Darbams naudojama mediena: maumedis

 (2)
Maumdedžiai, nors ir yra spygliuočiai, pastarųjų tarpe yra tarsi balta varna. Kone visi spygliuočiai pasižymi minkšta mediena - tačiau ne maumedis, jis klasifikuojamas kaip kietmedis. Taipogi spygliuočiai paprastai būna visžaliai medžiai. Čia ir vėl išsiskiria maumedis - jis žiemą numeta spyglius. Tačiau dažną namų savininką labiausiai domina ne kas kitas, o šio medžio mediena. Ji yra viena brangiausių ir vertingiausių iš šalyje augančių medžių.
Darbams naudojama mediena: maumedis
© Fotolia nuotr.

Lietuvoje labiausiai paplitusios dvi pagrindinės maumedžio rūšys:

Europinis maumedis (Larix decidua polonica)

Sibirinis maumedis (Larix sibirica) kilęs iš Sibiro, tačiau taip pat auginamas šiaurės Europoje, Kanadoje bei Šiaurės Amerikoje.

Aprašymas

Šviežiai nupjautos medienos šerdis – sodrios raudonų plytų spalvos. Išdžiūvusios medienos šerdis yra rausvai ruda, mediena - su kontrastingomis baltomis rievėmis bei aiškiai išreikšta gražia struktūra ir spalva.

Mediena yra labai sakinga. Nors tai yra kietmedis, tačiau pjaunamas pjūklu ar kitu įrankiu gana lengvai, sunkumų gali sukelti tik didesnio šakotumo medis, tačiau maumedžio mediena pasižymi pakankamai nedideliu šakotumu. Maumedis išdžiūsta gana greitai, tad norint išvengti deformacijų, džiuvimo metu reikia medieną prižiūrėti. Tai labai atspari ir ilgaamžė mediena, todėl yra puiki statybinė medžiaga.

Darbams naudojama mediena: maumedis
© Shutterstock nuotr.

Techninė informacija

Mechaninis atsparumas: kadangi priklauso kietmedžiams, žinoma, turi puikias atsparumo charakteristikas. Europinis ar sibirinis maumedis yra apie 30 proc. kietesni nei jų pusbrolis iš Tolimųjų Rytų, japoniškasis maumedis (Larix kaempferi).

Ilgaamžiškumas: vietinis maumedis bus pakankamai ilgaamžis, tačiau sibirinis pasižymi didesniu ilgaamžiškumu.

Apdorojimas: gana sudėtingas. Mediena sendama dar labiau kietėja.

Drėgmės įgeriamumas: labai mažas.

Tekstūra: smulki.

Tankis: apie 583 kg/m3, kai drėgmės kiekis medienoje siekia 12 %.

Darbams naudojama mediena: maumedis
© Fotolia nuotr.

Naudojimas

Šviežiai nupjautas maumedis puikiai tinka statybinėms konstrukcijoms. Sausa mediena tinka tiems patiems darbams kaip ir pušis – pavyzdžiui, puikiai tinka baldų gamybai, grindų dangai, ypatingai terasoms, kubilams - visur, kur svarbu patrauklus dizainas, nes,kaip minėta, maumedžio struktūra bei spalva tikrai išsiskiria iš kitų medžių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?