Patarimai, kaip paruošti lubas dažymui

 (1)
Paviršiaus paruošimas dažymui sudaro didžiąją darbo dalį - tai tiesa, kurią nuolat kartoja dažymo ekspertai. Neabejotina, kad tai jau girdėjote ne kartą. Tačiau ar žinote, kaip tai atlikti tiksliai?
Patarimai, kaip paruošti lubas dažymui
© Fotolia nuotr.

Pirmiausia tai labai priklauso nuo to, kokias lubas dažote. Įrenginėjant naują būstą, lubos greičiausiai bus lygios, gerai sugeriančios dažus, todėl daug rūpintis nereikės, pakaks tik nuvalyti paviršių nuo galimų nešvarumų, kurie gali trukdyti prikibti tolesniems dažų ar grunto sluoksniams. Tačiau tuo atveju, jeigu lubos buvo dažytos anksčiau teks nuspręsti, ar seną sluoksnį pašalinti. „Prieš dažant lubas, reikia išsiaiškinti, kokiais dažais paviršius buvo dažytas. Jei perbraukus sieną ranka ji lieka balta, greičiausiai dažyta kreidiniais ar kalkiniais dažais. Tokį paviršių būtina nuvalyti kaip įmanoma kruopščiau. Ant kreidinio paviršiaus nesilaikys nei glaistas, nei dažai. Gerai nuvalius paviršių, rekomenduojama užgruntuoti tinkamu gruntu. Gruntui išdžiūvus, galima atlikti visus kitus reikalingus remonto darbus – glaistyti ar dažyti. Jei perbraukus, ranka lieka švari, tai greičiausiai reiškia, jog buvo dažyta lateksiniais dažais. Tokiu atveju, jei dažai gerai sukibę ir neatsilupę, o paviršiaus kokybė tenkina, galima dažyti pasirinktais kokybiškais dažais“,– pataria „Tikkurila“ Mokymo centro atstovas Rokas Vičkus.

Dažais prekiaujančios įmonės „Naldas“ vadovas Robertas Jazbutis pažymi, jog geriausiai paviršiaus būklę įvertins ir sprendimus nustatys profesionaliai su dažais dirbantis specialistas. Vis dėlto, jeigu nesate dažę anksčiau, paviršiaus padengimo kokybė kelia abejonių, tačiau pasikonsultuoti su specialistu nėra galimybių, geriausia apsidrausti ir dažų sluoksnį pašalinti. „Dėl seno dažų sluoksnio nuvalymo sprendžia meistras, nes jis turi praktikos ir žino kaip ką geriausiai daryti su jam pažįstamomis medžiagomis. Bet jei reikia sprendimą priimti ne specialistui, tai geriausiai yra nuvalyti - nušveisti seną dažų sluoksnį iki pat pagrindo, po to gruntuoti giluminiu gruntu, glaistyti, vėl gruntuoti ir dažyti lubiniais dažais. Kita išeitis būtų rinktis specialų gruntą, kuriuo gruntuojant senus pavyzdžiui kalkinius dažus, gruntas persigeria kiaurai iki pat pagrindo ir sukibdamas su pagrindu, suriša kalkes į kietą vienalytį sluoksnį, tinkamą glaistymui ir tolimesniam apdirbimui“, – pataria pašnekovas.

Jei remontuojate senas lubas, iš pradžių būtinai patikrinkite ar nėra pelėsio likučių ar naujų jo užuomazgų. Jei jo radote, teks pašalinti ne tik pelėsį, tačiau ir pasirūpinti, kaip pakeisti pelėsiui palankias sąlygas. Jeigu ant lubų yra kitų sunkiai nuvalomų dėmių, gali tekti panaudoti dėmių blokatorių.

Nuvalius ir papildomai nugruntavus paviršių, reikėtų patikrinti, ar lubos lygios. Kai kada dėl statybinio broko ar remontuojant senas lubas gana stipriai jaučiasi nelygumai, matosi pažeidimai ir įbrėžimai. Labai dideli nelygumai išlyginami tinkuojant, mažesni – glaistu. Kiek sluoksnių glaisto tepti priklauso nuo konkretaus paviršiaus. Paprastai glaistant ant tinko, jo šveisti nereikia, šlifuojamas tik paskutinis glaisto sluoksnis prieš gruntavimą ar dažymą.

