Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.
© Shutterstock

Gipso kartono atitvarai

Gipso kartono siena – karkasinė siena padengta gipso kartono plokšte. Tokios sienos karkasas gali būti metalinis arba medinis. Pati plokštė išsiskiria savo lengvumu ir lankstumu (dizaino prasme). GK atitvarai yra populiarūs dėl palyginus lengvo įrengimo ir dėl to, kad įrengimo darbams nedaro įtakos metų laikas, tai reiškia, kad darbai vienodai greitai vykdomi yra bet kuriuo metu.

Mūriniai atitvarai

Mūrinės sienos – atitvarai, kurie yra vertinami dėl šių priežasčių: atsparumo drėgmei, priešgaisrinių savybių, geros garso izoliacijos. Pertvaros namo viduje gali būti statomos iš tos pačios medžiagos kaip ir išorinės namo sienos. Joms gali būti naudojamos tokios medžiagos, kaip: keraminės arba silikatinės plytos, tų pačių medžiagų blokeliai, akytojo betono arba keramzito blokai ir panašiai. Tiesa, reikia laikytis numatyto projekto – kartais rekomenduojama pertvaras įrengti iš lengvesnių medžiagų, kad nebūtų per didelės apkrovos.

Mūrinių ir gipso kartono pertvarų palyginimas

Tvirtumas. Kalbant apie sienų tvirtumą, nenuginčijamai pirmauja mūrinės pertvaros. Mūrinė siena yra tvirta, ji gali atlaikyti smūgius ir išlaikyti didesnę apkrovą. Tai reiškia, kad nusprendus prie jos pritvirtinti sieninę lentyną, tai galima daryti drąsiai.

Ant gipso kartono pertvaros taip lengvai lentynos ar televizoriaus nepakabinsite. Žinoma, labai norint, tai galima padaryti, tačiau reikėtų daikto pakabinimą numatyti iš ankso ir tam paruošti specialią tvirtesnę konstrukciją. Nors GK pertvara yra silpnesnė už mūrinę, tačiau nereikėtų galvoti, kad vos atsirėmus į tokią sieną, jai kas nors nutiks, arba atsitrenkus daiktui – ji būtinai nukentės.

Beje, vidinės sienos tvirtumas kartais turi ir savotiškų minusų, pavyzdžiui, sugalvojus perprojektuoti erdvę, gipso kartono pertvarą lengvai galima išmontuoti, o išgriauti mūrinę sieną prireiks kur kas daugiau darbo jėgos, laiko ir pastangų.

Montavimas. Ką montuoti lengviau, žinoma, priklauso nuo turimų įgūdžių. Tačiau mažiau patyrusiam meistrui patrauklesnis gali pasirodyti GK pertvaros įrengimas. Gipso kartono atitvarų įrengimas yra sausa statyba, tad laiko atžvilgiu tokią sieną sumontuoti užtrunka trumpiau nei mūrinę sieną. Mūrinės sienos įrengimas – šlapia statyba, tai reiškia, kad po pirmo darbų etapo, reikia palaukti kol siena išdžius, kad galima būtų imtis kitų darbų.

Garso izoliacija. Mūrinės sienos pasižymi kiek geresnėmis garso izoliacinėmis savybėmis, bet taip yra tik todėl, kad jos yra masyvesnės už GK pertvaras. Taip pat verta nepamiršti, kad būtent papildomos gipsinės konstrukcijos yra naudojamos norint sumažinti sklindantį garsą.

Apdaila. Kitas svarbus aspektas yra sienos užbaigimas. Kalbant apie sienų apdailą, GK pertvaros yra patogios tuo, kad jų paviršius yra lygus. Pastačius mūrinę sieną, lygiam paviršiui pasiekti, ją reikia papildomai tinkuoti. Kita vertus, šiandien labai populiaru plytines sienas palikti nedengtas, nes jos erdvei suteikia papildomo charakterio.

Kaina. Kainos atžvilgiu mūrinė pertvara paprastai gali atsieiti kiek pigiau, tai labai priklauso nuo naudojamų medžiagų. Taip pat tokiai sienai galima panaudoti likutines plytas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.

Dūmų detektoriai: ką reikia žinoti apie naujus reikalavimus? (2)

Nuo gegužės 1 d. Lietuvoje įsigaliojo priešgaisrinės saugos reikalavimas – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius. Juos turi įsirengti tiek butų, tiek individualių namų, tiek sodo namelių savininkai.

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.