Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.
© Shutterstock

Aliejiniai dažai

Aliejiniai dažai, dar vadinami alkidiniais dažais – tirštos konsistencijos, stiprų kvapą turintys dažai. Jie yra pagaminti aliejiniu pagrindu: linų sėmenų aliejus, dedama pigmento ir tirpiklio (terpentino). Dirbant su šiais dažais rekomenduojama naudoti respiratorių, ypač jei dažomas didesnis plotas uždaroje patalpoje, nes jie yra toksiški. Aliejiniu pagrindu pagaminti dažai ilgiau džiūsta. Dažnai darbuojantis su šiais dažais ir darbus užbaigus prireikia papildomos ventiliacijos.

Lateksiniai dažai

Lateksiniai dažai, dar vadinami vandeniniais dažais, palyginti su aliejiniais dažais, džiūsta greičiau ir neturi stipraus kvapo. Šie dažai taip pat išsiskiria savo lengvu valymu. Lateksiniai dažai yra pagaminti vandeniniu pagrindu, jie susideda iš vandens ir akrilo polimerų. Šie dažai šiandien yra itin populiari opcija interjero sienų dažymui, jie sudaro apie 80 % parduodamų dažų. Galima rinktis iš daugybės vandeninių dažų atspalvių bei blizgesio rūšių. Kadangi lateksiniai dažai yra vandens pagrindu, jie nėra toksiški.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?
© Shutterstock

Aliejinių ir lateksinių dažų palyginimas

Paviršiaus paruošimas ir dengimas dažais. Dažymas aliejinio pagrindo dažais nėra lengvas, dėl jų tirštumo. Darbui su šiais dažais gali prireikti įvairių rūšių bei dydžių teptukų ir volelių. Aliejiniai dažai yra linkę luptis, todėl jais dengiamas paviršius turi būti specialiai paruoštas. Dažymas lateksiniai dažais yra paprastesnis, jie ant paviršiaus tepasi kur kas lengviau. Juos galima tepti ant neapdirbto pagrindo.

Sukibimas. Paviršiams, kuriems yra reikalingas papildomas sukibimas, labiau tinkami yra aliejiniai dažai. Paviršiai, kuriems gali prireikti geresnio sukibimo: kalkinis paviršius arba paviršius, kuris anksčiau buvo dažytas keliais aliejinių dažų sluoksniai.

Patvarumas ir atsparumas. Aliejiniai dažai yra patvaresni ir atsparesni dėmėms, negu vandeniniai dažai. Kita vertus, lateksiniai dažai nesilaupo, ilgiau išsilaiko be įtrūkimų ir nesioksiduoja kaip aliejiniai. Aliejinio pagrindo dažai yra tinkamesni paviršiams, kuriais yra intensyviau naudojamasi, todėl jais paprastai yra dažomi baldai, taip pat virtuvės bei vonios zonos.

Darbo priemonių valymas. Priemonių valymas po darbo (teptukų, volelių) yra lengvesnis vandeninių dažų atveju, juos tereikia nuplauti vandeniu. Aliejinio pagrindo dažais išteptus darbo įrankius nuvalyti yra sunkiau: dažų pašalinimui reikia naudoti dažų skiediklį arba tirpiklį.

Parengta pagal „Statybairapdailosdarbai.lt“ informaciją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 patarimai, kaip itin paprastai atkimšti užsikimšusią kriauklę (4)

Virtuvės arba vonios kriauklę labiausiai kemša įvairios smulkios atliekos: maisto likučiai, plaukai, riebalai, kavos tirščiai, siūlai ir panašiai. Tad užsikimšusi kriauklė – problema, kurios buvo galima išvengti pakeitus įpročius ir į kriauklę nemetus atliekų. Tačiau jeigu taip nutiko ir kriauklė užsikimšo, pristatome kelis itin paprastus būdus, kaip ją atkimšti.

