Grąžtai betonui ir betono gręžimas

 (4)
Prireikė išgręžti skylę betone, tačiau nežinote, kokie grąžtai reikalingi ir kaip tai daryti? Atsakymai šiame tekste.
Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Kokie grąžtai reikalingi betonui

Betonas yra labai tvirta medžiaga, todėl ir grąžtai jam reikalingi tvirti, ne „mediniai“. Betonui skirti grąžtai turi iš specialaus kietlydinio – pobedito padarytus antgalius. Ši medžiaga – tai deimanto tvirtumui prilygstantis volframo, anglies ir kobalto lydinys.

Paprastu gręžtuvu išgręžti angą betoninėje sienoje nepavyks. Lengviau gręžti akytą betoną, dujų silikatą arba labai minkštą betoną. Darbui reikalingas smūginį režimą turintis perforatorius. Kartu reikalingas ir tokiems darbams, ir įrankiui pritaikytas smūginis grąžtas.

Betonui skirti grąžtai skirstomi į kelis TIPUS

grąžtas perforatoriui su cilindriniu į griebtuvą įstatomyu galu, žymimas SDS-plius arba SDS-max.

grąžtas gręžtuvui (minkšto betono gręžimui) su cilindriniu arba daugiabriauniu į griebtuvą įstatomu galu

Nagrinėsime tik perforatoriams skirtų grąžtų rūšis.

Tokie grąžtai būna:

sliekiniai – daro gilias kiaurymes;
spiraliniai – išgręžia dideles kiaurymes;
tuščiaviduriai, vamzdiniai, karūnėlės skirti plataus skersmens kiaurymėms;

Karūniniai grąžtai arba karūnėlės gali išgręžti iki 12 cm skersmens siekiančias angas. Tokio grąžto konstrukcija – apvalios karūnėlės formos antgalis ant ašies. Tokiais grąžtais sienose gręžiamos angos kištukiniams lizdams, jungikliams, vamzdžiams. Karūnėlės yra kelių rūšių.

Deimantinės. Jų darbinėje dalyje pritvirtintas deimantinių dulkių sluoksnis be dantelių. Šios karūnėlės skirtos itin tvirtų medžiagų gręžimui

Pobedito karūnėlės turi dantelius iš pobedito.

Skirtingo skersmens betono grąžtai turi savo standartinį ilgį.

Skersmuo/ Ilgis

4 mm/50 mm

5 mm/100 mm

6 mm/ 150 mm

8 mm/ 250 mm

10 mm/ 540 mm

12 ir daugiau/ 1000 mm ir daugiau

GRĄŽTŲ RŪŠYS

Smūginis spiralinis grąžtas smulkioms angoms

Antgalis iš pobedito su iškiliais kraštais, dažnai nudažytas raudona spalva. Į griebtuvą įstatomas galas yra cilindrinis. Tokiu grąžtu gręžiamos smulkios aklinos angos murvinėms. Galima gręžti ir minkštame betone paprastu gręžtuvu. Ant grąžto nurodomas ne skersmuo, o kalibras – atstumas tarp antgalio kraštų. Darbinės apsukos nuo 400 (13 mm) iki 800-1200 (4 mm) aps./min.

Grąžtus rekomenduojama pirkti parduotuvėje, ne turguje, kur gali pasitaikyti daug nekokybiškų gaminių.

Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Perforatoriaus grąžtas betonui didesnėms angoms

Jo paviršius iš volframo ar cirkonio dulkių ir kietlydinio. Griebtuvo galas SDS+ arba SDS-max. Kalibras – nuo 6 iki 76 mm, ilgis iki 100 cm. Darbinės apsukos nuo 400 iki 60-100 aps./min. Kuo didesnis skersmuo, tuo mažesnės apsukos. Dėl mažų apsukų betono gręžimas tokiais grąžtais yra netriukšmingas ir nesukelia daug dulkių. Dulkės iš gręžiamos kiaurymės išskrenda ne debesiu, bet išsiveržia siauru srautu. Dauguma SDS grąžtų gręžiančių 600 markės betone nėra smūginiai.

