Oro kondicionierius namuose: kada jo iš tikrųjų reikia

 (1)
Iš svilinančio gatvės karščio įžengti į vėsią patalpą yra vienas iš smulkių miestiškojo gyvenimo džiaugsmų. Dažnu atveju jo nepatirtume be oro kondicionierių. Nors jie tradiciškai dažniau siejami su visuomeninėmis ar komercinėmis patalpomis, požiūris keičiasi – žmonės noriai juos įsirengia ir namuose. Čia įrengtas kondicionierius padės jums ne tik karštomis vasaros dienomis – šaltesniu metų laiku oro kondicionieriaus pagalba galėsite pašildyti savo namus. Kaip pasirinkti tinkamą oro kondicionierių, pasakoja ekspertai.
Oro kondicionierius namuose: kada jo iš tikrųjų reikia
© Shutterstock nuotr.

Nors dažniausiai oro kondicionierius yra siejamas su vėdinimu ir šaldymu, šiuolaikinių kondicionierių funkcijos tuo neapsiriboja – jie gali ir šildyti, ir valyti, ir sausinti orą, turi daugybę veikimo režimų. Tačiau kaip žinoti, koks kondicionierius jums būtų tinkamiausias? Egzistuoja keletas pagrindinių pasirinkimo kriterijų.

Galia. Norint tiksliai apskaičiuoti reikiamus kondicionieriaus pajėgumus, naudojamos specialios formulės. Įvertinami visi patalpoje naudojami prietaisai, patalpos sandarumas, langų plotas, jų orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, taip pat įvertinama, ar patalpa pirmame ar paskutiniame aukšte. Šiuos skaičiavimus gali atlikti tik specialistas, tiksliai nustatęs kiekvieno kriterijaus poveikį.

Įprastai gali užtekti elementarios taisyklės. „Pats paprasčiausias būdas apskaičiuoti reikiamą oro kondicionieriaus galingumą – patalpos plotą padalinti iš 10. Gautas skaičius rodo, kokios galios įrenginio jums reikia, kad patalpa būtų atvėsinta ar sušildyta. Pavyzdžiui, jei patalpa yra 32 kv.m ploto, šį skaičių dalinate iš 10 ir gaunate 3,2. Tai ir bus oro kondicionieriaus galios poreikis. Šiuo atveju reikia rinktis kondicionierių, kurio galia tokia pati, arba artimiausią pagal galią į didesnę pusę – pavyzdžiui, 3,5 kW“, – pasakoja kondicionavimo, vėdinimo ir šildymo įranga užsiimančios UAB „Vilpra“ atstovas Eimantas Balčiūnas.

Tipai. Antrasis žingsnis būtų pasirinkti jūsų poreikius ir norus atitinkanti vidinės dalies tipą. Pagal šį kriterijų kondicionieriai skirstomi taip:

Sieninio tipo. Sieniniai kondicionieriai šiuo metu yra patys populiariausi, ir, kaip ir sako jų pavadinimas, yra tvirtinami ant sienos.

Kasetinio tipo. Šie kondicionieriai dažniausiai yra įmontuojami į pakabinamas lubas, kur jų beveik nesimato. Daugiausia naudojami didelio ploto, atvirose, komercinėse patalpose, pasižymi didesniu galingumu nei įprastiniai. Oras gali būti tiekiamas keliomis kryptimis.

Palubinio tipo. Šio tipo kondicionieriai montuojami prie lubų. Tai gali būti gera išeitis tuo atveju, jeigu patalpoje nėra pakabinamų lubų ir neįmanoma įrengti kasetinio ar ortakinio tipo kondicionieriaus.

Ortakinio tipo (kanaliniai). Šie įrenginiai išorėje nėra matomi. Po patalpą yra išvedžiojami ortakiai ir per pritekėjimo groteles paduodamas vėsus ar šiltas oras. Tiesa, tokių kondicionierių trūkumas – nėra automatinio valdymo, oras imamas iš vieno taško, todėl skirtingose vietose ir temperatūra gali būti skirtinga, be to, montavimas reikalauja ypatingo meistro kruopštumo.

Grindinio tipo. Tai ant grindų pastatomi įrenginiai. Dažniausiai montuojami palėpinio tipo patalpose.

