Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.
© Shutterstock

Gipso kartono atitvarai

Gipso kartono siena – karkasinė siena padengta gipso kartono plokšte. Tokios sienos karkasas gali būti metalinis arba medinis. Pati plokštė išsiskiria savo lengvumu ir lankstumu (dizaino prasme). GK atitvarai yra populiarūs dėl palyginus lengvo įrengimo ir dėl to, kad įrengimo darbams nedaro įtakos metų laikas, tai reiškia, kad darbai vienodai greitai vykdomi yra bet kuriuo metu.

Mūriniai atitvarai

Mūrinės sienos – atitvarai, kurie yra vertinami dėl šių priežasčių: atsparumo drėgmei, priešgaisrinių savybių, geros garso izoliacijos. Pertvaros namo viduje gali būti statomos iš tos pačios medžiagos kaip ir išorinės namo sienos. Joms gali būti naudojamos tokios medžiagos, kaip: keraminės arba silikatinės plytos, tų pačių medžiagų blokeliai, akytojo betono arba keramzito blokai ir panašiai. Tiesa, reikia laikytis numatyto projekto – kartais rekomenduojama pertvaras įrengti iš lengvesnių medžiagų, kad nebūtų per didelės apkrovos.

Mūrinių ir gipso kartono pertvarų palyginimas

Tvirtumas. Kalbant apie sienų tvirtumą, nenuginčijamai pirmauja mūrinės pertvaros. Mūrinė siena yra tvirta, ji gali atlaikyti smūgius ir išlaikyti didesnę apkrovą. Tai reiškia, kad nusprendus prie jos pritvirtinti sieninę lentyną, tai galima daryti drąsiai.

Ant gipso kartono pertvaros taip lengvai lentynos ar televizoriaus nepakabinsite. Žinoma, labai norint, tai galima padaryti, tačiau reikėtų daikto pakabinimą numatyti iš ankso ir tam paruošti specialią tvirtesnę konstrukciją. Nors GK pertvara yra silpnesnė už mūrinę, tačiau nereikėtų galvoti, kad vos atsirėmus į tokią sieną, jai kas nors nutiks, arba atsitrenkus daiktui – ji būtinai nukentės.

Beje, vidinės sienos tvirtumas kartais turi ir savotiškų minusų, pavyzdžiui, sugalvojus perprojektuoti erdvę, gipso kartono pertvarą lengvai galima išmontuoti, o išgriauti mūrinę sieną prireiks kur kas daugiau darbo jėgos, laiko ir pastangų.

Montavimas. Ką montuoti lengviau, žinoma, priklauso nuo turimų įgūdžių. Tačiau mažiau patyrusiam meistrui patrauklesnis gali pasirodyti GK pertvaros įrengimas. Gipso kartono atitvarų įrengimas yra sausa statyba, tad laiko atžvilgiu tokią sieną sumontuoti užtrunka trumpiau nei mūrinę sieną. Mūrinės sienos įrengimas – šlapia statyba, tai reiškia, kad po pirmo darbų etapo, reikia palaukti kol siena išdžius, kad galima būtų imtis kitų darbų.

Garso izoliacija. Mūrinės sienos pasižymi kiek geresnėmis garso izoliacinėmis savybėmis, bet taip yra tik todėl, kad jos yra masyvesnės už GK pertvaras. Taip pat verta nepamiršti, kad būtent papildomos gipsinės konstrukcijos yra naudojamos norint sumažinti sklindantį garsą.

Apdaila. Kitas svarbus aspektas yra sienos užbaigimas. Kalbant apie sienų apdailą, GK pertvaros yra patogios tuo, kad jų paviršius yra lygus. Pastačius mūrinę sieną, lygiam paviršiui pasiekti, ją reikia papildomai tinkuoti. Kita vertus, šiandien labai populiaru plytines sienas palikti nedengtas, nes jos erdvei suteikia papildomo charakterio.

Kaina. Kainos atžvilgiu mūrinė pertvara paprastai gali atsieiti kiek pigiau, tai labai priklauso nuo naudojamų medžiagų. Taip pat tokiai sienai galima panaudoti likutines plytas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?