Karūnėlė iš kietojo lydinio

Karūnėlės su pobedito danteliais arba su kietlydinio dalimis. Karūnėlės centre įtaisytas centruojantis grąžtas. Grąžtu angas kištukiniams lizdams ir jungikliams gali gręžti ir neprofesionalas. Pageidautinas gręžimo režimas – ne smūginis, o sukamasis. Gali išgręžti iki kelių šimtų angų. Nelūždamas atlaiko gręžimą kampu ir spaudžiant. Grąžtas lūžta pataikius į gelžbetonio armatūrą – išsibarsto danteliai. Darbinės apsukos – 600-1200 aps/min.

Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Sudėtingesni grąžtai

Deimantinės karūnėlės ir vamzdiniai tuščiaviduriai grąžtai yra skirti profesionalams. Šie gręžimo elementai yra brangūs, pradedančiųjų rankose nuo stipraus spaudimo, persikreipimo, nuslydimo gali sulūžti. Bet darbo našumas tokiais grąžtais gerokai didesnis.

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMĄ GRĄŽTĄ

Griebtuvo galas

Grąžto galo (vadinamosios uodegos) tipas turi atitikti jūsų įrankio griebtuvo tipą. Populiariausi yra grąžtai su cilindrinėmis uodegomis, jie tinka visiems perforatoriams.

Šešiabriaunės uodegos tinka kai kuriems gręžtuvams su ¼ colio laikikliais.

SDS-quick galas nuo kitų SDS skiriasi tuo, kad vietoj griovelių turi išsikišimus. Šio sprendimo pranašumas – grąžtą iš griebtuvo galima labai greitai ištraukti ir pakeisti kitu.

Skersmuo

Grąžto skersmenį pasirinkti reikia atsakingai. Mat betono gręžimo metu grąžtas daužosi į gręžiamos kiaurymės sieneles, vibruoja. Dėl to kiaurymė tampa šiek tiek, 1 mm platesnė už planuotąją. Grąžto skersmenį vertėtų rinktis milimetru mažesnį nei planuojamos angos skersmuo.

Ilgis

Pobedito grąžto ilgis lemia didžiausią gręžimo gylį. Tad dėl angos gylio reikia nuspręsti iš anksto. Kartais verta pasinaudoti ir gręžimo gylio ribotuvu. Jis neleis išgręžti pernelyg gilios skylės.

PATARIMAI GRĘŽIANTIEMS BETONĄ

Gelžbetonio gręžimo metu tenka susidurti su armatūra. Tokiems atvejams visada reikia pasiruošti grąžtą metalui. Pajutę, kad grąžtas betonui įsirėmė į metalinę armatūrą, perforatorių išjunkite, iš griebtuvo išimkite grąžtą betonui ir įstatykite grąžtą metalui. Pragręžus armatūrą grąžtus vėl apkeiskite.

Verta atsiminti, kad armatūra – svarbi laikančiosios konstrukcijos grandis, todėl ją geriau palikti nepažeistą. Visada atsakingai įvertinkite, ar būtina gręžti armatūros vietoje. Armatūrą gelžbetonyje galima iš anksto aptikti kišeniniu, baterijomis maitinamu metalo ieškikliu. Aptiktąją armatūrą dažnai galima apeiti.

Vertėtų turėti įvairios paskirties grąžtų rinkinį – ir metalui, ir plytelėms, ir akmeniui, nes betono gręžimo metu tenka susidurti su visomis šiomis medžiagomis.

Patyrę meistrai po 15 min. nepertraukiamo darbo įkaitusį grąžtą rekomenduoja vėsinti. Rimto darbo metu tokio ritmo mažai kas laikosi. Bet tinkamas aušinimas gerokai prailgintų grąžto naudojimo laiką...

Dauguma meistrų grąžtą aušina šaltame vandenyje. Kiti žinovai tvirtina, kad grąžtą reikia aušinti tik natūraliu būdu, ore, be vandens. Vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra.

Kartais, gilesnio gręžimo metu, grąžtas susiduria su labai kietu akmeniu ir jo įveikti negali. Tuomet grąžtą vertėtų pakeisti kalteliu ir juo trukdančią kliūtį suskaldyti. Vėliau darbas tęsiamas su grąžtu betonui.

Atbukę grąžtai galandami kampiniu šlifuokliu su deimantiniu disku. Tokiam galandimui reikia gerų įgūdžių. Jeigu įsigijote kokybišką patikimą grąžtą, dažno galandimo būtinybė atkris.

