Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.
© Shutterstock

Aliejiniai dažai

Aliejiniai dažai, dar vadinami alkidiniais dažais – tirštos konsistencijos, stiprų kvapą turintys dažai. Jie yra pagaminti aliejiniu pagrindu: linų sėmenų aliejus, dedama pigmento ir tirpiklio (terpentino). Dirbant su šiais dažais rekomenduojama naudoti respiratorių, ypač jei dažomas didesnis plotas uždaroje patalpoje, nes jie yra toksiški. Aliejiniu pagrindu pagaminti dažai ilgiau džiūsta. Dažnai darbuojantis su šiais dažais ir darbus užbaigus prireikia papildomos ventiliacijos.

Lateksiniai dažai

Lateksiniai dažai, dar vadinami vandeniniais dažais, palyginti su aliejiniais dažais, džiūsta greičiau ir neturi stipraus kvapo. Šie dažai taip pat išsiskiria savo lengvu valymu. Lateksiniai dažai yra pagaminti vandeniniu pagrindu, jie susideda iš vandens ir akrilo polimerų. Šie dažai šiandien yra itin populiari opcija interjero sienų dažymui, jie sudaro apie 80 % parduodamų dažų. Galima rinktis iš daugybės vandeninių dažų atspalvių bei blizgesio rūšių. Kadangi lateksiniai dažai yra vandens pagrindu, jie nėra toksiški.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?
© Shutterstock

Aliejinių ir lateksinių dažų palyginimas

Paviršiaus paruošimas ir dengimas dažais. Dažymas aliejinio pagrindo dažais nėra lengvas, dėl jų tirštumo. Darbui su šiais dažais gali prireikti įvairių rūšių bei dydžių teptukų ir volelių. Aliejiniai dažai yra linkę luptis, todėl jais dengiamas paviršius turi būti specialiai paruoštas. Dažymas lateksiniai dažais yra paprastesnis, jie ant paviršiaus tepasi kur kas lengviau. Juos galima tepti ant neapdirbto pagrindo.

Sukibimas. Paviršiams, kuriems yra reikalingas papildomas sukibimas, labiau tinkami yra aliejiniai dažai. Paviršiai, kuriems gali prireikti geresnio sukibimo: kalkinis paviršius arba paviršius, kuris anksčiau buvo dažytas keliais aliejinių dažų sluoksniai.

Patvarumas ir atsparumas. Aliejiniai dažai yra patvaresni ir atsparesni dėmėms, negu vandeniniai dažai. Kita vertus, lateksiniai dažai nesilaupo, ilgiau išsilaiko be įtrūkimų ir nesioksiduoja kaip aliejiniai. Aliejinio pagrindo dažai yra tinkamesni paviršiams, kuriais yra intensyviau naudojamasi, todėl jais paprastai yra dažomi baldai, taip pat virtuvės bei vonios zonos.

Darbo priemonių valymas. Priemonių valymas po darbo (teptukų, volelių) yra lengvesnis vandeninių dažų atveju, juos tereikia nuplauti vandeniu. Aliejinio pagrindo dažais išteptus darbo įrankius nuvalyti yra sunkiau: dažų pašalinimui reikia naudoti dažų skiediklį arba tirpiklį.

Parengta pagal „Statybairapdailosdarbai.lt“ informaciją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.