Kokia tikimybė, kad per šventes trūks nuotekų vamzdžiai arba užsikirs durų spyna?

Artėjant ypatingoms progoms ar didžiosioms metų šventėms dažnas visą savo laiką skiria artimiesiems ir dovanų paieškai. Tuo metu visai negalvojame apie galimus nemalonius netikėtumus namuose ir dėl jų atsirandančius nuostolius. Vis dėlto, kokia tikimybė, kad per Kūčias trūks nuotekų vamzdžiai, o ruošiant kalėdinius pietus ir laukiant svečių užsikirs durų spyna?

Renkamės naują būstą: dalinė ar visa apdaila – kas geriau?

Perkantiems būstą neretai tenka spręsti amžiną dilemą – pasirinkti būstą su daline apdaila ir vėliau ją atlikti pačiam ar samdyti meistrus, o gal įsikelti į plėtotojo įrengtą būstą. Lietuvoje, kitaip nei kaimyninėse šalyse, populiaresnė dalinė apdaila, tačiau šiemet parduodamų butų skaičius rodo, kad požiūris keičiasi. Pastebima, kad prieš įsigyjant būstą racionaliau įvertinama, kiek asmeninio laiko teks skirti apdailos darbams, ir tik tuomet priimamas lemiamas sprendimas.

Universali medžiaga – fanera: panaudojimo galimybės (1)

Fanera – nebrangi ir universali medžiaga, kurios panaudojimo galimybių yra iš tiesų nemažai. Kviečiame geriau susipažinti su šia medžiaga ir jos panaudojimo galimybėmis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis (1)

Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?

Kaip sukurti tylos ir ramybės oazę namuose?

Namų jaukumas – tai nėra gražūs niekučiai, veislinė katė ar naujausios mados baldai. Pirmiausia tai jausmas – pojūčių, išgyvenamų esant namuose, visuma. Jauku būna tada, kai yra šilta, švaru ir taip gera, jog po sunkios darbo dienos ar valandos praleistos automobilių spūstyje, peržengus namų slenkstį užplūsta ramybė. Būtent ramybės paieškos ir gena mus kruopščiai kurti namų atmosferą, o vienas pagrindinių jaukumo kriterijų – triukšmo kontrolė gyvenamoje aplinkoje.

Sienų dažymas: svarbiausi darbo įrankiai

Sienų dažymas – apdailos darbas, kurį dažnai nusprendžiame atlikti patys, be jokios papildomos specialistų pagalbos. Nors šis darbas iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvas, be gerų įrankių kokybiškai jo atlikti nepavyks. Tad kokie yra patys svarbiausi sienų dažymui skirti įrankiai?

Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.

Vinilinės grindys: lietuviai dvejoja, o amerikiečiai ir Vakarų europiečiai graibsto (3)

Atrodo, kad Vakarų Europoje interjero dizaineriai, architektai ir namus įsirengiantys žmonės pamišo dėl vinilinių grindų. Amerikoje įsikūrusios gamyklos „USFloors“ vadovė Carly Notcha atskleidžia, kad vinilinių grindų gamybos technologijos sparčiai tobulėja, o pardavimų apimtys – auga. Taikant inovacijas sukurti grindų paviršiai turi net antibakterinių savybių, apsaugančių paviršius nuo dėmių ir kvapus sukeliančių bakterijų. Ar šių grindų šilumos laidumo savybes, universalumą ir ypač nesudėtingą priežiūrą įvertins lietuviai?

5 grindų dangos, kurios tinka virtuvės zonai

Virtuvė – namų erdvė, kuri išsiskiria savitomis sąlygomis, čia: padidėjusi drėgmė, didelė trintis, dažni išsipylimai ir jų paliekamos dėmės. Tad renkantis grindų dangą šiam kambariui, reikia gerai pagalvoti, juk norime gražių, bet kartu tvirtų ir atsparių grindų. Pristatome 5 grindų dangos rūšis, kuriomis tinka kloti virtuvės grindis.