Universalaus gręžtuvo paieškos – kaip tokį rasti

 (51)
Klausimas „Kaip pasirinkti tinkamą gręžtuvą“ yra labai platus, kadangi jų šiandien yra įvairiausių. Profesionalai, išbandę ne vieną įrankį, jau gali žiūrėti ir į pačius smulkiausius rodiklius, skaičius ar kriterijus, bet ką daryti tiems, kurie suvokia gręžtuvo naudą, tačiau naudojasi juo geriausiu atveju kelis kartus per metus arba tik remonto metu? Kaip neapsirikti ir pasirinkti optimalų įrankį, domėjosi Daraupats.lt.
Universalaus gręžtuvo paieškos – kaip tokį rasti
© Shutterstock nuotr.

Gręžtuvais šiais laikais galima gręžti ertmes įvairiose medžiagose, tarkime, medyje, mūre, metale, atlikti remonto darbus. Gręžtuvai-suktuvai leidžia jums patiems surinkti ar gaminti baldus, su didele jėga įsukti medvaržčius ir kitus tvirtinimo elementus. Galų gale, jei šie darbai iki šiol nebuvo aktualūs, gręžtuvas nepakeičiamas kabinant lentynas ar tvirtinant šviestuvą. Pritaisius atitinkamą įrankį, gręžtuvu galite pamaišyti netgi skiedinį. Naujausiems gręžtuvams atsiranda vis daugiau antgalių ir jie virsta multifunkciniais įrenginiais, kai keičiant galvutes galite atlikti vis daugiau darbų.

Renkantis gręžtuvą, labai svarbu išsiaiškinti žmogaus poreikius, suvokti, kam jis gręžtuvą ruošiasi naudoti. Jeigu kalbėtumėme apie paprastą, universalų gręžtuvą, pirmiausia reikėtų savęs paklausti - norėsite gręžti, sukti ar kalti. „Paprastam darbui užtenka universalesnio, nuo 500 vatų galios elektrinio gręžtuvo. Jeigu kalbame apie standartinį butą, pirkėjui tokio turėtų pakakti, nes jis turi keletą pačių svarbiausių funkcijų - paprastas gręžimas, gręžimas su kalimu, greičio reguliavimas, o naudojant sukimo antgalius galima netgi sukti varžtus, arba su specialiais grąžtais gręžti betoną. Jis gali gręžti paprastus paviršius - medis, metalas, surenkami baldai ar plokštės pragręžimas. Bet kartais prireikia pasikabinti spintelę, tada jau gręžiama į betoną. Tokiu atveju naudojamas smūginis gręžtuvas ir įjungiama gręžimo su kalimu funkcija“, - pasakoja įrankiais prekiaujančios įmonės „RM Tools“ atstovas Petras Butkus.

Jis pateikia ir konkretų buitinį pavyzdį. „Tarkime, jums reikia nuleisti į patogų aukštį šviesos jungtuką prie vonios ar kambario durų. Naujuose namuose jie būna įrengti patogiai, apie metras nuo grindų, todėl nereikia kilnoti rankos, jį pasiekia ir vaikai. Senesniuose namuose jie yra daug aukščiau. Taigi, norite juos nuleisti žemiau. Jei siena yra tvirtas betonas ar monolitas, kad galėtumėte nuvesti laidus, betone reikės padaryti griovelį. To neišeis padaryti nei su paprastu, nei su smūginiu gręžtuvu to neišeis padaryti, tam jau reikalingas perforatorius su kalimo režimu. Smūginiai gręžtuvai ir perforatoriai yra dažnai painiojami“, - pasakoja pašnekovas.

Perforatoriai yra galingiausi gręžtuvų klasės įrankiai, kurių galia gali viršyti 1500 W. Jie skirti ertmėms betoniniame arba akmeniniame paviršiuje. Jo funkcija panaši į smūginio gręžtuvo, tačiau jis turi papildomą kalimo funkciją, taip pat skiriasi ir jo veikimo principas ir efektyvumas skiriasi. Nors smūginį gręžtuvą ir galima naudoti vietoje perforatoriaus, jis nepritaikytas dideliam pasipriešinimui. Tai pakankamai specifinis įrankis, ypač jeigu nesate statybininkas, todėl prireikus, tokį įrankį praktiškiau išsinuomoti.

