Ką būtina atminti ruošiantis taisyti buitinę techniką

Kai įranga yra sena, nebeveikia taip, kaip turėtų, dažniausiai geriausia ją tiesiog pakeisti nauja. Tačiau dažnai įranga sugenda anksčiau, negu pridera, tuomet tenka spręsti klausimą – taisyti ar išmesti? Jei finansinė padėtis nėra tokia puiki, kad galėtumėte ramia galva išmesti sugedusį prietaisą ir nusipirkti naują, teks taisyti. Tačiau, be abejo, visuomet yra geriau įsigyti bei naudoti pačią naujausią įrangą. Yra daug „o kas, jei?“, tad klausimas „taisyti ar išmesti?“ gali tapti galvos sopulį sukeliančia dilema.
Ką būtina atminti ruošiantis taisyti buitinę techniką
© Shutterstock nuotr.

Ar tikrai sugedo?

Kuomet prietaisas nustoja veikęs, visų pirma mes pasimetame, nežinome, ką daryti. Prieš pradėdami panikuoti, įsitikinkite, kad elementariausios sąlygos prietaiso veikimui yra užtikrintos.
Pagrindas, ant kurio stovi prietaisas, yra lygus – kai kurie prietaisai, jei jie yra ant nestabilaus pagrindo, saugumo dėlei užsiblokuoja ir neįsijungia, prietaiso angos, filtrai neužsikimšę dulkelėmis ar nešvarumais, neminint to, kad reikėtų patikrinti, ar prietaisas apskritai įjungtas

Ar nepasibaigęs garantinio aptarnavimo laikotarpis?

Be abejo, nusipirkę prietaisą, naudojimo instrukciją ir garantinio laikotarpio knygelę saugote, tad visų pirma pasitikrinkite, ar tikrai pasibaigęs garantinis laikotarpis. Dažniausiai elektros prietaisams suteikiama dvejų metų garantija. Jei prietaisui vis dar priklauso garantinis aptarnavimas – nesukite sau galvos ir skambinkite garantinėje knygelėje nurodytu numeriu.

Ar tikrai jau prietaisas savo laiką „atgyveno“?

Visi pritaisai turi apskaičiuotą vidutinį naudojimo laiką. Kuo arčiau jo numatomas susidėvėjimo laikas, tuo protingiau prietaisą ne taisyti, o pakeisti nauju.
Vidutinis įvairių prietaisų gyvavimo (naudojimo) laikas:

Prietaisas

Vidutinė naudojimo trukmė (metais)

Indaplovė 9

Mikrobangų krosnelė 9

Skalbyklė 10

Gartraukis 10

Šaldiklis 11

Elektrinė viryklė 13

Šaldytuvas 13

Džiovyklė 13

Orkaitė 14

Dujinė viryklė 15

Ar verta taisyti? 50-ies procentų taisyklė

Jei prietaisas iki sugedimo atitarnavo daugiau negu 50 procentų numatyto savo gyvavimo laiko, o jo taisymo išlaidos būtų didesnės negu 50 proc. galimo naujo pirkinio vertės, nesvarstykite – pirkite naują prietaisą.

Kad tai galėtumėte apskaičiuoti, susižinokite vidutinį to prietaiso gyvavimo laikotarpį (žr. skaičius aukščiau) bei galimas taisymo išlaidas.

Taisau pats

Jei turite šiokį tokį supratimą apie tai, kaip naudoti atsuktuvą ar veržliaraktį, paprastesnius gedimus galite pabandyti pataisyti ir patys. Šiais laikas internete galima rasti įvairių filmukų apie bet kokio prietaiso remontą.

Taip pat visuomet reikia perskaityti prietaiso naudojimo instrukciją. Jei jos nerandate, visuomet pagal modelį, pagaminimo metus, gamintoją rasite instrukciją internete. Dauguma gamintojų talpina PDF tipo failus, kuriuos visuomet galite parsisiųsti ir atsispausdinti.

Keli patarimai

Jei taisote prietaisą pats, atkreipkite dėmesį:

Daugumai (elektros prietaisų) keičiamų detalių garantija nesuteikiama, tad, jei neteisingai nustatėte, kas sugedo, galite tiesiog prarasti pinigus.

Didesni elektros prietaisai dažniausiai yra sunkūs. Jei nežinote tiksliai, kaip juos atidaryti ar pernešti, nerizikuokite, galite susižeisti.

Kai kuriems prietaisams netaikomas garantinis aptarnavimas, jei jie buvo atidaryti ir buvo bandoma patiems susitaisyti.

Visuomet, prieš atverdami prietaisą ir pradėdami ieškoti gedimo, įsitikinkite, kad prietaisas yra išjungtas iš elektros maitinimo lizdo. Ardyti įjungtą prietaisą yra labai pavojinga.

Kitos išlaidos

Įrangos atnaujinimo kaštai kartais būna didesni, negu vien pačių prietaisų kaina. Tiesą sakant, taip būna dažnai. Atkreipkite dėmesį:

Naujas šaldytuvas gali netilpti senojo vietoje. Gali tekti pasikeisti ir spinteles, kad įtalpintumėte naują pirkinį, tad būtinai išsimatuokite erdvę prieš pirkdami.
Jei esate naujakurys, geriau rinkitės įrangą pagal esamą situaciją. Net jei esate pripratęs prie dujinės viryklės, jei nėra galimybių maistą gaminti naudojantis dujomis, ekonomiškiau tiesiog nusipirkti elektrinę viryklę.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?