Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus

 (9)
Laiptai – itin svarbi detalė, kurią statant namą visada reikia gerai apmąstyti. Norint tinkamai juos įsirengti reikia žinoti daugybę niuansų, o ekspertai pastebi, kad būtent apie laiptus žmonės dažnai nepagalvoja.
Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Pirmiausia – funkcionalumas

Statant namą visur norima turėti kuo daugiau erdvės ir vietos. UAB „Originalūs laiptai“ vadovas Saulius Pranciulis pastebi, kad žmonės dažnai tą nori padaryti laiptų sąskaita, o tai didžiulė klaida: „Praktiškai visi, kaip susitarę palieka per mažai vietos laiptams. Net namų projektuotojai brėžiniuose laiptų angai palieka maždaug 20 cm per mažai vietos.“

Įmonės „Algimanto laiptai“ vadovas Algimantas Strioga pritarė, kad ši problema yra labai aktuali, nes palikta per maža anga laiptams po to pridaro daugybę problemų: tenka laužyti perdangas, o jei to nenorima daryti, belieka statyti nepatogius laiptus: „Kai taip yra senuose namuose, tai dar suprantama, bet kai blogos angos padaromos naujuose namuose ir žmonės nori įsidėti gražius, patogius laiptus, tada reikia išleisti didelius pinigus, o rezultatas – gražus namas ir nepatogūs laiptai.“

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Patogūs laiptai yra tokie, kurie atitinka standartinę formulę 2h+b=63. Ką reiškia ši formulė? 63 centimetrai yra standartinis žmogaus žingsnio ilgis. H šioje formulėje reiškia pakopos aukštį, o b – ilgį. Paimkime pavyzdį – bendras ilgis nuo vieno aukšto iki kito yra 2,45 m. Tarkime, kad laiptai turės 14 pakopų, taigi vienos pakopos aukštis bus 17.5 cm. Pakopos ilgis turėtų būti apie 30 cm. Pritaikykime šiuos skaičius formulėje: 2x17.5 + 30 = 65. Kuo gautas skaičius yra artimesnis 63, tuo laiptai yra patogesni.

„Jei ši formulė yra neišlaikyta, neturėsite patogių laiptų ir visos fantazijos atšoks į tai, kad nusidaužysite pakinklius į laiptus ir po to gali likti traumos. Nuo laiptų priklauso jūsų sąnarių likimas“, – sakė A. Strioga.

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Laiptų tipai

Statant namą žmonės dažnai sprendžia, kokio tipo laiptus montuoti: pasuktus, tiesius, spiralinius, su aikštele, ar be jos. Dažniausiai laiptų tipas būna įtraukas namo projekte, ir anga suplanuota iš anksto tam tikriems laiptams. S. Pranciulis tikino, kad kiekvienam namui yra gaminami visiškai skirtingi laiptai, taigi net to paties tipo laiptai skiriasi.

Tą patvirtino ir A. Strioga: „Mes lietuviai individualistai, statomės individualius namus, norime kažko išskirtinio. Todėl mažoj šaly negalime daryti kažkokios laiptų standartizacijos.“

Laiptų medžiagos

Dažniausiai lietuviai renkasi medinius laiptus – uosinius arba ąžuolinius. Pasak S. Pranciulio, didelio skirtumo tarp šių medžiagų nėra: „Skirtumas tiktai spalva, išdžiovintos medienos minkštumas yra praktiškai vienodas. Žmonės rinkdamiesi vienus arba kitus nieko nepralošia.“
Tiesa, uosiniai laiptai yra kiek pigesni. Pats pigiausias variantas – pušiniai laiptai, tačiau jie naudojami labai retai, nes yra itin minkšti.

Laiptai gali būti ne tik mediniai, o ir mediniai su metalo arba gelžbetonio konstrukcijomis. A. Strioga teigė, kad gelžbetonio laiptai turi privalumą, kadangi jie yra tylūs, tai reiškia, kad nesigirdės garsų jais lipant. Kitos rūšies laiptai tuo pasigirti negali. Tačiau gelžbetonio laiptus yra gana sudėtinga elegantiškai įkomponuoti į interjerą.

S. Pranciulis pastebėjo, kad dar viena galima medžiaga laiptams – stiklas, tačiau Lietuvoje jis nelabai prigijęs: „Stiklas gali sudužti, gali labai matytis dėmės ant stiklo.“

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Kokie laiptai pigiausi?

Pasak A. Striogos, pigiausi neabejotinai yra mediniai laiptai: „Medinius laiptus gali padaryti meistras, kuris turį patirtį šiame darbe ir turi vieną medžiagą, nereikia pirkti kitų medžiagų arba kreiptis į kitą meistrą, kuris padarys gelžbetoninę dalį arba metalinę dalį. Kai tik tai atsiranda kitos medžiagos, atsiranda papildomos išlaidos.“

Standartiniam namui, kuriame bus 16-17 laiptų, mediniai laiptai kainuos apie 2-3 tūkst. eurų. Esant metalo ar gelžbetonio konstrukcijoms laiptų kaina augs gana ženkliai, papildomai teks sumokėti virš 1 tūkst. eurų.

Kitas dalykas, kurį pastebi A. Strioga, žmonės statydami namą nepaskaičiuoja savo finansinių resursų ir atėjus laikui statyti laiptus, susiduria su problemomis, pavyzdžiui, suplanuoja per daug prabangius laiptus, kurių nepajėgia įpirkti.

„Resursai yra riboti ir jie turi būti teisingai sudėlioti statybos atžvilgiu. Sunkiausia yra pačioje pabaigoje, kai atsiranda apdaila, žmogus pristinga pinigų, o laiptai yra labai brangus gaminys, o tada reikia imti papildomus kreditus arba dar kažką. Reikia labai įvertinti savo pinigines galimybes.“

Taip pat statant laiptus būtina pasirinkti gerus meistrus, kurie iš anksto padaro aiškias sąmatas, pasako, kas kiek kainuos. Anot A. Striogos, pasitaiko atvejų, kai pagailint šiam reikalui pinigų klientas smarkiai pralošia: „Atsiranda meistrų, kurie neverti nieko. Jie padaro, bet tas gaminys ne tiek turėtų kainuot. Žmogus nežinodamas praranda pinigus.“

A.Striogos pasiūlė ir būdą, kaip gerą laiptų meistrą atskirti nuo prasto: „Geras meistras visada turi užsakymų ateičiai, dažnai jie siekia 2-3 mėn iki realizacijos. Gamintojas žadantis pigią kainą ir spartų darbą gali būti nepatikimas.“

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Laiptai – svarbi interjero detalė

Pasakyti, kokie laiptai atrodo geriausiai neįmanoma, kiekviename individualiame name situacija yra skirtinga, todėl statant laiptus reiktų konsultuotis su patyrusiais interjero dizaineriais, kadangi kitu atveju laiptai namuose gali atrodyti kaip svetimkūnis ir gadinti visą vaizdą.

„Jeigu žmogus neturi fantazijos, pasiima laiptų „kostiumą“, kuris netinka tai situacijai, laiptai gali būti malonūs akiai, bet visiškai netikti interjere. Mes galime papuošti laiptus kaip tik reikia, bet tai bus tik gražus gaminys, kuris netiks namuose“, – sakė A. Strioga.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?