Tipas. Gręžtuvus galima skirstyti pagal daugybę kriterijų, tačiau vienas pagrindinių yra skirstymas į laidinius ir akumuliatorinius gręžtuvus.

Rolandas Žygelis, įrankiais prekiaujančios įmonės„Hardim“ atstovas, vardija esminius kiekvienos kategorijos privalumus:

Universalaus gręžtuvo paieškos – kaip tokį rasti
© Autoriaus nuotr.

P. Butkus pastebi, jog akumuliatorinių įrankių tarnavimo laikas labai priklauso nuo baterijos tarnavimo laiko, o susidėvėjusią bateriją pakeisti yra nesunku.

Vis dėlto rinkoje pastebima tendencija, kad akumuliatoriniai įrankiai sparčiai keičia laidinius. Akumuliatoriniai įrankiai gali būti tiek smūginiai, tiek perforatoriai. Vienas didžiausių jų privalumų yra patogumas ir mobilumas. „Tarkime, vėjas atplėšė vėjalentę, norite ją pasiremontuoti. Su laidiniu gręžtuvu eiti į lauką, lipti ant kopėčių nėra nei patogu, nei saugu, todėl šiuo atveju akumuliatorinis įrankis pilnai pakeičia laidinį“, - pateikia pavyzdį P. Butkus.

Akumuliatoriniai gręžtuvai būna dviejų rūšių – su ličio jonų (Li-ion) ir Nikelio-kadmio (NiCd arba NiCad) akumuliatoriais. Pastaruosius dėka geresnių savybių išstumia ličio jonų akumuliatoriai – ilgesnis tiek jų ilgaamžiškumas, tiek darbo laikas, be to, joniniai akumuliatoriai mažiau teršia aplinką. „Iš tikrųjų, judame į ekologišką pusę, o galvaninis elementas, kas iš esmės ir yra nikelio-kadmio akumuliatoriai, ekologišku nelaikomas. Nikelio-kadmio akumuliatoriai kol kas pinga, tačiau palaipsniui jie brangs, nes žmonės vis dar turi daug įrankių su tokiais akmuliatoriais. Ličio jonų akumuliatoriai pigs, nes jų rinkoje daugėja“, - pasakoja P. Butkus.

Joniniai akumuliatoriai pranašesni ir pagal įkrovimo greitį. Priklausomai nuo talpos, įkrauti ličio jonų akumuliatorių užtrunka nuo pusės valandos iki valandos, kai nikelio-kadmio apytiksliai nuo 3 iki 5 valandų. Kiek gręžtuvas gali maksimaliai dirbti be įkrovimo, pamatuoti sudėtinga. „Jeigu esate neprofesionalai, naudojate 2,6 ampervalandės talpos gręžtuvą, galite dirbti ir kelias dienas, bet jei darbas visą dieną, o varžtai pakankamai dideli, tarkime, renkate terasą ar lauko pavėsinę, teks dirbti „profesionaliai“ - dirbsite apie keturias valandas, po to per pertrauką galėsite pasikrauti įrankį ir vėl dirbti su tuo pačiu akumuliatoriumi. Tiesa, tam tikslui paprastai gręžtuvų komplektuose būna du akumuliatoriai“, - pasakoja P. Butkus.

Akumuliatorių talpa matuojama ampervalandėmis - kuo rodiklis didesnis, tuo akumuliatorius ilgiau dirbs, tačiau tuo ilgiau reikės ir krauti. Naudojant gręžtuvą buityje, nedirbant profesionaliai dažniausiai pakanka iki 1,5 Ah talpos akumuliatoriaus.

Ličio jonų akumuliatorius galite krauti net ir jiems pilnai neišsikrovus, tiesa, egzistuoja tam tikras ciklų skaičius paskaičiuotas tam tikram laikui, per kurį akumuliatorius susidėvi. Ličio akumuliatorių ciklų skaičius yra apie 1000-1500, jis dar priklauso nuo pakrovimo - ar yra ypač greito pakrovimo funkcija, nuo kaitimo - kraunant akumuliatorius kaista, mažėja jo ciklų skaičius. Tarkime, minėtam 2,6 ampervalandės akumuliatoriui krauti reikia apie 45 min- 1 val, jis atlaiko 1500 įkrovimo ciklų.