Mobilūs oro kondicionieriai. Naudojami kaip laikinas oro vėdinimo sprendimas.
Kitas žingsnis, renkantis kondicionierių būtų įvertinti, kokiam tikslui jis jums reikalingas. Daugiausia įrenginys naudojamas vėsinimui ar šildymui. Pagal tai išsiskiria dvi įrenginių grupės: labiau vėsinimui pritaikyti įrenginiai ir labiau šildymui pritaikyti įrenginiai, tarkime, oras – oras šilumos siurbliai.

ON/OFF. Šio tipo kondicionierius pasiekęs nustatytą temperatūra išsijungia ir įsijungia vėl, kai temperatūra nukrenta žemiau nustatytos. „Šis tipas yra pats pigiausias. Nuo šių metų Europos Sąjungoje jų įvežti negalima, tačiau sandėliuose tokio tipo kondicionierių dar likę, tad porą metų parduotuvėse dar galėsite jų rasti. Tokios sistemos minusai – didelės elektros sąnaudos, didesni oro temperatūros skirtumai, daviklio, nustatančio temperatūrą, tikslumas gali svyruoti iki 5 laipsnių. Dėl to, neretai būna skundžiamasi, kad peršalama ar skauda gerklę. Namus tokiu kondicionieriumi šildyti galima, jeigu temperatūra lauke nesiekia -5°C laipsnių. To užtenka pasišildyti, kol bute įjungiamas šildymas. Esant žemesnei lauko temperatūrai pradeda apledėti jo išorinis blokas“, – pasakoja kondicionieriais prekiaujančios įmonės „Technica Service“ vadovas Tadas Vildžiūnas.

Inverterinis tipas. Kondicionieriai su inverteriniu kompresoriumi veikia tokiu principu: norint pasiekti nustatytą temperatūrą, jis tolygiai keičia galingumą. Pasiekus norimą temperatūrą, jis po truputi mažina galią ir nedidelėmis sąnaudomis ją palaiko. Pagrindiniai inverterinių kondicionierių privalumai, lyginant su ON/OFF sistema, yra tylesnis garsas, greitesnis norimos temperatūros pasiekimas, tikslesnis jos palaikymas, ekonomiškumas, mažesni elektros šuoliai bei mažesnis tinklo apkrovimas. „Perkant inverterinio tipo kondicionierius, reikėtų įvertinti naudingumo koeficientą - kiek už vieną kilovatą gaunate šilumos ar šalčio. Apie 70 % įrenginio kainos priklauso būtent nuo šio kriterijaus. Nustačius tam tikrą temperatūrą, inverterinis kompresorius dirba sunaudodamas tokį patį elektros kiekį kaip ON/OFF sistema, tačiau pasiekus reikiamą temperatūrą, kompesorius sumažina apsukas ir palaiko temperatūra vieno laipsnio ribose. Toks sprendimas yra dvigubai ekonomiškesnis. Šildyti įmanoma iki –15 °C lauke, nes jie turi atitirpinimo (defrost) sistemą, kuri atitirpina ledą nuo išorinio bloko“, – privalumus vardija T. Vildžiūnas.

Šilumos siurbliai „oras-oras“. Šio tipo kondicionieriai yra patys brangiausi, tačiau tyliausi ir ekonomiškiausi. „Jų elektros sąnaudų koeficientai yra labai geri, o šildytis jais yra triskart pigiau nei elektriniais radiatoriais. Šildyti galima tol, kol temperatūra lauke nenukrenta iki – 25 laipsnių. Visi tikri šilumos siurbliai turi minimalios šilumos (+10 °C) palaikymo funkciją, kuri patogi išvykstant ilgesniam laikui. Kiti šilumos siurbliai turi iš anksto nustatomas savaitinių funkcijas. Moderniausi šio tipo kondicionieriai turi skanuojančią akį, kuri atsirenka šalčiausią tašką, nukreipia tiesioginį oro srautą nuo žmogaus ir panašiai“, – pasakoja pašnekovas.

Split ir multi split sistemos. Besirinkdami kondicionierių galite išgirsti sąvokas Split sistema arba Multi split sistema. Split (atskyrimo) sistemos esmė – tarpusavyje sujungti vidinis ir išorinis kondicionavimo įrenginiai. Multi split sistemoje galima prie vieno išorinio įrenginio prijungti kelis vidinius įrenginius. Tai naudinga, jei nėra vietos įrengti kelių išorinių kondicionieriaus blokų ar tiesiog norima išlaikyti pastato fasado estetinę išvaizdą. Multi Split sistema yra brangesnė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.