Grąžtai betonui ir betono gręžimas

 (4)
Prireikė išgręžti skylę betone, tačiau nežinote, kokie grąžtai reikalingi ir kaip tai daryti? Atsakymai šiame tekste.
Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Kokie grąžtai reikalingi betonui

Betonas yra labai tvirta medžiaga, todėl ir grąžtai jam reikalingi tvirti, ne „mediniai“. Betonui skirti grąžtai turi iš specialaus kietlydinio – pobedito padarytus antgalius. Ši medžiaga – tai deimanto tvirtumui prilygstantis volframo, anglies ir kobalto lydinys.

Paprastu gręžtuvu išgręžti angą betoninėje sienoje nepavyks. Lengviau gręžti akytą betoną, dujų silikatą arba labai minkštą betoną. Darbui reikalingas smūginį režimą turintis perforatorius. Kartu reikalingas ir tokiems darbams, ir įrankiui pritaikytas smūginis grąžtas.

Betonui skirti grąžtai skirstomi į kelis TIPUS

grąžtas perforatoriui su cilindriniu į griebtuvą įstatomyu galu, žymimas SDS-plius arba SDS-max.

grąžtas gręžtuvui (minkšto betono gręžimui) su cilindriniu arba daugiabriauniu į griebtuvą įstatomu galu

Nagrinėsime tik perforatoriams skirtų grąžtų rūšis.

Tokie grąžtai būna:

sliekiniai – daro gilias kiaurymes;
spiraliniai – išgręžia dideles kiaurymes;
tuščiaviduriai, vamzdiniai, karūnėlės skirti plataus skersmens kiaurymėms;

Karūniniai grąžtai arba karūnėlės gali išgręžti iki 12 cm skersmens siekiančias angas. Tokio grąžto konstrukcija – apvalios karūnėlės formos antgalis ant ašies. Tokiais grąžtais sienose gręžiamos angos kištukiniams lizdams, jungikliams, vamzdžiams. Karūnėlės yra kelių rūšių.

Deimantinės. Jų darbinėje dalyje pritvirtintas deimantinių dulkių sluoksnis be dantelių. Šios karūnėlės skirtos itin tvirtų medžiagų gręžimui

Pobedito karūnėlės turi dantelius iš pobedito.

Skirtingo skersmens betono grąžtai turi savo standartinį ilgį.

Skersmuo/ Ilgis

4 mm/50 mm

5 mm/100 mm

6 mm/ 150 mm

8 mm/ 250 mm

10 mm/ 540 mm

12 ir daugiau/ 1000 mm ir daugiau

GRĄŽTŲ RŪŠYS

Smūginis spiralinis grąžtas smulkioms angoms

Antgalis iš pobedito su iškiliais kraštais, dažnai nudažytas raudona spalva. Į griebtuvą įstatomas galas yra cilindrinis. Tokiu grąžtu gręžiamos smulkios aklinos angos murvinėms. Galima gręžti ir minkštame betone paprastu gręžtuvu. Ant grąžto nurodomas ne skersmuo, o kalibras – atstumas tarp antgalio kraštų. Darbinės apsukos nuo 400 (13 mm) iki 800-1200 (4 mm) aps./min.

Grąžtus rekomenduojama pirkti parduotuvėje, ne turguje, kur gali pasitaikyti daug nekokybiškų gaminių.

Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Perforatoriaus grąžtas betonui didesnėms angoms

Jo paviršius iš volframo ar cirkonio dulkių ir kietlydinio. Griebtuvo galas SDS+ arba SDS-max. Kalibras – nuo 6 iki 76 mm, ilgis iki 100 cm. Darbinės apsukos nuo 400 iki 60-100 aps./min. Kuo didesnis skersmuo, tuo mažesnės apsukos. Dėl mažų apsukų betono gręžimas tokiais grąžtais yra netriukšmingas ir nesukelia daug dulkių. Dulkės iš gręžiamos kiaurymės išskrenda ne debesiu, bet išsiveržia siauru srautu. Dauguma SDS grąžtų gręžiančių 600 markės betone nėra smūginiai.

