Patarimai, kaip paruošti lubas dažymui

 (1)
Paviršiaus paruošimas dažymui sudaro didžiąją darbo dalį - tai tiesa, kurią nuolat kartoja dažymo ekspertai. Neabejotina, kad tai jau girdėjote ne kartą. Tačiau ar žinote, kaip tai atlikti tiksliai?
Patarimai, kaip paruošti lubas dažymui
© Fotolia nuotr.

Pirmiausia tai labai priklauso nuo to, kokias lubas dažote. Įrenginėjant naują būstą, lubos greičiausiai bus lygios, gerai sugeriančios dažus, todėl daug rūpintis nereikės, pakaks tik nuvalyti paviršių nuo galimų nešvarumų, kurie gali trukdyti prikibti tolesniems dažų ar grunto sluoksniams. Tačiau tuo atveju, jeigu lubos buvo dažytos anksčiau teks nuspręsti, ar seną sluoksnį pašalinti. „Prieš dažant lubas, reikia išsiaiškinti, kokiais dažais paviršius buvo dažytas. Jei perbraukus sieną ranka ji lieka balta, greičiausiai dažyta kreidiniais ar kalkiniais dažais. Tokį paviršių būtina nuvalyti kaip įmanoma kruopščiau. Ant kreidinio paviršiaus nesilaikys nei glaistas, nei dažai. Gerai nuvalius paviršių, rekomenduojama užgruntuoti tinkamu gruntu. Gruntui išdžiūvus, galima atlikti visus kitus reikalingus remonto darbus – glaistyti ar dažyti. Jei perbraukus, ranka lieka švari, tai greičiausiai reiškia, jog buvo dažyta lateksiniais dažais. Tokiu atveju, jei dažai gerai sukibę ir neatsilupę, o paviršiaus kokybė tenkina, galima dažyti pasirinktais kokybiškais dažais“,– pataria „Tikkurila“ Mokymo centro atstovas Rokas Vičkus.

Dažais prekiaujančios įmonės „Naldas“ vadovas Robertas Jazbutis pažymi, jog geriausiai paviršiaus būklę įvertins ir sprendimus nustatys profesionaliai su dažais dirbantis specialistas. Vis dėlto, jeigu nesate dažę anksčiau, paviršiaus padengimo kokybė kelia abejonių, tačiau pasikonsultuoti su specialistu nėra galimybių, geriausia apsidrausti ir dažų sluoksnį pašalinti. „Dėl seno dažų sluoksnio nuvalymo sprendžia meistras, nes jis turi praktikos ir žino kaip ką geriausiai daryti su jam pažįstamomis medžiagomis. Bet jei reikia sprendimą priimti ne specialistui, tai geriausiai yra nuvalyti - nušveisti seną dažų sluoksnį iki pat pagrindo, po to gruntuoti giluminiu gruntu, glaistyti, vėl gruntuoti ir dažyti lubiniais dažais. Kita išeitis būtų rinktis specialų gruntą, kuriuo gruntuojant senus pavyzdžiui kalkinius dažus, gruntas persigeria kiaurai iki pat pagrindo ir sukibdamas su pagrindu, suriša kalkes į kietą vienalytį sluoksnį, tinkamą glaistymui ir tolimesniam apdirbimui“, – pataria pašnekovas.

Jei remontuojate senas lubas, iš pradžių būtinai patikrinkite ar nėra pelėsio likučių ar naujų jo užuomazgų. Jei jo radote, teks pašalinti ne tik pelėsį, tačiau ir pasirūpinti, kaip pakeisti pelėsiui palankias sąlygas. Jeigu ant lubų yra kitų sunkiai nuvalomų dėmių, gali tekti panaudoti dėmių blokatorių.

Nuvalius ir papildomai nugruntavus paviršių, reikėtų patikrinti, ar lubos lygios. Kai kada dėl statybinio broko ar remontuojant senas lubas gana stipriai jaučiasi nelygumai, matosi pažeidimai ir įbrėžimai. Labai dideli nelygumai išlyginami tinkuojant, mažesni – glaistu. Kiek sluoksnių glaisto tepti priklauso nuo konkretaus paviršiaus. Paprastai glaistant ant tinko, jo šveisti nereikia, šlifuojamas tik paskutinis glaisto sluoksnis prieš gruntavimą ar dažymą.