Paklausus, ar reikėtų rinktis įrankius su nikelio-kadmio baterija, pašnekovai buvo vieningi – geriau pagalvoti apie variantus su ličio jonų akumuliatoriais. R. Žygelis teigė pastebėjęs, kad tendencija yra aiški - apie 90% akumuliatorinių įrankių parduodama su Li-ion tipo akumuliatoriais, todėl galima teigti, kad nikelio-kadmio akumuliatoriai greitai liks praeityje.

Kiti aktualūs kriterijai:

Gręžtuvo greičiai. Kai kuriuose naujuose gręžtuvuose yra keli lygiai skirti skirtingiems greičiams. Tai naudinga gręžiant skirtingas medžiagas, pavyzdžiui, medienos ar metalo nereikėtų gręžti didelėmis apsukomis. Tiesa, kaip naudosite šią gręžtuvo funkciją, priklauso nuo skirtingų grąžtų tipų. „Skirtingiems darbams: metalui, medžiui arba plastikui, apdirbti naudojami skirtingi grąžtai ir skirtingi greičiai. Tai daugiau įpratimo reikalas. Jeigu gręžtuvas turi vieną greitį, sukimo jėga yra didinama arba mažinama su jungtuko pagalba“, - pasakoja R. Žygelis.

P. Butkus pastebi, kad greitis efektyviau reguliuojamas akumuliatoriniuose įrankiuose. „Laidinis įrankis „spaus“ tiek, kiek turi jėgos. Tokie įrankiai turi ratuką ant jungiklio, kuriuo galima reguliuoti greitį. Žmonės mėgsta šį sprendimą, tačiau reguliuojant apsukas ratuku, o ne jungiklio spaudimu, visa apkrova tenka varikliui ir tai tampa panašu į važiavimą pirmu bėgiu 80 km/h greičiu, nors turėtumėte važiuoti trečiu. Štai čia akumuliatorinis įrankis turi pranašumą“, - teigia jis.

Sukimo momentas. Jis aktualus perkant gręžtuvus-suktuvus, yra matuojamas niutonmetrais (Nm). Profesionalių grąžtų sukimo momentas gali siekti net iki kelių šimtų Nm. Kiekvienas gręžtuvas-suktuvas turi savo sukimo momentą ir keletą ar keliolika sukimo padalų. Galite pasirinkti reikiamą pavarą, kad įrankis varžto neįsuktų per giliai. Jei matote, kad varžtas liko neįsuktas, tiesiog pasirenkate aukštesnę pavarą, kuri leis tvirtinimo elementą įsukti tinkamai. Patogu, jeigu suktuvas gali suktis ir prieš laikrodžio rodyklę (vadinamasis reversas). „Kuo sukimo momentas didesnis tuo yra galingesnis suktuvas: įprasti mėgėjiški turi apie 15-25 Nm , profesionalūs 40-60. Reikėtų pažymėti, kad labai svarbu, kokį darbą dirbame su suktuvu-gręžtuvu. „Dažnai tenka konsultuoti klientus, stengiantis pakreipti juos tinkama linkme ir randant individualų sprendimą. Praktika rodo, kad vartotojai dažnai neišmatuoja savo poreikio – t.y. perka arba per galingą, arba per silpną suktuvą savo atliekamiems darbams, arba ieško universalaus sprendimo, kurio galbūt netgi nėra“, - teigia R. Žygelis.

Griebtuvai. Renkantis gręžtuvą, reikėtų atkreipti dėmesį ir į jo griebtuvą. Mažesnio skersmens griebtuvas pakankamas lengvo galingumo įrankiams. Gręžtuvams su raktiniais griebtuvais reikalingas įrankis jiems priveržti ir atlaisvinti, tačiau daugelyje gręžtuvų griebtuvai yra priveržiami ir atlaisvinami rankiniu būdu. Tokio tvirtinimo privalumas — užtikrintai užfiksuojamas grąžtas, kas ypač svarbu, jei kol kas neturite didelės patirties dirbant su šiuo įrankiu. Jei dirbant jums dažnai reikia grąžtą kaitalioti suktuvu, patogiau ir greičiau būtų naudotis rankiniu būdu reguliuojamu griebtuvu, ypač jei tai galima padaryti viena ranka.