Karūnėlė iš kietojo lydinio

Karūnėlės su pobedito danteliais arba su kietlydinio dalimis. Karūnėlės centre įtaisytas centruojantis grąžtas. Grąžtu angas kištukiniams lizdams ir jungikliams gali gręžti ir neprofesionalas. Pageidautinas gręžimo režimas – ne smūginis, o sukamasis. Gali išgręžti iki kelių šimtų angų. Nelūždamas atlaiko gręžimą kampu ir spaudžiant. Grąžtas lūžta pataikius į gelžbetonio armatūrą – išsibarsto danteliai. Darbinės apsukos – 600-1200 aps/min.

Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Sudėtingesni grąžtai

Deimantinės karūnėlės ir vamzdiniai tuščiaviduriai grąžtai yra skirti profesionalams. Šie gręžimo elementai yra brangūs, pradedančiųjų rankose nuo stipraus spaudimo, persikreipimo, nuslydimo gali sulūžti. Bet darbo našumas tokiais grąžtais gerokai didesnis.

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMĄ GRĄŽTĄ

Griebtuvo galas

Grąžto galo (vadinamosios uodegos) tipas turi atitikti jūsų įrankio griebtuvo tipą. Populiariausi yra grąžtai su cilindrinėmis uodegomis, jie tinka visiems perforatoriams.

Šešiabriaunės uodegos tinka kai kuriems gręžtuvams su ¼ colio laikikliais.

SDS-quick galas nuo kitų SDS skiriasi tuo, kad vietoj griovelių turi išsikišimus. Šio sprendimo pranašumas – grąžtą iš griebtuvo galima labai greitai ištraukti ir pakeisti kitu.

Skersmuo

Grąžto skersmenį pasirinkti reikia atsakingai. Mat betono gręžimo metu grąžtas daužosi į gręžiamos kiaurymės sieneles, vibruoja. Dėl to kiaurymė tampa šiek tiek, 1 mm platesnė už planuotąją. Grąžto skersmenį vertėtų rinktis milimetru mažesnį nei planuojamos angos skersmuo.

Ilgis

Pobedito grąžto ilgis lemia didžiausią gręžimo gylį. Tad dėl angos gylio reikia nuspręsti iš anksto. Kartais verta pasinaudoti ir gręžimo gylio ribotuvu. Jis neleis išgręžti pernelyg gilios skylės.

PATARIMAI GRĘŽIANTIEMS BETONĄ

Gelžbetonio gręžimo metu tenka susidurti su armatūra. Tokiems atvejams visada reikia pasiruošti grąžtą metalui. Pajutę, kad grąžtas betonui įsirėmė į metalinę armatūrą, perforatorių išjunkite, iš griebtuvo išimkite grąžtą betonui ir įstatykite grąžtą metalui. Pragręžus armatūrą grąžtus vėl apkeiskite.

Verta atsiminti, kad armatūra – svarbi laikančiosios konstrukcijos grandis, todėl ją geriau palikti nepažeistą. Visada atsakingai įvertinkite, ar būtina gręžti armatūros vietoje. Armatūrą gelžbetonyje galima iš anksto aptikti kišeniniu, baterijomis maitinamu metalo ieškikliu. Aptiktąją armatūrą dažnai galima apeiti.

Vertėtų turėti įvairios paskirties grąžtų rinkinį – ir metalui, ir plytelėms, ir akmeniui, nes betono gręžimo metu tenka susidurti su visomis šiomis medžiagomis.

Patyrę meistrai po 15 min. nepertraukiamo darbo įkaitusį grąžtą rekomenduoja vėsinti. Rimto darbo metu tokio ritmo mažai kas laikosi. Bet tinkamas aušinimas gerokai prailgintų grąžto naudojimo laiką...

Dauguma meistrų grąžtą aušina šaltame vandenyje. Kiti žinovai tvirtina, kad grąžtą reikia aušinti tik natūraliu būdu, ore, be vandens. Vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra.

Kartais, gilesnio gręžimo metu, grąžtas susiduria su labai kietu akmeniu ir jo įveikti negali. Tuomet grąžtą vertėtų pakeisti kalteliu ir juo trukdančią kliūtį suskaldyti. Vėliau darbas tęsiamas su grąžtu betonui.

Atbukę grąžtai galandami kampiniu šlifuokliu su deimantiniu disku. Tokiam galandimui reikia gerų įgūdžių. Jeigu įsigijote kokybišką patikimą grąžtą, dažno galandimo būtinybė atkris.

