Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus

 (9)
Laiptai – itin svarbi detalė, kurią statant namą visada reikia gerai apmąstyti. Norint tinkamai juos įsirengti reikia žinoti daugybę niuansų, o ekspertai pastebi, kad būtent apie laiptus žmonės dažnai nepagalvoja.
Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Pirmiausia – funkcionalumas

Statant namą visur norima turėti kuo daugiau erdvės ir vietos. UAB „Originalūs laiptai“ vadovas Saulius Pranciulis pastebi, kad žmonės dažnai tą nori padaryti laiptų sąskaita, o tai didžiulė klaida: „Praktiškai visi, kaip susitarę palieka per mažai vietos laiptams. Net namų projektuotojai brėžiniuose laiptų angai palieka maždaug 20 cm per mažai vietos.“

Įmonės „Algimanto laiptai“ vadovas Algimantas Strioga pritarė, kad ši problema yra labai aktuali, nes palikta per maža anga laiptams po to pridaro daugybę problemų: tenka laužyti perdangas, o jei to nenorima daryti, belieka statyti nepatogius laiptus: „Kai taip yra senuose namuose, tai dar suprantama, bet kai blogos angos padaromos naujuose namuose ir žmonės nori įsidėti gražius, patogius laiptus, tada reikia išleisti didelius pinigus, o rezultatas – gražus namas ir nepatogūs laiptai.“

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Patogūs laiptai yra tokie, kurie atitinka standartinę formulę 2h+b=63. Ką reiškia ši formulė? 63 centimetrai yra standartinis žmogaus žingsnio ilgis. H šioje formulėje reiškia pakopos aukštį, o b – ilgį. Paimkime pavyzdį – bendras ilgis nuo vieno aukšto iki kito yra 2,45 m. Tarkime, kad laiptai turės 14 pakopų, taigi vienos pakopos aukštis bus 17.5 cm. Pakopos ilgis turėtų būti apie 30 cm. Pritaikykime šiuos skaičius formulėje: 2x17.5 + 30 = 65. Kuo gautas skaičius yra artimesnis 63, tuo laiptai yra patogesni.

„Jei ši formulė yra neišlaikyta, neturėsite patogių laiptų ir visos fantazijos atšoks į tai, kad nusidaužysite pakinklius į laiptus ir po to gali likti traumos. Nuo laiptų priklauso jūsų sąnarių likimas“, – sakė A. Strioga.

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Laiptų tipai

Statant namą žmonės dažnai sprendžia, kokio tipo laiptus montuoti: pasuktus, tiesius, spiralinius, su aikštele, ar be jos. Dažniausiai laiptų tipas būna įtraukas namo projekte, ir anga suplanuota iš anksto tam tikriems laiptams. S. Pranciulis tikino, kad kiekvienam namui yra gaminami visiškai skirtingi laiptai, taigi net to paties tipo laiptai skiriasi.

Tą patvirtino ir A. Strioga: „Mes lietuviai individualistai, statomės individualius namus, norime kažko išskirtinio. Todėl mažoj šaly negalime daryti kažkokios laiptų standartizacijos.“

Laiptų medžiagos

Dažniausiai lietuviai renkasi medinius laiptus – uosinius arba ąžuolinius. Pasak S. Pranciulio, didelio skirtumo tarp šių medžiagų nėra: „Skirtumas tiktai spalva, išdžiovintos medienos minkštumas yra praktiškai vienodas. Žmonės rinkdamiesi vienus arba kitus nieko nepralošia.“
Tiesa, uosiniai laiptai yra kiek pigesni. Pats pigiausias variantas – pušiniai laiptai, tačiau jie naudojami labai retai, nes yra itin minkšti.

Laiptai gali būti ne tik mediniai, o ir mediniai su metalo arba gelžbetonio konstrukcijomis. A. Strioga teigė, kad gelžbetonio laiptai turi privalumą, kadangi jie yra tylūs, tai reiškia, kad nesigirdės garsų jais lipant. Kitos rūšies laiptai tuo pasigirti negali. Tačiau gelžbetonio laiptus yra gana sudėtinga elegantiškai įkomponuoti į interjerą.

S. Pranciulis pastebėjo, kad dar viena galima medžiaga laiptams – stiklas, tačiau Lietuvoje jis nelabai prigijęs: „Stiklas gali sudužti, gali labai matytis dėmės ant stiklo.“

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Kokie laiptai pigiausi?

Pasak A. Striogos, pigiausi neabejotinai yra mediniai laiptai: „Medinius laiptus gali padaryti meistras, kuris turį patirtį šiame darbe ir turi vieną medžiagą, nereikia pirkti kitų medžiagų arba kreiptis į kitą meistrą, kuris padarys gelžbetoninę dalį arba metalinę dalį. Kai tik tai atsiranda kitos medžiagos, atsiranda papildomos išlaidos.“

Standartiniam namui, kuriame bus 16-17 laiptų, mediniai laiptai kainuos apie 2-3 tūkst. eurų. Esant metalo ar gelžbetonio konstrukcijoms laiptų kaina augs gana ženkliai, papildomai teks sumokėti virš 1 tūkst. eurų.

Kitas dalykas, kurį pastebi A. Strioga, žmonės statydami namą nepaskaičiuoja savo finansinių resursų ir atėjus laikui statyti laiptus, susiduria su problemomis, pavyzdžiui, suplanuoja per daug prabangius laiptus, kurių nepajėgia įpirkti.

„Resursai yra riboti ir jie turi būti teisingai sudėlioti statybos atžvilgiu. Sunkiausia yra pačioje pabaigoje, kai atsiranda apdaila, žmogus pristinga pinigų, o laiptai yra labai brangus gaminys, o tada reikia imti papildomus kreditus arba dar kažką. Reikia labai įvertinti savo pinigines galimybes.“

Taip pat statant laiptus būtina pasirinkti gerus meistrus, kurie iš anksto padaro aiškias sąmatas, pasako, kas kiek kainuos. Anot A. Striogos, pasitaiko atvejų, kai pagailint šiam reikalui pinigų klientas smarkiai pralošia: „Atsiranda meistrų, kurie neverti nieko. Jie padaro, bet tas gaminys ne tiek turėtų kainuot. Žmogus nežinodamas praranda pinigus.“

A.Striogos pasiūlė ir būdą, kaip gerą laiptų meistrą atskirti nuo prasto: „Geras meistras visada turi užsakymų ateičiai, dažnai jie siekia 2-3 mėn iki realizacijos. Gamintojas žadantis pigią kainą ir spartų darbą gali būti nepatikimas.“

Svarbiausi dalykai, kuriuos privaloma žinoti renkantis laiptus
© Shutterstock nuotr.

Laiptai – svarbi interjero detalė

Pasakyti, kokie laiptai atrodo geriausiai neįmanoma, kiekviename individualiame name situacija yra skirtinga, todėl statant laiptus reiktų konsultuotis su patyrusiais interjero dizaineriais, kadangi kitu atveju laiptai namuose gali atrodyti kaip svetimkūnis ir gadinti visą vaizdą.

„Jeigu žmogus neturi fantazijos, pasiima laiptų „kostiumą“, kuris netinka tai situacijai, laiptai gali būti malonūs akiai, bet visiškai netikti interjere. Mes galime papuošti laiptus kaip tik reikia, bet tai bus tik gražus gaminys, kuris netiks namuose“, – sakė A. Strioga.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.