Pasirinkimas: vonia ar dušas? ekspertų patarimai

Nors vonios kambarys paprastai yra nedidelė erdvė, tačiau jį remontuojant ar įrengiant, į šią patalpą galima sudėti ne vieną tūkstantį. Kartais išlaidos neišvengiamos, tačiau kitąkart galite laisvai pasirinkti tam tikrus sprendimus. Šįsyk pasidomėjome pagrindiniais vonios kambario akcentas - dušais ir voniomis. Ar verta vieno iš šių prausimosi būdų atsisakyti?
Pasirinkimas: vonia ar dušas? <sup style="color: #ff0000;">ekspertų patarimai</sup>
© Shutterstock nuotr.

Mąstant, ką įsirengti – dušą ar vonią, atsižvelgiama į nemažai asmeninių kriterijų, žmogaus ir jo šeimos įpročius ir galimybes. „Žmonės, turintys erdvesnius vonios kambarius ir turintys pakankamai pinigų, projektuoja ir vonią, ir dušą arba neretai įsirengia vonią ir pritaiko dušo sienelę – taip, netaškant vandens galima nusimaudyti po dušu. Pasirinkimą taip pat lemia ir įpročiai – vieni sako, kad jiems vonios nereikia, kadangi jie neras laiko joje gulėti“, – pastebi įmonės „Sanistal“ atstovas Vytautas Dinda. 

Pastebima, kad jeigu šeimoje auga maži vaikai ar planuojama jų turėti netolimoje ateityje, beveik visada pasirenkama įsirengti vonią. Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmonėms dušas gali būti patogesnis dėl to, kad įlipti į žemesnę dušo kabiną, reikalauja mažiau pastangų nei įlipti į vonią, o jei dušas su lataku ar trapu, aukščio barjero išvis nelieka. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad po dušu nusiprausti yra greičiau – nereikia laukti, kol pripildysite vonią. Kita vertus, daugumoje namų ji naudojama universaliai – prijungus dušo komplektą ir įsirengus užuolaidą, ji tarnaus kaip dušo padėklas, o norint pasilepinti, užteks prisileisti karšto vandens. To dušai pasiūlyti negali. 

Įpročiai. Paskaičiuota, jog 5 minučių prausimasis po dušu sunaudoja nuo 40 iki 100 l vandens, o prisileisti pilną vonią reikalauja apie 260 l. Žinoma, vonių yra įvairių talpų – egzistuoja ir kur kas talpesnių ir mažiau talpių, be to, beveik niekada jos neprileidžiame iki pat viršaus. Kad ir kaip būtų, vienas prausimasis po dušu sutaupo daugiau vandens nei prausimasis vonioje. Įmonės „Ketvertas“ vadovas Gediminas Petronis teigia, kad vandens sunaudojimas labai priklauso nuo paties žmogaus. „Suvartojimas labai priklauso nuo to, kiek kartų per dieną žmogus naudojasi dušu. Be to, daug lemia dušo tipas. Tarkime, kai kurie žmonės mėgsta įsirengti vadinamąsias lietaus dušo galvas. Toks sprendimas tikrai nėra taupus, nes maudantis iškrenta didelis kiekis vandens“, –teigia pašnekovas.

Pasirinkimas. Vonios. Vonių yra įvairių rūšių – jas galima rinktis pagal formą, kainą, medžiagą, iš kurios vonia pagaminta.  Vonios gaminamos 4 pagrindinių medžiagų tipų: ketaus, plieno, akmens masės ir akrilo. 

Plieninės vonios gali būti skirstomos į dvi rūšis – plono plieno (apie 2,3–2,5 mm su emaliu) ir storo, 3,5 mm plieno. Plienas yra šalta medžiaga, tačiau paleidus šiltą vandenį, ji greitai įšyla iki reikiamos temperatūros. Lyginant su senomis plieno voniomis, šiuolaikinės žinomų gamintojų plieninės vonios savo naudingas savybes stipriai pagerino. 

Kita panaši medžiaga, kuri gal kiek neigiamai prisimenama iš senų laikų, yra ketus. Tokių vonių savybės taip pat yra pagerėjusios, nors V. Dindos teigimu, šiandieninis jų populiarumas, lyginant su populiarumu prieš 10 metų yra sumenkęs – jų didelis svoris, gamyba nėra pakankamai draugiška aplinkai. Akrilas, viena populiariausių medžiagų, iš kurios gaminamos vonios, skirtingai nei plienas yra savaime šilta, be to, turi ir daugiau privalumų – naudojant jį, nesunku išgauti norimą vonios formą, atnaujinti.

