Oro kondicionierius namuose: kada jo iš tikrųjų reikia

 (1)
Iš svilinančio gatvės karščio įžengti į vėsią patalpą yra vienas iš smulkių miestiškojo gyvenimo džiaugsmų. Dažnu atveju jo nepatirtume be oro kondicionierių. Nors jie tradiciškai dažniau siejami su visuomeninėmis ar komercinėmis patalpomis, požiūris keičiasi – žmonės noriai juos įsirengia ir namuose. Čia įrengtas kondicionierius padės jums ne tik karštomis vasaros dienomis – šaltesniu metų laiku oro kondicionieriaus pagalba galėsite pašildyti savo namus. Kaip pasirinkti tinkamą oro kondicionierių, pasakoja ekspertai.
Oro kondicionierius namuose: kada jo iš tikrųjų reikia
© Shutterstock nuotr.

Nors dažniausiai oro kondicionierius yra siejamas su vėdinimu ir šaldymu, šiuolaikinių kondicionierių funkcijos tuo neapsiriboja – jie gali ir šildyti, ir valyti, ir sausinti orą, turi daugybę veikimo režimų. Tačiau kaip žinoti, koks kondicionierius jums būtų tinkamiausias? Egzistuoja keletas pagrindinių pasirinkimo kriterijų.

Galia. Norint tiksliai apskaičiuoti reikiamus kondicionieriaus pajėgumus, naudojamos specialios formulės. Įvertinami visi patalpoje naudojami prietaisai, patalpos sandarumas, langų plotas, jų orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, taip pat įvertinama, ar patalpa pirmame ar paskutiniame aukšte. Šiuos skaičiavimus gali atlikti tik specialistas, tiksliai nustatęs kiekvieno kriterijaus poveikį.

Įprastai gali užtekti elementarios taisyklės. „Pats paprasčiausias būdas apskaičiuoti reikiamą oro kondicionieriaus galingumą – patalpos plotą padalinti iš 10. Gautas skaičius rodo, kokios galios įrenginio jums reikia, kad patalpa būtų atvėsinta ar sušildyta. Pavyzdžiui, jei patalpa yra 32 kv.m ploto, šį skaičių dalinate iš 10 ir gaunate 3,2. Tai ir bus oro kondicionieriaus galios poreikis. Šiuo atveju reikia rinktis kondicionierių, kurio galia tokia pati, arba artimiausią pagal galią į didesnę pusę – pavyzdžiui, 3,5 kW“, – pasakoja kondicionavimo, vėdinimo ir šildymo įranga užsiimančios UAB „Vilpra“ atstovas Eimantas Balčiūnas.

Tipai. Antrasis žingsnis būtų pasirinkti jūsų poreikius ir norus atitinkanti vidinės dalies tipą. Pagal šį kriterijų kondicionieriai skirstomi taip:

Sieninio tipo. Sieniniai kondicionieriai šiuo metu yra patys populiariausi, ir, kaip ir sako jų pavadinimas, yra tvirtinami ant sienos.

Kasetinio tipo. Šie kondicionieriai dažniausiai yra įmontuojami į pakabinamas lubas, kur jų beveik nesimato. Daugiausia naudojami didelio ploto, atvirose, komercinėse patalpose, pasižymi didesniu galingumu nei įprastiniai. Oras gali būti tiekiamas keliomis kryptimis.

Palubinio tipo. Šio tipo kondicionieriai montuojami prie lubų. Tai gali būti gera išeitis tuo atveju, jeigu patalpoje nėra pakabinamų lubų ir neįmanoma įrengti kasetinio ar ortakinio tipo kondicionieriaus.

Ortakinio tipo (kanaliniai). Šie įrenginiai išorėje nėra matomi. Po patalpą yra išvedžiojami ortakiai ir per pritekėjimo groteles paduodamas vėsus ar šiltas oras. Tiesa, tokių kondicionierių trūkumas – nėra automatinio valdymo, oras imamas iš vieno taško, todėl skirtingose vietose ir temperatūra gali būti skirtinga, be to, montavimas reikalauja ypatingo meistro kruopštumo.

Grindinio tipo. Tai ant grindų pastatomi įrenginiai. Dažniausiai montuojami palėpinio tipo patalpose.

