Darbams naudojama mediena: maumedis

 (2)
Maumdedžiai, nors ir yra spygliuočiai, pastarųjų tarpe yra tarsi balta varna. Kone visi spygliuočiai pasižymi minkšta mediena - tačiau ne maumedis, jis klasifikuojamas kaip kietmedis. Taipogi spygliuočiai paprastai būna visžaliai medžiai. Čia ir vėl išsiskiria maumedis - jis žiemą numeta spyglius. Tačiau dažną namų savininką labiausiai domina ne kas kitas, o šio medžio mediena. Ji yra viena brangiausių ir vertingiausių iš šalyje augančių medžių.
Darbams naudojama mediena: maumedis
© Fotolia nuotr.

Lietuvoje labiausiai paplitusios dvi pagrindinės maumedžio rūšys:

Europinis maumedis (Larix decidua polonica)

Sibirinis maumedis (Larix sibirica) kilęs iš Sibiro, tačiau taip pat auginamas šiaurės Europoje, Kanadoje bei Šiaurės Amerikoje.

Aprašymas

Šviežiai nupjautos medienos šerdis – sodrios raudonų plytų spalvos. Išdžiūvusios medienos šerdis yra rausvai ruda, mediena - su kontrastingomis baltomis rievėmis bei aiškiai išreikšta gražia struktūra ir spalva.

Mediena yra labai sakinga. Nors tai yra kietmedis, tačiau pjaunamas pjūklu ar kitu įrankiu gana lengvai, sunkumų gali sukelti tik didesnio šakotumo medis, tačiau maumedžio mediena pasižymi pakankamai nedideliu šakotumu. Maumedis išdžiūsta gana greitai, tad norint išvengti deformacijų, džiuvimo metu reikia medieną prižiūrėti. Tai labai atspari ir ilgaamžė mediena, todėl yra puiki statybinė medžiaga.

Darbams naudojama mediena: maumedis
© Shutterstock nuotr.

Techninė informacija

Mechaninis atsparumas: kadangi priklauso kietmedžiams, žinoma, turi puikias atsparumo charakteristikas. Europinis ar sibirinis maumedis yra apie 30 proc. kietesni nei jų pusbrolis iš Tolimųjų Rytų, japoniškasis maumedis (Larix kaempferi).

Ilgaamžiškumas: vietinis maumedis bus pakankamai ilgaamžis, tačiau sibirinis pasižymi didesniu ilgaamžiškumu.

Apdorojimas: gana sudėtingas. Mediena sendama dar labiau kietėja.

Drėgmės įgeriamumas: labai mažas.

Tekstūra: smulki.

Tankis: apie 583 kg/m3, kai drėgmės kiekis medienoje siekia 12 %.

Darbams naudojama mediena: maumedis
© Fotolia nuotr.

Naudojimas

Šviežiai nupjautas maumedis puikiai tinka statybinėms konstrukcijoms. Sausa mediena tinka tiems patiems darbams kaip ir pušis – pavyzdžiui, puikiai tinka baldų gamybai, grindų dangai, ypatingai terasoms, kubilams - visur, kur svarbu patrauklus dizainas, nes,kaip minėta, maumedžio struktūra bei spalva tikrai išsiskiria iš kitų medžių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.