Pasirinkimas: vonia ar dušas? ekspertų patarimai

Nors vonios kambarys paprastai yra nedidelė erdvė, tačiau jį remontuojant ar įrengiant, į šią patalpą galima sudėti ne vieną tūkstantį. Kartais išlaidos neišvengiamos, tačiau kitąkart galite laisvai pasirinkti tam tikrus sprendimus. Šįsyk pasidomėjome pagrindiniais vonios kambario akcentas - dušais ir voniomis. Ar verta vieno iš šių prausimosi būdų atsisakyti?
Pasirinkimas: vonia ar dušas? <sup style="color: #ff0000;">ekspertų patarimai</sup>
© Shutterstock nuotr.

Mąstant, ką įsirengti – dušą ar vonią, atsižvelgiama į nemažai asmeninių kriterijų, žmogaus ir jo šeimos įpročius ir galimybes. „Žmonės, turintys erdvesnius vonios kambarius ir turintys pakankamai pinigų, projektuoja ir vonią, ir dušą arba neretai įsirengia vonią ir pritaiko dušo sienelę – taip, netaškant vandens galima nusimaudyti po dušu. Pasirinkimą taip pat lemia ir įpročiai – vieni sako, kad jiems vonios nereikia, kadangi jie neras laiko joje gulėti“, – pastebi įmonės „Sanistal“ atstovas Vytautas Dinda. 

Pastebima, kad jeigu šeimoje auga maži vaikai ar planuojama jų turėti netolimoje ateityje, beveik visada pasirenkama įsirengti vonią. Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmonėms dušas gali būti patogesnis dėl to, kad įlipti į žemesnę dušo kabiną, reikalauja mažiau pastangų nei įlipti į vonią, o jei dušas su lataku ar trapu, aukščio barjero išvis nelieka. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad po dušu nusiprausti yra greičiau – nereikia laukti, kol pripildysite vonią. Kita vertus, daugumoje namų ji naudojama universaliai – prijungus dušo komplektą ir įsirengus užuolaidą, ji tarnaus kaip dušo padėklas, o norint pasilepinti, užteks prisileisti karšto vandens. To dušai pasiūlyti negali. 

Įpročiai. Paskaičiuota, jog 5 minučių prausimasis po dušu sunaudoja nuo 40 iki 100 l vandens, o prisileisti pilną vonią reikalauja apie 260 l. Žinoma, vonių yra įvairių talpų – egzistuoja ir kur kas talpesnių ir mažiau talpių, be to, beveik niekada jos neprileidžiame iki pat viršaus. Kad ir kaip būtų, vienas prausimasis po dušu sutaupo daugiau vandens nei prausimasis vonioje. Įmonės „Ketvertas“ vadovas Gediminas Petronis teigia, kad vandens sunaudojimas labai priklauso nuo paties žmogaus. „Suvartojimas labai priklauso nuo to, kiek kartų per dieną žmogus naudojasi dušu. Be to, daug lemia dušo tipas. Tarkime, kai kurie žmonės mėgsta įsirengti vadinamąsias lietaus dušo galvas. Toks sprendimas tikrai nėra taupus, nes maudantis iškrenta didelis kiekis vandens“, –teigia pašnekovas.

Pasirinkimas. Vonios. Vonių yra įvairių rūšių – jas galima rinktis pagal formą, kainą, medžiagą, iš kurios vonia pagaminta.  Vonios gaminamos 4 pagrindinių medžiagų tipų: ketaus, plieno, akmens masės ir akrilo. 

Plieninės vonios gali būti skirstomos į dvi rūšis – plono plieno (apie 2,3–2,5 mm su emaliu) ir storo, 3,5 mm plieno. Plienas yra šalta medžiaga, tačiau paleidus šiltą vandenį, ji greitai įšyla iki reikiamos temperatūros. Lyginant su senomis plieno voniomis, šiuolaikinės žinomų gamintojų plieninės vonios savo naudingas savybes stipriai pagerino. 

Kita panaši medžiaga, kuri gal kiek neigiamai prisimenama iš senų laikų, yra ketus. Tokių vonių savybės taip pat yra pagerėjusios, nors V. Dindos teigimu, šiandieninis jų populiarumas, lyginant su populiarumu prieš 10 metų yra sumenkęs – jų didelis svoris, gamyba nėra pakankamai draugiška aplinkai. Akrilas, viena populiariausių medžiagų, iš kurios gaminamos vonios, skirtingai nei plienas yra savaime šilta, be to, turi ir daugiau privalumų – naudojant jį, nesunku išgauti norimą vonios formą, atnaujinti.