R. Žygelis pataria atkreipti dėmesį ir į medžiagą, iš kurios jie pagaminti. „Griebtuvai būna plastikiniai, metaliniai arba kombinuoti. Ilgesniam, sunkesniam darbui ar didelių parametrų grąžtams skirti metaliniai griebtuvai. Mėgėjiškuose įrankiuose apskritai dažniausiai yra daugiau plastikinių detalių, į profesionalius dedamos maždaug per pusę metalinės, per pusę plastikinės detalės“, - teigia pašnekovas.

Svoris. Įrankio svoris paprastai nulemia darbo ir iš dalies transportavimo patogumą. Svoris daugiausiai priklauso nuo galingumo ar akumuliatoriaus talpos. Įprastai mėgėjiškas įrankis yra lengvesnis, nes jo viduje yra daugiau plastmasinių detalių. „Akumuliatorinis mėgėjiškas įrankis su baterija gali sverti apie 1,2 kg, profesionalus - apie 2 kg. Laidinis mėgėjiškas įrankis svers maždaug 1,5 kg, profesionalus - apie 2,8 kg. Tiesa, reikia turėti omenyje, kad svoris dar priklauso ir nuo gamintojo“, - teigia R. Žygelis

Kaina. Šis klausimas neišvengiamai paliečiamas renkantis įrankį. Galbūt, jeigu naudote įrankį tik keletą kartų per metus, verta pirkti pigesnį? P. Butkaus teigimu, pigų įrankį galima pirkti nebent tik „tam kartui“, tai yra jei žinote, kad tai bus vienintelė jūsų patirtis su gręžtuvais per ilgą laiką. „Nuo kainos priklauso ir tarnavimas. Jei gręžtuvas kainuoja 30 eurų, jis gali greitai sugesti. Tada žmogus gaiš laiką, keisdamas sugedusį gręžtuvą į naują. Prekybininkai, aišku, keičia net ir pigius įrankius, bet kitąsyk būna išmeti pakuotę, dokumentus ar čekį ir patiri nuostolį. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad yra tekę su pigiu įrankiu pasidaryti remontą, nors jis į pabaigą ir pradėjo braškėti. Bet šiandien greičiausiai nerizikuočiau pirkti tokio įrankio antrą kartą, nes kalbant apie prastesnius įrankius, jų kokybė tikrai negerėja. Tiesiog nežiūrėkime į pigius įrankius be istorijos ir vardo, kurie kitąsyk netgi neturi oficialiai reikalaujamos garantijos“, - pataria P. Butkus.

Kita vertus, jeigu nesate profesionalai ir neketinate tokiais tapti, patariama nesižvalgyti į itin brangius modelius. Jie yra kokybiški, tačiau mokėti didelius pinigus už keletą gręžimo ar prisukimų per metus yra neekonomiška.

Ilgaamžiškumas. Tai dar vienas iš svarbių kriterijų – juk jeigu gręžtuvą iš tiesų naudosite retai ar laikui bėgant jis nepraras efektyvumo? Laidinius gręžtuvus, kaip ir daugelį elektros prietaisų, galima palikti nenaudojamus ilgą laiką ir po kurio laiko vėl naudotis be juntamų pasekmių. Ličio jonų akumuliatoriaus gyvavimas skaičiuojamas įkrovimo ciklais, todėl per laiką talpa irgi nesumažėja. Kita situacija yra su nikelio-kadmio akumuliatoriais. „Tokie akumuliatoriai, kaip ir bet kuris galvaninis elementas, per kurį laiką išsenka. Nors jokie skysčiai neišbėgs, kaip kartais būna senose baterijose, tačiau sumažės jo tarnavimo laikas. Po ilgo laiko įsuksite kelis varžtus ir prietaisas rodys, kad jis išsikrovęs, nors neseniai pilnai pakrovėte. Po to reikės arba pirkti naują akumuliatorių, arba įrankį“, - pasakoja P. Butkus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.