Patartina nenaudoti giluminio grunto kaip likutines dulkes surišančios medžiagos. Nors jis tai atlieka efektyviai, tačiau toks paviršius bus nelygus ir grublėtas. Dulkes galima šalinti drėgnuoju būdu (su šiek tiek drėgna kempine ją reguliariai išplaunant ir stipriai nugręžiant) arba, kaip pataria R. Jazbutis, specialiu audiniu, panašiu į fibropluoštą. „Valymas drėgnuoju būdu nėra geriausias pasirinkimas, nes visų dulkių taip nenuvalysite. Likusios dulkės vėl sušlampa ir sulipusios su vandeniu tampa tarsi glaistas, todėl ir tikrasis glaistas „susiriša“ prasčiau“, - pataria jis.

Gruntavimas prieš dažymą suvienodina paviršiaus įgeriamumą bei užtikrina gerą dažų prikibimą. Giluminiai gruntai gerai įsigeria į porėtą sienos pagrindą, sutvirtina birius paviršius bei suvienodina sienos įgeriamumą. Stiprinamieji gruntai sutvirtina viršutinį sienos sluoksnį.

Nesijaudinkite jei gruntui išdžiūvus pasimato defektai – jei nesate profesionalas, tai gana normalu. Vis dėlto, nereikia pasiduoti pagundai palikti viską taip, kaip yra. Apatinių sluoksnių įrengimas reikalauja aukštos kokybės, todėl juos būtina kruopščiai įrengti. Mėgstama sakyti, kad pats dažymo procesas užima tik ketvirtadalį viso darbo laiko – likęs laikas yra pagrindo ruošimas.

Luboms dažniausiai renkami mažo blizgumo, pilnai matiniai dažai. R. Vičkaus teigimu tai daroma dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, ne visiems patinka lubų blizgesys, be to, visiškai matinis paviršius šiek tiek užmaskuoja nelygumus. Kita priežastis – matiniais dažais dažyti paprasčiau nei blizgiais.

Patarimai, kaip paruošti lubas dažymui
© Fotolia nuotr.

Dažų pasirinkimas priklauso nuo patalpos. „Sausose patalpose, luboms dažniausiai naudojami visiškai matiniai dažai. Drėgnose patalpose naudojami blizgesni- matiniai arba pusiau matiniai dažai. Blizgesni dažai dažniausiai yra atsparesni ne tik valymui, bet ir drėgmei – suformuoja tvirtesnę plėvelę. Drėgnoms patalpoms skirtuose sienų, lubų dažuose gali būti leistina norma biocidų kurie neskatina pelėjimo“, - pasakoja R. Vičkus

Rinkdamiesi dažus, galite pamatyti tiek universalių dažų sienoms ir luboms, ar tik sienoms arba tik luboms skirtų dažų. Šie dažai iš tiesų skiriasi savo savybėmis. „Lubiniai dažai būna gaminami kuo didesnio matiškumo, kad kuo mažiau lubos turėtų blizgesio, nes blizgesys labai išryškina paviršiaus nelygumus, defektus. Matiniai dažai labiau maskuoja visus defektus, todėl lubos atrodo labai lygios. Lubų dažai yra gaminami neatsparūs valymui- praktiškai jų negalima valyti, nes liks matomi valymo plotai. Aišku vieni dažai yra atsparesni trinčiai, kiti ne tokie atsparūs. Sienų dažai yra gaminami nuo matinio iki blizgesnių paviršių ir jie jau turi savybes būti gerai valomais, nepaliekant valymo žymių“, - teigia R. Jazbutis.

Dar skaitykite: sienų paruošimas dažymui

Pasirinkus dažus bei išdžiūvus gruntui– metas dažyti. Lubų dažymas panašus į sienų. R. Vičkus pataria luboms dažyti pasirinkti ilgesnio plauko volelius bei atkreipia dėmesį, kad lyginant su sienų dažymu, reikėtų sparčiau dirbti nes paprastai temperatūra palubėje yra aukštesnė nei vidutinė kambario, kadangi šiluma kyla į viršų, o tai skatina greitesnį dažų džiuvimą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.