Prabangiai atrodančias akmens masės vonias žmonės daugiausia renkasi būtent dėl jų išvaizdos, tad greičiausiai nė nesvarsto pasirinkimo tarp vonios ir dušo. Tokios vonios ilgaamžės ir atsparios subraižymams, jas nesunku atnaujinti. 

Šias vonias taip pat galima skirstyti pagal brangumo klases. Nenuostabu, kad geresnių savybių vonios yra ir brangesnės. Vidutiniškai pačios pigiausios yra plieninės vonios – nusprendę pirkti plieno vonią, ją galite įsigyti neišleidę 600 Lt. Vidutiniškai brangiausios yra akmens masės vonios, kurių kainos labai priklauso nuo formos ir prasideda apytiksliai nuo 2000 Lt. „Šiuo atveju, labai priklauso ar voniai reikalinga apdaila – būna, kad vonios apklijuojamos plytelėmis ar panašiai. Tai labiausiai pakelia vonios kainą“, – pastebi G. Petronis. 

Dušai. Įrengti dušą yra keletas būdų – dušo kabina montuojama ant dušo pado, dušo kabina su trapu, ar lataku. Dušo padėklai kaip ir vonios gaminami iš kelių medžiagų – akrilo, plieno bei akmens masės, be to, keramikos – tokie padėklai žiedžiami iš molio ir padengiami emaliu. 

Trapų ir latakų dušo sistemos yra panašios. Tiek trapai, tiek latakai įmontuojami į grindis (tiesa, yra ir sieninių dušo latakų), į juos esant reikiamam nuolydžiui subėga vanduo. Šiuo atveju, riba tarp dušo ir vonios grindų nėra tokia aiški, todėl tokie sprendimai taip pat taupo vietą bei suteikia erdvės. „Tarp dušo latako ir trapo yra didelis kainos skirtumas. Jei trapas, kuris yra vos ne pats pigiausias sprendimas, kainuos 100-120 Lt, dušo latakas kainuos apie 500-600 Lt. Tai – nemažas skirtumas. Kokybiškas akmens masės padėklas su sifonu taip pat kainuoja panašiai kaip ir dušo latakas“, – teigia G. Petronis.

Išmatavimai. Standartiniai dušai yra kompaktiškesni nei vonios. Jų išmatavimai gali būti įvairūs, bet dažniausiai neviršija 1 kvadratinio metro. Dušų padėklai gali būti kvadratiniai (80x80 cm, 90x90 cm, 1x1 m ir kiti išmatavimai) ir stačiakampiai ar pusapvaliai. Vonių taip pat būna įvairių ilgių. Vienos mažiausių – vadinamosios pusvonės, kurių ilgis siekia 1,05–1,2 m. „Tai tam tikras vonios pakaitalas. Suaugęs žmogus ten netilps, tačiau ją galima panaudoti vaikui maudyti, be to, žmonės randa ir kitokių vonios panaudojimo būdų. Optimalus standartinės vonios pasirinkimas svyruoja nuo 1,4–1,8 m, nors 1,4 m vonia taip pat yra labai maža“, – teigia G. Petronis. 

Ieškant vietos kampinėms, asimetrinėms vonioms svarbu racionaliai išnaudota erdvė. „Rinkdamasis tokios vonios dydį, žmogus pagal patalpą žiūri, ką gali įtalpinti. Jei matoma, kad bus dedama 150 cm ilgio vonia, o patalpa, tarkime, yra 165 cm, geriau montuoti 160 cm ilgio vonią. Palikiti 15 cm nėra prasmės, o komfortas bus daug didesnis“, – pataria V. Dinda. 

Montavimas. Lyginant vonių ir dušų kabinų ar padėklų įrengimą, didelio skirtumo kaip ir nėra – jei nesugalvojote įrengti nieko ypatingo, vamzdžių atvedimo ir sifonų kainos beveik nesiskiria. Sudėtingesnių dušų, tarkime, dušų su latakais su latakais įrengimas yra brangesnis. Kai kurių gamintojų kabinos įrengiamos gana sparčiai – pakanka pritvirtinti kabiną ir tarpus užpildyti silikonu. Tuo tarpu montuojant kai kurias vonias, tarkime, akrilines vonią, su jų pastatymu užtruksite ilgiau.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.