Įstatydami grąžtą į griebtuvą visada stenkitės, kad uodega atsiremtų iki jo dugno. Stebėkite, kad grąžtas griebtuve būtų įtvirtintas idealiai stačiu kampu.

Jeigu grąžtas betone užstrigo, judindami įrankį jį iš sienos ne visada ištrauksite. Tokie judesiai gali sulaužyti patį grąžtą.

Tokiais atvejais vertėtų įrankį išjungti, griebtuvą išlaisvinti ir užstrigusį grąžtą palikti sienoje. Tuomet į griebtuvą įstatomas mažesnio skersmens grąžtas ir juo mažiausiu atstumu nuo užstrigusiojo grąžto gręžiama nauja kiaurymė. Tokio gręžimo metu užstrigęs grąžtas turi būti nepaliestas. Kiaurymė padės užstrigusį grąžtą išlaisvinti.

Sienoje užstrigusio grąžto traukti įrankį įjungus atbuline eiga nereikėtų. Grąžtas griebtuve dar labiau išsibalansuos ir išlaisvės.

Panorus kiaurai pragręžti storesnę nei 25 cm sieną vertėtų naudoti bent du skirtingų skersmenų grąžtus.

1) pirmąjį kartą gręžiama mažesniu ir plonesniu grąžtu
2) antrąjį kartą – didesnio skersmens grąžtu. Šis skersmuo turi atitikti planuojamos angos skersmenį

Išgręžtos kiaurymės sienelės po tokio gręžimo bus labai lygios, o pats gręžimas greitesnis.

Niekada negręžkite pro tinko sluoksnį. Pradžioje tinką iki pliko betono pašalinkite: nukalkite, apdaužykite plaktuku ar kirtikliu, nugremžkite. Mat po tinku gali slėptis ir elektros laidai, ir dujų vamzdžiai, ir kitokia instaliacija. Prieš gręžimą atidžiai išnagrinėkite komunikacijų planus ir darbo metu aplenkite.

Blokiniame name negręžkite tarp blokinių siūlių. Siūlėse gali būti užtinkuotos instaliacijos.

Gręžti 30 cm nesiekiančias betonines sienas reikalingas perforatorius arba smūginis gręžtuvas su SDS+ griebtuvu. Grąžto uodegos skersmuo – 10 mm.

Monolitams iš 400 markės betono pragręžti reikia rinktis perforatorius su SDS-max griebtuvais. Grąžto uodegos skersmuo 18 mm.

Grąžtai betonui ir betono gręžimas
© Shutterstock nuotr.

Gręžimas karūnėle turi savo eiliškumą:

1. Išjungto įrankio karūnelės danteliai prispaudžiami prie pažymėtos gręžimo vietos.
2. Įrankio neįjungtos griebtuvas su karūnėle pasukamas aplink ašį, jos danteliai stipriai įspaudžiami į sieną. Sienoje nubrėžiami būsimojo apskritimo kontūrai.
3. Įrankis atitraukiamas nuo sienos, įjungiamas ir karūnėle mažomis apsukomis pagal nusibrėžtus kontūrus pradedama gręžti. Apsukus pamažu didinamos.
4. Įrankį įjungti, kai karūnėlė tvirtai prispausta prie sienos, nerekomenduojama.

Saugumo technika

Jeigu gręžimas užtruks ilgiau, užsimaukite respiratorių ar kitokią kaukę, užsidėkite apsauginius akinius. Betono dulkės kvėpavimo takams, akims, visai sveikatai tikrai nėra naudingos.

Perforatoriumi gręžti didesniame nei 1,5 m. aukštyje draudžia saugumo technika. Po gręžėjo kojomis privalo būti stabilus pagrindas – pastoliai, ožys, stalas. Gręžti nuo kopėčių pavojinga.

Rizikinga įjungti įrankį tada, kai jis stipriai grąžtu ar karūnėle įremtas į sieną. Sienoje gali būti nepastebėta tuštuma, į ją įrankis gali įgriūti.

Visus „žiūrovus“ ar kitus pašalinius asmenis nuo gręžiamos sienos ir darbuotojo reikia atitraukti saugiu atstumu. Saugus atstumas – po 2,5 m į abi sienos puses.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.