Medžiagos pertvaroms – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras?

 (9)
Nors ir atrodytų kaip smulkmena ir kiekvieno pasirinkimas, tačiau ginčai dėl įvairių konstrukcinių sprendimų neretai tampa pagrindine laisvalaikiu „padiskutuoti“ susėdusių vyrų tema. Ne išimtis ir mūrinių bei gipso kartono atitvarų dilema. Jeigu netikėtai teko atsidurti tokiame ginče, pastebėsite, kad kiekvienas dažniausiai tempia virvę į savo pusę – jei žmogaus pertvaros mūrinės, vadinasi tai ir buvo geriausias sprendimas, jei dengtos GK plokštėmis – vadinasi, nieko geresnio pasaulyje nesugalvota. Kadangi nesame suinteresuoti nei viena puse, pabandėme pažvelgti į tokių sprendimų skirtumus.
Medžiagos pertvaroms – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras?
© Shutterstock nuotr.

Pirmiausia – mūras. Pertvaras tarp patalpų galima mūryti iš tų pačių medžiagų, kaip ir išorines sienas. Jų pasirinkimas yra gana platus. Dažniausiai tai keraminės, silikatinės plytos, tų pačių medžiagų blokeliai, akytojo betono, keramzito blokai. Jei sumūrijote savo namą iš vienos rūšies plytų ar blokelių, vadinasi, šiaip ar taip atgabenote visa tai į statybvietę, skyrėte laiko išsiaiškinti jų savybes, mūrydami pertvaras iš tų pačių medžiagų galite sutaupyti. Tiesa, reikėtų elgtis tiksliai pagal projektą – kartais siūloma pertvaras įrengti iš lengvesnių medžiagų, kad nebūtų tokios didelės apkrovos. Kitą kartą alternatyvios medžiagos pertvaroms, įskaitant ir naujos partijos atgabenimą į statybvietę būna pigesnis pasirinkimas.

Mūrinės sienos pasižymi atsparumu drėgmei, geromis priešgaisrinėmis savybėmis, taip pat dėl savo masyvumo gerai izoliuoja garsą. 

Daugiau apie plytas ir blokelius - čia

Gipso kartono sienos iš tiesų yra karkasinės sienos padengtos GK plokštėmis. Jos naudojamos ne tik karkasinės konstrukcijos statiniuose, tačiau ir mūriniuose. Tai pakankamai lengva medžiaga, mažiau nei mūras gąsdinanti nepatyrusius, tačiau savarankiškai įsirengti atitvarus sumaniusius šeimininkus. Didžiausi jos privalumai – pakankamai greitas įrengimas bei tai, kad įrengimo darbai vienodai greitai vykdomi bet kuriuo metų laiku.

Reikėtų paminėti, kad egzistuoja ir savotiškas tarpinis sprendimas – gipso blokeliai. Tokie blokeliai vienas su kitu klijuojami, jų nereikia tinkuoti, jie, teigia gamintojai, yra pakankamai tvirti, kad galėtų išlaikyti pakabintus vidutinio sunkumo objektus.

Tvirtumas. Gipso kartono konstrukcija yra mažiau tvirta nei mūrinė siena. Tiesa, šis tvirtumo argumentas kartais yra mažumą perdėtas, kadangi atsirėmus į tokią sieną nieko nenutiks, atsitrenkus daiktui irgi didelė tikimybė, kad siena konstrukciškai nenukentės (priklauso koks daiktas). Vis dėlto, tvirtumas aktualus vienu praktiniu aspektu. Pilnavidurėje mūrinėje sienoje nebus didelių problemų pritvirtinti sunkesnius daiktus, tokius kaip plokščiaekranis televizorius – galite gręžti praktiškai bet kur. Gipso kartono sienoje tokių metodų taip paprastai nepanaudosite. Tiesa, jeigu tvirtai žinote, kad tam tikroje vietoje norėsite pritvirtinti objektą, šį klausimą galima išspręsti paruošiant specialią tvirtesnę konstrukciją. Kita vertus, tokia konstrukcijos „minkštumas“ turi netikėtą privalumą – jei ateityje ketinsite atlikt kapitalinį remontą ir perplanuoti būstą, tikrai džiaugsitės, kad gipso kartono sienas galima lengvai demontuoti.

