Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.
© Shutterstock

Aliejiniai dažai

Aliejiniai dažai, dar vadinami alkidiniais dažais – tirštos konsistencijos, stiprų kvapą turintys dažai. Jie yra pagaminti aliejiniu pagrindu: linų sėmenų aliejus, dedama pigmento ir tirpiklio (terpentino). Dirbant su šiais dažais rekomenduojama naudoti respiratorių, ypač jei dažomas didesnis plotas uždaroje patalpoje, nes jie yra toksiški. Aliejiniu pagrindu pagaminti dažai ilgiau džiūsta. Dažnai darbuojantis su šiais dažais ir darbus užbaigus prireikia papildomos ventiliacijos.

Lateksiniai dažai

Lateksiniai dažai, dar vadinami vandeniniais dažais, palyginti su aliejiniais dažais, džiūsta greičiau ir neturi stipraus kvapo. Šie dažai taip pat išsiskiria savo lengvu valymu. Lateksiniai dažai yra pagaminti vandeniniu pagrindu, jie susideda iš vandens ir akrilo polimerų. Šie dažai šiandien yra itin populiari opcija interjero sienų dažymui, jie sudaro apie 80 % parduodamų dažų. Galima rinktis iš daugybės vandeninių dažų atspalvių bei blizgesio rūšių. Kadangi lateksiniai dažai yra vandens pagrindu, jie nėra toksiški.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?
© Shutterstock

Aliejinių ir lateksinių dažų palyginimas

Paviršiaus paruošimas ir dengimas dažais. Dažymas aliejinio pagrindo dažais nėra lengvas, dėl jų tirštumo. Darbui su šiais dažais gali prireikti įvairių rūšių bei dydžių teptukų ir volelių. Aliejiniai dažai yra linkę luptis, todėl jais dengiamas paviršius turi būti specialiai paruoštas. Dažymas lateksiniai dažais yra paprastesnis, jie ant paviršiaus tepasi kur kas lengviau. Juos galima tepti ant neapdirbto pagrindo.

Sukibimas. Paviršiams, kuriems yra reikalingas papildomas sukibimas, labiau tinkami yra aliejiniai dažai. Paviršiai, kuriems gali prireikti geresnio sukibimo: kalkinis paviršius arba paviršius, kuris anksčiau buvo dažytas keliais aliejinių dažų sluoksniai.

Patvarumas ir atsparumas. Aliejiniai dažai yra patvaresni ir atsparesni dėmėms, negu vandeniniai dažai. Kita vertus, lateksiniai dažai nesilaupo, ilgiau išsilaiko be įtrūkimų ir nesioksiduoja kaip aliejiniai. Aliejinio pagrindo dažai yra tinkamesni paviršiams, kuriais yra intensyviau naudojamasi, todėl jais paprastai yra dažomi baldai, taip pat virtuvės bei vonios zonos.

Darbo priemonių valymas. Priemonių valymas po darbo (teptukų, volelių) yra lengvesnis vandeninių dažų atveju, juos tereikia nuplauti vandeniu. Aliejinio pagrindo dažais išteptus darbo įrankius nuvalyti yra sunkiau: dažų pašalinimui reikia naudoti dažų skiediklį arba tirpiklį.

Parengta pagal „Statybairapdailosdarbai.lt“ informaciją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Sprendimas, kuris palengvins gyvenimą: nesudėtingai montuojamas patikimas vamzdynas

Kas geriausiai gali papasakoti apie vandentiekio ar šildymo sistemų vamzdynų montavimą? Žinoma, tie, kurie iš šio darbo duoną valgo. Jų patarimai daug verti: montuotojai greitai atsirenka, kuri sistema patikimiausia, sandariausia, patogiausiai ir greičiausiai montuojama.

Kaip neįsileisti pelėsio į namus? (2)

Kad namuose atsirado pelėsis, kartais galima spręsti ne tik iš ant įvairių paviršių atsiradusių juodų, pilkų, žalsvų ar kitos spalvos dėmių bei blogo kvapo, bet ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui: galvos skausmo, jos svaigimo, sutrumpėjusios dėmesio koncentracijos, alergijos simptomų. Taigi pelėsis yra itin nelaukiamas, toksiškas namų svečias, kurio reikia stengtis visais būdais išvengti.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.

Patarimai, kurie padės pašalinti tapetus nuo gipskartonio sienų

Tapetai – sienų apdailos medžiaga, kuri išsiskiria savo pasirinkimo įvairove. Būtent dėl plataus asortimento, kartais nutinka taip, kad išsirenkame netinkamą tapetų dizainą, kuris po kelių metų tiesiog atsibosta. Tada tenka tapetus pašalinti.

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?

Vis labiau vėstantys orai lemia tai, kad nemažai savo laisvo laiko praleidžiame namuose, kur jaučiamės šilčiausiai bei patogiausiai. Židinys bei krosnelė – turi galią vienu metu namams suteikti papildomos šilumos bei jaukumo. Tačiau ką geriau rinktis: židinį ar krosnelę?

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis

Židinys namų erdvėje, koks jis bebūtų: modernaus dizaino šiuolaikiškas židinys ar senovinė koklinė krosnis, yra šilumos ir jaukumo simbolis. Vėstant orams tiesiog sunku įsivaizduoti gražesnę dienos pabaigą už šiltą pasisėdėjimą šalia šios jaukios interjero detalės. Deja, netinkamai prižiūrimas židinys greičiau susidėvi. Tad ko reikia imtis, norint to išvengti?

Bambuko grindys: privalumai bei trūkumai

Bambukas yra ypatingas augalas, kuris gali būti naudojamas masto, vaistų, audinių ir net grindų gamybai. Bambuko grindys išsiskiria stiprumu bei atsparumu, todėl prieš renkantis naują grindų dangą savo namams, reikėtų įvertinti ir bambuko grindų privalumus ir palyginti juos su kitų dangų. Pristatome pagrindinius šios dangos privalumus bei trūkumus.

Kaip pasirinkti ir prižiūrėti akmeninius stalviršius?

Stalviršis gali būti daugelio baldų esminiu akcentu, atstovaujantis ne tik funkcionalumą ir praktiškumą, bet ir kuriantis vertę ir kokybę. Šiandien rinka gali pasiūlyti itin platų stalviršių pasirinkimą, tačiau žmonės vis dažniau grįžta prie natūralumo rinkdamiesi akmeninius. Čia reikia žinoti, kad akmenys nėra vienodi, o dirbant su natūraliu produktu pritaikymas ir individualumas ypač svarbus, kad būtų atitikti vartotojų lūkesčiai.

Rūkote jūs, o kenčia jūsų naminiai gyvūnai

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos grupės yra vaikai, seneliai ir... naminiai gyvūnai. Nors yra atliktų tyrimų, apie pasyvaus rūkymo sukeliamas ligas mūsų augintiniams, deja, apie tai kol kas kalbama nedaug. Tad nenuostabu, kad paprastai nesusimąstome, kaip mūsų veiksmai atsiliepia šalia esantiems gyvūnams.

Kamštinė grindų danga: pliusai bei minusai (10)

Kamštinė grindų danga – mažiau žinoma medinių grindų rūšis. Kaip ir bet kurios kitos medinės grindys, ši danga turi savų privalumų bei trūkumų. Tad ar verta tokią dangą išbandyti savo namuose? Pristatome kamštinių grindų pliusus bei minusus.