Įstatydami grąžtą į griebtuvą visada stenkitės, kad uodega atsiremtų iki jo dugno. Stebėkite, kad grąžtas griebtuve būtų įtvirtintas idealiai stačiu kampu.

Jeigu grąžtas betone užstrigo, judindami įrankį jį iš sienos ne visada ištrauksite. Tokie judesiai gali sulaužyti patį grąžtą.

Tokiais atvejais vertėtų įrankį išjungti, griebtuvą išlaisvinti ir užstrigusį grąžtą palikti sienoje. Tuomet į griebtuvą įstatomas mažesnio skersmens grąžtas ir juo mažiausiu atstumu nuo užstrigusiojo grąžto gręžiama nauja kiaurymė. Tokio gręžimo metu užstrigęs grąžtas turi būti nepaliestas. Kiaurymė padės užstrigusį grąžtą išlaisvinti.

Sienoje užstrigusio grąžto traukti įrankį įjungus atbuline eiga nereikėtų. Grąžtas griebtuve dar labiau išsibalansuos ir išlaisvės.

Panorus kiaurai pragręžti storesnę nei 25 cm sieną vertėtų naudoti bent du skirtingų skersmenų grąžtus.

1) pirmąjį kartą gręžiama mažesniu ir plonesniu grąžtu
2) antrąjį kartą – didesnio skersmens grąžtu. Šis skersmuo turi atitikti planuojamos angos skersmenį

Išgręžtos kiaurymės sienelės po tokio gręžimo bus labai lygios, o pats gręžimas greitesnis.

Niekada negręžkite pro tinko sluoksnį. Pradžioje tinką iki pliko betono pašalinkite: nukalkite, apdaužykite plaktuku ar kirtikliu, nugremžkite. Mat po tinku gali slėptis ir elektros laidai, ir dujų vamzdžiai, ir kitokia instaliacija. Prieš gręžimą atidžiai išnagrinėkite komunikacijų planus ir darbo metu aplenkite.

Blokiniame name negręžkite tarp blokinių siūlių. Siūlėse gali būti užtinkuotos instaliacijos.

Gręžti 30 cm nesiekiančias betonines sienas reikalingas perforatorius arba smūginis gręžtuvas su SDS+ griebtuvu. Grąžto uodegos skersmuo – 10 mm.

Monolitams iš 400 markės betono pragręžti reikia rinktis perforatorius su SDS-max griebtuvais. Grąžto uodegos skersmuo 18 mm.

Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Gręžimas karūnėle turi savo eiliškumą:

1. Išjungto įrankio karūnelės danteliai prispaudžiami prie pažymėtos gręžimo vietos.
2. Įrankio neįjungtos griebtuvas su karūnėle pasukamas aplink ašį, jos danteliai stipriai įspaudžiami į sieną. Sienoje nubrėžiami būsimojo apskritimo kontūrai.
3. Įrankis atitraukiamas nuo sienos, įjungiamas ir karūnėle mažomis apsukomis pagal nusibrėžtus kontūrus pradedama gręžti. Apsukus pamažu didinamos.
4. Įrankį įjungti, kai karūnėlė tvirtai prispausta prie sienos, nerekomenduojama.

Saugumo technika

Jeigu gręžimas užtruks ilgiau, užsimaukite respiratorių ar kitokią kaukę, užsidėkite apsauginius akinius. Betono dulkės kvėpavimo takams, akims, visai sveikatai tikrai nėra naudingos.

Perforatoriumi gręžti didesniame nei 1,5 m. aukštyje draudžia saugumo technika. Po gręžėjo kojomis privalo būti stabilus pagrindas – pastoliai, ožys, stalas. Gręžti nuo kopėčių pavojinga.

Rizikinga įjungti įrankį tada, kai jis stipriai grąžtu ar karūnėle įremtas į sieną. Sienoje gali būti nepastebėta tuštuma, į ją įrankis gali įgriūti.

Visus „žiūrovus“ ar kitus pašalinius asmenis nuo gręžiamos sienos ir darbuotojo reikia atitraukti saugiu atstumu. Saugus atstumas – po 2,5 m į abi sienos puses.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.