Prabangiai atrodančias akmens masės vonias žmonės daugiausia renkasi būtent dėl jų išvaizdos, tad greičiausiai nė nesvarsto pasirinkimo tarp vonios ir dušo. Tokios vonios ilgaamžės ir atsparios subraižymams, jas nesunku atnaujinti. 

Šias vonias taip pat galima skirstyti pagal brangumo klases. Nenuostabu, kad geresnių savybių vonios yra ir brangesnės. Vidutiniškai pačios pigiausios yra plieninės vonios – nusprendę pirkti plieno vonią, ją galite įsigyti neišleidę 600 Lt. Vidutiniškai brangiausios yra akmens masės vonios, kurių kainos labai priklauso nuo formos ir prasideda apytiksliai nuo 2000 Lt. „Šiuo atveju, labai priklauso ar voniai reikalinga apdaila – būna, kad vonios apklijuojamos plytelėmis ar panašiai. Tai labiausiai pakelia vonios kainą“, – pastebi G. Petronis. 

Dušai. Įrengti dušą yra keletas būdų – dušo kabina montuojama ant dušo pado, dušo kabina su trapu, ar lataku. Dušo padėklai kaip ir vonios gaminami iš kelių medžiagų – akrilo, plieno bei akmens masės, be to, keramikos – tokie padėklai žiedžiami iš molio ir padengiami emaliu. 

Trapų ir latakų dušo sistemos yra panašios. Tiek trapai, tiek latakai įmontuojami į grindis (tiesa, yra ir sieninių dušo latakų), į juos esant reikiamam nuolydžiui subėga vanduo. Šiuo atveju, riba tarp dušo ir vonios grindų nėra tokia aiški, todėl tokie sprendimai taip pat taupo vietą bei suteikia erdvės. „Tarp dušo latako ir trapo yra didelis kainos skirtumas. Jei trapas, kuris yra vos ne pats pigiausias sprendimas, kainuos 100-120 Lt, dušo latakas kainuos apie 500-600 Lt. Tai – nemažas skirtumas. Kokybiškas akmens masės padėklas su sifonu taip pat kainuoja panašiai kaip ir dušo latakas“, – teigia G. Petronis.

Išmatavimai. Standartiniai dušai yra kompaktiškesni nei vonios. Jų išmatavimai gali būti įvairūs, bet dažniausiai neviršija 1 kvadratinio metro. Dušų padėklai gali būti kvadratiniai (80x80 cm, 90x90 cm, 1x1 m ir kiti išmatavimai) ir stačiakampiai ar pusapvaliai. Vonių taip pat būna įvairių ilgių. Vienos mažiausių – vadinamosios pusvonės, kurių ilgis siekia 1,05–1,2 m. „Tai tam tikras vonios pakaitalas. Suaugęs žmogus ten netilps, tačiau ją galima panaudoti vaikui maudyti, be to, žmonės randa ir kitokių vonios panaudojimo būdų. Optimalus standartinės vonios pasirinkimas svyruoja nuo 1,4–1,8 m, nors 1,4 m vonia taip pat yra labai maža“, – teigia G. Petronis. 

Ieškant vietos kampinėms, asimetrinėms vonioms svarbu racionaliai išnaudota erdvė. „Rinkdamasis tokios vonios dydį, žmogus pagal patalpą žiūri, ką gali įtalpinti. Jei matoma, kad bus dedama 150 cm ilgio vonia, o patalpa, tarkime, yra 165 cm, geriau montuoti 160 cm ilgio vonią. Palikiti 15 cm nėra prasmės, o komfortas bus daug didesnis“, – pataria V. Dinda. 

Montavimas. Lyginant vonių ir dušų kabinų ar padėklų įrengimą, didelio skirtumo kaip ir nėra – jei nesugalvojote įrengti nieko ypatingo, vamzdžių atvedimo ir sifonų kainos beveik nesiskiria. Sudėtingesnių dušų, tarkime, dušų su latakais su latakais įrengimas yra brangesnis. Kai kurių gamintojų kabinos įrengiamos gana sparčiai – pakanka pritvirtinti kabiną ir tarpus užpildyti silikonu. Tuo tarpu montuojant kai kurias vonias, tarkime, akrilines vonią, su jų pastatymu užtruksite ilgiau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.