Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.
© Shutterstock

Aliejiniai dažai

Aliejiniai dažai, dar vadinami alkidiniais dažais – tirštos konsistencijos, stiprų kvapą turintys dažai. Jie yra pagaminti aliejiniu pagrindu: linų sėmenų aliejus, dedama pigmento ir tirpiklio (terpentino). Dirbant su šiais dažais rekomenduojama naudoti respiratorių, ypač jei dažomas didesnis plotas uždaroje patalpoje, nes jie yra toksiški. Aliejiniu pagrindu pagaminti dažai ilgiau džiūsta. Dažnai darbuojantis su šiais dažais ir darbus užbaigus prireikia papildomos ventiliacijos.

Lateksiniai dažai

Lateksiniai dažai, dar vadinami vandeniniais dažais, palyginti su aliejiniais dažais, džiūsta greičiau ir neturi stipraus kvapo. Šie dažai taip pat išsiskiria savo lengvu valymu. Lateksiniai dažai yra pagaminti vandeniniu pagrindu, jie susideda iš vandens ir akrilo polimerų. Šie dažai šiandien yra itin populiari opcija interjero sienų dažymui, jie sudaro apie 80 % parduodamų dažų. Galima rinktis iš daugybės vandeninių dažų atspalvių bei blizgesio rūšių. Kadangi lateksiniai dažai yra vandens pagrindu, jie nėra toksiški.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?
© Shutterstock

Aliejinių ir lateksinių dažų palyginimas

Paviršiaus paruošimas ir dengimas dažais. Dažymas aliejinio pagrindo dažais nėra lengvas, dėl jų tirštumo. Darbui su šiais dažais gali prireikti įvairių rūšių bei dydžių teptukų ir volelių. Aliejiniai dažai yra linkę luptis, todėl jais dengiamas paviršius turi būti specialiai paruoštas. Dažymas lateksiniai dažais yra paprastesnis, jie ant paviršiaus tepasi kur kas lengviau. Juos galima tepti ant neapdirbto pagrindo.

Sukibimas. Paviršiams, kuriems yra reikalingas papildomas sukibimas, labiau tinkami yra aliejiniai dažai. Paviršiai, kuriems gali prireikti geresnio sukibimo: kalkinis paviršius arba paviršius, kuris anksčiau buvo dažytas keliais aliejinių dažų sluoksniai.

Patvarumas ir atsparumas. Aliejiniai dažai yra patvaresni ir atsparesni dėmėms, negu vandeniniai dažai. Kita vertus, lateksiniai dažai nesilaupo, ilgiau išsilaiko be įtrūkimų ir nesioksiduoja kaip aliejiniai. Aliejinio pagrindo dažai yra tinkamesni paviršiams, kuriais yra intensyviau naudojamasi, todėl jais paprastai yra dažomi baldai, taip pat virtuvės bei vonios zonos.

Darbo priemonių valymas. Priemonių valymas po darbo (teptukų, volelių) yra lengvesnis vandeninių dažų atveju, juos tereikia nuplauti vandeniu. Aliejinio pagrindo dažais išteptus darbo įrankius nuvalyti yra sunkiau: dažų pašalinimui reikia naudoti dažų skiediklį arba tirpiklį.

Parengta pagal „Statybairapdailosdarbai.lt“ informaciją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?