Patarimai, kaip prižiūrėti būsto vamzdyną

 (12)
Gera priežiūra – tai ilgiau tarnaujantys įrengimai, tame tarpe ir vandens nuotekų vamzdynas. Laiku pastebėsi problemą – išvengsi didelių išlaidų.
Patarimai, kaip prižiūrėti būsto vamzdyną
© Shutterstock nuotr.

Turbūt nedažnai pamąstome apie vandens nuotekų sistemą, kuria gauname karštą ir šaltą vandenį, ar vamzdžius namo sienose. Bet gera priežiūra pailgina jų galiojimo laiką, apsaugo nuo pratekėjimų ir sutaupo pinigų. Keli patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti namų vandens nuotekų vamzdyną.

Venkite cheminių valiklių

Užsikimšę vamzdžiai – viena dažniausiai pasitaikančių bėdų. Be abejo, visuomet galite tuoj pat nusipirkti cheminių preparatų ir supilti į užsikimšusį vamzdį. Tačiau dažnai šie cheminiai preparatai pridaro daugiau žalos, negu naudos – aišku, kamštį jie sunaikina, tačiau paveikia ir vamzdžių sieneles – rūgštys gali pažeisti plastikinio nuotekų vamzdyno gumines sandarinamąsias tarpines. 

Kiekvieną kartą chemikalai vis labiau pažeidžia vamzdžius, kol galiausiai jie prakiūra.

Pats saugiausias būdas kamščio panaikinimui – kviestis meistrą, kad vamzdyną išvalytų mechaniniu būdu – standžiu trosu. Judinant įkištą trosą vamzdynas plaunamas tekančiu verdančiu vandeniu. Paslaugos kaina Vilniuje – apie 20 eurų. Nesunku tai padaryti ir pačiam, tuomet teks tiesiog nusipirkti valymo trosą.

Kaip apsisaugoti nuo kamščių

Kamščiai yra kenksmingi ne tik dėl to, jog užkemša ir skleidžia blogą kvapą. Užsistovėjęs vanduo gadina ir pačius vamzdžius. Tad – stebėkite, kas patenka į vamzdį, nemeskite bet ko – išimkite maisto likučius iš virtuvės plautuvės, iš vonios – plaukus.

Nusipirkite ir naudokite tinklelius, apsaugančius plautuvių „gerkles“ nuo užspringimo. Reguliariai patikrinkite, ar vonioje neprisikaupė plaukų. Iš lėkščių maistą visų pirma išmeskite į šiukšliadėžę, tik po to plaukite indus. Niekada nepilkite riebalų!

Riebalai yra skysti tik tuomet, kol jie karšti – atvėsę jie sustingsta ir užkemša vamzdžius. Tai pati didžiausia blogybė.

Sumažinkite srovę

Kad ir kaip smagu turkštis po stipria dušo srove, visgi vamzdžiams „sveikiau“, jei vanduo teka ramia srove. Vamzdžiai mažiau dyla ir ilgiau tarnauja. Taip pat ilgiau tarnaus ir kiti vandentiekio mechanizmai – jungtys, maišytuvai ir kiti prietaisai.

Vandens spaudimą galima išsimatuoti specialiu prietaisu – elektromagnetiniu vandens srovės matuokliu, tačiau jis nėra pigus ir paprastam bute tikrai nėra reikalingas.

Jei visgi išsimatavote ir nustatėte, jog srovės stiprumas yra per didelis, kvieskitės santechniką, kad sureguliuotų. Beje, pakeičiant dušo galvutę, vandens spaudimas vamzdžiuose nepasikeičia.

Vandens minkštinimas

Vanduo, kuriame yra gausu mineralinių medžiagų (kitaip vadinamas – „kietas“ vanduo), taip pat sutrumpina vamzdžių tarnavimo laiką. Natūralūs mineralai – magnis, kalcis, sudaro apnašas vamzdžiuose, apriboja vandens pratekėjimą, padidina spaudimą. Taip pat didina koroziją.

Baltos apnašos ant dušo galvutės ar maišytuvų – pirmas ženklas, jog vanduo yra „kietas“. Taip pat apie vandens kokybę turi informuoti ir bendrija, kuriai priklauso jūsų namas, ar kita aptarnaujanti įstaiga. Paprastai yra pateikiamos metinės ataskaitos. Vanduo laikomas kokybišku, jeigu druskų nustatoma ne daugiau kaip 1000mg/l.

Vandenį galima minkštinti - minkštas vanduo tampa naudojant vandens minkštinimo įrenginius ar filtrus. Vandens minkštinimo įrenginiai pašalina kreidą, kalkes ir kitus mineralus iš kieto vandens, paversdami vandenį minkštu. Prekyboje yra ne vieno tipo vandens minkštinimo įrenginių bei filtrų, tad, jei vanduo jūsų name yra tikrai per kietas, lengvai išsirinksite tinkamiausią. Geros kokybės vandens minkštinimo įrenginys gali tiekti minkštą vandenį daugiau nei 10 metų.

Prižiūrėkite švarą vamzdžiuose

Jei gyvenate daugiabutyje, nepamirškite, jog kas kelerius metus privalote išsikviesti santechniką, kuris išvalytų visus jums priklausančius kanalizacijos vamzdžius. Vilniuje santechniko iškvietimas bei 1 valanda darbo kainuoja apie 23 eurų.

Svarbu!

Susižinokite, kur yra jūsų namo pagrindinis vandens vožtuvas – jei įvyks avarija ir vanduo grasins užlieti butą, žinosite, kur išjungti vandenį.

Pasirūpinkite, kad šaltuoju (žiemos) metu neliktų lauke, garaže, rūsyje ar kitoje nešildomoje patalpoje guminių žarnų ar jungčių – nuo šalčio jos sutrūkinės ir praleis vandenį.
Niekada nedžiaukite ant vamzdžių drabužių – palengva išklibinsite jungtis ir vamzdis taps nesandarus.

Jei matote nors ir mažiausią vandens pratekėjimą – taisykite nedelsiant. Vanduo labai greitai sukelia koroziją ar pelėsį, o tai jau gresia daug didesnėmis problemomis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai.

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.