikimus oficialius ir registruotus tiekėjus, kad tikrai žinotumėte, kad gaunate tai, ko pageidavote. Kai kurie nevalgomi grybai gali būti labai pavojingi sveikatai ir net gyvybei.

Vieta. Grybams daug nereikia – užtenka šilumos, drėgmės, tamsos bei oro cirkuliacijos. Tad auginimui tinka tamsesnė vieta, tarkime, rūsys ar erdvė po kriaukle, jei auginate nedaug grybų. Tačiau auginti grybus galima ir kitose vietose su atitinkamomis sąlygomis, taip pat netgi savo darže ar sode – žinoma, jie augs daug prasčiau, tačiau vienam kitam patiekalui jų greičiausiai užteks.

Dirvožemis. Grybai gauna sau naudingas medžiagas tik iš jo, kadangi skirtingai nei augalai savyje neturi chlorofilo. Tad derlingas dirvožemis yra būtinas. Jam galima naudoti paprastą dirvožemį, praturtintą pjuvenomis, šiaudais, sausa žole, mėšlu, durpėmis ar tiesiog pasirinkti kompostą. Praktiškai visoje auginimo literatūroje teigiama, kad geriausias dirvožemio ingridientas yra arklių mėšlas. Jei naudojate kompostą, prisiminkite, kad jis turėtų būti ne visiškai suiręs – tam, kad grybai, vaizdžiai tariant, dar turėtų ką veikti. Dirvožemiui geriausias neutralus pH, tačiau jį reikia reguliariai patikrinti, nes augdami grybai jį rūgština.

Šiluma. Grybai geriausiai auga 14 – 18 laipsnių temperatūroje, tiesa, pirmosiose augimo stadijose, kol iš grybienos nepradėjo augti grybai, jiems reikėtų bent 21 laipsnio temperatūros.

Dėmesio! Grybams nepatinka didelis karštis, todėl vasarą gali tekti imtis atitinkamų priemonių – vėdinti patalpas ar perkelti grybus į kitą, vėsesnę vietą. Jei naudojate dalinį kompostą, prisiminkite, kad jis irgi išskiria šilumą grybų augimo metu.

Drėgmė. Jei dauginate grybus grybienos pagalba, augimo pradžioje ją ir aplink esantį dirvožemį apšlakstykite vandeniu, tuomet uždenkite sudrėkintu audiniu. Reguliariai ją patikrinkite ir kai išdžius vėl ją sudrėkinkite.

Užaugus. Priklausomai nuo sąlygų, pievagrybiai užauga per mėnesį, daugiausiai pusantro. Grybams užaugus, juos geriausia atsargiu sukamuoju judesiu ištraukti iš grybienos arba ją nupjauti aštriu peiliu (kad neliktų atplaišų). Atsargiai, kad nepažeistumėte šalia augančių mažesnių grybų. Iš pašalintos grybienos dalies netruks užaugti kitas grybas ir taip galėsite juos nuolat rinkti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?