Mobilūs oro kondicionieriai. Naudojami kaip laikinas oro vėdinimo sprendimas.
Kitas žingsnis, renkantis kondicionierių būtų įvertinti, kokiam tikslui jis jums reikalingas. Daugiausia įrenginys naudojamas vėsinimui ar šildymui. Pagal tai išsiskiria dvi įrenginių grupės: labiau vėsinimui pritaikyti įrenginiai ir labiau šildymui pritaikyti įrenginiai, tarkime, oras – oras šilumos siurbliai.

ON/OFF. Šio tipo kondicionierius pasiekęs nustatytą temperatūra išsijungia ir įsijungia vėl, kai temperatūra nukrenta žemiau nustatytos. „Šis tipas yra pats pigiausias. Nuo šių metų Europos Sąjungoje jų įvežti negalima, tačiau sandėliuose tokio tipo kondicionierių dar likę, tad porą metų parduotuvėse dar galėsite jų rasti. Tokios sistemos minusai – didelės elektros sąnaudos, didesni oro temperatūros skirtumai, daviklio, nustatančio temperatūrą, tikslumas gali svyruoti iki 5 laipsnių. Dėl to, neretai būna skundžiamasi, kad peršalama ar skauda gerklę. Namus tokiu kondicionieriumi šildyti galima, jeigu temperatūra lauke nesiekia -5°C laipsnių. To užtenka pasišildyti, kol bute įjungiamas šildymas. Esant žemesnei lauko temperatūrai pradeda apledėti jo išorinis blokas“, – pasakoja kondicionieriais prekiaujančios įmonės „Technica Service“ vadovas Tadas Vildžiūnas.

Inverterinis tipas. Kondicionieriai su inverteriniu kompresoriumi veikia tokiu principu: norint pasiekti nustatytą temperatūrą, jis tolygiai keičia galingumą. Pasiekus norimą temperatūrą, jis po truputi mažina galią ir nedidelėmis sąnaudomis ją palaiko. Pagrindiniai inverterinių kondicionierių privalumai, lyginant su ON/OFF sistema, yra tylesnis garsas, greitesnis norimos temperatūros pasiekimas, tikslesnis jos palaikymas, ekonomiškumas, mažesni elektros šuoliai bei mažesnis tinklo apkrovimas. „Perkant inverterinio tipo kondicionierius, reikėtų įvertinti naudingumo koeficientą - kiek už vieną kilovatą gaunate šilumos ar šalčio. Apie 70 % įrenginio kainos priklauso būtent nuo šio kriterijaus. Nustačius tam tikrą temperatūrą, inverterinis kompresorius dirba sunaudodamas tokį patį elektros kiekį kaip ON/OFF sistema, tačiau pasiekus reikiamą temperatūrą, kompesorius sumažina apsukas ir palaiko temperatūra vieno laipsnio ribose. Toks sprendimas yra dvigubai ekonomiškesnis. Šildyti įmanoma iki –15 °C lauke, nes jie turi atitirpinimo (defrost) sistemą, kuri atitirpina ledą nuo išorinio bloko“, – privalumus vardija T. Vildžiūnas.

Šilumos siurbliai „oras-oras“. Šio tipo kondicionieriai yra patys brangiausi, tačiau tyliausi ir ekonomiškiausi. „Jų elektros sąnaudų koeficientai yra labai geri, o šildytis jais yra triskart pigiau nei elektriniais radiatoriais. Šildyti galima tol, kol temperatūra lauke nenukrenta iki – 25 laipsnių. Visi tikri šilumos siurbliai turi minimalios šilumos (+10 °C) palaikymo funkciją, kuri patogi išvykstant ilgesniam laikui. Kiti šilumos siurbliai turi iš anksto nustatomas savaitinių funkcijas. Moderniausi šio tipo kondicionieriai turi skanuojančią akį, kuri atsirenka šalčiausią tašką, nukreipia tiesioginį oro srautą nuo žmogaus ir panašiai“, – pasakoja pašnekovas.

Split ir multi split sistemos. Besirinkdami kondicionierių galite išgirsti sąvokas Split sistema arba Multi split sistema. Split (atskyrimo) sistemos esmė – tarpusavyje sujungti vidinis ir išorinis kondicionavimo įrenginiai. Multi split sistemoje galima prie vieno išorinio įrenginio prijungti kelis vidinius įrenginius. Tai naudinga, jei nėra vietos įrengti kelių išorinių kondicionieriaus blokų ar tiesiog norima išlaikyti pastato fasado estetinę išvaizdą. Multi Split sistema yra brangesnė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?