Patartina nenaudoti giluminio grunto kaip likutines dulkes surišančios medžiagos. Nors jis tai atlieka efektyviai, tačiau toks paviršius bus nelygus ir grublėtas. Dulkes galima šalinti drėgnuoju būdu (su šiek tiek drėgna kempine ją reguliariai išplaunant ir stipriai nugręžiant) arba, kaip pataria R. Jazbutis, specialiu audiniu, panašiu į fibropluoštą. „Valymas drėgnuoju būdu nėra geriausias pasirinkimas, nes visų dulkių taip nenuvalysite. Likusios dulkės vėl sušlampa ir sulipusios su vandeniu tampa tarsi glaistas, todėl ir tikrasis glaistas „susiriša“ prasčiau“, - pataria jis.

Gruntavimas prieš dažymą suvienodina paviršiaus įgeriamumą bei užtikrina gerą dažų prikibimą. Giluminiai gruntai gerai įsigeria į porėtą sienos pagrindą, sutvirtina birius paviršius bei suvienodina sienos įgeriamumą. Stiprinamieji gruntai sutvirtina viršutinį sienos sluoksnį.

Nesijaudinkite jei gruntui išdžiūvus pasimato defektai – jei nesate profesionalas, tai gana normalu. Vis dėlto, nereikia pasiduoti pagundai palikti viską taip, kaip yra. Apatinių sluoksnių įrengimas reikalauja aukštos kokybės, todėl juos būtina kruopščiai įrengti. Mėgstama sakyti, kad pats dažymo procesas užima tik ketvirtadalį viso darbo laiko – likęs laikas yra pagrindo ruošimas.

Luboms dažniausiai renkami mažo blizgumo, pilnai matiniai dažai. R. Vičkaus teigimu tai daroma dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, ne visiems patinka lubų blizgesys, be to, visiškai matinis paviršius šiek tiek užmaskuoja nelygumus. Kita priežastis – matiniais dažais dažyti paprasčiau nei blizgiais.

Patarimai, kaip paruošti lubas dažymui
© Fotolia nuotr.

Dažų pasirinkimas priklauso nuo patalpos. „Sausose patalpose, luboms dažniausiai naudojami visiškai matiniai dažai. Drėgnose patalpose naudojami blizgesni- matiniai arba pusiau matiniai dažai. Blizgesni dažai dažniausiai yra atsparesni ne tik valymui, bet ir drėgmei – suformuoja tvirtesnę plėvelę. Drėgnoms patalpoms skirtuose sienų, lubų dažuose gali būti leistina norma biocidų kurie neskatina pelėjimo“, - pasakoja R. Vičkus

Rinkdamiesi dažus, galite pamatyti tiek universalių dažų sienoms ir luboms, ar tik sienoms arba tik luboms skirtų dažų. Šie dažai iš tiesų skiriasi savo savybėmis. „Lubiniai dažai būna gaminami kuo didesnio matiškumo, kad kuo mažiau lubos turėtų blizgesio, nes blizgesys labai išryškina paviršiaus nelygumus, defektus. Matiniai dažai labiau maskuoja visus defektus, todėl lubos atrodo labai lygios. Lubų dažai yra gaminami neatsparūs valymui- praktiškai jų negalima valyti, nes liks matomi valymo plotai. Aišku vieni dažai yra atsparesni trinčiai, kiti ne tokie atsparūs. Sienų dažai yra gaminami nuo matinio iki blizgesnių paviršių ir jie jau turi savybes būti gerai valomais, nepaliekant valymo žymių“, - teigia R. Jazbutis.

Dar skaitykite: sienų paruošimas dažymui

Pasirinkus dažus bei išdžiūvus gruntui– metas dažyti. Lubų dažymas panašus į sienų. R. Vičkus pataria luboms dažyti pasirinkti ilgesnio plauko volelius bei atkreipia dėmesį, kad lyginant su sienų dažymu, reikėtų sparčiau dirbti nes paprastai temperatūra palubėje yra aukštesnė nei vidutinė kambario, kadangi šiluma kyla į viršų, o tai skatina greitesnį dažų džiuvimą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks šių keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.