Ar lengva įrengti? Abiejų tipų pertvarų įrengimą galima vertinti individualiai pagal sugebėjimus – jei nesamdote darbininko, o nutarėte jas įsirengti pats, abu būdai gali būti tiek sunkūs, tiek lengvi. Priimta, kad mūrijimas yra didelių įgūdžių reikalaujantis darbas, tačiau nereikia manyti, kad neturėdami įgūdžių, karkasą GK plokštei ir jo sluoksnius įrengsite idealiai. Žinoma, mūrinė pertvara reikalauja platesnio įgūdžių spektro – ją teks tinkuoti, kas, kaip kartais teigiama, yra atskiras menas.

Garso izoliacija. Mūrinės sienos pasižymi kiek geresnėmis oru sklindančio garso izoliavimo savybėmis vien dėl savo masyvumo. Tiesa, šis kriterijus šiek tiek aktualesnis kalbant apie tas sienas, kurios ribojasi su daugiabučio kaimynu, kurių patys neįrengiate. Mat sienos storis nėra vienintelis kriterijus – labai svarbu, kad būtų izoliuotos ir kitos ertmės garsui sklisti. Tad jei po jūsų durimis yra matomas tarpas, didelio skirtumo, iš kokios medžiagos pagamintos sienos ir kokio masyvumo jos yra, nebus – garsas sklis ten, kur jam tai daryti lengviausia. Taip pat verta nepamiršti, kad būtent papildomos gipsinės konstrukcijos naudojamos norint ženkliau sumažinti sklindantį garsą.

Daugiau apie garso izoliaciją – čia

Laikas. Kadangi gipso kartono plokščių montavimas yra sausa statyba, jas įrengti trunka greičiau. Mūrinių sienų įrengimą laiko atžvilgiu kiek komplikuoja tai, kad jai reikia drėgmės. Siena turi gerai išdžiūti prieš imantis kitų darbų – juk nenorime, kad čia kauptųsi drėgmė, tad tuo labiau nereikia jos sienoje palikti jau pačioje pradžioje. Dėl šios priežasties mūryti vidines pertvaras geriausia šiltuoju ar šiltesniu metų laiku, kad sieną galėtumėte greitai išdžiovinti. Žinoma, tai galima daryti ir žiemą, tiesiog ji džius ilgiau nei galėtų.

Užbaigimas. Kitas aspektas, į kurį reikėtų atsižvelgti yra apdaila. Sumūryta siena dėl siūlių ir plytų skirtumo yra nelabai lygi, todėl ją reikia papildomai tinkuoti, tuomet dėti apdailinį sluoksnį. Konstrukcijos įrengtos su plokštėmis, pagamintomis gamykloje, yra lygios, todėl jų išlyginti nereikia. Toks spendimas sutaupo medžiagų. Tinkuota mūrinė siena ir sumontuota gipso kartono plokštė toliau įrengiamos praktiškai identiškai.

Kaina. Teigiama, kad sumūryti paprastą pertvarą be jokios apdailos paprastai yra šiek tiek pigiau nei įrengti gipskartonio konstrukciją. Žinoma, tai priklauso nuo naudojamų medžiagų – lyginant brangias plytas ar blokelius pigumo argumentas gali lengvai nusvirti mūrinės sienos pusėn. Sutaupyti galima ir mūrijant tokią sieną iš likutinių plytų. Tiesa, procesai, kuriuos reikia atlikti vėliau ir sudaro minėtą skirtumą. Svarbiausias iš jų yra tinkavimas – jei nežinote, kaip tai padaryti tinkamai, reikės samdyti specialistą. Jeigu ir žinote, suma išleidžiama tinkui prisideda prie bendros sąmatos. Gipskartonio plokštės papildomai tinkuoti nereikia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?