Atnaujiname medinę terasą – svarbiausi žingsniai

 (6)
Kaip valyti, atnaujinti, apdailinti ir apsaugoti medinę terasą, kaip apsaugoti nuo medžio puvimo, kuo plauti, kokį apsauginį sluoksnį naudoti? Atsakymai šiame straipsnyje.
Atnaujiname medinę terasą – svarbiausi žingsniai
© Shutterstock nuotr.

Nauja medinė terasa suteikia visai aplinkai ir namui šiltą, jaukią atmosferą, o taip pat, atsiradus terasai, atsiranda ir daug papildomos vietos naujai veiklai. Tačiau, kad ji būtų graži ir funkcionali, terasa reikia ir rūpintis, ne tik džiaugtis. Terasa susidėvi tiek nuo jos naudojimo, tiek nuo išorės veiksnių. Po kelerių metų, jei ji nebus gerai prižiūrima, atrodys tikrai nekaip.

Laimei, daugelio terasų defektai dažniausiai būna tik kosmetiniai, ne esminiai, nes terasos yra gaminamos iš patvarios medienos. Nepaisant to, ultravioletiniai saulės spinduliai visgi blukina terasą, silpnina jos atsparumą. Paviršiuje besikaupianti drėgmė irgi nieko gero neatneša, tad terasa su laiku gali prarasti savo spalvos intensyvumą.

Atnaujinti terasos spalvą nėra sudėtinga, tik reikia atsižvelgti į medienos rūšį. Visų pirma, kaip ir daugelyje kitų atnaujinimo darbų, reikės:

- švariai nuvalyti,

- išnaikinti visus trūkumus, pažeidimus,

- atstatyti spalvą,

- padengti ilgaamže apsaugos priemone. Atminkite, jog terasą veikia daugelis veiksnių – saulė, lietus, vėjas, tad ją mažiau atsparią ar nekokybiškais produktais padengtą medieną atnaujinti gali tekti ne rečiau kaip kartą per metus.

Puvėsis

Visų pirma apžiūrėkite, ar nėra atsiradę puvėsio. Jei terasa pagaminta iš specialios medienos, kuri buvo pritaikyta sąlyčiui su žeme, ji turi būti labai atspari puvėsiui. Jei ji pagaminta iš termiškai neapdorotos – rizika jau daug didesnė, ypač, jei mediena yra šviesi. Puvėsiai atsiranda bet kokioje medienoje, jei drėgmė užsilaiko pakankamai ilgai.

Dažniausiai puvimo procesas vyksta tose vietose, kur sunkiausia tai pastebėti – suklojimo plyšiuose, sudūrimuose, po lentomis, laiptų apatinėje dalyje ir t.t. Jei įmanoma, palįskite po terasa ir su žibintuvėliu apžiūrėkite ją iš apačios.

Jie puvėsio plotas nėra didelis, lentos keisti nebūtina. Tiesiog nugremžkite jį, kad neplistų, dezinfekuokite. Jei pakankamai didelis - atsargiai plokščiu kaltu, skirtu medienai atskirkite pažeistą lentą nuo sveikųjų, ištraukite vinis, nuimkite lentą. Pakeiskite drėgmei ir puviniui atsparia lenta. Jei vinys ar lentos kliba, nėra tvirtos, nesukalinėkite tų pačių vinių, išmeskite juos ir sukalkite naujais – ilgesniais, arba naudokite specialius terasoms skirtus varžtus.

Plovimas

Visų pirma, jei turite, panaudokite lapų pūstuvą arba šluotą, kad neliktų lapų, purvo ir vandens. Tuomet tarpus tarp terasos lentų būtinai išvalykite aštriu peiliuku ar kokiu kitu įrankiu – susikaupęs purvas sulaiko drėgmę ir lentos gali pradėti pūti. Kai tarpeliai bus švarūs, valykite pačias lentas. Šepečiu nuplaukite terasą muiluotu vandeniu. Plaukite po mažą lopinėlį, iškart nuplaudami švariu vandeniu. Tiek dažniausiai ir pakanka, kad terasa vėl atgautų savo spalvą.
Jei jūsų terasos plotas yra labai didelis, galite išsinuomoti aukšto slėgio plovimo įrenginį – bus lengviau, bet – brangiau.

Spalvos atgaivinimas

Jau nuplautą ir išdžiūvusią terasą paruoškime atšviežinimui. Jei terasa papilkėjo, sugrąžinti buvusią spalvą bus gana paprasta. Muiluotas vanduo ar tirpalas su trupučiu baliklio panaikina šią bėdą. Spalvą atgaivina taip pat ir keletas kitų dezinfekuojančių priemonių: valikliai, pagaminti be chloro ar oksalo rūgšties, specialūs milteliai terasoms valyti.

 Kai kurios cheminės priemonės gali pakeisti terasos spalvą, tad geriausiai jas išbandyti prieš naudojant kokioje nors ne itin pastebimoje vietoje. Išbandykite: užlašinkite koncentruoto baliklio lašelį ant dėmės, jei dėmė pradeda nykti po 1-2 min., valykite su tirpalu – švelniu valikliu be amoniako, perplaukite skystu balikliu (santykis 1:4). Nuplaukite vandeniu.

Niekada nemaišykite baliklio su priemonėmis, kurios turi amoniako – gali susidaryti nuodingos dujos. Rūgštiniu pagrindu pagamintos valymo priemonės yra geriausios terasoms atnaujinti, kitoms dėmės išimti. Plaukite minkštu šepečiu, leiskite išdžiūti, ir nuskalaukite švariu vandeniu.

Užbaigimas

Ar lentas reikia impregnuoti, nustatysite užvarvinę lašelį vandens ant lentų – jei jis susigeria, nenubėga – lentas būtina impregnuoti.

Geras impregnantas turėtų turėti apsaugą nuo UV spindulių ar pigmentą, kuris sustabdytų blukimą, taip pat – parafino, kad neleistų medienai sugerti drėgmės. Taip pat atsižvelkite ir į gyvąją gamtą – vabzdžius, nes kai kurie impregnantai turi ir atbaidomąją funkciją. Šiame etape pasiruoškite dažymo volelį, teptuką, ar purkštuvą. Dažydami kas kelias minutes atsitraukite pora žingsnių į šalį, kad galėtumėte iš šalies įvertinti spalvą, jos tolygumą.

Nors kai kurie žmonės dažo terasas spalvotais dažais, visgi populiariau yra palikti natūralią medienos spalvą ar vos vos patamsinti. 

Geriausi impregnantai yra tie, kurie įsigeria į medieną, o ne tiesiog sudaro apsauginę plėvelę. Su laiku apsauginė plėvelė nusitrina, ir terasa gali atrodyti dėmėta, nelygi.

Kaip jau minėta, terasą atnaujinti patartina bent kartą per metus, tačiau brangesnės ir naujoviškesnės priemonės gali suteikti apsaugą ir iki ketverių metų.

Kad ir kokią priemonę išsirinksite, perskaitykite etiketę. Pirkite tik kokybiškas medžiagas ir laikykitės gamintojo nurodymų – ir galėsite ilgai džiaugtis nepriekaištinga terasa.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?